Cenu bePROUD dostali poslanci, duhovou anticenu psycholog Klimeš

vydáno:

aktualizace:
19.05.2014 10:41

Praha - Cenu bePROUD neboli "buď hrdý" za největší loňský přínos komunitě gayů, lesbických žen, bisexuálů a transsexuálů dnes získala skupina dvou desítek poslanců a poslankyň. Počinem roku se totiž stal jejich návrh novely o registrovaném partnerství, podle něhož by partnerky či partneři mohli adoptovat dítě svého protějšku. Duhovou anticenu protiPROUD si vysloužil psycholog Jeroným Klimeš, a to za šíření stereotypů a za homofobní postoje. ČTK to sdělila Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu PROUD, která ceny v předvečer mezinárodního dne boje proti homofobii udílela.

foto

Vlajka aktivistů za práva homosexuálů, gayů a lesbiček. Ilustrační foto. ČTK/AP Jacquelyn Martin

Ocenění za počin roku dostala skupina 20 poslanců a poslankyň, kteří zasedali v minulé Sněmovně. Loni na jaře předložili novelu zákona o registrovaném partnerství, která měla umožnit partnerkám či partnerům osvojit si dítě svého protějšku. Děti dvou otců či dvou matek mohou mít oficiálně jen jednoho rodiče, díky změně zákona by mohly mít oba. V duhových rodinách takto v Česku vyrůstají stovky chlapců a děvčat. Návrh se kvůli pádu vlády a rozpuštění dolní komory ale nestihl projednat.

Nominaci na cenu měla i odborná kniha Miluji tvory svého pohlaví o dějinách a současnosti homosexuality, vystoupení gay páru v reality show Výměna manželek, duhové nasvícení americké ambasády v době festivalu Prague Pride a brněnská taneční akce Queer Ball.

Cenu za celoživotní dílo získali hned dva lidé. Prvním z nich je lékařka, psychoterapeutka a bývalá řeholnice Dagmar Křížková, která spoluzakládala organizaci pro věřící gaye a lesby Logos. Posmrtně pořadatelé ocenili také faráře Jiřího Štorka. "Jako jeden z mála duchovních již od 90. let otevřel dveře farnosti skupině věřících gayů a lesbických žen," uvedla Františka Kernová z PROUD.

Mediální cena za loňský rok připadla herci Igoru Chmelovi za jeho výkon v roli policisty v seriálu Cesty domů II. "Porota ocenila jeho nestereotypní zobrazení homosexuality, které navíc tematizuje to, že i policisté a muži po čtyřicítce mohou být gayové a že se nejedná o nic zavrženíhodného," uvedla Kernová.

Duhovou anticenu protiPROUD za šíření homofobie získal psycholog Jeroným Klimeš. Podle pořadatelů jsou jeho výroky odborně nepodložené, rozšiřují negativní stereotypy a jsou dlouhodobě homofobní. "Doufáme, že touto cestou najde cestu k dialogu a přehodnocení svých názorů, a věříme, že mu duhová cena prohřeje náruč i rozzáří obydlí," dodala Kernová.

Platforma PROUD usiluje o zlepšení života a rovné podmínky pro gaye, lesbické ženy, bisexuály a transsexuály. Vystupuje proti násilí a diskriminaci. Prosazuje zrovnoprávnění registrovaného partnerství s manželstvím. Mezi hlavní cíle patří i uzákonění možnosti adoptovat nejen vlastního potomka partnera či partnerky, ale i děti z ústavů. Cenu bePROUD pořadatelé udíleli potřetí.

Autor:
www.ctk.cz

V novinách publikujeme 20% zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

comments powered by Disqus

Reklama
Oslavy v Normandii
Oslavy v Normandii

V Normandii se připomíná 70 let od vylodění
Fotogalerie

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

NATO si klade otázku, zda je z Ruska trvalý protivník
Fotogalerie

Velikost textu: a a A