Vikipedi:İş birliği projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş Birliği Projesi
“Birlikten kuvvet doğar.”
Kısayol:
İş birliği projesi nedir?

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun birlikte belli bir konu üzerinde çalışmasından meydana gelen bir projedir. Başka bir deyişle, projenin amacı Vikipedi topluluğunu birlikteliğe teşvik ederek kullanıcılar tarafından verilen adaylıklarla ilgi çekilen konularda iş birliği yapmaktır. Genelde her hafta yeni bir proje belirlenir. Projenin devamlılığını sağlamak için sorumlular belirlenmiştir. Proje süresi sorumlu tarafından ihtiyaca göre düzenlenebilir. Vikipedistlerin yoğun katılımıyla mevcut proje konusunun hızlı ve etkin bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Vikipedi İş Birliği Projesi için siz de, yeni proje aday gösterebilir, gelecek proje için görüş belirtebilirsiniz. Aday gösterilecek projenin konusu hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur. Eksik gördüğünüz herhangi bir konuyu aday gösterebilirsiniz. Ayrıca İBP ile ilgili ayrıntılar ve temel ölçütler için İBP tüzüğüne göz atınız.

Projenin mevcut sorumlusu Uğurkent ve Mecnun112'dir. Proje sorumlusu gelecek arşivlerde ya da mevcut oylamalarda bir iş birliği projesi konusu bulunmaması durumunda kendi inisiyatifi ile bir proje konusu seçebilir. Bununla projenin devamlılığı amaçlanmıştır.

Numismatics Barnstar Hires.png İş birliği ödülleri Human-applications-office.svg Haftalık İBP Maratonu GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar
%
İlerleme: /120 madde

2015'in 36. hafta iş birliği projesi: Bilgi Kutularındaki görsel eksikliklerinin giderilmesi

Bu iş birliği projesi, 31 Ağustos 2015 günü UTC ile saat 00:01'da başlayacak ve 6 Eylül 2015 günü UTC ile saat 23:30'da bitecektir.

Projenin amaçları

 • Bilgi kutularında logo, amblem vb. görsel eksiklerini özgür veya adil kullanım lisansına uygun görsellerle gidermek.
 • Bilgi kutularındaki görsellerin telif durumunu kontrol etmek
 • Uygun görsel bulunamayan bilgi kutuları için madde başına {{kopyala:kutueksik}} ilave etmek.

Nasıl yapacağım?

 • Öncelikle VP:AK bu politikamızı dikkatle okumalı, telif hakkı saklı görselleri eklememelisiniz.
 • VP:YKL sayfasından uygun lisans şablonunu seçerek görsel yüklemesi yapabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Çok büyük çözünürlükte fotoğrafların çözünürlüğünü düşererek yüklemelisiniz.
 • Telif hakkı saklı olan görselleri yüklemeye çalışmamalısınız.
 • Her maddede sadece 1 adet VP:AK görselinin bulunabileceğini unutmayın.

Puanlama

 • Eklenen görsel için 5 puan
 • Görsel bulunamayan maddelerin {{kutueksik}} şablonu koymak 2 puan
 • Bilgi kutusu olmayan bir maddeye hem bilgi kutusu ekleyip, hem de görsel ilave etmek 10 puan
 • Vikipedi:İş_birliği_projesi/2015/35._hafta/Mecnun gibi çalışmalarınızı kaydedeceğiniz bir alt sayfa oluşturup, yaptığınız değişikliklerin başına # koyarak kaydediniz. Her değişikliğiniz dikkatle incelenip kurallara uygun çalışmalar Onaylanndı Onaylandı ile işaretlenecektir.

Sıralama

Projeye nasıl katılabilirim?

Çok basit! Projeye katılmak için yukarıdaki katılımcılar bölümünün altına imzanızı ekleyebilirsiniz. Kendi altsayfanızı oluşturup sıralama başlığı altındaki tabloya eklemek kaydı ile hemen katkıda bulunmaya başlayabileceğiniz gibi, bu konuda tecrübesizseniz, proje sorumlusunun aynı işi sizin için yapmasını bekleyebilirsiniz. Mevcut olan bir başka örneğe bakmak ise faydalı bir yoldur.