"Eşek Adası'na Yunanlılar kilise bile yaptı"

13 Mayıs 2011
"Eşek Adası'na Yunanlılar kilise bile yaptı"

İlk kez Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in gündeme getirdiği Didim yakınındaki “Eşek” ve Bulamaç” adalarının Yunanlılar tarafından işgal edildiği yönündeki iddialar sonrası başlayan tartışma devam ediyor.

DP Genel Başkanı Zeybek, Didim'in açıklarındaki “Bulamaç” ve “Eşek” adalarının 2004 yılında Yunanlılar tarafından işgal edildiğini ve hükümetin buna sessiz kaldığını açıklamış, "Yunanlılar, Eşek Adası’na gittiler ve kilise yaptılar. Yanına da Yunan Bayrağı çektiler" demişti.

İŞTE O ADANIN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

DAVUTOĞLU’NA ÇAĞRI  

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı  Bünyamin Altunelli de, Bulamaç ve Eşek adalarının Yunanlılar tarafından işgal  edildiğini tekrarlayarak, “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu bu konuyla ilgili,  Türk milletinin kendini iyi hissetmesini sağlayacak, güvende hissetmesini  sağlayacak açıklamalar yapmaya davet ediyorum” dedi.

Altunelli, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın  toplantısında, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini savunarak, hükümetin “komşularla  sıfır problem politikası” kapsamında yanlış adımlar attığını iddia etti.

“2004 YILINDAN BU YANA İŞGAL EDİLİYOR”      

“Bulamaç ve Eşek adaları, Yunanlılar tarafından 2004 yılından bu yana  işgal ediliyor” diyen Altunelli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu bu konuyla ilgili, Türk milletinin  kendini iyi hissetmesini sağlayacak, güvende hissetmesini sağlayacak açıklamalar  yapmaya davet ediyorum. Lozan ve Paris anlaşmalarıyla Türkiye'nin egemenlik  sınırları içinde gösterilen bu 2 adanın Yunanistan'a devri ya da onlara ait  olduğu konusunda hiçbir uluslararası belge, ifade ve kayıt bulunmamaktadır.  Türkiye'nin kendi mülküne sahip çıkmaması yüzünden Bulamaç ve Eşek adaları bugün  Yunan bayraklarıyla donatılmış durumda. Adanız işgal edilsin, bir şey demeyin. Bu  sıfır problem mi?”

Partinin İstanbul milletvekili adayı Ümit Yalım da Eşek ve Bulamaç  adalarında çekilen fotoğrafları slayt eşliğinde göstererek, Eşek Adası'nda Yunan  bayrağının dalgalandığını ve adada Yunan askerlerinin olduğunu iddia etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Demokrat Parti Lideri Namık Kemal Zeybek'in gündeme getirdiği Dikili açıklarındaki iki adacığın hukuki statüsü konusunda açıklama  yapmaktan kaçındı. Dışişleri Enformasyon Dairesi, hurriyet.com.tr'nin sorusu üzerine; Ege'ye ilişkin son konuların Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlıkları müsteşarları arasında yürütülmekte olan istikşafi görüşmelerde ele alındığını ifade etti.

Gerek Türkiye gerek Yunanistan'ın sorunların barışçı yollardan çözümü konusunda uzlaşma içinde olduğunu vurgulayan Dışişleri kaynakları, "Türkiye'nin Ege'deki pozisyonu değişmemiştir. Bu konular tüm Ege sorunları çerçevesinde istikşafi görüşmelerde ele alınmaktadır. Bu aşama, söz konusu adacıkların hukuki statüsü için bir açıklama yapmak için uygun değildir" değerlendirmesini yaptı.

Bakanlık ayrıca Yunanistan ile sürdürülen istikşafi temasların 51’ncisinin, 16 Mayıs 2011 tarihinde Çeşme’de gerçekleştirileceğini açıkladı.

 

Okuyucu Yorumları { 150 Yorum Yapıldı }
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
13/05/2011 - 14:45
tarihimizin en kötü politikacısı ismet inönü gökçeada ve bozcada dışında 1 metrekarelik bile adaları yunanistana gözü kapalı vermiştir...bunlar tamamen halkı galeyana getirmek isteyen bir bakıma kaosseverlerdir...bir yorumcu doğru demiş ister klise yaparlar ister camii giden çoktan gitti
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
13/05/2011 - 14:35
FİLİSTİN'E GİDEN GEMİDE 9 VATANDAŞIMIZ ŞEHİT EDİLDİ.SUSTUK. ELİM YUNAN'I GELİP BURNUMUZUN DİBİNDE Kİ ADALARA KİLİSE YAPIYOR, GÖRMÜYORUZ. 120 BİN RUMU İSTANBUL'A GERİ GETİRME ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLÜYOR,SAĞIRIZ.SUSMAK,GÖRMEMEK VE SAĞIRLIKLA SIFIR SORUN MU OLUYOR? KARAMAN'IN KOYUNU SONRADAN ÇIKAR OYUNU...
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
13/05/2011 - 11:12
yunanistan iflasin esiginde olmasina ragmen,milli benliklerinden zere kadar taviz vermemekteler.
böyle devleti kutlamak lazim!
bizim yöneticimizde icerde dörünmeye kaliyor!
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
13/05/2011 - 11:07
KUL HAKKI YİYENLERİN 9 YILDIR NASIL ABAT OLDUKLARINI GÖRDÜK AKCELİ İŞLERDEN BAŞKA BİR İCRAATLARI YOK BU ZİHNİYETİN AMA ALLAH SORAR BU HARAMLARIN HESABINI.
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
13/05/2011 - 10:34
Ha bir hayirli is yapin suraya da bi camii yapin, cem evi yapin, bayrak da cekelim, baska ne var, Atatürk büstü de olur. Yunanlilar bizden beter arkadas.
0
0
Okuyucu Yorumları { 150 Yorum Yapıldı }
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2014 Hürriyet - Doğan Yayın Holding