język, Accesskey 1, Przejdź do zawartości, Accesskey 2, Przejdź do nawigacji strony, Accesskey 3
Mecklenburg-Vorpommern / MV tut gut


Wybierz język

Deutsch | English | Polski

Historia kraju związkowego


Historia kraju związkowego
Zdjęcie:: zb-regio

Historia i kultura Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Mecklenburg-Vorpommern) jest wyjątkowa. Należy przy tym pamiętać, że jest to młody kraj związkowy będący jednym z pięciu nowych krajów związkowych powstałych w 1990 r. na ówczesnych terenach NRD poprzez połączenie dawnych okręgów: Neubrandenburg, Rostock i Schwerin. Około dwie trzecie terytorium Meklemburgii-Pomorza Przedniego to historyczna część kraju Meklemburgia (Mecklenburg). Położone na wschodzie Pomorze Przednie było przez długi czas częścią pruskiej prowincji Pomorze (Provinz Pommern).

Począwszy od okresu osiedlania się tu przed około 10 tys. lat pierwszych myśliwych i zbieraczy obszar Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest miejscem poruszającej i fascynującej historii, o czym świadczą liczne zabytki, takie jak groby kamienne (megality) rolników i hodowców zwierząt, kościoły z palonej cegły i ratusze z czasów hanzeatyckich czy też mosty i elektrownie z okresu rozkwitu przemysłu.

Częścią tej historii jest również wojna, prześladowania i dyktatura. Miejsca pamięci narodowej przypominają o każdym rozdziale z przeszłości Meklemburgii-Pomorza Przedniego i ich ofiarach.

Bogactwo faset historii naszego kraju związkowego można odnaleźć i doświadczyć na własnej skórze w muzeach historycznych. Zwiedzający dowiedzą się tutaj o wszystkim. Do spektrum tematów należy tak samo jak historia żeglugi – historia regionu czy też świat podań i legend.

Obszerne informacje na temat historii kraju związkowego znajdą Państwo tutaj:


Informacje dodatkowe