TOR LOGO
 

Zatrudnianie kontrolerów biletów

14.05.2015 Warszawa

PLIKI DO POBRANIA

ZAREJESTRUJ SIĘ

Zatrudnianie kontrolerów biletów

14.05.2015 Warszawa

Jakie przepisy prawa regulują pracę kontrolerów biletów? Na jakich zasadach realizowane są zadania kontroli biletów? Jakie uprawnienia przysługują kontrolerom biletów? Podczas seminarium odpowiemy na powyższe i inne pytania.

Kontrola biletów oraz pobieranie opłat przewozowych należą do zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego. Z przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. „Prawo przewozowe” (Dz. U. 2012. 1173 j.t. ze zm.), w szczególności wynika, że kontroli biletów może dokonywać także przewoźnik lub każda osoba upoważniona przez przewoźnika (lub organizatora publicznego transportu zbiorowego), co pozwala w zasadzie dowolnie ukształtować relacje pomiędzy przewoźnikiem a kontrolerem. Trzeba jednak liczyć się z ograniczeniami, wynikającymi w szczególności z przepisów, regulujących zatrudnianie pracowników.

W praktyce kontrole biletów realizowane są zarówno bezpośrednio przez jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, zajmujące się organizacją publicznego transportu zbiorowego albo przewoźników, jak i w ramach umów o świadczenie usług (outsourcingu) z innymi podmiotami. Podstawą realizowania zadań przez kontrolera jest zarówno umowa o pracę, jak i umowa zlecenia. Szczególnie istotne jest, aby organizacja pracy kontrolera biletów była zgodna z przepisami o czasie pracy i nie naruszała zasad prawa pracy (dotyczy to w szczególności zastrzeżeń do umów zlecenia). Poza przepisami ustawowymi oraz postanowieniami umów, zawieranych pomiędzy kontrolerem a podmiotem, na rzecz którego realizuje on zadania kontroli biletów, obowiązki i uprawnienia kontrolera biletów mogą także wynikać z umowy pomiędzy operatorem publicznego transportu zbiorowego a wykonawcą usługi w zakresie kontroli biletów.

Seminarium ma na celu wyjaśnienie wątpliwości, a także uporządkowanie praktycznej wiedzy z zasad zatrudniania kontrolerów. Szczególny nacisk zostanie położony na formułowanie postanowień umów, zawieranych pomiędzy kontrolerem a podmiotem, na rzecz którego realizuje on zadania kontroli biletów, a także postanowienia umów pomiędzy operatorem publicznego transportu zbiorowego a wykonawcą usługi w zakresie kontroli biletów, dotyczące pracy kontrolerów.

Podczas seminarium przedstawiona zostanie także problematyka zatrudniania konduktorów pociągów.

Seminarium adresowane jest do wszystkich osób, które w ramach swoich codziennych obowiązków zawodowych zajmują się zatrudnieniem kontrolerów w szczególności pracowników kadr i managerów firm przewozowych oraz jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, zajmujących się organizacją publicznego transportu zbiorowego.

Prowadzącą seminarium jest dr Justyna Stencel - Walter, ekspert i wieloletni praktyk prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.



Seminarium przeprowadzone zostanie w ramach projektu TOR Centrum Szkoleniowe. Jest on ukierunkowany na dostarczenie uczestnikom aktualnej i wyczerpującej wiedzy z zakresu funkcjonowania rynku transportowego i infrastrukturalnego. Wydarzenia seminaryjne realizowane są w siedzibie ZDG TOR, a grupy uczestników liczą maksymalnie 10 osób.



PROGRAM

SEMINARIUM

Program seminarium ZWIŃ
10:00 Podstawy regulacji prawnej pracy kontrolera biletów (konduktora pociągu) – dopuszczalne rozwiązania i ograniczenia.
10:30 Podmioty uprawnione do zlecania i przeprowadzania kontroli biletów. Transport prywatny a transport publiczny - komplementarność czy rozłączność uprawnień?
11:00 Realizacja kontroli. Szczególne obowiązki i uprawnienia kontrolera biletów.
11:15 Kontroler biletów jako pracownik
- czas pracy (wymiar, systemy i rozkłady, przerwy w pracy, odpoczynek dobowy i tygodniowy)
- bezpieczeństwo i higiena pracy kontrolera biletów
- kontrola biletów a wypadki przy pracy.
13-13:45 Lunch
13:45 Kontroler biletów jako zleceniobiorca:
- sposób wynagradzania oraz odpowiedzialność za realizację obowiązków jako przesłanki skuteczności kontroli.
- ryzyko uznania za stosunek pracy..
14:30 Kontrola biletów przez podwykonawcę. Kompleksowość zawieranych umów.
- dodatkowe obowiązki kontrolerów biletów.
- podwykonawca zatrudniający czy zlecający?
- konsekwencje dla przewoźnika/organizatora (odpowiedzialność za stan pojazdów a wymogi BHP).
15:30 Kontroler biletów a konduktor pociągu. Różnice i podobieństwa.
16.00 Zakończenie seminarium.

Organizator

Partner Merytoryczny

O NAS

Jesteśmy częścią ZDG TOR - firmy doradczej specjalizującej się w tematyce transportowej. Organizujemy konferencje, debaty, kongresy i seminaria.

 

SERWISY PARTNERSKIE

RYNEK KOLEJOWY

RYNEK INFRASTRUKTURY

TRANSPORT PUBLICZNY

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER, OTRZYMASZ:

Zapowiedzi wszystkich imprez

Informacje o przydatnych szkoleniach

Dostęp do publikacji naszych ekspertów

AKCEPTUJEMY PŁATNOŚCI

 

DINNERS CLUB JCB MASTERCARD VISA
© 2003-2014 ZDG TOR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk materiałów w części lub całości oraz wykorzystanie zdjęć wyłącznie za zgodą Wydawcy. E-mail: konferencje@tor-konferencje.pl