لذت کمتر داشتن

پرسش و پاسخیکی از بخشهای مورد علاقه من توی هر وب‌سایت جدیدی که می‌بینم بخش پرسش‌های متداول یا همون FAQ  است. معمولا توی این بخش بهتر از هر جای دیگری میشه اطلاعات مورد نظر رو به دست آورد. برای همین گفتم همین اول کار یک سری پاسخ به بعضی پرسشهای احتمالی در مورد مینی‌مالیسم بگذارم. امیدوارم برای آشنا شدن شما دوستهای خوبم با این سبک زندگی مفید باشه:

سبک زندگی مینیمال، یا ساده‌زیستی یعنی چه؟

 خیلی ساده است! یعنی رها شدن از بار همه چیزهایی که لازم ندارید یا استفاده نمی‌کنید. هدف اینه که یک فضای خلوت و ساده داشته باشیم برای یک زندگی خلوت، ساده و آرام.

انتخاب این سبک زندگی چه فایده‌ای برای من دارد؟

 وقتی این سبک زندگی رو انتخاب می‌کنیم دیگه حرص مادیات رو نمی‌خوریم و دنبال هرچه بیشتر کردن هرچه که داریم! نیستیم. این سبک کم کم وقتمون رو هم خلوت و رها می‌کنه. وقتی کمتر به دنبال زیاد کردن همه چیز هستیم وقتمون هم خلوت میشه. این به نظر من بهترین بخش این زندگیه. وقت نوشتن برای این وبلاگ همینجوری توی زندگی من که حتی به کامنتهای وبلاگم هم نمی‌رسیدم ایجاد شد!

هزینه کمتر، اشتغال کمتر ، قرض و قوله کمتر و استرس کمتر به دنبال این سبک زندگی خواهند آمد. نیاز به تمیز کردن چیزهای کمتری دارید. وقت بیشتری برای خودتون و اونهایی که دوستشون دارید خواهید داشت. مرتب و منظم بودن خیلی راحت‌تره. باز هم بگم؟

این سبک زندگی خیلی زاهدانه و بی‌مزه نیست؟ حوصله آدم رو سر نمی‌بره؟

 شاید برای زندگی زاهد درون قصه‌ّها و مرتاض‌ها هم اصطلاح ساده‌زیستی رو به کار ببرند، ولی زندگی مینیمال یا ساده‌زیستی مدنظر این وبلاگ، اون نیست.  البته اگر اون مسیر رو دوست داشته باشید اون هم زیرمجموعه همین سبک زندگی هست، ولی من اون مدل رو نمی‌پسندم و اجباری برای اونطوری ساده زیستن! وجود نداره. هدف ما اینه که هر آنچه اضافی هست رو از زندگی‌مون خارج کنیم تا برای چیزهایی که برای ما اهمیت دارند وقت و فضای کافی داشته باشیم، نه اینکه همه چیز رو ترک کنیم! هدف اینه که هرچیزی که فقط موی دماغ و مزاحمه رو کنار بگذاریم تا اونهایی که عزیز دل هستند باقی بمونند و قدرشون هم خوب دونسته بشه. می خوایم سر و صدای اضافی محیط رو حذف کنیم که اون صدایی که دوست داریم رو بهتر بشنویم، نه اینکه کلا سکوت برقرار کنیم. اگر کمی این سبک رو امتحان کنید می‌بینید چقدر شادی و آرامش و راحتی به دنبالش وارد زندگی می‌شه. اونقدر که اصلا فکر اینکه حوصله ام سر رفت به ذهنتون نخواهد اومد.

خوب، این اولین بخش پرسش‌های متداول. شما سوالی دارید که دوست دارید در موردش بنویسم؟ برام کامنت بگذارید. توی بخش‌های بعدی اگر جوابش رو بدونم حتما خواهم نوشت!

دوستتون دارم، خوش بگذره، به امیددیدار


برچسب‌ها: پرسش و پاسخ, ساده‌زیستی, زندگی مینیمال
نوشته شده توسط عارفه در یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ |

 ساعت‌سازی و جواهر فروشیمن شدیدا معتقدم ساده‌زیستی به عنوان یک سبک زندگی برای همه آدم‌ها ساخته نشده. یک چیز سلیقه‌ایه. برای بعضی‌ها جواب می‌دهد و برای بعضی‌ها نه. مثل یک شال خیلی قشنگ روی سر اون خانم که اگر من سرم کنم باید کفاره بدم. برای همین مهمه که ببینیم این سبک سبک ما هست یا نه، و بعد شروع کنیم. مشکل به نظر من اینه که برای خیلی از ماها اصلا این سبک تعریف نشده، این شالی که بهمون خیلی میاد رو ندیدیم، و همه‌اش از همون شالهای کفاره‌ای سرمون می‌کنیم که زیبایی‌مون رو نشون نمی‌ده.

مثلا خود من. من در استفاده کلا ساده هستم. یعنی تمام عمرم هی ناراحت شدم. رفتم خریددرمانی، تلنبار کردم یک گوشه. تا دور بعد که دوباره حمله خریددرمانی بیاد. چند روز پیش رفته بودم ساعت‌فروشی و جواهر فروشی باتری ساعتم رو عوض کنم. توی لندن ما معمولا ساعت تعمیرکنی‌های محلی طلا فروش هم هستند و برعکس.

داشتم گوشواره‌ها رو وقتی منتظر بودم نگاه می‌کردم و کیف می‌کردم. یکی دوتاشون خیلی چشم‌گیر بود. به خودم می‌گفتم اگه این رو داشته باشم چه خوب می‌شه. که یکهو یک لامپ بالای سرم روشن شد و تصویر جعبه‌ای که گوشواره‌هام توشه اومد جلوی چشمم. بعد یک ندای آسمانی گفت خوب تو همونهایی که داری رو مگه چقدر می‌پوشی بنده من؟!بعد من یاد اون روزهایی افتادم که هر از گاهی پیش میاد و من توش تصمیم کبری می‌گیرم که از امروز متحول میشم و همه‌اش لباس های متنوع می‌پوشم و همه چیز رو با همه چیز ست می‌کنم (از کفش و کیف تا لباس و دستبند و ساعت و....هار هار هار!) و برای اینکه این اتفاق بیفته میرم چند تا چیز تازه هم می‌خرم که ست‌هام کامل بشه. فکر می‌کنید فرداش چی میشه؟ مثل همیشه با شلوار و کاپشن سیاه بدون هیچ‌گونه تزیینات مبرم بیرون! خوب آیا جای آن نیست که من دست بردارم و بفهمم بعد از نزدیک به سه دهه زندگی من آدم هر روز هفته یک ست رنگی جدید! بپوش نیستم. و بعد کمدم رو خالی کنم و چند دست چیزی که می پوشم رو نگاه دارم و به جای اون همه لباس و لوازم جانبی که در رویاهام قراره بپوشم، توی عالم واقعی با سبک خودم شیک و تمیز باشم؟

منتظر پستهای بعد باشید که درباره اون آدم رویایی قراره افشاگری کنم!

دوستتون دارم، خوش بگذره، به امیددیدار


برچسب‌ها: ساده‌زیستی, زندگی مینیمال
نوشته شده توسط عارفه در یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ |

کمتر= بیشترچند ماهه که من یک سبک زندگی جدید رو دارم امتحان می‌کنم: ساده‌زیستی. یعنی زندگی کردن توی یک محیط خلوت، جایی که زیر تلنبار داشته‌ها غرق نشیم.

شاید به نظر خیلی زاهدانه یا عجیب و غریب و دور از دسترس بیاد. شاید فکر کنید من با این خونه بزرگ، این همه لباس، بچه‌ها، فعالیت‌های متفرقه و لوازم مربوط به اون‌ها و چه و چه و چه هرگز نمی‌تونم این روش رو انتخاب کنم. البته این سبک زندگی برای همه مناسب نیست، اما اگر پاسخ شما به سوال‌های ادامه پست مثبته، احتمال زیادی داره که با بعضی تغییرات به سمت ساده‌زیستی، رضایت بیشتری از اوضاع پیدا کنید.

زندگی بدون اون همه خرت و پرت دکوری که مرتب نیاز به گردگیری دارند، بدون اون جعبه‌های پر شده تا حداکثر ظرفیت که گوشه پارکینگ یا انباری به حال خودشون رها شده‌اند، بدون اون همه لباسی که کمد رو طوری پر کرده‌اند که هیچ چیز رو نمی‌شه توش پیدا کرد، خیلی شیرین‌تره.

دلتون می‌خواد یک خونه‌تکونی درست و حسابی بکنید؟

کلی وسیله کهنه،‌اضافی، یا غیر قابل استفاده دارید که منتظر فرصت هستید تا به نحوی ردشون کنید؟

احساس می کنید اگر خونه یا اتاقتون خلوت‌تر باشه خیلی حس بهتری خواهید داشت؟

اگر بله، همراه من باشید تا با هم این مسیر باصفا رو طی کنیم. توی این راه خیلی بهمون خوش می‌گذره!

به وبلاگ من خوش آمدید. امیدوارم الان که من دارم این پست رو می‌گذارم در حال آماده شدن برای یک شب عالی کنار خانواده باشید.

اگر وقت دارید برام بنویسید که اولین چیزی که لازم ندارید و دوست دارید دیگه توی خونه‌تون نباشه چیه!

دوستتون دارم، خوش بگذره، به امیددیدار


برچسب‌ها: ساده‌زیستی, زندگی مینیمال
نوشته شده توسط عارفه در یکشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۳ |

فکر می‌کنم تلنبار شدن خرت و پرت روی هم، کمدهایی که در حال انفجار هستند و لیست خریدهای بی پایانی که همیشه همراهمون هستند، مشکل خیلی از ماهاست.

من تازگی با مفهوم سبک زندگی مینی مال، یا ساده زیستی، آشنا شدم. اینجا می تونید بیشتر در موردش به انگیسی بخوانید.

مدتی است که من دارم در این زمینه مطالعه می‌کنم و توی این مدت تغییرات خیلی خوبی توی خونه مون ایجاد شده و خیلی از شرایط جدیدم خوشحالم.

متاسفانه منابع زیادی که در این زمینه در اینترنت وجود دارد هیچ کدام به فارسی در دسترس نیستند. حتی توی ویکی پدیای فارسی مقاله ای در این زمینه وجود ندارد. این وبلاگ رو درست کردم تا این مطالب رو با خواننده‌های خوبم به اشتراک بگذارم.

شما هم همراه من بیایید تا با هم ببینیم که کمتر داشتن چقدر می تونه لذت بخش باشه.

لطفاً فید این وبلاگ رو به فیدخوانتون اضافه کنید. شب یلدا فعالیت رسمی اینجا با کلی مطلب کاربردی شروع خواهد شد. 

امیدوارم تا موقع خونه تکونی عید، همه مون خونه هایی تمیز و راحت و دلچسب داشته باشیم. جایی که توش بیشتر از هتل بهمون خوش بگذره و احساس آرامش کنیم!


برچسب‌ها: ساده‌زیستی, زندگی مینیمال
نوشته شده توسط عارفه در پنجشنبه ۱۳ آذر۱۳۹۳ |