01/06/2013 15:33|

Cumhurbaşkanı: Polis üzücü görüntülere sebep olmamalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Taksim'de devam eden olaylara ilişkin bir açıklama yaptı ve herkesi sorumlu davranmaya davet etti.
Cumhurbaşkanı: Polis üzücü görüntülere sebep olmamalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Taksim'de devam eden olaylara ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

Demokrasiye, çoğulculuğa ve hukukun üstünlüğüne inanan ve bu yolda daha fazla mesafe kat etme azminde olan Türkiye 'de, pek çok farklı düşüncenin, bakış açısının olması, önemli konularda farklı yorumların, yaklaşımların, görüşlerin ortaya çıkması gayet tabidir. Bu, demokratik bir toplumun en büyük zenginliğidir.

Esas önemli olan medeni bir şekilde tartışabilmektir: Diyaloga açık olmak, farklı görüşlere kulak verebilmektir. Demokratik bir toplumda, tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde, kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil, yönetenler de, farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir.

Taksim'de bir kaç günden bu yana devam eden ve maalesef dün itibarıyla kaygı verici bir noktaya gelen olayların yatışması için hepimize düşen, daha fazla olgunluktur.

Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir.

Bu sabah başta Sayın Başbakan olmak üzere ilgili hükümet ve devlet yetkilileri ile görüşerek bu hususları kendileriyle de paylaştım. Sükunetin sağlanması ve konunun yeniden bizlere yakışır bir şekilde tartışılarak neticelendirilmesi için herkesin üzerine düşeni ivedilikle yapacağına inanıyorum.

Okur Yorumları (10 Yorum Yapıldı)
2/6/2013 - 09:49

Mehter Takimi - futbol

Böyle yorumlarin gelecegi belliydi,5günden beri o kadar insan yaralandi o kadar insan göz altina alindi bunlarin hesabini kim verecek?Haksiz altina alinanlar ne olacak?Is zora gelince kivirtmak en kolayi.Hic kimse bunlarin yapmak istediklerinden vaz gectigini zannetmesin yapilan sadece halkin tepkisini görünce kivirtmaktan ibaret.Yani mehter takimi taktigi;iki ileri bir geri!AKP hükümeti taktigini hic degistirmedi yapmak istediklerini halktan sert tepki geldiginde sadece erteledi ve sinsice uygun zamani bekledi.Bence erdogan su anda agzinda salyalar sinir krizleri geciriyordur...

1/6/2013 - 22:38

Farklı Görüşler? - queerestofthequeer

LGBT bireylerle ilgili olarak daha bir kaç gün önce mecliste sunum yapıldığında AKP milletvekilleri toplumun ötekileriyle ilgili olarak o kadar ilgiliydi ve dinlemeye hazırdı ki, reddedildi. Biz bu halkın içinde değil miyiz? Biz bu devlet için vergi ödemiyor muyuz? Alkolümüze karıştınız, kürtaja karıştınız - daha girmediğiniz neresi kaldı hayatlarımızda? Hayır, buna kimsenin hakkı yok. Size oy vermemiş olabiliriz ancak biz de bu ülkede yaşıyoruz ve çoğunluk dediğiniz popülasyonu bizler de oluşturuyoruz. Herkes meydanların bu kadar başıboş olmadığını, kafamıza vurarak ekmeğimizi alamayacağını, uyumadığımızı, hayatlarımıza artık daha fazla müdahele edemeyeceklerini görmüştür umarım. Görmediyse, daha anlatacak çok şeyimiz var demektir...

1/6/2013 - 20:52

olay poliste değil - aharasa

olay başbakanda. polise söylenecek laf yok, ama başbakana bir araba lafı hak ediyor. ben her şeyi yapacak ve söyleyecek güçteyim, ben ne istersem o yapılacak, onu yapacaksınız tavrı büyük tepki almıştır. başbakan kendisine çeki düzen vermeli ve demokrasi anlayışını benimsemelidir.

1/6/2013 - 16:11

Biraz geç ama nihayet aklı selim - kirpiikilemi

Sayın Cumhurbaşkanı Başbakan'a da böyle tane tane anlatmıştır umarım.

1/6/2013 - 16:06

Gül - Rızla

Ya yemin ediyorum ben Abdullah Gül'ü unutmuşum, haberi görünce aklıma geldi. Ne pasif adam..

1/6/2013 - 16:06

simdi konusmaniz bir anlam ifade etmiyor - meftun1917

bosuna konusmayin artik hic bir mesrulugunuz kalmadi sizde hükumette düsmelidir acil secim gereklidir memleketti kan aglattiniz iktidariniz son bulmalidir amerikanin emirleri ile uyguladiginiz politikalari bu halk istemiyor cekin gidin savundugunuz patronlarin yanina halk sizi istemiyor...

1/6/2013 - 15:56

Çok geç kaldınız - alchemy

Hükümet düşmesin diye yaptığınız manevra takunyalı kurnazlığınızın bir kanıtı, ama siz hiç istemediğiniz çok vahim birşeyi yaptınız: kendisini yalnız sanan kişilerin aslında yalnız olmadığını anlamasını sağladınız. Apolitize ettiğinizi sandığınız insanları repolitize ettiniz. Pimini çektiğiniz bu bombanın tam anlamıyla elinizde patlamasını ve geldiğiniz gibi DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE gitmenizi istiyorum. Ondan sonra da ilk işim bilfiil bireysel aktif siyaset için ne yapılabileceğinin peşinden koşmak olacak. Türkiyenin tüm özgür vatandaşlarından da aynısını yapmalarını rica ediyorum, istiyorum.

Okur Yorumları (10 Yorum Yapıldı)