Vikipēdija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Vikipēdija (Wikipedia)
Wikipedia-logo-v2.svg
Www.wikipedia.org screenshot 2013.png
Pamatinformācija
Lozungs Brīva enciklopēdija, kuru
ikviens var rediģēt
Lapas veids interneta enciklopēdija
Valsts Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Santakrusa, ASV
Īpašnieks Wikimedia Foundation
Izveidotāji Džimijs Veilss,
Lerijs Sendžers[1]
Darbību uzsāka 2001. gada 15. janvārī
Valodas 269 aktīvas (281 kopā)
Komerciāla
Reģistrācija Iespējama
Popularitāte Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis 6. vieta[2]
Valsts karogs: Vācija 7. vieta[3]
Valsts karogs: Igaunija 7. vieta[4]
Valsts karogs: Francija 5. vieta[5]
Valsts karogs: Lietuva 9. vieta[6]
Valsts karogs: Apvienotā Karaliste 9. vieta[7]
Valsts karogs: Latvija 13. vieta[8]
Mājaslapa wikipedia.org

Vikipēdija (Wikipedia) ir brīva, daudzvalodu enciklopēdija ar bezmaksas saturu, kuru atbalsta bezpeļņas organizācija Wikimedia Foundation. Nosaukums "Vikipēdija" ir hibrīdvārds, kas cēlies no vārdiem "wiki" un "enciklopēdija". Vikipēdijas rakstus brīvprātīgi veido tās lietotāji, kā arī jebkuru no šiem rakstiem, izņemot aizsargātos, var rediģēt ikviens, kam ir nodrošināta pieeja Vikipēdijai.[9] Vikipēdija tika palaista darbībā 2001. gada 15. janvārī. Par tās dibinātājiem uzskata Džimiju Veilsu un Leriju Sendžeru.[10] Vikipēdija ir viena no populārākajām uzziņu vietnēm globālajā tīmeklī.[11][12][13][14] Vikipēdijā kopā ir vairāk par 25 miljoniem rakstu, no tiem visvairāk ir angļu valodas (vairāk nekā 4 200 000), vācu valodas, franču valodas, nīderlandiešu valodas, itāļu valodas un krievu valodas (vairāk nekā 1 000 000) Vikipēdijas versijās.

Vikipēdijas kritiķi norāda uz tās sistemātisko aizspriedumainību un nesaskaņotību,[15] kā arī par to, ka rakstus var rediģēt arī tādi cilvēki, kuriem nav zināšanas konkrētajā jomā.[16]

2011. gada 23. jūlijā Vikipēdijā bija 282 dažādu valodu versijas (208 no tām bija vairāk par 1000 rakstiem). Vikipēdija darbojas ar wiki programmatūru MediaWiki.

Latviešu Vikipēdija tika izveidota 2003. gada jūnijā, un tajā pašlaik ir vairāk nekā 54 000 rakstu.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vikipēdija bija turpinājums projektam Nupedia, kur angļu valodā tika rakstīti raksti, kurus caurskata eksperti un tikai tad tie tiek publicēti. Tā kā šis process bija ļoti laikietilpīgs, tad Džimijs Veilss, Nupedia veidotājs, nolēma izveidot Vikipēdiju, kur ikviens var veidot, mainīt, uzlabot enciklopēdiskos rakstus. Nupedia tika izveidota 2000. gada 9. martā.

Vikipēdijas būtība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vikipēdija paredzēta plašam lasītāju lokam - no skolēniem līdz pat zinātniekiem.

Rakstu labošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atšķirībā no tradicionālajām enciklopēdijām, piemēram, Encyclopædia Britannica, nevienu rakstu Vikipēdijā nenovērtē eksperti. Neviens raksts nepieder tā izveidotājam vai kādam citam lietotājam. Tā kā Vikipēdija aptver visas tēmas, tā var saturēt materiālus, kurus daži cilvēki, ieskaitot Vikipēdijas lietotājus,[17] var uzskatīt par nevēlamiem, aizskarošiem vai pornogrāfiskiem.[18]

Rakstu izveidošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vikipēdijā nav maksas autoru un lietotāju, visa informācija tiek pievienota bez atlīdzības, to dara Vikipēdijas lietotāji. Aktīvākie lietotāji pēc savas vēlmes var kļūt arī par administratoriem. Administratoram ir pienākums uzturēt Vikipēdiju, novērst vandālismu, bet viņiem nav nekādu priekšrocību rakstu izveidošanas vai rediģēšanas ziņā, salīdzinājumā ar pārējiem lietotājiem.

Rakstot rakstus, lietotāju darbībām jābūt saskaņotām ar autortiesību likumiem, kuri darbojas ASV un Floridas štatā, kur atrodas Vikipēdijas serveri.

Publicējot savus darbus vikipēdijā, tās autori automātiski piekrīt, ka viss raksta saturs ir brīvi izmantojams pēc Creative Commons Attribution/Share-Alike License[19] licences. Pie tam tiek ievērotas visas autortiesības.

Vikipēdijas kritika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Džons Saigentalers raksturo Vikipēdiju kā "nekorektu un bezatbildīgu izpētes instrumentu"[20].

Kā jebkuram lielam projektam, arī Vikipēdijai ir savi trūkumi.

Tomēr brīvajā enciklopēdijā (tajā katrs var papildināt informāciju), pastāv mehānismi, kuri nodrošina atbildes uz šo kritiku, un vismaz daļēji izskaidro, kā vajag cīnīties ar trūkumiem vai arī kāpēc ar tiem var samierināties.

Informācijas nepatiesums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Galvenais kritikas iemesls ir tas, ka Vikipēdiju var papildināt pilnīgi jebkurš lietotājs, neviens nevar garantēt, ka informācija ir patiesa, ne pilnīgi visas tēmas ir apskatītas vienādā daudzumā (par vienu tēmu ir uzrakstīts daudz labu rakstu, bet par otru tikai viens mazs aizmetnis), par Vikipēdijas administratoru var kļūt lietotājs, kurš jau ilgāku laiku šeit darbojas, tāpēc pastāv risks, ka administrators izmantos savas tiesības sliktiem mērķiem.

Anonīmās izmaiņas un vandalisms[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vikipēdijā jebkurš var ievietot jaunu informāciju. Tāpēc var gadīties, ka tiek ievietota ļoti zemas kvalitātes informācija. Daži lietotāji veic vandalismu - lapu satura dzēšanu vai bojāšanu, lai tajā būtu nepatiesa informācija un mazinātos tās autoritāte. Parasti vandalisms ir lapas satura dzēšana, kur tā vietā tiek ierakstīta lamāšanās un cits saturs, kuram nav nekāda sakara ar raksta tēmu.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. (angliski) Jonathan Sidener. "Everyone's Encyclopedia". The San Diego Union-Tribune. Atjaunināts: 2006-10-15.
  2. (angliski) Alexa - Top Sites in United States. alexa.com. Atjaunināts: 2014-05-20.
  3. (angliski) Alexa - Top Sites in Germany. alexa.com. Atjaunināts: 2014-05-20.
  4. (angliski) Alexa - Top Sites in Estonia. alexa.com. Atjaunināts: 2014-05-20.
  5. (angliski) Alexa - Top Sites in France. alexa.com. Atjaunināts: 2014-05-20.
  6. (angliski) Alexa - Top Sites in Lithuania. alexa.com. Atjaunināts: 2014-05-20.
  7. (angliski) Alexa - Top Sites in United Kingdom. alexa.com. Atjaunināts: 2014-05-20.
  8. (angliski) Alexa - Top Sites in Latvia. alexa.com. Atjaunināts: 2014-05-20.
  9. Dažās pasaules vietās ir (vai ir bijusi) bloķēta pieeja Vikipēdijai
  10. (angliski) Mike Miliard (2008-03-01). "Wikipediots: Who Are These Devoted, Even Obsessive Contributors to Wikipedia?". Salt Lake City Weekly. Atjaunināts: 2008. gada 18. decembrī.
  11. (angliski) Five-year Traffic Statistics for Wikipedia.org. Alexa Internet. Atjaunināts: 2008. gada 15. jūlijā.
  12. (angliski) Bill Tancer (2007-05-01). "Look Who's Using Wikipedia". Time. Atjaunināts: 2007. gada 1. decembrī. "The sheer volume of content [...] is partly responsible for the site's dominance as an online reference. When compared to the top 3,200 educational reference sites in the U.S., Wikipedia is #1, capturing 24.3% of all visits to the category" Cf. Bill Tancer (Global Manager, Hitwise), "Wikipedia, Search and School Homework", Hitwise: An Experian Company (Blog), March 1, 2007. Atjaunots 2008. gada 18. decembrī
  13. (angliski) Alex Woodson (2007-07-08). "Wikipedia remains go-to site for online news". Reuters. Atjaunināts: 2007. gada 16. decembrī. "Online encyclopedia Wikipedia has added about 20 million unique monthly visitors in the past year, making it the top online news and information destination, according to Nielsen//NetRatings."
  14. (angliski) Top 500. Alexa. Atjaunināts: 2007. gda 4. decembrī.
  15. (angliski) Larry Sanger, Why Wikipedia Must Jettison Its Anti-Elitism, Kuro5hin, December 31, 2004.
  16. (angliski) Danah Boyd (2005-01-04). Academia and Wikipedia. Many 2 Many: A Group Weblog on Social Software. Corante. Atjaunināts: 2008. gada 18. decembrī. "[The author, Danah Boyd, describes herself as] an expert on social media[,] ... a doctoral student in the School of Information at the University of California, Berkeley[,] and a fellow at the Harvard University Berkman Center for Internet & Society [at Harvard Law School.]"
  17. Schliebs, Mark (2008-09-09). "Wikipedia users divided over sexual material". news.com.au. Arhivēts no oriģināla 2008-09-11.
  18. Wikipedia is not censored. Wikipedia. Atjaunināts: 2008-04-30.
  19. Creative Commons Attribution/Share-Alike License
  20. Seigenthaler, John (2005-11-29). "A False Wikipedia 'biography'". USA Today.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]