Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Egipt: moc przyzywania imienia Jezus
Media: Wielki Post z Radiem Niepokalanów
Moskwa: spotkanie formacyjne franciszkanów
Kalwaria Pacławska: pełne zanurzenie w Bogu
Kijów: franciszkański Dzień Konsekrowanych
Ogłoszenia: z Mojżeszem twarzą w twarz
Wrocław: rekolekcje wspólnoty Domowego Kościoła
Media: franciszkański Wielki Post 2015
Ogłoszenia: 5 grudnia beatyfikacja franciszkanów
Prasa: chrześcijańska cześć dla zmarłych
Legnica: konsekrowani u franciszkanów
Media: pierwszy katolicki rosyjski teledysk
Ogłoszenia: Budujemy siedzibę Profeto
Kultura: „Ekstaza św. Franciszka” w Krakowie
Lourdes: Niepokalana i św. Maksymilian
Rzym: święty czas spędzony obok chorego
Prasa: franciszkańscy męczennicy na Dolnym Śląsku
Taszkent: Dzień Życia Konsekrowanego
Kakooge: ziarna obecności i nawrócenia
Media: o beatyfikacji franciszkańskich męczenników
   Następne Następne
Błogosławione klaryski męczenniczki
2011-10-25 09:41:18
Bł. Maria Jezus Masia Ferragut (1882-1936), Maria Weronika Masia Ferragut (1884-1936) i Maria Felicyta Masia Ferragut (1890-1936) były rodzonymi siostrami, należały do zakonu klarysek kapucynek. Zginęły śmiercią męczeńską podczas wojny domowej w Hiszpanii.

Te trzy błogosławione męczennice z II Zakonu były siostrami, córkami Wincentego Masia i Teresy z domu Ferragut, którzy mieli siedmioro dzieci. Spośród nich pięć córek wstąpiło do klasztoru klauzurowego, a jedyny syn został kapucynem.

Maria Jezus Masia Ferragut urodziła się 12 stycznia 1882 r. w Algemesi w Hiszpanii. Habit zakonny przywdziała w klasztorze klarysek kapucynek w Agullent 13 grudnia 1900 r., śluby złożyła 16 stycznia 1902 r.

Maria Weronika Masła Ferragut urodziła się 15 czerwca 1884 r. w Algemesi. Do klasztoru klarysek kapucynek wstąpiła w Agullent, przyjmując habit zakonny 18 stycznia 1903 r. Pierwszą profesję złożyła 26 stycznia 1904 r., a wieczystą 10 kwietnia 1907 r.

Maria Felicyta Masia Ferragut urodziła się 28 sierpnia 1890 r. w Algemesi. Przyjęła habit zakonny w klasztorze klarysek kapucynek w Agullent 17 kwietnia 1909 r., śluby czasowe złożyła 20 kwietnia 1913 r., a wieczyste 26 kwietnia 1916 r.

Siostry były bardzo szanowane przez wspólnotę. Były oddane modlitwie, pokorne i zawsze gotowe do ofiarności wobec innych sióstr. W 1931 r. władze republikańskie zmusiły zakonnice do opuszczenia klasztorów. Trzy siostry kilka miesiące pozostawały w swoim domu rodzinnym, a następnie, nie doznawszy prześladowań, wróciły do klasztoru. Na początku rewolucji 1936 r. jeszcze raz szukały schronienia w domu rodzinnym w Algemesi, gdzie pozostały do 16 października 1936 r.

Zostały aresztowane przez milicjantów 19 października 1936 r., wraz z czwartą ich rodzoną siostrą - Józefą od Oczyszczenia Masia Ferragut (ur. 10 czerwca 1887 r.), augustianką z klasztoru w Beniganim.

83-letnia Teresa, matka zakonnic, nie chciała ich opuścić i udała się razem z nimi. Zostały uwięzione w klasztorze Fons Salutis, który służył wówczas jako więzienie, gdzie przebywały osiem dni. Na koniec podzieliły wszystkie ten sam los. Zostały stracone w miejscowości Alzira, 25 października 1936 r.

Matka patrzyła, jak córki padały jedna po drugiej, i dodawała im otuchy, mówiąc: "Moje córki, bądźcie wierne waszemu Oblubieńcowi i nie pragnijcie ani nie przyzwalajcie na nęcące propozycje tych ludzi". Szczątki doczesne pięciu męczenniczek zostały pochowane w Alzirze, a obecnie spoczywają w rodzinnej parafii w Algamesi. Papież Jan Paweł II beatyfikował je 11 marca 2001 r. w Rzymie w grupie 233 męczenników hiszpańskich.

opr. wp

Na zdjęciach: bł. Maria Jezus Masia Ferragut, Maria Weronika Masia Ferragut, i Maria Felicyta Masia Ferragut.

Jasło: pożegnanie brata
17 stycznia 2015 r. franciszkanie w Jaśle pożegnali śp. o. Roberta Pawlaka, zmarłego w miejscowym klasztorze 13 stycznia 2015 r. w wieku 39 lat, po 19 latach Zakonu i 9 latach kapłaństwa.
Kraków: radość kolędy w klasztorze
Po co kolęda w klasztorze? Takie pytanie może paść z ust tych, którzy nie widzą jej sensu. Warto natomiast zobaczyć, jak pielęgnują ten zwyczaj krakowscy franciszkanie.
Radomsko: pogrzeb o. Marka Hałambca
15 stycznia 2015 r. w kościele franciszkanów w Radomsku odbył się pogrzeb ś.p. o. Marka Hałambca, długoletniego wikariusza i sekretarza krakowskiej prowincji.
Stambuł: Bartłomiej I u franciszkanów
4 stycznia 2015 r. o godzinie 14.00 Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I złożył braterską wizytę franciszkanom w bazylice św. Antoniego w Stambule.
Uganda: Nowy Rok u franciszkanów
Przełom Starego i Nowego Roku obfitował u franciszkanów w Munyonyo w wiele inicjatyw przy tamtejszym Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich.
WROCŁAW: KOLĘDNICY MISYJNI

W niedzielę 11 stycznia franciszkańska parafia św. Karola Boromeusza we Wrocławiu gościła kolędników misyjnych. W role kolędników wcieliły się dzieci należące do Grupy Misyjnej, która działa przy franciszkańskiej parafii. Po każdej Mszy św. dzieci przedstawiły krótkie, bożonarodzeniowe przedstawienie.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja