Dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych

    Dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych

    Instytucja administrująca: Bank Gospodarstwa Krajowego - Departament Wspierania Eksportu

    Program Dopłat do Oprocentowania Kredytów Eksportowych – tzw. Program DOKE został uruchomiony na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2001 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych.

    Program DOKE umożliwia bankom komercyjnym oferowanie średnio- i długoterminowych kredytów na eksport polskich towarów i usług o stałej stopie procentowej CIRR przez cały okres kredytowania bez obawy, że krótkoterminowe stopy procentowe wzrosną.

    Pozwala oferować zagranicznym nabywcom polskich towarów i usług kredyty eksportowe o okresie spłaty powyżej 2 lat na warunkach identycznych z tymi, jakie oferowane są przez inne kraje OECD. BGK administruje środkami budżetowymi przeznaczanymi na dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych zgromadzonymi na wyodrębnionym w tym banku rachunku (tzw. rachunku DOKE).

    Mechanizm dokonywania rozliczeń w ramach Programu DOKE pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankami komercyjnymi udzielającymi kredytów eksportowych polega na tym, iż w poszczególnych terminach płatności rat kredytu dokonywane jest rozliczenie polegające na porównaniu wysokości stałej stopy procentowej CIRR kredytu eksportowego (niezmiennej przez cały okres spłaty kredytu) z sumą rynkowej stawki oprocentowania krótkoterminowego i marży bankowej.

    Wysokość stóp CIRR dla poszczególnych walut ogłaszana jest każdego miesiąca przez Sekretariat OECD oraz publikowana na stronach internetowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

    Jeżeli w wyniku rozliczenia okaże się, że suma rynkowej stawki oprocentowania krótkoterminowego i marży bankowej jest wyższa od stałej stopy procentowej CIRR kredytu eksportowego, to Bank Gospodarstwa Krajowego dokonuje w imieniu Skarbu Państwa z rachunku DOKE, dopłaty na rzecz banku komercyjnego, który udzielił kredytu eksportowego.

    W przeciwnym przypadku, gdy podczas danego rozliczenia suma rynkowej stawki oprocentowania krótkoterminowego i marży bankowej będzie niższa od stałej stopy procentowej CIRR kredytu eksportowego, to wówczas bank komercyjny ma obowiązek zwrócić nadwyżkę na rachunek DOKE.

    Przydatne linki

© Copyrights Ministerstwo Finansów 2011-2012Przejdź do góry