VJ MANIFEST

Vj, Splasz, Majonez, animacja, wizualizacje, after effects, visualart, wizualizacje na zamówienie, motion design, vj manifest crew

VJ MANIFEST - RESPECT YOUR VJ

VJ- znani również jako ludzi od wizualizacji, osoby pracujące z projekcjami, artyści miksujący swoje prace video na żywo…nie do końca graficy video, filmowcy, technicy estradowi-jesteśmy po prostu sztukmistrzami mieszającymi swoje prace artystyczne video na żywo do muzyki, która nas otacza, zanurzając swoje palce w sprzęcie, z oczami wlepionymi w reakcje publiczności, projekty i ekrany…nasze występy rozwijają się tak jak rozwijają się eventy.
SZANUJ SWOJEGO VJ’A
A więc chcesz pracować z VJ’em? Kuratorzy wystaw, promotorzy, muzycy, reżyserzy, artyści form otwartych, producenci i ludzie szukający ciekawych rozwiązań ilustratorskich- oto kilka prostych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę chcąc by Wasz VJ był szczęśliwy…
Wszystko to sprowadza się do przestrzegania 3 zasad:
ZAUFANIE, PŁATNOŚĆ & TECHNOLOGIA
WIĘC:
ZAUFAJ, ZAUFAJ, ZAUFAJ
VJ’e są wykonawcami takimi jak Dj’e, zespoły muzyczne, soliści, tancerze i inni artyści. To oni sprawiają, że na scenie coś się dzieje, ze scena ożywa. Więc im po prostu zaufaj!
PRZED EVENTEM: • Zamieść informację o swoim VJ’u we wszystkich wiadomościach rozsyłanych, ulotkach, plakatach, stronach internetowych, forach dyskusyjnych etc. Tak jak zrobił byś to z innymi artystami występujących na Twoim evencie. Nie pomniejszaj ich wkładu! VJ’e pracują na twój udany ewent, robią mnóstwo przygotowań wcześniej wkładając mnóstwo czasu w przygotowanie materiałów – zasługują na choćby wzmiankę. • Zapisz Swojego VJ’a przed skompletowaniem i wysłaniem informacji do prasy. Jeśli jednak jest za późno – szybka wysyłka krótkiego korygującego e-maila wymieniającego Twojego VJ’a okaże się pomocna. • Nie wiesz gdzie umieścić swojego VJ’a na ulotce lub plakacie? Wymień Go razem z Twoimi DJ’ami, lub umieść info tam gdzie zwykle umieszczasz DJ’ów. • Zapytaj jednak Swojego VJ’a jak chce być tytułowany. W zależności od rodzaju imprezy VJ’e lub VJ’ki wolą coś bardziej alternatywnego niż tytuł „VJ”. • Jeśli stanowisz część zespołu, upewnij się, że wszyscy w zespole wiedzą, iż współpracuje z Wami VJ! Myśl o Nim jak o pełnoprawnym członku całego składu zespołu! • Powiadom przybyłych przedstawicieli prasy o obecności VJ’a na evencie, tak, aby fotograf, kamerzysta dokumentujący event. Go nie pominął. • Kolejna rzecz nie powinna się tu znaleźć, ale zwykle przedstawienie sobie artystów nawzajem okazuje się tak ludzkim a zapominanym odruchem na scenie. Powiadom ich, że będą pracować razem, aby ta noc i ten występ był udany. Czasem artyści nie zdają sobie sprawy, że pracują występując na tle czyichś na żywo wykonywanych wizualizacji. Im lepiej się poznają uczestnicy tym bardziej prowadzi to do zdumiewająco owocnej współpracy. • Zapytaj zatem o BIO - Dane, demo, zdjęcia, adres strony internetowej etc. przy gromadzeniu informacji o artystach do Twojego show.
PODCZAS EVENTU: • Podbuduj Swojego artystę! Zapewnij Swojemu VJ’owi szansę gry na scenie. To pomoże Twojej publiczności uzmysłowić sobie, że są świadkami tworzonej na żywo sztuki wizualnej. • Nie wstydź się oklaskiwać i dawać tym wsparcie swojemu VJ’owi! Traktuj Swojego VJ’a tak jakbyś traktował Swojego DJ’a – VJ’e przecież często miksują video na żywo przez całą noc. • Zapewnij mu napoje, przekąski, spokój w pracy, bezpieczeństwo etc. • Jeśli tego wymagasz od innych zapewnij mu również przepustkę czy identyfikator, bony do baru etc. tak, aby miał pełną swobodę poruszania się i nie utknął gdzieś w kolejce z winy nierozgarniętej ochrony w środku Twojego eventu! • Okaż zatem więcej miłości! • Gdy cokolwiek opowiadasz bądź udzielasz wywiadu prasie upewnij się że wiedzą o tym iż Twój VJ jest istotną częścią Twojego eventu, nie zaliczaj Go do ekip technicznych jak to się często zdarza. To wyróżni Twój event i doda mu kolejny punkt atrakcyjności przy opisywaniu go.
PO EVENCIE: • Zapłać Swojemu VJ’owi w dniu eventu, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej lub zapewnij Go o terminie uregulowania wystawionej faktury. • Dołącz lub wymień Swojego VJ’a we wszystkich dokumentach, opisach eventu jak na przykład na swojej stronie internetowej! Nie zapominaj, że VJ na evencie jest czymś co należy uczcić – wiesz o tym dobrze bo sam Go poprosiłeś o czynny w nim udział. Opowiedz innym wokół jak niesamowicie wyglądały te wizuale.


<

Upewnij się że wszyscy uczestnicy są świadomi zasad jakie na nich nakładasz. • Jeśli jest to pełnopłatny lub darmowy gig upewnij się, że wszyscy o tym wiedzą. Nie zdziw się, jeśli Twój VJ Cię podliczy- nawet, jeśli to Twój najlepszy kolega, nie zmienia to faktu ze pracował dla Ciebie.


 • Upewnij się czy uzgodniłeś z Twoim VJ’em jak długo ma występować- niezależnie czy jest to pojedynczy występ z zespołem, wizualizacja do wszystkich kapel, wizualizacja podczas całego trwania imprezy, czy tylko w połowie, czy podczas trwania występów, czy w przerwach pomiędzy. Bądź po tej samej, dobrze poinformowanej, a więc bezpiecznej stronie! To uczyni rozliczenie finansowe czystym i prostszym do skalkulowania.


 • W zależności od rodzaju Twojego eventu, właściwy poziom płacy dla VJ’a waha się pomiędzy 650 zł a 5000 zł za ewent. Oczywiście zależy to kompletnie od zadania, jakie przedstawiłeś VJ’owi do wykonania. Zajżyj do poniższej specyfikacji technologicznej. Bądź przygotowany by o tym podyskutować.


 • Dla nisko budżetowych lub bez budżetowych eventów - po prostu traktuj Swojego VJ’a jak każdego innego wykonawcę…Kilka złotych na taksówkę, jakiś drink, bilet wstępu na inna imprezę, przekąski, odwiezienie do domu…etc, te i inne gesty sympatii zawsze ucieszą każdego VJ’a.


 • Jeszcze raz: GIVE SOME LOVE!
 • SPECYFIKACJA TECHNOLOGICZNA  • Jest ogromna różnica między ”plug-and-play” gigiem, pełną instalacją video a wyspecjalizowanym w zawartości pokazem.  • „Plug-and-play” – to najczęściej spotykana sytuacja - gdy Twój VJ po prostu przyjeżdża i łączy się przewodem z istniejącą instalacją video-najczęstsza forma pracy VJ’ów w klubach, dyskotekach czy galeriach.  • Pełna video instalacja to z kolei sytuacja, w której wymagasz od swojego Vj’a wykonania samemu całej instalacji projektorów, ekranów, konwerterów sygnału video, rozdzielaczy i okablowania a dopiero na końcu skonfigurowania tego ze sprzętem do miksowania obrazu. Tak dzieje się najczęściej na otwartych scenach, eventach w pomieszczeniach zamkniętych czy koncertach w zadaszeniu.  • Wyspecjalizowany w zawartości gig wymaga od VJ’a przygotowania wcześniej materiałów wizualnych do eventu. Najczęściej dla jakichś form obchodów, pokazów, prezentacji, eventów korporacyjnych i tematycznych lub choćby na potrzeby wesela czy urodzin.  • Wiele z takich gigów jest mieszanka powyższych zleceń. Upewnij się, więc że jasno to omówiłeś z Twoim VJ’em na tyle wcześniej by mógł się do tego przygotować. Wtedy to, VJ będzie tym, który określi limit czasowy przygotowań i wyceni to, o co go prosisz.  • Jeszcze raz: jakiekolwiek wydarzenie jest przygotowywane, czy wymaga instalacji, wynajęcia sprzętu czy nie- zawsze idź z tym najpierw do Swojego VJ’a. To przecież Twój specjalista! Myśl o tym jak o przypadku, gdy zapraszasz zespół na scenę żeby zagrał nie upewniając się czy jest backline lub prąd na scenie…  • Omów - kto dostarcza a kto zamontuje ekrany, okablowanie, projektory, rozdzielacze etc. Nie martw się wszystkimi detalami technicznymi-Twój VJ cię po nich oprowadzi. Omów z nim całe spektrum Twojej wizji i pomysłu, aby sprawdzić czy są jeszcze jakieś sprawy, które trzeba załatwić, rozwiązać przed dniem eventu.  • Oświetlenie wpływa na projekcję - znacznie!  • Spraw, aby technik od oświetlenia i VJ porozumieli się, co do warunków panujących w pomieszczeniu i wypracowali kompromis satysfakcjonujący ich obu.  • Pamiętaj cały czas, że obecność dymu, oświetlenie efektowe i inteligentne odkładając się na ekranie, urządzenia, które przesłaniają, zasłaniają ekran, światło dzienne etc. mogą zepsuć Vj’owi występ i musza być zminimalizowane.  • Jeśli zwołujesz odprawę, wizję lokalną przed eventem postaraj się, aby wszyscy zainteresowani skontaktowali się ze sobą, spotkali lub choćby omówili, co należy przygotować aby osiągnąć najlepszy wynik Twojego eventu.
  Nie zapomnij:  • VJ’e potrzebują bezpiecznego miejsca na swój sprzęt, pamiętaj, aby zapewnić stabilną, płaską płaszczyznę – miejsce z pozycji, której będą mogli widzieć przynajmniej jeden projektor lub inne urządzenie, do którego jest wysyłany obraz.  • Miejsce do pracy VJ’a musi być chronione przez Twoją ochronę lub choćby od przypadkowego zalania i uszkodzenia często kosztownego sprzętu.  • VJ’e potrzebują zawsze przyłącza do prądu z wieloma wejściami z tej samej fazy co, urządzenia odbierające obraz video. Zwykle rozdzielacz i osobne źródło prądu im wystarczą.  • Rzecz w tym by rozmawiać ze Swoim VJ’em a wtedy wizuale będą płynąć szerokim, bogatym strumieniem.
  SPECJALNA UWAGA DLA VJ’ÓW:
  VJ’s:GET YOUR SHIT TOGETHER!
  Szacunek to obustronna zależność. Możesz go oczekiwać tylko i wyłącznie, gdy właściwie przygotujesz i przeprowadzisz swój występ. Przemyśl dogłębnie swoje zadanie, przeglądnij przygotowany materiał, znaj swój sprzęt i utrzymuj go w sprawności. Zadawaj pytania, bierz udział w szkoleniach, warsztatach, sprawdzaj, testuj – dociekaj i zmagaj się ze swoimi ograniczeniami lub niedociągnięciami. A przede wszystkim kochaj to co robisz, stwarzaj niesamowite wizuale a wtedy szacunek sam spłynie.
  Dziękuję za przeczytanie tego manifestu i wspieranie sztuki VJ”skiej.
  Szacunek dla:VJ Lady Firefly and all VJ’s

  English version

  W razie pytań lub w celu zaopatrzenia się w wersję PDF manifestu
  Prosimy pisac na adres e-mail:
  VJMANIFEST CREW