CRI Hakkında | Eski Versiyonumuz
Yue mutfağı
  2013-11-28 09:46:55  cri

Çin'in 8 büyük mutfağı içinde en meşhur mutfaklardan biri Guangdong, bir diğer adıyla Yue mutfağıdır.

Yue mutfağının kaynağı, Guangzhou, Chaozhou ve Dongjiang olmak üzere 3 yerel mutfaktır. Kızartma, haşlama ve buharda pişirme ağırlıklı Yue mutfağı yemeklerinin tadı lezzetli, hafif ve gevrektir.

Yue mutfağının geçmişi Qin Hanedanlığı'na kadar uzanır. Yue mutfağı, Guangzhou yemekleri ile Guangdong eyaletinin çeşitli bölgelerine ait güzel yemekleri bir araya toplayarak, Çin'in diğer mutfakları ile Batılı yemeklerin üstünlüklerini de kaynaştırmış bir mutfaktır. Malzemelerin geniş ve titiz şekilde seçildiği, pişirme tekniğinin özenli olduğu ve zengin çeşitlere sahip Yue Mutfağı, 21 türlü pişirme yöntemine sahip.

Ateşin kullanım şekline büyük önem veren Yue Mutfağı için, yemeğin rengi, kokusu, tadı ve şekli çok önemli. Yue yemeklerinin tadı hafif ve taze, yenilirken kıtır kıtır olması lazım. Malzemeler ve yemeklerin tatları mevsime göre değişir. Yue Mutfağı'nda en önemli yemekler arasında haşlanmış tavuk, haşlanmış deniz karidesi, fırında domuz yavrusu, fırında ördek, yılan çorbası, kızartma kabuksuz karides, buharlanmış deniz ürünleri bulunuyor.

Yue Mutfağı'nda tavuk yemeği de özel bir yer tutar. Bir tavuk ondan fazla yöntemle pişirilebilir, örneğin "haşlanmış tavuk", "fırında tuzlu tavuk", "haşlanmış soya soslu tavuk" ve "buharlanmış tavuk" gibi. Bunlar arasında, haşlanmış tavuk yemeği, basit yapımı, hiç baharat ve sos kullanılmaması ve orjinal tadının korunması gibi özellikleriyle çok beğenilir. Bunun sırrı pişirme yöntemindedir. Tavuğu temizledikten sonra, kaynayan suda on beş dakika haşlayıp, çıkartır çıkartmaz derhal soğuk suya koyun. Böylece, aniden soğumuş tavuk eti yenirken derisi gıcır gıcır eti de daha lezzetli olur. Yanında mutlaka zencefil ezmesi, tuz ve soya sosu bulunmalı. Böylece siz de bu lezzeti yakalamış olursunuz.

Yue mutfağının kaynaklarından biri de Chaozou yemekleridir. Sosları ile dikkat çeken en tanınmış Chaozhou yemekleri arasında, baharatlarla kısık ateşte pişirilmiş yabani kaz, patates yaprağı çorbası ve kulkas kökü ezmesi bulunur. Dongjiang yemeklerinde ise yoğun et kullanımının yanı sıra yağlı ve tuzlu olması dikkat çeker. Haşlanmış tuzlu tavuk bu mutfağın en dikkat çeken yemeklerinden biridir.

Çorba da Yue Mutfağının önemli yiyeceklerinden biridir. Genellikle yemekten önce içilen çorbanın tadı hafif ve tazedir. Mevsime göre değişen çorbanın olmazsa olmazı ise toprak kaplarda pişirilmesidir. Dengeli ısınan toprak kaplar su ve yemek malzemelerininin daha iyi kaynaşarak güzel bir tat yaratılmasına yardımcı olur.

İlgili Haberler
Yorumunuzu Gönderin
Çin-AB: Ticari savaştan ortaklığa adım
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in AB ziyareti, dönüm noktası. Taraflar "sadece ticaret savaşlarının önlenmesi" ilişkisinden, "aynı zamanda karşılıklı güvene dayalı dostça bir yatırım ve ticaret ilişkisi" kurma aşamasına geçiyor.
Yabancılar, işlerini büyütüyor
Çin'deki yabancı şirkelelerin yöneticileri, büyümenin devam edeceğine inanıyorlar. Hepsi, planlarını kentleşmenin yaratacağı tüketim artışı üzerine kuruyor.
Diğerler>>
Çin'de eğitim dert
Dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi, Çin'de eğitim toplumun başlıca sorunları arasında yer alıyor. Ancak, mevzu dünyanın en kalabalık ülkesi olunca, sorunun ağırlığı da haliyle arttıkça artıyor.
Çöldeki İnci: Şihenze
Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin kuzeyinde yer alan Şihenze (Shihezi), yüzölçümü bakımından Singapur'un 12 katına eşittir Şihenze, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne doğrudan bağlı bir kenttir.
Diğer>>
• Biliyor Musun Bilmiyor Musun (26-02-2014)
• Biliyor Musun Bilmiyor Musun (12-02-2014)
• Biliyor Musun, Bilmiyor Musun? (22-01-2014)
• Biliyor Musun, Bilmiyor Musun?(25-12-2013)
• Biliyor musun, Bilmiyor musun? (11-12-2013)
Diğer>>
Anket
Çin''in en üst yasama ve danışma organlarının yıllık toplantıları başladı. Sizce Çin''in önündeki en önemli konu nedir?
Ekonomik reform
Hava kirliliği
Eğitim
Gıda güvenliği
Nüfusun yaşlanması


  
Soru-Yanıt
 • Çin'in çevre koruma çalışmalarında ne gibi tedbirler alması gerekiyor?
 • Diğer>>
  İzleyici Postası
 • Çin'i çok merak ediyorum (Ahmet Acikay)

 • Arada bir sitenizden sizi takip ediyorum...Çalışmalarınızdan ötürü çok teşekkür ederim.
 • Çin futbol takımı için kutlama (Syeda Mahnoor Khizar )

 • Çin futbol takımı için kutlama...
  Diğer>>
  Linkler
  © China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
  16A Shijingshan Road, Beijing, China