Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 16ºC
16 Nisan 2015 06:16
GÜNDEM Haberleri

Adliyede köklü değişiklik

Adliyede değişiklik... Dediğini yaptı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Hadi Salihoğlu, adliyede önemli değişikliklere imza attı. Yeni talimata göre teknik ve fiziki takip talebinde bulunan savcılar artık tek başlarına mahkeme kararı alamayacak. Yeni kurulan Teknik Büro, savcının bu talebini değerlendirecek ve daha sonra uygun görülürse talep mahkemeye gönderilecek. Ayrıca örgütlü suç kapsamında gelen evraklar direkt savcılara verilmeyecek. Evrakları Başsavcı vekilleri inceledikten sonra uygun olan savcıya verecek.

Hadi Salihoğlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanmasının ardından köklü bir değişikliğe imza attı. Çağlayan’daki 192 savcıdan 90’ının yerleri değiştirildi. Baktıkları dosyalar ellerinden alındı. Yeni Başsavcı 1 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe konan çalışma talimatını da değiştirdi. Sahtecilik ve Dolandırıcılık Suçları Soruşturma Bürosu ile Malvarlığına Karşı Suçlar Soruşturma Bürosu kapatıldı. Bu iki büro Genel Soruşturma Bürosu adı altında birleştirildi.

ÇAĞLAYAN'DA SAVCI DEPREMİ

Başsavcı Hadi Salihoğlu Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, Kaçakçılık- Nakrotik Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nu da tek çatı altında toplandı. Yeni kurulan birime ‘Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ adı verildi. Bu büro ayrıca, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda düzenlenen suçlara da bakacak.

‘BURAYA GELDİĞİMİZ BELLİ OLSUN’SAVCIYA DOĞRUDAN EVRAK YASAK

Başsavcı Salihoğlu bürolara gelen evraklardan, ‘örgütlü suç kapsamında’ olan evrakların doğrudan savcılara gitmesini de yasakladı. Yeni talimata göre Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na gelen evraklardan ‘örgütlü suç kapsamında olanlar’ otomatik tevziye tabi tutulmadan önce ilgili Cumhuriyet Başsavcı vekili tarafından incelenecek, bürodaki cumhuriyet savcısına bizzat başsavcı vekili tarafından verilecek.

TAKİP BÜROSU KURULDU

Başsavcı Salihoğlu, ‘Teknik Büro’ adında yeni bir büro da kurdu. Talimatta şu bilgilere yer verildi: “Tüm bürolarda CMK’nın 135,137,139 ve 140. Maddeleri gereğince teknik ve fiziki takip yapılacak ve gizli soruşturmacı atanacak soruşturma evraklarında tek bir cumhuriyet savcısının sorumluluğunda ve belirli katipler görevlendirilerek teknik ve fiziki takip işlemleri ile gizli soruşturmacı atanma işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla Teknik Büro adında yeni büro kurulmuştur.”

Yeni talimata göre, savcı teknik ve fiziki takip istemini Teknik Büro’ya iletecek ve gerekçelerini de açıklayacak. Teknik büro bu talebe “uygun” derse, talep mahkemeye gönderilecek.

SAVCILARIN YERLERİ DEĞİŞTİ

Hadi Salihoğlu’nun yaptığı değişiklikle önemli soruşturmalara bakan savcıların da yerleri değişti. Yerleri değişen savcılardan bazıları şöyle:

-Yolsuz ve rüşvet soruşturmasına bakan Mustafa Erol, 21. Asliye Ceza Mahkemesi’ne duruşma savcısı,
-Şike ve Odatv davasının esas hakkındaki mütalaasını hazırlayan Ufuk Ermertcan 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görevinden İstanbul 16. ve 17. noterleri ile İstanbul 8. İcra Müdürlüğü’nün denetimine,
-Pınar Selek davasında mahkemenin Yargıtay’ın bozma kararına karşı direnmesi üzerine, “Usul ve yasaya uygun verilen Yargıtay kararına uyulsun” diyerek mahkemenin direnme kararına itiraz eden savcı Nuri Ahmet Saraç, 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nden İstanbul 22. ve 23. noterleri ile İstanbul 11. İcra Müdürlüğü’nün denetimine,
-Ergenekon davasının mütalaasını hazırlayan savcı Mehmet Ali Pekgüzel, 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2. Heyetinden İstanbul 26. 27. Noterleri ile İstanbul 13. İcra Müdürlüğü’nün denetimine
-Ergenekon davası mütalaasını hazırlayan savcılardan Nihat Taşkın, 13. Ağır Ceza Ceza Mahkemesi 2. heyetinden, İstanbul 28. ve 29. Noterleri ile İstanbul 14. İcra Müdürlüğü’nün denetimine
-MİT soruşturması savcıların İsmail Işık İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nden İstanbul 34 ve 35. noterleri ile İstanbul 20. İcra Müdürlüğü’nün denetimine

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 45 Yorum }
 • ma... ...29/01/2014 - 23:52
  Bunlar Adaleti sadece kendileri için uyarlamışlar galiba..evraklar bir çok onaydan geçmesi gerekecek ki dava işlensin..bu uygulama sadece aklanmak içindir..
 • hasan korur29/01/2014 - 22:54
  Hey maşaallah akp gençlik kolları noterlik vazifelerini yerine getirmeye başlamış anlaşılan!
 • osman yalçın29/01/2014 - 22:27
  SAVCILARDA ARTIK HE BAĞIMSIZ HEMDE TARAFSIZ OLACAK
 • osman yalçın29/01/2014 - 22:26
  SAVCI ARTIK A DOSYASI ADIYLA B DOSYASINDAKİ KİŞİLERİ USULSÜZ DİNLEYEMEYECEK.
 • Ali Özsoy29/01/2014 - 22:12
  Adalet ve Kalkınma adlı piyesimizin sonuna geldik...
 • şahip uzunyayla29/01/2014 - 21:46
  Ülkede bu saatten sonra kimse kimseye güvenemez,kimse kimseye inanamaz bence bu çok kötü bir durum ben savcıya hakime başbakana polise güvenemiyor ve inanamıyor sam kime inanayım. tutuklanan bir kişi berat edilse de mahkum edilse de tarafsız bir karar verildiğine inanasım gelmez.
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.