Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 646, dobrych artykułów1994, a list na medal173.

Razem jest ich 2813 i stanowią one 0.2556% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej artykułów zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych artykułów zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych artykułów.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować artykuł do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

11 lutego liczba artykułów wyróżnionych osiągnęła 2800.
Próg ten przekroczył artykuł Novum Instrumentum omne (DA).

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Niemiecki pancernik Tirpitz
Soroban

…jakie były skutki nalotu na Tirpitza (na ilustracji) podczas operacji Paravane?

gdzie w Polsce pociągi jeżdżą najszybciej?

…jakiej zbrodni dokonano w Gajach Wielkich?

kto był pierwszym Polakiem, który osiągnął triple-double w Polskiej Lidze Koszykówki?

…co to jest soroban? (na zdjęciu)


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Chemotherapy with acral cooling.jpg
Chemioterapia nowotworów – metoda systemowego leczenia nowotworów za pomocą leków cytostatycznych, zwykle podawanych jako część schematu leczniczego. Często jest łączona z innymi metodami leczenia przeciwnowotworowego. W chemioterapii może być wykorzystany pojedynczy lek lub – znacznie częściej – kombinacja wielu leków, ułożonych w program przewidujący rodzaje leków, ich dawkę, odstępy pomiędzy dawkami, drogę podania oraz pomocnicze leki wspierające leczenie. Choć stosowane leki różnią się budową i mechanizmem działania, to wszystkie cytostatyki są skierowane przeciw szybko dzielącym się komórkom, jakimi są komórki nowotworowe. Jednak leki przeciwnowotworowe nie mają ściśle wybiórczego charakteru, choć ich najintensywniejsze działanie jest obserwowane w nienormalnie szybko dzielących się komórkach nowotworowych, to również wpływają one na inne szybko dzielące się komórki. Skutkuje to najczęstszymi skutkami ubocznymi chemioterapii – zapaleniem błony śluzowej przewodu pokarmowego i zahamowaniem czynności szpiku kostnego. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Perfoliate Bellwort (4750636615).jpg

Jagodowiec (Uvularia L.) – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny zimowitowatych. Obejmuje pięć gatunków występujących w południowo-wschodniej Kanadzie oraz środkowych i wschodnich Stanach Zjednoczonych. W naturze rosną w lasach i zaroślach. Osiągają kilkadziesiąt cm wysokości i mają kwiat w różnych odcieniach koloru żółtego. Jagodowiec wielkokwiatowy jest popularną rośliną ozdobną w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Zalecany jest także do stosowania w Polsce. W uprawie spotyka się również jagodowiec przerosłolistny, którego młode pędy spożywane są jako substytut szparagów. Trzy gatunki znajdują zastosowanie jako rośliny lecznicze. Czytaj więcej…