przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 28 maja 2011

Rozmowy prezydentów Polski i USA

Rozmowy prezydentów Polski i USA
Rozmowy prezydentów Polski i USA
Rozmowy prezydentów Polski i USA
Rozmowy prezydentów Polski i USA
Konferencja prezydenta Bronisława Komorowskiego
Konferencja prezydenta Bronisława Komorowskiego
Konferencja prezydenta Bronisława Komorowskiego

O wizach, współpracy handlowej, wspieraniu demokracji w Europie Wschodniej i perspektywie budowy ogólno natowskiej tarczy antyrakietowej, rozmawiali w sobotę prezydenci Bronisław Komorowski i Barack Obama.

Na konferencji prasowej prezydent Komorowski przypomniał, że temat wiz był poruszany już w takcie jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. Jak mówił, wtedy żartował sobie z tego dziwnego zjawiska, a dziś z przyjemnością może odnotować, że polityka dowcipu przynosi pozytywne efekty. - Odczuwam ogromną satysfakcję z tego, że dzisiaj zostały przedstawione przez prezydenta USA już pewne konkretne pomysły na rozwiązanie tego niepotrzebnie obciążającego relacje polsko-amerykańskie problemu – oświadczył Bronisław Komorowski, dodając , że prezydent Obama poinformował go o swoich wstępnych rozmowach z Kongresem ws. zmiany systemu decydującego o systemie wizowym.

Prezydent Komorowski powiedział także, że podczas rozmowy poruszane były wątki polityki wschodniej. Dodał, że on i Barack Obama zgadzają się w kwestii twardego stawiania problemów praw obywatelskich na Białorusi i przywołał przykład trwającej akcji w obronie polskiego dziennikarza.

Polski prezydent wyraził radość z faktu, że doszło do bezpośredniego spotkania z prezydentem Ukrainy. - Chciałbym, aby Ukraina była krajem konsekwentnie - może niekoniecznie bardzo spektakularnie - ale jednak dążącym do pogłębienia swoich związków ze światem zachodnim - deklarował. Na konferencji prasowej prezydent Komorowski podkreślił, że podczas piątkowego szczytu Ukraina nie była przedmiotem troski, ale podmiotem w dyskusji. Jak powiedział, padło wiele zapowiedzi dot. dostosowania Ukrainy do wymogów Unii Europejskiej i standardów świata zachodniego.

Bronisław Komorowski mówił także, że głęboko w serca i umysły wielu przywódców tej części Europy zapadły też słowa Baracka Obamy o utrzymaniu otwartego charakteru i NATO i UE. Potwierdził też, że uzgodnienia z Lizbony dot. budowy ogólno natowskiej tarczy antyrakietowej znajdują pełne odbicie w praktyce działania politycznego i Stanów Zjednoczonych i NATO jako całości.

Tematem sobotniego spotkania były też relacje handlowe między Polską a USA i jak zapewnił prezydent Komorowski, rozmowy będą one kontynuowane by wspierać amerykański biznes w Polsce i ściągać do polski amerykańskie technologie.

Na koniec prezydent podziękował Warszawiakom za wyrozumiałość i cierpliwość związaną z trudnościami, jaki w ciągu ostatnich dwóch dni stały się ich udziałem.

Zaraz po spotkaniu amerykański prezydent podkreślał, że Polska z uwagi na sukcesy w promowaniu demokracji i gospodarki rynkowej jest przykładem dla całego regionu. Jak mówił, silna zjednoczona Europa leży w interesach politycznych i gospodarczych Stanów Zjednoczonych . Dodał, że tematem rozmowy było m.in. wzmocnienie więzów handlowych między Polską z USA oraz kwestia wiz. - Polska jest jednym z najbliższych i najmocniejszych sojuszników USA – zapewnił.

Dyskutowano także o działaniach NATO na Bałkanach, w Afganistanie, Iraku i w Libii. - Chciałbym podziękować polskim żołnierzom za to, że cały czas wypełniają swoje obowiązki - oświadczył amerykański prezydent.

Odnosząc się do kwestii obrony przeciwrakietowej, prezydent USA podkreślił, że to temat, w którym powinniśmy współpracować z Rosjanami. - Mamy wspólne zagrożenia zewnętrzne i nie naruszy to równowagi strategicznej, na czym zależy Rosjanom, a uważamy, że jest to bardzo ważne, że NATO zostaje odpowiedzialne za swoje możliwości obronne - stwierdził prezydent USA.
 

Poleć znajomemu

Sieci społecznościowe

pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Zgłoś błądOpuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.