Projelerinden Birkaçı...

1990'lı Yıllar

1990'lı yıllar artık benim Babam ile tam zamanlı çalışma ayrıcalığına kavuştuğum zamanlardır. Büromuz bu yıllarda artık SANLI MİMARLIK adı altında yalnız mimari tasarıma açıktır. Uygulanan ve yalnız proje olarak kalan işlerle dolu dolu geçen bir 15 yıl başlar. Bu dönemde 50'nin üstünde proje üretilir. YILMAZ SANLI çalışmaya, daha doğrusu üretmeye yoğunlaşmış bir mimardır. Ama her zaman bana söylediği çalışmak kadar yaşamanın da çok önemli olduğudur. Doğaya, hayvanlara aşıktır. Denize aşıktır. Hobileri vardır. Çok okur, balık tutar, tekne tasarlar, çok seyahat eder, fotoğraf çeker, mükemmel suluboya ve kara kalem resim yapar, mobilya tasarlar, sanat eserleri toplar, saat-kalem koleksiyonu yapar, çiçek, sebze, meyve yetiştirir, ağaç diker, dostlarıyla yemek yemeye bayılır, muziplikleri ile herkesi güldürür.
1990'lı yıllarda artık bir çok büro gibi bizim büromuza da bilgisayarlar girer. Ama eskiz kağıdı (onun tabiriyle saman kağıdı), T-cetveli, onun sulu boya kutuları, fırçaları, beyaz kartonları hep baş köşededir. Bilgisayar sunumlarına karşılık işverenlerimiz hep YILMAZ SANLI'nın suluboya çizimlerini arar. Çizimlere ruh katar, kişilik verir. Onun elinin değmesi sihirli bir değnek gibidir. Bir de taslak önüne konar konmaz hatayı anında görür. "Pat diye gördüm, işte bu hocalıktan kalma..." deyişi hala kulaklarımda 2000'e geldiğimizde birlikte geçireceğimiz son 5 yılın kaldığı aklımın ucundan geçmedi. Zorluklarla geçen, çok çalışılan ama dolu dolu yaşanan bir ömür. Ama hiç yıpranmamış bir görüntü, tam tersine daha da üretken bir zeka.
Yine YAŞAR KEMAL cenazede Babamın yakın dostu ERDOĞAN ŞENAY'a şöyle söylemiş:
"Yani şu Tanrı da, bazen zamanlamayı karıştırıyor hani..."
Projelerini üstlendiğimiz son 3 işi teslim ettik, Babam bir hafta içinde sağlığını yavaş yavaş yitirdi ve 30 AĞUSTOS'da veda etti... Bana ve tüm Aileme mükemmel bir isim bıraktı. Hep gurur duydum ama şimdi daha da çok duyuyorum...

SUZAN SANLI ESİNDesign downloaded from KarmaFikir - your source for free web templates