E martë, 22 prill, 2014

Lajme / Kulturë

Pesë këngët më të preferuara të javës në SHBA

x
Madhësia e gërmave - +
Ju sjellim tani pesë këngët më të njohura në Shtetet e Bashkuara sipas klasifikimit të revistës Billboard për javën e 28 dhjetorit 2013.
 
Eshtë java e Krishlindjeve dhe dhurata është një këngë e re nga një prej yjeve të muzikës. Por le të fillojmë me vendin e pestë – është kënga “Royals” e 17 vjeçares Lorde.
 
Lorde zbret në vendin e pestë me këngën Royals e saj që u shit në 4 milion kopje. Neozelandezja bashkëpunoi me faqen e internetit Reddit javën e kaluar për t’ju përgjigjur pyetjeve të dëgjuesve – ajo pranoi se ngjan me Gollum nga filmi Lord Of The Rings kur interpreton, por i përqëndron ndjenjat më shumë tek muzika sesa tek pozimi. Lorde ngjitet në skenë në Zelandën e Re dhe Australi në janar dhe shkurt dhe më pas nis një turne në Amerikën e Veriut.
Top Five 122813
Top Five 122813i
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
Dhe tani kënga e re për ju: ngjitet në vendin e katërt grupi A Great Big World me këngën “Say Something,” ku interpreton edhe Christina Aguilera.
 
A Great Big World dhe Christina Aguilera ngjiten në vendin e katërt me “Say Something.”  Në shtator, Christina dëgjoi versionin original të këtij dueti nga Nju Jorku. Ajo e pëlqeu shumë dhe brenda një jave u realizua bashkëpunimi për këtë version të këngës. Christina nuk ka qënë kaq lart në klasifikim që nga viti 2011, kur me grupin Maroon 5 arriti në vendin e pare me këngën “Moves Like Jagger.”
 
Në vendin e tretë përsëri këtë javë OneRepublic me “Counting Stars.” Drejtuesi i grupit Ryan Tedder punoi për albumin e fundit të Beyonce – hollësitë i dëgjoni pas këngës.
 
OneRepublic në vendin e tretë me “Counting Stars.” Ryan Tedder është producenti i këngës “XO” në albumin e fundit të Beyonce dhe thotë se nuk e dinte që albumi do të publikoj gati 90 minuta para se të hidhej në treg. Albumi tani është në krye të klafisikimit.
 
Përsëri në vendin e dytë janë Pitbull dhe Kesha me “Timber.” Javën e kaluar Ke$ha debutoi dy këngë të reja në emisionin My Crazy Beautiful Life në MTV. Ajo foli rreth albumit të saj të tretë, duke e cilësuar si të guximshëm. Nuk ka informacion për datën e publikimit të tij megjithatë.
 
Në vendin e parë për të dytën javë janë Eminem dhe Rihanna (ree-AH-nah); me “The Monster.”
 
Eminem dhe Rihanna janë në krye të klasifikimit me “The Monster.” Eminem dhe Kanye West nuk shfrytëzuan mundësinë për të interpretuar në koncertin special gjatë javës së Super Bowl-it, me Eminem që thuhet se kërkoi dy milion dollarë për të interpretuar në një mbrëmje me pronarët e Ligës Kombëtare të Futbollit Amerikan, NFL.
 
Le të ndalemi këtu për këtë sezon festassh – por mos harroni se klasifikimi vazhdon! Do të takohemi përsëri javën tjetër me pesë këngët më të mira të javës.
Ky forum është mbyllur
Komente
     
Në këtë forum nuk ka ende komente. Bëhuni i pari që komentoni

Ditari

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Ditarii
X
21.04.2014
Emisioni televiziv Ditari sjell pranë jush lajmet më të fundit nga bota, korrespondencat nga rajoni, intervista dhe analiza me tema nga më të larmishmet.

SHKARKONI PROGRAMIN FALAS TË ZËRIT TË AMERIKËS (VOA) PËR CELULARIN OSE TABLETIN TUAJ

Download mobile app for your Android device.
Download mobile app for your iPhone or iPad.

LAJME

Thirrje për miratimin e gjykatës së posaçme në Kosovë

Parlamenti diskuton të mërkurën zgjatjen e mandatit të EULEX-it dhe krijimin e një gjykate që do të trajtojë pretendimet për krime lufte në Kosovë
Më tepër

Lamtumira e fundit për Gabriel Garcia Marquezin

Admirues të shumtë i bënë respektet e fundit shkrimtarit të madh kolumbian, në një shërbesë që u mbajt në qytetin e Meksikos, ku ai jetonte
Më tepër

Nënpresidenti Joe Biden viziton Ukrainën

Nënpresidenti Biden do të diskutojë me udhëheqësit ukrainas mbi ndihmën ekonomike të Shteteve të Bashkuara për Kievin dhe reformën kushtetuese.
Më tepër

Ndikimi i rastit të Ukrainës në mosmarrëveshjet në Azi

Udhëtimi i Presidentit amerikan Barack Obama në Azi këtë javë vjen ndërkohë që shqetësimet për ambiciet territoriale të Pekinit po rriten në rajon
Më tepër

Kerry: Rusia të fillojë zbatimin e marrëveshjes mbi Ukrainën

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry i ka kërkuar Rusisë të marrë "hapa konkrete" për zbatimin e marrëveshjes që ka për qëllim uljen e tensioneve në Ukrainë.
Më tepër

Amerika në 60 sekonda

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
Amerika në 60 sekondai
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
21.04.2014
Amerika në 60 sekonda

FOTO E DITËS

Keni JavaScript të çaktivizuar ose keni variantin e vjetër të Adobe's Flash Player. Ngarkoni Flash player.
  • U.S. President Barack Obama kisses first lady Michelle Obama alongside the Easter Bunny during the annual White House Easter Egg Roll on the South Lawn of the White House in Washington, DC.
  • Women in traditional costumes are sprayed with water as members of the Marghareta Dance Group perform Easter folk traditions of the region in the Museum Village in Nyiregyhaza, northeast of Budapest, Hungary.
  • A Syrian girl collects her belongings from rubble after her building was destroyed in an air strike reportedly by government forces in the northern city of Aleppo.
  • Deborah Leng (C) arrives at the funeral service for Peaches Geldof at the St Mary Magdalene and St Lawrence church in Davington, southeast England. Geldof was found dead at her home on April 7, 2014.
  • Britain's Prince William carries his son George while looking at an Australian animal called a Bilby, which has been named after the young prince, during a visit to Sydney's Taronga Zoo, April 20, 2014.
  • A boy wades through a creek while collecting reusable materials after a fire razed a residential slum area in Caloocan City, Metro Manila in the Philippines.
  • A snowboarder tries to cross a 26-meter-long pool of water at the foot of a ski slope at the Bobrovy Log ski resort near Russia's Siberian city of Krasnoyarsk, April 20, 2014.
  • Members of the national police confront demonstrators during a protest against the government of Venezuelan President Nicolas Maduro in Caracas, April 20, 2014.
  • Boston Marathon elite runners Josphat Boit (L) and Meb Keflezighi (R) race to the finish line during the 2014 Boston Marathon in Massachusets, USA. (USA Today Sports)
  • An Arara parrot sits in an aviary at the city zoo in Rio de Janeiro, Brazil, April 20, 2014.

Interaktive