nedelja, 24. nov 2013. | Izaberite pismo: Ћирилица



 

Naslovna > Sport > Auto-moto > Zbogom, loša godino

subota, 23. nov 2013, 14:11 -> 17:06

Zbogom, loša godino

Piše: Bojan Trkulja, Twitter: @xbojan

U tekstu najave poslednje trke prošle sezone napisao sam kako je Formula 1 ponovo ušla u jednu od svojih zlatnih era. Godinu dana kasnije, pod utiskom kompletne dominacije jednog tima i jednog vozača, ta ocena ne deluje naročito verodostojno.

Sebastijan Fetel jeste uz pomoć Njujia, Hornera i ostatka Red bul tima obesmislio ovu sezonu, ali glavni krivac što od kraja letnje pauze isti čovek stoji na najvišem stepeniku pobedničkog podijuma je ipak neko drugi.

Formula1.jpg

Sezona iza nas je u stvari počela dosta obećavajuće, Kimijevom pobedom u Australiji, i cela prva polovina godine* nagoveštavala je mnogo zanimljiviji ostatak od onog što smo na kraju dobili. Odlučujući momenat, iako tada to možda tako nije izgledalo, dogodio se 30. juna, na Silverstonu, osmoj trci sezone. Festival delaminacija Pirelijevih guma na stazi prepunoj brzih krivina bio je ona kap koja je prelila čašu i pod pritiskom kritika koje su dolazile sa svih strana, italijanska kompanija je odlučila da odbaci kontroverzni ovosezonski model P zero guma i vrati prošlogodišnji, izdržljiviji dizajn. Od tog momenta, Red bul više nije imao ko da zaustavi. Posle samo tri pobede i tri Pol pozicije u prvih osam trka, u preostalih deset Seb nije trijumfovao samo jednom, u Mađarskoj.

U odbranu Pirelija fer je istaći da je njihov šef Pol Hemberi upozoravao da će povratak na prošlosezonske gume biti veliki plus za austrijsku ekipu, ali sa izuzetkom Lotusa i Ferarija, malo ko je bio spreman da ga sasluša.

Nije naodmet zato ponoviti koliko je nezahvalna pozicija u kojoj se italijanski proizvođač guma nalazi. Povratak Pirelija je bio uslovljen jasno iskazanom potrebom od strane Formule 1 da se napravi otklon od Bridžstonovih previše konzervativnih guma, koje su pretile da trkanje učine neinteresantnim i Hemberijev tim je svoj deo posla obavio perfektno. Ideja da se kroz najatraktivniju kategoriju auto sporta reklamiraju gume koje ne traju preterano dugo na prvi pogled deluje neobično, ali usled ogromne medijske pažnje mogla je da uspe, samo da je ispunjen jedan jedini uslov - da timovi, i pogotovo vozači, ne kritikuju javno gume na kojima se trkaju.

Formula2.jpg

Gledajući unazad, možda je bilo naivno očekivati da ta čudna sorta ljudi - vozači Formule 1 - koja je naučena da preživi u izuzetno kompetitivnom okruženju gde je sve naj (najbrže, najkvalitetnije, najskuplje...), neće vrlo brzo početi da razlog svoje neuspešnosti pronalazi u gumama koje su dizajnirane da ne budu naj(izdržljivije).

Sve što je bilo potrebno je jedna trka, na stazi koja je i inače poznata kao gumo-ubica, da cela sezona ode u pravcu koji ama baš niko osim Red bula i njihovih navijača nije želeo.

Na kraju, ako je neka uteha, dobili smo priliku da budemo svedoci obaranja brojnih rekorda od strane fantastičnog Fetela, i kao i uvek u takvim prilikama, moja osećanja su podeljena. Sa jedne strane, biće zabavno jednog dana klincima pričati o tome da ste bili svedoci Fetelovog čudesnog niza, bar onoliko koliko bi bilo zabavno danas slušati nekoga ko je gledao velikane kao što su Fanđo, Klark ili Stjuart. Sa druge strane, kad god prisustvujem postavljanju nekog od rekorda u najdužem nizu pobeda, najvećem broju pobeda u sezoni, titula u nizu itd, prva pomisao mi je uvek - nadam se da ovaj rekord više niko nikad neće oboriti, budući da takvi nizovi obično dramatično smanjuju interesovanje za Formulu 1.

Formula3.jpg

Ipak, nada za moj omiljeni sport postoji. Ne samo da je Formula 1 preživljavala mnogo teže momente od ovog i uvek se vraćala još uzbudljivija i bolja - jer kompetitivnost je utkana u sam DNK ove čudne kombnacije sporta i biznisa - razlog za optimizam leži u fundamentalnim promenama koje nas očekuju naredne sezone. Verovatno nikada ranije nije bilo toliko dramatične promene pravila kao što će se to dogoditi u 2014. godini, pa zato i veliki broj onih koji su već otpisali ovu godinu sa povelikim iščekivanjem očekuje novu sezonu.

Novom sezonom ćemo se na ovom istom mestu detaljno baviti tamo negde od februara, a pre dubokog zimskog sna ostala je još jedna trka, na otrcanom ali istovremeno magičnom Interlagosu. Staza koja je i inače poznata kao jedna od najnepredvidljivijih u kalendaru mogla bi čak i u eri totalne dominacije Red bula da nam na kraju loše sezone podari zabavnu trku. Kao i uvek u Brazilu, nadamo se kiši** koja bi mogla da nam donese novi klasik, ali čak i ako je ne bude, čarobni autodrom Karlos Paće može da se pokaže kao veća prepreka Sebovoj dominaciji nego što su to u ovom momentu svi konkurenti na stazi.

Kvalifikacije u subotu i trka u nedelju počinju u 17 časova po našem vremenu, i ma koliko razočarani bili, red je da ispratimo naše heroje na ipak zasluženu zimsku pauzu. Uz devet nepotvrđenih mesta u timovima za narednu sezonu, veliko je pitanje koga možda poslednji put gledamo u Formuli 1.

Formula4.jpg

*Osim Kimijeve pobede, po dve pobede su imali Alonso i Rozberg, dok je Seb trijumfovao tri puta u prvih osam trka.

**Poslednja sezona bez kišne trke bila je jednako dosadna 2004, godina u kojoj je jedan drugi Nemac obarao rekorde.

1
komentari broj komentara 2 | cwpošalji komentar
(nedelja, 24. nov 2013, 09:24)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

F1

Gladna koka proso sanjala!

1
(nedelja, 24. nov 2013, 00:02)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

Ne razumem

Šta treba da rade, da menjaju gume pet puta u toku trke i dolivaju gorivo sedam puta pa da postane zanimljivo? Čoveče, umesto što "trošiš slova" ovde već nekoliko sezona, što jednostavno ne predložiš sledeće: neka Red Bull (ili neko drugi) napravi svima po bolid za narednu sezonu, pa da vidimo ko je najbolji vozač. Ali, tek to neće biti zanimljivo. Koga to zanima? Nikoga. A šta sve u F1 zanima? Lova. U pravom sportu nema love. U biznis-sportu uvek je poznat pobenik - NOVAC.

1
1