język, Accesskey 1, Przejdź do zawartości, Accesskey 2, Przejdź do nawigacji strony, Accesskey 3
Mecklenburg-Vorpommern / MV tut gut


Rostock, miasto hanzeatyckie

ok. 200.000 mieszkańców

Czym byłaby plaża bez koszy plażowych? W 1882 roku producent koszy z Rostocku Wilhelm Bartelmann wyprodukował pierwszy kosz plażowy z miejscem do siedzenia. Rok później jego żona otworzyła pierwszą wypożyczalnię koszy plażowych w Rostocku-Warnemünde.

Rostock, miasto hanzeatyckie
Zdjęcie: zb-regio

Rostock, stare miasto hanzeatyckie, to nie tylko brama do Morza Bałtyckiego. W trakcie wycieczki po mieście napotkacie Państwo wiele budynków z cegły, takich jak potężny Kościół Mariacki, czy jedną z historycznych bram miasta. Czy interesujecie się Państwo statkami? Na pokładzie i kei Muzeum Budowy Statków i Żeglugi Wodnej znajdują się różne statki, od prostych zbudowanych z pnia drzewa, do tych najbardziej nowoczesnych.

Zoo w Rostocku zachwyci nie tylko Państwa dzieci.

Jeżeli zamierzacie poleniuchować w słońcu na plaży w Warnemünde, nie kładźcie się przy samej wodzie. Zdarza się bowiem, że fala dziobowa wywołana przez jeden z promόw zalewa pierwszych parę metrów plaży.

Rys historyczny

Rostock – ta dźwięczna nazwa wywołuje w pamięci obrazy dalekomorskich statkόw, domόw ze ścianą szczytową (Giebelhäusern) oraz gotyckich kościołόw z cegły. Pierwsze wzmianki pisemne na temat miasta znajdują się w pochodzącej z 1161 roku kronice duńskiego uczonego Saxo Grammaticus. W tamtych czasach "Roztoc" oznaczał jeszcze gród słowiański na wschodnim brzegu rzeki Warnow...

dalej


Tourist-Information
(Informacja turystyczna)
Neuer Markt 3
18055 Rostock

tel: 0381-3812222
fax: 0381-3812601
e-mail: touristinfo@rostock.de
internet: www.rostock.de