Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Strateji Tüketici Masası

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr 

 
 Okur Hattı
 Basın Özetleri
 Abonelik
 
 

Kömür deposuydu, Boğaz’ın incisi oldu

Birkaç kaya parçasından oluşan G.Saray Adası, Osmanlı döneminde ünlü ressam Ayvozoski’ye ev sahipliği yaptı. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra kömür deposu olarak kullanıldı. 1957’de Sarı–Kırmızılı kulübün başkanı 150 lira ödeyerek adayı satın aldı ve G.Saraylı üyelerin hizmetine sundu.

G.Saray Adası’nın günümüze gelinceye kadar geçen zamanda ilginç bir gelişim süreci var. Bogaziçi’nin Kuruçeşme semtinde kıyıdan 165 metre açıkta birkaç büyük kaya parçasından oluşan adacık, Osmanlı padişahı Abdülaziz tarafından 1872 yılında sarayın başmimarı Serkis Balyan Kalfa’ya yaptığı hizmetler sebebiyle hediye edildi. Serkis Kalfa, 4017 metre karelik bu kayaların üstüne 3 katlı bir köşk inşa ederek, burada yaşamaya başladı.

Dolmabahçe Sarayı’na tablo yapması için 1874 yılında Sultan Abdulaziz tarafından İstanbul’a çağrılan dünyaca ünlü ressam Ayvazoski, Serkis Kalfa’nın adadaki köşkünde kaldı. Ünlü ressam, çalışmalarının tamamını o dönemde cennet köşesi denilen adada yaptı. 1899 yılında Serkis Kalfa’nın ölümünden sonra adanın bir kısmı varislerine bir kısmı da devlet hazinesine geçti. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Serkis Bey’in varisleri adayı ‘Şirketi Hayriye Vapur İşletmesine’ kiraya verdi. Vapur İşletmeleri de burayı uzun yıllar kömür deposu olarak kullandı. Serkis Kalfa döneminde “Cennet Köşesi” olarak bilinen ada varisleri zamanında adeta harabeye döndü.

Bakımsız bir halde olan ada, 1957 yılında G.Saray’a geçti. Sarı–Kırmızılı kulübün Başkanı Sadık Giz, adayı varisleri ve hazineye 150 lira ödeyerek satın aldı. Adayı kömür deposundan kurtaran G.Saray yönetimi, üyelerinin dinlenebileceği güzel bir tesis yaptı. Bu tarihten itibaren G.Saray üyeleri için adanın anlamı çok farklı olmaya başladı. Yönetime seçilen her başkan, her yıl adayı biraz daha güzelleştirip, üyelerinin dinlenebileceği sosyal bir tesis haline getirdi. Özellikle yaz aylarında Boğaz’ın ortasında yemek yemek, çayını yudumlamak ve dinlenmek bütün G.Saray üyelerinin vazgeçemediği en büyük tutkuları.

G.Saray Adası’nın müdürü Ercan Alkan, G.Saray üyelerine en iyi şekilde hizmet vermek için çalıştıklarını söyledi. Yaz aylarında üyelerin gözdesi haline gelen adanın çok hareketli olduğunu söyleyen Alkan, “Bazen 100 kişiye çıkan personel sayımızla onlara en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Üyelerimiz burada hem dinleniyorlar, hem de birbirleriyle bol bol sohbet etme imkanı buluyorlar.” dedi.

Boğaz’ın ortasındaki G.Saray Adası, birçok işletmecinin de gözdesi haline geldi. Birçok firma burayı yüksek bir ücretle kiralamak için G.Saray kulübüne müracaat ediyor. Başkan Mehmet Cansun da yüksek ücret karşılığında adanın kiralanmasına sıcak bakıyordu. Ancak G.Saray üyelerinden gelen tepki üzerine şimdilik bu fikrinden vazgeçti.

Hacı Hasdemir / İstanbul

14.01.2002

    


14 Ocak 2002
Zaman'da Bugün

Spor

Başlıklar

> Fener kupayı elinden kaçırdı

> Lorant yaşa değil başa bakıyor

> Komşu ile 2008’e adım adım

> Sacchi, Hakan’ı İnter’e sakladı!

> Fulya’nın karla kaplı zemini Daum’u kızdırdı

> Samsunspor, Fener’i gözüne kestirdi

> Ç.Rize’de başkan yine Cengiz

> Sırtında forması boynunda makinası

> Malatya bugün evine dönüyor

> Göztepe, Antalya’ya mağlup oldu: 1-3

> Erzurum Amatör Küme’de kavga çıktı

> Diyarbakır, kamp süresini uzattı

> Umpaş Uşak kampa girdi

> Kömür deposuydu, Boğaz’ın incisi oldu

> Sergen’in yerine Batista oynayacak

> Trabzon, Hami’ye güveniyor

> Doğan’dan hakemlere davet: Daha cesur olun

> Ferdi, daha yorulmadı!

> Amatör sporlarda antrenör sayısı arttı

> Shaq yumrukladı, Lakers kaybetti

> Hentbolde Türkiye dibe demir attı


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2001 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.