Akademia Ignatianum: komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia Rokity

14 cze, 15:29

Akademia Ignatianum w Krakowie, której pracownikiem naukowo-dydaktycznym jest Jan Rokita, poinformowała, że komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę Rokity, a należność, która jest obecnie egzekwowana, to 9 tys. 350 zł.

Jan Rokita, fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Jan Rokita, fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Uczelnia, działając za zgodą Rokity, podała że "pismem z 12 marca br. komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Słupsku prowadzący Kancelarię Komorniczą w Miastku, w sprawie egzekucyjnej o sygnaturze Km 1020/13 toczącej się z wniosku wierzyciela K.K. na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez Sad Rejonowy dla Warszawy Mokotowa z 10 lipca 2012 r. sygn. akt I CO 2514/10 dokonał zajęcia wierzytelności Jana Marii Rokity należnych mu m.in. z tytułu wynagrodzenia za pracę".

- Należność główna dochodzona w wyżej opisanym postępowaniu egzekucyjnym wynosi 9 tys. 350 zł. Akademia Ignatianum dokonuje systematycznych potrąceń z wynagrodzenia należnego Janowi Marii Rokicie, na zasadach określonych w kodeksie pracy, przekazując potrącone kwoty komornikowi prowadzącemu egzekucję – poinformował w oświadczeniu dziekan Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum w Krakowie jezuita dr Wit Pasierbek.

Egzekucja komornicza wobec Rokity jest konsekwencją niewykonania przez niego wyroku sądu, który orzekł, że Rokita w kilku mediach ma przeprosić byłego komendanta głównego policji Konrada Kornatowskiego za nazwanie go "nikczemnym prokuratorem".

Rokita - obecnie były już polityk PO, usunięty z tej partii miesiąc temu za niepłacenie składek - mówił w TVN24, że uważa wyrok sądu za niesprawiedliwy. Według niego Kornatowski jako prokurator miał brać udział w tuszowaniu śmierci Tadeusza Wądołowskiego, zmarłego w komisariacie kolejowym w Gdyni w 1986 r. Rokita uważa, że jest teraz "pierwszą osobą, która będzie płacić odszkodowania za zbrodnie stanu wojennego".

W związku z tym, że Rokita nie wykonał wyroku sądu i nie opublikował przeprosin, działania podjął Kornatowski.

Zgodnie z prawem osoba, która uzyskała prawomocny nakaz przeprosin za naruszenie swych dóbr osobistych - a się ich nie doczekała w zakreślonym przez sąd terminie - może sama wykonać wyrok, czyli np. zamieścić w mediach na własny koszt nakazane przez sąd przeprosiny. Potem musi się tylko zwrócić do sądu o to, by ten zlecił komornikowi sądowemu ściągniecie udokumentowanych wydatków na publikację przeprosin od osoby, która nie wykonała wyroku.

Kornatowski w lutym br. złożył do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Rokicie o 100 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Jako podstawę wskazał prawomocny wyrok z 2007 r., w którym sąd potwierdził naruszenie jego dóbr osobistych.

Z kolei w kwietniu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli na wniosek Kornatowskiego wydał postanowienie, w którym upoważnił go do opublikowania w imieniu Rokity ogłoszenia z przeprosinami w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Na opłacenie tego ogłoszenia przyznał Kornatowskiemu od Rokity kwotę 70 tys. zł (były komendant chciał 90 tys. zł).

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł związanych ze sprawą, przeprosiny ukazały się już w Radiu Zet, "Dzienniku Gazecie Prawnej" i w radiu Tok FM.

Kornatowski potwierdził dziennikarzom, że sąd wydał do tej pory jeden tytuł egzekucyjny mniej więcej na 9 tys. zł za przeprosiny w Radiu Zet. Mają być jeszcze wydane tytuły egzekucyjne za pozostałe przeprosiny - w "DGP" i Tok FM. Jak mówił Kornatowski, w sumie obciążający Rokitę koszt przeprosin może sięgać ok. 90 tys. zł.

(jsch)

Źródło: PAP
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (1113)

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~kapitanweteranow Użytkownik anonimowy
~kapitanweteranow
Brak zdjęcia ~kapitanweteranow Użytkownik anonimowy
do ~ontek:
Brak zdjęcia ~ontek Użytkownik anonimowy
14 cze, 15:42 użytkownik ~ontek napisał:
Mimo wszystko sprawa rokity pokazuje jak wybiorczo dziala prawo w tuskolandii, ktore uniewinnia przestepcow a karze ludzi mowiacych prawde
Sądzę że w podobnej sytuacji jest mnóstwo ludzi, którzy borykają się z problemami po niesprawiedliwych (ich zdaniem) wyrokach. Nie twierdzę że wyrok w sprawie Rokity jest sprawiedliwy.
Uważam jednak że medialny szum w związku z biedą poszkodowanego to farsa. Jak on śmie spojrzeć w oczy tysięcy ludzi, którzy nigdy nie zbliżą się w życiu do poziomu jego dochodów, a pracując za 2 tys utrzymują siebie i rodziny? Jak można twierdzić że zarabiając blisko 10 tys. nie da się spłacić 350 tys zł?
Gdyby faktycznie było to niemożliwe, nikt by w Polsce nie spłacał żadnych kredytów i wszyscy by wzorem naszego eks-parlamentarzysty musieli albo emigrować albo pracować na czarno.
14 cze, 15:53 | ocena: 91%
Liczba głosów:433
91%
8%
| odpowiedzi: 31
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~eko Użytkownik anonimowy
~eko :
Brak zdjęcia ~eko Użytkownik anonimowy
Skończcie już z tym nierobem. Kiedy był aktywny wSejmie, a media donosiły o wyrzucaniu na bruk zimą matek z dziećmi z powodu egzekucji komorniczych, to jego dostojność poseł Jaan Maria Rokita nawet wargą nie ruszył w geście jakiegokolwiek zainteresowania losem tych ludzi. Teraz mamy na takim bezdusznym ignorantem, mającym ładne zabezpieczenie zycia za granicą , lamentować, błagać komornika o wycofanie się, a może rozpocząć akcję społecznąa na rzecz pomocy materialnej dla tego oszusta społecznego?
14 cze, 15:50 | ocena: 94%
Liczba głosów:512
94%
5%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
toco nie podstawiony przez ONET toco nie podstawiony przez ONET Onet Zobacz profil
toco nie podstawiony przez ONET
toco nie podstawiony przez ONET toco nie podstawiony przez ONET Onet Zobacz profil
do mieciu31:
mieciu31 mieciu31 Onet Zobacz profil
14 cze, 18:03 użytkownik mieciu31 napisał:
Całą historię masz w Rzepie, link: http://www.rp.pl/artykul/92106,556510-Rokita-ma-przeprosic-Kornatowskiego.html
"Wyroki" są w procesach KARNYCH, w cywilnych "postanowienia"! Zapadł wyrok, reszta to jest efekt niewykonania przez Rokitę wyroku! Szkoda że
Pokrzywdzony w postępowaniu karnym może skorzystać (jak to zrobił Kornatowski) z powództwa cywilnego, którego celem jest przeważnie uzyskanie odszkodowania z powodu szkód wyrządzonych przestępstwem, na przykład odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych (utrata dobrego imienia). Prawo polskie stwarza możliwość dochodzenia tego odszkodowania przed sądem karnym w procesie, w którym bada się, czy oskarżony jest winny popełnienia przestępstwa, czy nie.
Sąd uznał, że Rokita jest winnym popełnienie przestępstwa.
Jeśli oskarżony jest winien, a my w procesie karnym wniesiemy powództwo cywilne - jak to zrobił Kornatowski - to wtedy sąd orzeka o winie oskarżonego i jednocześnie może nam przyznać odszkodowanie lub zasądzić inne roszczenie.Rokita otrzymał prawomocny nakaz przeprosin za naruszenie dóbr osobistych Kornatowskiego.
Zgodnie z prawem osoba, która uzyskała prawomocny nakaz przeprosin za naruszenie swych dóbr osobistych - a się ich nie doczekała w zakreślonym przez sąd terminie - może sama wykonać wyrok, czyli np. zamieścić w mediach na własny koszt nakazane przez sąd przeprosiny. Potem musi się tylko zwrócić
do sądu o to, by ten zlecił komornikowi sądowemu ściągniecie udokumentowanych wydatków na publikację przeprosin od osoby, która nie wykonała wyroku.

Kara jaką otrzymał Rokita (przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych) nie jest karą grzywny i dlatego art, 57 Kodeksu wykroczeń nie ma tutaj zastosowania.
Pozdrawiam i żegnam.
14 cze, 18:34 | ocena: 90%
Liczba głosów:10
90%
10%
| odpowiedzi: 12
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~ata Użytkownik anonimowy
~ata
Brak zdjęcia ~ata Użytkownik anonimowy
do ~rot:
Brak zdjęcia ~rot Użytkownik anonimowy
14 cze, 16:05 użytkownik ~rot napisał:
Pozostaje tylko kwestia podatku od darowizny. 90 tysięcy w III grupie... hohoho...
No właśnie...chyba że posłów również nie obowiązuje to co zwykłych śmiertelników / ustawa o podatku dochodowym/,jako Rokitę wyrok sądu.Dziwne jest to, że ludzie którzy ponoć walczyli o Polskę oraz o to aby była ona państwem demokratycznym i państwem prawa ,teraz w glorii chwały nie respektują tegoż prawa ,a wielu z nich podważa demokracje,gdyż stoi nie po ich stronie...czy to na pewno tak miało być?Czy też może my Polacy nie dorośliśmy do pewnych reguł i potrafimy je szanować tylko wtedy gdy przechylają się w nasz stronę,lub gdy ktoś siłą nas do tego przymusi...dyktator albo zewnętrzny wróg jest tutaj konieczny,bo gdy go nie ma, robimy "zamach" i na prawo i na demokracje i na naszego bliźniego swego jeśli stoi po naszej wrogiej politycznie stronie.I oczywiście krzyczymy przy okazji iż rząd jest zły,a my wspaniali:))
14 cze, 16:25 | ocena: 95%
Liczba głosów:163
95%
4%
| odpowiedzi: 5
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
toco nie podstawiony przez ONET toco nie podstawiony przez ONET Onet Zobacz profil
toco nie podstawiony przez ONET
toco nie podstawiony przez ONET toco nie podstawiony przez ONET Onet Zobacz profil
do mieciu31:
mieciu31 mieciu31 Onet Zobacz profil
14 cze, 16:34 użytkownik mieciu31 napisał:
Mylisz się, w procesie karnym.
Po pierwsze: "Kornatowski w lutym br. złożył do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Rokicie o 100 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Jako podstawę wskazał prawomocny wyrok z 2007 r., w którym sąd potwierdził naruszenie jego dóbr osobistych.

Z kolei w kwietniu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli na wniosek Kornatowskiego wydał postanowienie, w którym upoważnił go do opublikowania w imieniu Rokity ogłoszenia z przeprosinami w "Dzienniku
Gazecie Prawnej". Na opłacenie tego ogłoszenia przyznał Kornatowskiemu od Rokity kwotę 70 tys. zł (były komendant chciał 90 tys. zł)."
Był to więc proces cywilny a nie karny;
po drugie: sąd nie zasądził żadnej grzywny a cytowany przez ciebie przepis odnosi się do grzywny.
14 cze, 17:32 | ocena: 80%
Liczba głosów:15
80%
20%
| odpowiedzi: 16
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~abrez Użytkownik anonimowy
~abrez :
Brak zdjęcia ~abrez Użytkownik anonimowy
zalosna historia, do kicia z nim tak jak zamyka sie rowerzystow po piwie i po sprawie . a nie zawracac czterech liter ciaglym biadoleniem. politykowi przyda sie troche doswiadczenia z twardymi realiami zycia, a przeciez nie jest sam, ma na podoredziu te wredne babsko, ktore wsliznelo sie do gabinetu jasnie wielkiego prezydenta juz nie panujacego, chyba ze w zaswiatach. niezch zobacza jakie pieklo nam zgotowali, przemadrzalcy.
14 cze, 15:50 | ocena: 100%
Liczba głosów:12
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
roli roli Onet Zobacz profil
roli
roli roli Onet Zobacz profil
do ~kapitanweteranow:
Brak zdjęcia ~kapitanweteranow Użytkownik anonimowy
14 cze, 15:53 użytkownik ~kapitanweteranow napisał:
Sądzę że w podobnej sytuacji jest mnóstwo ludzi, którzy borykają się z problemami po niesprawiedliwych (ich zdaniem) wyrokach. Nie twierdzę że wyrok w sprawie Rokity jest sprawiedliwy.
Uważam jednak że medialny szum w związku z biedą poszkodowanego to far
Absolutnie nie żałuję Jana Rokity, chociaż został pozwany przez przedstawiciela PiSu o pomówienie co już samo w sobie jest ironią.

Mam nadzieję, że to będzie pierwszy przypadek, który uruchomi lawinę bankructw znanych polityków i osób publicznych, którzy pomawiają swoich przeciwników. Mam nadzieję, że w pierwszej kolejności pójdą wypowiedzi Kaczyńskiego, Hofmana, Sakiewicza i jemu podległych pseudo redaktorów, i wielu, wielu innych, którzy do tej pory, mówią co chcą i nawet włos im z głowy nie spada.

Pewnie dlatego biedny Jaruś, który nie posiada nic prócz prywatnych kierowców, gosposie domowe, ochronę, partyjne samochody, darmowe obiady, opłacanych adwokatów, willę, partyjne ubrania, partyjne przeloty....typowo biedny Polak .... chce wesprzeć Rokitę, którego onegdaj oskarżył o zbrodnie porównywalną z morderstwem, bo wie, że w końcu i jego dosięgnie sprawiedliwość za jego wszystkie kłamstwa i pomówienia.

Wczorajsze pomówienie Laska przez Kaczyńskiego, gdzie oskarża go o wykonywanie rozkazów Moskwy powinno być kamykiem, który zapoczątkuje lawinę finansowego bankructwa Kaczyńskiego i zajęcie przez niego zasłużonego miejsca na śmietniku historii.
14 cze, 16:32 | ocena: 87%
Liczba głosów:171
87%
12%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
tw 1 tw 1 Onet Zobacz profil
tw 1 :
tw 1 tw 1 Onet Zobacz profil
No i po co to bicie piany przez kilka dni? Gawiedź już się cieszyła ,ze wreszcie jest precedens i polityk odpowie za swoje czyny/słowa. zastanawia mnie reakcja PO na niepłacenie składek przez Rokitę. Czyżby zabrakło dociekliwości i wyrzucenie go z partii było stało sie strzałem w przysłowiowa pietę. Panu pyszałkowi Rokicie zaleciłbym prace za 1200 zł miesięcznie i poznałby wtedy trud spłacania zobowiązań
14 cze, 15:47 | ocena: 91%
Liczba głosów:261
91%
8%
| odpowiedzi: 9
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~babcia Użytkownik anonimowy
~babcia :
Brak zdjęcia ~babcia Użytkownik anonimowy
Jak Jan Maria Rokita nie umie podporządkować się pewnym regułą to tak to wygląd. Nie umieli się zachować w samolocie,nie umiał przeprosić i wykonać poleceń Sądu to niech płaci. Nie rozumie tego szumu.A co On z innej gliny? Nie stać Go na nic,bo ma komornika,ale na wyjazd do Włoch ma. Zyć jakoś tam też musi.Przecież żona też jakieś zarobki ma.A jak nie to do pracy,do takiej uczciwej jak my.
14 cze, 15:50 | ocena: 91%
Liczba głosów:242
91%
8%
| odpowiedzi: 9
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~CDN Użytkownik anonimowy
~CDN
Brak zdjęcia ~CDN Użytkownik anonimowy
do ~kapitanweteranow:
Brak zdjęcia ~kapitanweteranow Użytkownik anonimowy
14 cze, 15:53 użytkownik ~kapitanweteranow napisał:
Sądzę że w podobnej sytuacji jest mnóstwo ludzi, którzy borykają się z problemami po niesprawiedliwych (ich zdaniem) wyrokach. Nie twierdzę że wyrok w sprawie Rokity jest sprawiedliwy.
Uważam jednak że medialny szum w związku z biedą poszkodowanego to far
O co ten szum medialny, który trwa już od kilku dni? O Rokitę, zwykłego nieudacznika, którego dzialalność
m. in. w klice UD=UW=PO przyczyniła się do degrengolady ,i zrujnowania Polski i zubożenia zdecydowanej większości Polaków? Rokita na swój los zasłużył, bo zrobił sporo, by życie w tym kraju stało się nie do zniesienia dla normalnych, uczciwych, pracowitych ludzi. Ludzie w tym udręczonym kraju,z przyczyn ekonomicznych popełniają samobójstwa (drastyczny przypadek przeżywaliśmy ostatnio) , co zawdzięczamy takim politykierom jak "premier z Krakowa". To jest prawdziwy dramat, a nie rozterki i kłopoty jakiegoś palanta z PO, który popadł w niełaskę wodzusia tej kliki.
14 cze, 16:47 | ocena: 84%
Liczba głosów:71
84%
15%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Zobacz także

Ruszył proces w sprawie zabójstwa kobiety

Ruszył proces w sprawie zabójstwa kobiety

Szczecin | wczoraj, 20:41
Prokurator rozważa wniosek o najwyższy wymiar kary dla Katarzyny W.

Prokurator rozważa wniosek o najwyższy wymiar kary dla Katarzyny W.

Sprawa Madzi | wczoraj, 15:01
Kary dożywocia dla członków gangu Ala Capone

Kary dożywocia dla członków gangu Ala Capone

Kraków | wczoraj, 13:45
Ta afera wstrząsnęła Polską. Oni na niej zyskali

Ta afera wstrząsnęła Polsk... Fotoreportaż

Zdjęć: 9
Podwójny jubileusz: urodziny Kaczyńskiego i Rokity

Podwójny jubileusz: urodzi... Fotoreportaż

Zdjęć: 15
Kraków
Dziś
32/16°C
Jutro
28/17°C
Pojutrze
28/14°C

Nie przegap!

Spektakl "DANUTA W." w Teatrze Łaźnia Nowa

Kraków | Onet | wczoraj, 16:37
Grupa Rafała Kmity w Grotesce. "Jeszcze nie pora nam spać"

Grupa Rafała Kmity w Grotesce. "Jeszcze nie pora nam spać"

Kraków | Media | 16 kwi, 19:38
Fundacja Schumana ogłasza konkurs "Witamy Chorwację w UE"

Fundacja Schumana ogłasza konkurs "Witamy Chorwację w UE"

Kraków | Onet | 22 maja, 12:49

Polecamy

Dwukrotnie sprzedał wieżę Eiffla  

Dwukrotnie sprzedał wieżę Eiffla

Miał 45 fałszywych tożsamości, aresztowano go 50 razy »
Największy skarb PRL-u  

Największy skarb PRL-u

Średniowieczna biżuteria i monety trafiły na śmietnik »
Polskie pokojówki na emigracji  

Polskie pokojówki na emigracji

- Biało-czarne mundurki dzisiaj możemy spotkać tylko w filmach porno »
NEWSLETTER
Chcesz być informowany o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie? Zapraszamy do newslettera.