Wolne dni w 2015? Nie będzie weekendowej laby. Zamiast majówki listopadówka

Aleksandra Gruszczyńska
31.12.2014 15:11
A A A Drukuj
Kalendarz w 2015 roku nie sprzyja długim weekendom. Dni ustawowo wolnych będzie mniej

Kalendarz w 2015 roku nie sprzyja długim weekendom. Dni ustawowo wolnych będzie mniej (JAKUB ORZECHOWSKI)

Gospodarka zyska, lecz Polacy nie odpoczną. W 2015 r. będzie trzeba przepracować 252 dni. Tych wolnych od pracy będzie 113 dni, więc tylko o dwa mniej niż w 2014 r., za to długich weekendów będzie jak na lekarstwo
Artykuł otwarty
Artykuł otwarty
W nadchodzącym 2015 r., tak jak w 2014 r., będziemy mieli 13 dni ustawowo wolne od pracy. Przez niemal dwa tygodnie roku sklepy w naszym kraju są zamknięte, bo obowiązuje w tych dniach zakaz handlu. Kalendarz świąt w 2014 r. układał się pomyślnie, więc z powodzeniem można było robić sobie przedłużone weekendy. Rok 2015 nie będzie jednak sprzyjał łatwo przedłużanym weekendom.


Na czerwono zaznaczono dni wolne, na pomarańczowo - sugerowane przedłużenie weekendu

Kiedy brać wolne?

1 stycznia - Nowy Rok - przywita nas w czwartek, więc jeśli odpowiednio wcześnie zarezerwowaliśmy sobie dwudniowy urlop (piątek 2 stycznia oraz poniedziałek 5 stycznia), wolnym możemy się cieszyć aż do 7 stycznia, bo 6 stycznia przypada święto Trzech Króli.

Kolejny przedłużony weekend będzie dopiero w kwietniu podczas świąt Wielkiej Nocy, jeśli w sobotę 4 kwietnia mamy dzień wolny. Wielkanoc w 2015 r. wypada bowiem 5 (niedziela) i 6 (poniedziałek) kwietnia.

Majowy weekend nie rozpieści tym razem Polaków. Święto Pracy (1 maja) przypada bowiem w piątek, a Święto Konstytucji (3 maja) w niedzielę, co daje trzy dni odpoczynku w porównaniu z czterema w 2014 r. Zielone Świątki - 24 maja - przypadają zawsze w niedzielę, więc dzień wolny i tak nie przysługuje.

Kolejny dzień ustawowo wolny to Boże Ciało, które wypadnie w czwartek 4 czerwca i jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu w piątek, to mamy długi weekend.

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny przypadną 15 sierpnia w sobotę, co oznacza możliwość odebrania dnia wolnego.

W nadchodzącym 2015 r. niekorzystnie układa się także początek listopada, bo dzień Wszystkich Świętych wypadnie w niedzielę, zaś Święto Niepodległości (11 listopada) w środę.

Okazja do przedłużonego weekendu nadarzy się dopiero w grudniu, gdyż Boże Narodzenie - 25 grudnia - przypada w piątek, a drugi dzień świąt w sobotę. Dla porównania: w mijającym roku świąteczną atmosferą mogliśmy cieszyć się o jeden dzień dłużej.

Gospodarka na tym zyska

W 2015 r. spośród wszystkich wolnych dni tylko dwa przypadają w sobotę, a cztery w niedzielę, a zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca jest zobowiązany do udzielenia dodatkowych dni wolnych jedynie za te święta, które przypadają w soboty.

Czy rzadsze okazje do przedłużonych weekendów wpłyną pozytywnie na polską gospodarkę? Zdaniem dr. Krzysztofa Księżopolskiego z Uniwersytetu Warszawskiego PKB wzrośnie jedynie w sensie statystycznym, bo kluczową rolę w rozwoju gospodarki odegrają inne czynniki.

- Decydujący wpływ na polską gospodarkę w 2015 r. będzie miała sytuacja na Wschodzie, czyli w Rosji i na Ukrainie, oraz koniunktura gospodarcza na świecie - uważa Księżopolski.

Jego zdaniem układ świąt w kalendarzu może ucieszyć pracodawców, bo nie będzie zbyt wielu martwych okresów.

Nie chodzi nawet o oddawanie pracownikom dni wolnych za święta przypadające w soboty, lecz o to, że powszechną praktyką jest wybieranie przez pracowników dni wolnych przypadających pomiędzy świętami - jak chociażby podczas majowego weekendu.

- Wówczas zakłady pracy zamierają często nawet na cały tydzień - zaznacza ekspert z UW.

I dodaje, że wszystko ma dwie strony medalu, bo przedłużone weekendy były okazją, by pracownicy złapali drugi oddech, a to przekłada się na wydajność w pracy.

Artykuł otwarty

Prenumerata cyfrowa Wyborczej

dostępna przez internet, telefon, tablet i czytnik e-booków.
Wypróbuj teraz za 0,99 zł za miesiąc

Artykuł otwarty
Zobacz także

Znajdziesz nas na Twitterze, Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl



Komentarze (8)
Zaloguj się
  • Oceniono 20 razy 12

    Żebym dobrze zrozumiała: wg Gazety Wyborczej maj 2015 kończy się dniem 31 maja w piątek, a czerwiec zaczyna się 1 czerwca, w poniedziałek? A przez sobotę i niedzielę mamy to, co naukowcy nazywają strefą nieciągłości?

  • unknown80

    Oceniono 10 razy 8

    "Wielkanoc w 2015 r. wypada bowiem 5 (niedziela) i 6 (poniedziałek) kwietnia."
    Rozumiem, że zdaniem wyborczej czasami Wielkanoc przypadała np. w środę, dzięki czemu mogliśmy mieć długi weekend ? :)

  • inkwizytorstarszy

    Oceniono 12 razy 8

    Pani Aleksandro, a jaki procent pracujących Polaków będzie miał te 113 dni wolne...?
    Oczywiście święta religijne w neutralnej światopoglądowe ojczyźnie są wymyślone przez kapłanów dla pracowników umysłowych w biurach i urzędach gdzie płacone mają za etat.
    Reszta zasuwa na okrągło i jeszcze marudzi że to oni produkt narodowy netto robią...
    (niektórzy fizyczni w niedzielę nie pracują więc godzin zapłaconych mają mniej)

  • mada.kinhcim

    Oceniono 4 razy 2

    Zrobilem kiedys przeglad artykułow naukowych na temat wplywu liczby dni roboczych na dynamikę PKB. W zadnym z artykułow nie udało sie wykazac negatywnej zalezosci miedzy liczba dnia roboczych, a PKB dynamika PKB. Jedyne badanie, ktore doprowadzilo do jakis sensownych wynikow bylo badanie dokonanie w Niemczech (to jest dobry przyklad, bo w calych Nimczech jest mniej to samo prawo gospodarcze, zas rozne landy maja rozne dni wolne). Z badania tego wynikalo, ze zaleznosc miedzy liczbą dni swiątecznych, a dynamiką PKB nie występuje lub jest umiarkowanie pozytywna (w zaleznosci od przyjetej metody badawczej). ale nie oczekujmy zbyt wiele od dziennikarzy. Przeciez zadaniem gazet nie jest dostarczanie informacji, tylko tworzenie tzw. "slusznej rzeczywistosci".

  • Oceniono 1 raz 1

    Ma rację > Johanna Haase < w jednym kalendarzu tyle błędów !? KTO TO WYPRODUKOWAŁ !? CO ZA IMBECYL PUBLIKUJE TAKIE ŚMIECIOWE INFORMACJE ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX