scorecardresearch.com

Patlama günü Reyhanlı'da tüm MOBESE'ler arızalıydı

Patlama günü Reyhanlı'da tüm MOBESE'ler arızalıydı
14/05/2013 10:37
Reyhanlı'da cumartesi günü yaşanan bombalı katliamın şoku sürerken, ilçedeki 73 MOBESE kamerasının tamamının, patlamadan birkaç gün önce 'sistem arızası' verdiği ve kayıt yapmadığı ortaya çıktı.

Radikal.com.tr - Türkiye 'deki en büyük terör saldırısına sahne olan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, olayı aydınlatmayı kolaylaştıracak MOBESE kameralarının olay anında ve hemen öncesinde çalışmadığı öne sürüldü. İçişleri Bakanı bu iddianın doğru olmadığını söylerken Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Şehir girişindeki MOBESE'lerle ilgili özel bir şey mi var, onu ben de doğrusu tam bilemiyorum. Henüz o konuda tam bir ileri bilgi almadım" dedi.

Reyhanlı ilçe merkezindeki MOBESE kameralarının geçen hafta sistem hatası verdiği ve olay öncesinden başlayarak, patlama anında da devre dışı kaldığı öne sürüldü.

Akşam gazetesinden Levent Albayrak’ın haberine göre, güvenlik güçlerinin en büyük ipucu kaynağı olan MOBESE kameralarındaki arızayı gidermek için teknik ekibin çalışma başlattığı ancak patlamaların yaşandığı gün bu arızanın henüz giderilemediği, bu nedenle soruşturmayı kolaylaştıracak kamera görüntüleri elde edilemediği belirtildi.

İlçe genelindeki 73 MOBESE kamerasının büyük bölümü, patlamaların meydana geldiği noktaları doğrudan görüyordu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, konuyla ilgili olarak, “Mobese kayıtlarının çalışmadığı iddiası tevatür, MOBESE'ler kayıttaydı” dedi.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise basın mensuplarının MOBESE’lerin çalışıp çalışmadığı yönündeki sorusunu yanıtsız bıraktı.

Güvenlik kameralarının bir haftadır kapalı olduğu yönündeki ifadeler Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a da soruldu. Atalay, konuyu tam bilemediğini ifade ederek, " Bugün öyle bir bilgi var. Aslında bizde o araçların şehirdeki girişi ve oradaki yerleşimiyle ilgili görüntüler var tabii. Ama şehir girişindeki MOBESE'lerle ilgili özel bir şey mi var, onu ben de doğrusu tam bilemiyorum. Henüz o konuda tam bir ileri bilgi almadım" dedi.

http://www.radikal.com.tr/1133373113337335

YORUMLAR
(35 Yorum Yapıldı)
Yorum Yaz Tüm Yorumları Gör

çokta üstüne gitmeyelim... - newageknight

efendim malumunuz sinema sektörü ülkemizde son zamnalarda bir atak yapmış olmakla birlikte henüz hollywood sinemasının çok gerisinde, o yüzden böyle ufak tefek senaryo hataları, kurgu eksiklikleri, yönetmen acemilikleri olabilmekte, ama sizi temin ederim bunlar zamanla aşılacaktır, ne demiş ? durmak yok yola devam...

... - Kharon

İç işleri bakanı açıkladı. Mobeselerin çalıştığını ve araçlara ait görüntülerin ellerinde olduğunu belitti. Sabahtan akşama kadar yalan haber üzerine fantazi yaptınız. Şimdi özür dileyin. Biliyorum bu haber işinize geliyor ama hemen zıplamayın bence.

KUYRUKLU YALAN - DELİL DELİLOĞLU

bu işin içinde bir bit eniği var 73 kameranın tamamımı arızalı yoksa bilinçli devre dışımı bıraktılar.Ben hükümetin acıklamalarına inanmıyorum,çünkü inandırıcılığını kaybetmiş suriye konusunda

uyuyabiliyor musunuz? - voştaran

Faillerin kim olduğu kısa sürede saptanıyor ama başbakan yardımcısı ve diğer yetkililer mobeselerinin çalışıp çalışmadığını saptayamıyor.

yalansa kotu, degilse daha kotu - keryil

tum bir sehrin mobese sisteminin bir haftaligina kapanmasi mumkun degildir. ne sartnamelere uyar, ne de gercekten bu kadar amator olunabilmesi mumkun degil. bir suru yedek sistemleri filan bulunur bunlarin. mobese ancak birisi onu kapatirsa bu capta basarisiz olabilir. yok birisi kapatmadiysa ama bu capta bir ariza oluyorsa, yuzde doksandokuz uptime icin ihale edilen mobese projesinde devlet kaziklanmistir. ha yok mobese bozuk diye yalan soyleniyorsa goruntu paylasmamak icin, o zaman zaten vaziyet malum.

yedik mi hayırr .. - aligüven

ya arkadaş orası dağbaşımı suriyeli sığınmacı ve bu çetelerden dolayı ençok olayların olduğu bir kentte nasıl olurda bütün mobeseler kapalı olabilir ..demekki bir şeyleri gizliyorlar ..hadi mobeseler devre dışı onca esnaf resmi kurum banka v.s var hiç birinde bir görüntü yokmu ..peki bu yakalananları koku alarak mı yakalamışlar ..demekki onlarda düzmece bir tutuklanmayla karşı karşıyalar ..

Reyhanli - kaymakam bey ve islamci teröristler - siradanbirisi

Radikal gazetesinde malesef göremiyoruz, fakat diger gazetelerde kaymakam olan dr. yusuf güler Suriyede savasan iki islamci teröristlerle makaminda resim cekilmis. Devletin adami resmen teröristlerle ic ice gibi. Diger teröristler tü kaka sadece dincisi iyimi demek istiyorlar.