Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Dowiedz się więcej...zamknij

Alternative content

Get Adobe Flash player

Dane teleadresowe:

ul. Sasanek 8
91-490 Łódź

m.gajewicz@usggabinet.pl

w.gajewicz@usggabinet.pl

TEL: +48 (42) 659 40 80
GSM: +48 606 810 118
 

Informacje dla pacjentów

Sposób przygotowania do badań  USG

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:

Pacjent powinien pozostawać minimum 6 godzin na czczo, w wypadku  problemów ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała 8 godzin na czczo. Nie zaleca się pić  dużej ilości płynów przed badaniem i specjalnie silnie wypełniać pęcherza moczowego.

Przygotowanie do badania USG układu moczowego (pęcherz moczowy, prostata u mężczyzn) i narządu rodnego (pęcherz moczowy, macica, jajniki u kobiet ). Pacjent zgłasza się na badania z dobrze wypełnionym pęcherzem moczowym (rano bez oddawania moczu, lub 1 do 2 godzin po wypiciu do 1  l niegazowanej wody )

Badanie USG –małych narządów leżących powierzchownie (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne, powłoki j. brzusznej, doły podkolanowe, jądra ) -Nie wymaga szczególnego przygotowania.
 

Badanie USG – Dopplerowske  naczyń obwodowych, Nie wymaga szczególnego przygotowania. TYLKO w wypadku badań USG Doppler aorty brzusznej i tętnic kończyn dolnych u pacjentów mających problemy ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała zaleca się pozostawać 6 do 8 godzin na czczo.

Badanie dopplerowskie tętnic nerkowych, lub układu wrotnego:
Przygotowanie jak do badania jamy brzusznej.

Badania jamy brzusznej ze wskazań pilnych  (świeży uraz, napad kolki, podejrzenie „ostrego brzucha”). Mogą być wykonane zawsze, nawet bez przygotowania

 

Sposób przygotowania do badania RTG:

Badania z  zastosowaniem promieniowania jonizującego  ( rtg ) nie mogą być wykonywane u kobiet w ciąży, z wyjątkiem badań ze wskazań życiowych. Badania RTG mogą być wykonywane tylko na podstawie skierowania lekarskiego (nie dotyczy to zdjęć pojedynczych zębów ). Do zdjęć RTG  płuc i kostnych nie jest potrzebne specjalne przygotowanie.