רמד"ן חיל הים: חיל הים נערך לאיומים הטכנולוגיים הימיים באזורנו

תא"ל ירון לוי, ראש מספן מודיעין בחיל הים, התייחס במהלך כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי לאתגרים הימיים של מדינת ישראל, לרבות ההתמודדות מול איראן, חיזבאללה ועזה

תאריך: 08/02/2011, 15:21     מחבר: אביחי חיים

"אנחנו בתקופה הרוויה אתגרים רבים בזירה הימית. מצד אחד אין צורך להיכנס לפאניקה, אך חשוב שלא ליפול לשאננות" - כך אמר היום (שלישי) ראש מספן מודיעין בחיל הים, תא"ל ירון לוי, במהלך כנס שיזם המכון למחקרי ביטחון לאומי. בדבריו התייחס תא"ל לוי לאתגרים הימיים איתם מתמודד חיל הים באזור.

"האתגרים של חיל הים הם רבים, החל מרצועת עזה ועד לצפון. איראן היא הגורם המשגיח על הכל מלמעלה, בכך שהיא מהווה גורם דומיננטי אשר מממן ומעביר סחורות ואמצעי לחימה למדינות מסביבנו", אמר תא"ל לוי, שהדגיש כי "חיל הים נערך במלא הרצינות לאתגרים השונים, תוך שאנו עוקבים באופן צמוד אחר ההתפתחויות השונות במדינות ערב סביבנו".

"האתגרים המודיעיניים אינם פשוטים כלל ועיקר", ציין תא"ל לוי, "אנחנו צריכים להיות מצויים בכל הפרטים המבצעיים בזירה - במבנים שמחזיק האויב, בכוחות הקומנדו שהוא מאמן, בפלטפורמות בהן הוא עושה שימוש ובטקטיקה הטכנית. בחיל הים אנחנו עוקבים באופן מלא אחר כלי שיט וכמובן אחר ניסיונות ההברחה השונים. אלו הם איומים איתם אנחנו מתמודדים באופן יום יומי".

בדבריו התייחס תא"ל לוי גם לאיום הטכנולוגי אשר מציבים גורמי הטרור בזירה הימית. "אנחנו מפנים משאבים ומאמצים על מנת לסגור פערים, גם בהקשר הזה", אמר. לטענתו, "גם ברצועת עזה ישנם אמצעים טכנולוגיים ימיים רבים, אשר נלקחים ברצינות על ידי חיל הים, הפועל על מנת לסכל פעולות אלה".

"ארגוני הטרור ובראשם חיזבאללה וחמאס הפכו לשליטים דה-פקטו במדינות בהם הוא פועלים. הם פועלים כיום בחסות מדינית עם יכולות צבאיות משמעותיות יותר. בין היתר אנחנו מודעים גם למערך הטילים הימיים המוחזקים על ידי ארגוני הטרור ונערכים לכך בהתאם", הבהיר תא"ל לוי.

בסיכום דבריו אמר תא"ל לוי כי מספן המודיעין של חיל הים "ימשיך לספק לחיל הים ולצה"ל את המודיעין הטוב ביותר. אנחנו נמשיך לחשוב צעד אחד קדימה על מנת להגן על מדינת ישראל בשגרה ובחירום".