En Catalŕ
Catalŕ
In English
English
En Espańol
Espańol
En Français
Français
Po Polsku
Polski
Em Portuguęs
Portuguęs
Türkçe
Türkçe

Atlas Wszechświata

Atlas Wszechświata został stworzony, aby dać każdemu wyobrażenie jak w rzeczywistości wygląda nasz Wszechświat. Znajduje się tutaj 9 głównych map, każda w przybliżeniu w skali dziesięciokrotnie większej od poprzedniej. Pierwsza mapa pokazuje najbliższe gwiazdy, a następne powoli rozszerzają zasięg, aż docierają do skali całej widocznej części Wszechświata.

Najbliższe Gwiazdy 12,5 roku świetlnego od Słońca
Najbliższe gwiazdy
Najbliższa Słońcu gwiazda znajduje się aż 7000 razy dalej niż brzeg naszego Układu Słonecznego. Ta mapa pokazuje wszystkie systemy gwiazdowe, które leżą w odległości do 12,5 roku świetlnego od nas.
Do Słonecznego Sąsiedztwa
Słoneczne sąsiedztwo 250 lat świetlnych od Słońca
Słoneczne sąsiedztwo
Większa część gwiazd widocznych gołym okiem znajduje się w odległości nie większej niż 250 lat świetlnych. Ta mapa ukazuje niewielki fragment naszej Galaktyki, który otacza nasze Słońce.
Do Ramienia Oriona
Ramię Oriona 5000 lat świetlnych od Słońca
Ramię Oriona
Lokalne ramię naszej Galaktyki nosi nazwę Ramienia Oriona. Zobrazowane jest ono tutaj poprzez miliony gwiazd urozmaiconych obłokami gazu międzygwiezdnego.
Do Drogi Mlecznej
Droga Mleczna 50 000 lat świetlnych od Słońca
Droga Mleczna
Nasza Galaktyka jest luźnym spiralnym dyskiem składającym się z 200 miliardów gwiazd krążących wokół zwartego centrum. Tu znajduje się diagram pokazujący główne cechy Galaktyki.
Do Galaktyk satelickich
Galaktyki satelickie 500 000 lat świetlnych od Słońca
Galaktyki satelickie
Droga Mleczna otoczona jest przez kilka galakty karłowatych, które powoli ją okrążają w okresach rzędu miliardów lat. Mapa pokazuje najbliższe takie galaktyki satelickie.
Do Układu Lokalnego
Układ Lokalny 5 milionów lat świetlnych od Słońca
Układ Lokalny
Droga Mleczna jest powiązana grawitacyjnie z dwiema dużymi galaktykami spiralnymi, a także tuzinami galaktyk karłowatych. Ta lokalna grupa galaktyk została przedstawiona tutaj.
Do Supergromady Lokalnej
Supergromada w Pannie 100 milionów lat świetlnych od Słońca
Supergromada w Pannie
Lokalny Układ Galaktyk jest tylko jedną grupą spośród wielu skupionych wokół masywnej gromady w Pannie. Zbiorczo, wszystkie te grupy i gromady tworzą strukturę znaną jako supergromada w Pannie, ukazaną na tej stronie.
Do Sąsiednich supergromad
Sąsiednie supergromady 1 miliard lat świetlnych od Słońca
Sąsiednie supergromady
Rozkład galaktyk we Wszechświecie jest daleki od regularności. Mówiąc ściślej, galaktyki skłaniają się do łączenia w ogromne formacje (struktury), jakimi są supergromady. Ta mapa pokazuje wiele supergromad w odległości do 1 miliarda lat świetlnych.
Do Poznanego Wszechświata
Widzialny Wszechświat 14 miliardów lat świetlnych od Słońca
Widzialny Wszechświat
Chociaż nasza wiedza na temat wielkoskalowej struktury Wszechświata jest niekompletna, to przy współczesnym rozwoju technik badawczych wiele cech małej i wielkiej skali jest całkiem dobrze widocznych aż do samego brzegu widzialnej części Wszechświata. Wszechświat w całości jest całkiem jednolity, co pokazuje ta mapa.

Strona stworzona przez Richarda Powella, przetłumaczona przez Michała Grochowca. Wszelkie uwagi, propozycje albo pytania odnośnie strony i nie tylko piszcie na adres: wszechswiat(małpa)astrowww.pl. Moje gg: 2037199 . Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2010.
Inne zmiany

Słowniczek Słowniczek
Słowniczek, który powinien wyjaśnić wszystkie niezrozumiałe określenia użyte na tej stronie.
Linki Użyteczne linki
Tu znajduje się lista stron internetowych z zamieszczonymi mapami i innymi użytecznymi informacjami na temat różnorodnych aspektów Wszechświata.
Obrazy w negatywie Obrazy negatywowe
Tutaj znajdują się negatywowe wersje głównych map tej witryny, pokazujące ciemne obiekty na białym tle, które można łatwiej wydrukować.
Prawa autorskie Prawa autorskie
Tu znajduje się oficjalna informacja o prawach autorskich dotyczących informacji, map i obrazów użytych na tej stronie internetowej, dla wszystkich, którzy chcą skopiować lub wykorzystać części tej strony.
"There is no way back into the past. The choice is the universe or nothing." – H.G. Wells: "Nie ma powrotu do przeszłości. Nasz wybór to Wszechświat albo niebyt."

ASTRONOMIA.PL - Polski Portal Astronomiczny

Strona znajduje się na serwerze AstroWWW portalu Astronomia.pl