tvnpix

Szczyt klimatyczny w Warszawie

"FT" ostro o Polsce na COP 19. "Jakby Corleone przewodniczył konferencji o reformie prawa"

zobacz więcej wideo »
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: tvn24 Na zdjęciu minister środowiska i prezydent szczytu COP 19 - Marcin Korolec

Stosunek polskiego rządu do zapobieżenia globalnemu ociepleniu i redukcji emisji dwutlenku węgla jest dwuznaczny. Wyraża się to w podejściu do wykorzystania węgla kamiennego – pisze poniedziałkowy "Financial Times". Publikacja pojawiła się w związku z odbywającą się w Warszawie konferencją ONZ COP 19.

Gazeta zauważa, że równolegle z COP19 mającą na celu utorowanie w ciągu dwóch lat drogi do globalnego porozumienia ws. redukcji gazów powodujących efekt cieplarniany, odbywa się spotkanie ws. technologii "czystego węgla", pozwalającej uzyskać energię z węgla bez zanieczyszczania środowiska.

"Organizowanie węglowego szczytu równolegle z negocjacjami klimatycznymi ONZ to więcej niż absurd. To tak, jakby Vito Corleone (szef mafii z filmu "Ojciec Chrzestny" - red.) przewodniczył konferencji nt. reformy prawa" - cytuje gazeta Marka Breddy'ego z Greenpeace.

Organizowanie węglowego szczytu równolegle z negocjacjami klimatycznymi ONZ to więcej niż absurd. To tak, jakby Vito Corleone przewodniczył konferencji nt. reformy prawa.

Mark Breddy, Greenpeace

Bo Polska aspiruje, a węgiel jest tani?

"FT" zauważa, że w Polsce, wciąż goniącej zachodni poziom życia, argumenty ekonomiczne biorą górę nad środowiskowymi. Stąd szczególnie atrakcyjne jest to, iż węgiel jest tanim źródłem energii.

Paradoks polega jednak na tym, że choć energia elektryczna jest w Polsce w 90 proc. generowana z węgla i kraj ma własne zasoby tego surowca, zmuszony jest importować go z USA, Chin i Rosji, ponieważ jego własne kopalnie są stare, a ich eksploatacja droga - wskazuje "FT".

Polska łatwo zrealizowała cel przewidziany w protokole z Kyoto zakładający redukcję CO2 o 6 proc. w stosunku do poziomu z 1988 r., ponieważ skutkiem upadku komunizmu było zamknięcie wielu energochłonnych zakładów pracy. Faktycznie Polska zmniejszyła redukcję CO2, powodującego efekt cieplarniany o 32 proc. powiększając w tym samym czasie gospodarkę o blisko 100 proc.

Gazeta zaznacza jednak, że dalsza redukcja CO2 będzie "o wiele trudniejsza dla polskiej gospodarki, która w zakresie wykorzystania energii wciąż jest stosunkowo nieefektywna".

ONZ liczy, że międzynarodowa konwencja ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych zapobiegnie podwyższeniu średniej rocznej temperatury o 2 stopnie Celsjusza, pozwalając uniknąć najgorszych skutków globalnego ocieplenia.

Szczyt klimatyczny w Warszawie

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
kuba_otys
kuba_otys

Zanieczyszczenie CO2 w skali światowej: Polska ok. 1%, GB 1,5%, USA 17%, Chiny 27%, Rosja 5%. Co my możemy zmienić... Chiny mają tendencję rosnącą od kilku lat. Chyba wiadomo na których państwach należy się skoncentrować.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Husar966

   Financial Times niech zapuka do Obamy bo to oni są cosa nostra klimatu truciciel

   jeżeli Polacy będą płacić za to że mają węgiel i na dodatek będziemy płacić podatek to ten rząd pojedzie na taczkach

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zalamander

     No, "panie Financial Times", bo przecież ktoś ten artykuł napisał a przynajmniej wziął za to wierszówkę, wy już swoje w historii wydobyliście i wypaliliście, zatem nie pokrzykujcie głupio, bo syty nigdy głodnego nie zrozumie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje