Menü  

Size özel bir Hurriyet.com.tr deneyimi için giriş yapın.

Tamam
EKONOMİ Haberleri
Haberler> Ekonomi> Atina'da 'Kara Pazartesi', borsa çöktü, imalat neredeyse durdu

Atina'da 'Kara Pazartesi', borsa çöktü, imalat neredeyse durdu

Atina borsası çöküyor

Yunanistan beş hafta sonra Atina Borsası'nı açtı. Atina borsası açılır açılmaz yatırımcılar ellerindeki hisseleri satışa geçti. Borsadaki kayıplar yüzde 22'yi aştı.

Yatırımcıların özellikle bankacılık hisselerinde yoğun satış yaptığı görüldü.

Bankacılık hisselerinde satışların yoğunlaşması dikkati çekerken, National Bank of Greece, Pireos Bank, Alpha Bank ve Eurobank hisse senetlerinin yüzde 30 değer kaybettiği görülüyor.
     
Borsanın açılışından itibaren yatımcıların yoğun satışlara yöneldikleri gözlenirken, yeterli alıcı bulunmaması nedeniyle genel işlem hacmi 4 milyon avronun altında kaldı.
     
Yunanistan'da piyasalar, Başbakan Aleksis Çipras'ın kreditörlerin yardım karşılığında öne sürdüğü koşulları referanduma götürme kararının ardından kapanmıştı. Atina Borsası'nda en son işlem 26 Haziran'da yapılmıştı.

KISITLAMALARLA AÇILACAK

Uzmanlar, Atina borsasının tarihinin en sert gününü yaşadığını ifade ediyor.

Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece'de ilk işlemlerde yüzde 30'a yakın değer kaybı görüldü.

Borsada en son işlem 26 Haziran'da yapılmıştı.

VARUFAKİS'İN GÖMLEĞİ OLAY OLDU

'YARIN DA DEVAM EDEBİLİR'

Yunanistan'dan piyasa analisti Theodore Mouratidis, "Yunan borsalarındaki satışta büyük baskının bankacılık hisselerinde yaşandığı görüldü. Sanırım bir anda 100 milyon Euro'nun üzerinde değerde hisse satışı emri verildi" dedi.

Analist ek olarak, "Salı günü de bu eğilimin devam etmesini bekliyoruz" diye devam etti.

BİR KÖTÜ HABER DAHA

Yunanistan'a bir kötü haber de kendi ekonomisinden geldi.

Ülkede imalatın geçen ay talebin deyim yerindeyse çökmesi ve uygulanan sermaye kontrollerinin etkisiyle dibe vurduğu açıklandı.

Yunanistan'da imalat endeksini ölçen Markit Economics rakamlarına göre, Temmuz PMI'yı Haziran'daki 46,9 seviyesinden 30,2 seviyesine düştü.

Ülkede yeni talep oranının da Haziran'daki 43,2 seviyesinden, rekor düşük seviye olarak gösterilen 17,9 seviyesine gerilediği belirtildi.


 

 • sebahattin keles

  sebahattin keles Ege Akdeniz ülkeleri toplumlari genelde tembeldir sebebi dogasi daha sicak olan afrika kita insanlari daha fakirdir. yunana gelince Avrupa para verirken nasil alacagini hesap etmedi bence burada bir oyun vardir almanlar 55 milyar euro vermis alman bit vermez insana bulgaristanda emekli maasi en düsük 100 euro yunanistanda 886 euro nasil olur sorun calisma yok üretim yok zeytin yagi keci peyniri turist ile nereye kadar üstüne üslük türkiye ile silah yarisi yapiyor.ucaklara yakit bile bulamayaca

 • inadına kartal

  inadına kartal daha dün gibi gözümün önünde çipras ilk seçildiğinde burdaki yorumlar. yok artık dünyada sol geliyormuşta yok çipras dünya solunun lideriymişte. adam batırdı. eline yüzüne bulaştırdı

 • Murat Ozbek

  Murat Ozbek Yunanistan da üretim,durmuşmu ne üretiyorlardı da durmuş Uzo, zeytin yağı satışlarımı düşmüş adamlar tembel tarihte nezaman çalışmışlar o hayranlıkla turistlerin gezdiği tapınakların inşaatında kaç yunanlı çalışmış köleler dışında şimdi Türk muhalıfi oçduklarından AB kendilerine yakın gördü bakalım bu yeni gelen krediyi nekadar çabuk tüketecekler

 • ADA İzmir

  ADA İzmir Walla levent abıyı aılecek takıp edıyoruz başarıların devamını dılıyorum guzel uslup dogru mantık ne dıyelım..

 • ADA İzmir

  ADA İzmir Dogrudur kardesım ma emeklılık yaş oranları bızımkılerle aynı degıl adamlar 45 yasında emeklı oluyor ..!!

 • gürbüz bahadır

  gürbüz bahadır Arkadaşlar bırakın bu"Yunanistan'da ücret hala bizim bilmem kaç katı" hikayesini. Öyle olduğu için adamlar bu hale geldiler ya zaten. Bundan sonra ne kadar olacak, ona bakmak lazım. Yunanistan ekonomisi yıldan yıla daralıyor. Ben, Bulgaristan ve Romanya düzeyine kadar gelmesini gerçekçi buluyorum.

 • WRANGLER 001

  WRANGLER 001 yunanistan teknik olarak default( batmış) bir ülkedir. taşıma suyla değirmen dönmez. ab'nin verdiği paralar geri dönmeyecek,çünkü ülkede üretim yok tamamen ab destekli bir yardım programı ile ayakta kalmaya çalışıyorlar.zenginler zaten paralarını çoktan ülke dışına çıkardılar.olan çalışan kesime oldu.

 • LEVENT YERLIKAYA

  LEVENT YERLIKAYA TAMER GENCTÜRK evet haklısın gezip bol bol okuman lazım. Kendi bakış açına göre bakmamalısın konulara aç ufkunu biraz ayrıca senin Türkiye ile olan iliksin beni hic ilgilendirmez ben genel konustum zira ordakilerin hemen hemen hepsi senin kafada. 3 hafta buraya gelerek bura hakkına kimse yorum yapmamaz işine geldimi TC pasaportu sıkıya geldimi EU pasaportu yok öyle yağma ......

 • LEVENT YERLIKAYA

  LEVENT YERLIKAYA O yaşadığın ülkede hadi beraber birleşip devlete karsı ayaklanıp çemkirin bakalım yerel otorite bak size neler yapar hep beraber izleriz. O yüzden o saydığın milletler vaktinde çemkirmistir devlette görevini yapmıstır.

 • deli memet

  deli memet Yunanlilar suclu: adamlar insan gibi yasamaya calismak yerine bizim gibi yasasalar bunlar baslarina gelmezdi !

 • deli memet

  deli memet ...Evet yunanlilar bunlari haketti

 • deli memet

  deli memet Evet yunanlilar bunu hakettiler: onlarda biz Türkler gibi insanlari ayda 300 ?uroya günde 12 saat calistirabilirlerdi.Onlarda bizim gibi emeklilerine ayda 340 ?uro maas verebilirlerdi.Onlarda bizim gibi pislik icinde devlet hastanelerinde ölebilirlerdi.Onlarda bizim gibi herkeze diploma ve ortaokul mezunu seviyesindekilere profesör docent uzmani verebilirlerdi.Onlarda kayit disi ekonomiyi benimseselerdi doktorlari kuyumculari bir ilkokul ögretmeninden daha az vergi verebilirlerdi.Evet yunanli

 • Tümer Genctürk

  Tümer Genctürk Canim Levent Yerlikaya bak, beni tanimiyorsun benim Turkiye ile olan iliskim hakkinda yorma kafani. Ac derim biraz ufkunu. Birak herkes Turklere dusman edebiyatini .. dunya oyle bir yer degil. Ama ne desem bos. Oku, gez insanlarla onyargisiz konus kardesim. Sana bol sansve guzel bir gun dilerim.

 • LEVENT YERLIKAYA

  LEVENT YERLIKAYA TÜMER GENCTÜRK ne pislik yapmış senin memleketin söylesene bana. Madem begenmiyorsun pislik yapmış diyorsun buraya niye geliyorsun.Kısaca doğrular karsısında söylenecek söz kalmadı insani deger filan diyerek kıvırma moduna girdim desene bana.Ben önce kendi düsenime yardım etmekle mükellefim Yunanın canı cehenneme.

 • LEVENT YERLIKAYA

  LEVENT YERLIKAYA Ayrıca biz bize benzeriz aynı derenin kıyısından su içiyoruz diye onlara benzediğimiz filan hikayedir. Sadece bizi onlara rampa etmemizi saglamak icin kullanılan basit bir argüman. Nereye benziyorum Allah yazdıysa bozsun

 • LEVENT YERLIKAYA

  LEVENT YERLIKAYA TÜMER GENCTÜRK daha ögrenecegin çok sey var ama sana son bir not yazayım o zaman. Hani yıl 2015 filan diye çamura yatıyorsun ya madem öyle 30 sene Kıbrıstakiler Japonlarmıydı diye sana sorarım bende. İnsan hakları,teknoloji,gelişmislik hikayedir batılılar için. Şu ülke düşmeye görsün o senin övdüğün Yunanlı bak nasıl İzmirden tekrar karaya çıkıyor gör .Merak etme 30 dan fazla ülkede bulundum işim icabı avrupadan bakınca hayat farklıdır.O yüzden övme bize Yunanı biz 40 kişiyiz birbirimizi biliriz

 • sonder dalgıç

  sonder dalgıç yunanistanda resmi işyerlerinde öğle saat 12 ile 15 arası uyku molası olduğunu biliyormuydunuz. Uyursan ölürsün. sen ölürsün herkes ölür.

 • SON KALE

  SON KALE BETER OLSUNLAR.....

 • Tümer Genctürk

  Tümer Genctürk Levent Yerlikaya canm benim, Yunanlilar bu topraklarin binlerce yillik yerlesik bir halkiydi. Artik yoklar. Sence biz onlari gule oynaya ellerine baklava vererek mi gonderdik bu topraklardan. Tarihte eli kana bulasmamis hicbir halk yoktur. Ayrica yil 2015 canim kardesim. Yunanlilar sana en cok benzeyen halktir. Dunyayi dolasmizs bir kardesin olarak soyluyorum.

 • LEVENT YERLIKAYA

  LEVENT YERLIKAYA TÜMER GENÇTÜRK muhtemelen gurbette doğmus ve oranın kültürü ile büyüdüğünü düşünürsek milli duygularının zayıf kalmıs olmasından olsa gerek bizim burada niye böyle yazdığımızı anlamaman normaldir. 90 sene önce senin Yalovada dahil olmak üzere buraları aslında Arkadyalıların işgal ettigini,camilere ahırlara insanımı doldurup doldurup yaktığını , taş taş üstünde bırakmadan yıktıgı bize ispatla söz bundan sonra Yunanlılar için tek kelime yazmayacağız !!!

Etiketler toplantıKraliçeSalih Bademciterörtürk lirasıyeniniğde aladağlartranfsergundemi2015tuzladaki sızıntının sağlığa zararlarıUEFAAyeni bölüm fragmanıTEOG sonuçları 2015wroslavhazinetuhaff haberler