Сарна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сарна
Capreolus capreolus 2 Jojo.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Ряд: Оленеподібні (Cerviformes)
Підряд: Жуйні (Ruminantia)
Родина: Оленеві (Cervidae)
Рід: Сарна (Capreolus)
(Gray, 1821)
Поширення роду сарн
Поширення роду сарн
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Capreolus

Са́рна (Capreolus Gray, 1821) — рід ссавців з родини оленевих (Cervidae). Цей рід інколи називають також «дикі кози» або «козулі»[1].

Види сарн[ред.ред. код]

У складі роду — два види:

Межа між європейською і азійською сарнами проходить приблизно по р. Волга. Інколи кавказьких сарн відносять до азійського виду.

Поширення[ред.ред. код]

Сарни європейські живуть в Європі до півночі Середньої Скандинавії й Фінської затоки, гирла Ками і верхів'я Печори. Далі ареал сарн охоплює Малу Азію, Північний Іран, Північний Ірак, Кавказ й Крим.

В Азії сарни (сарна азійська) населяє Сибір й Далекий Схід, на півдні доходячи до Північного Казахстану; населяє Тянь-Шань, Алтай, Північну Монголію, Північно-Східний Китай, Корею, зустрічається на півдні Східного Тибету й Північного Сичуаню.

Сарни в культурі та мистецтві[ред.ред. код]

Відомим є малюнок неповторного Ніко Піросмані, який називається «Сарна на тлі ландшафту» (див. фото). кілька полотен із сарнами належить перу німецького художника-експресіоніст Франца Марка. За назвою цієї тварини названі три населені пункти України: місто Сарни Сарненського району Рівненської області, до того ж зображення тварини присутнє як на гербі та прапорі міста так і на гербі й прапорі району; а також два села: Сарни, Львівська область, Яворівський район та Сарни, Черкаська область, Монастирищенський район.

Поширені синоніми[ред.ред. код]

Одна з поширених вернакулярних назв сарни — дика коза, або козуля, а в літературі радянської доби набула поширення видозміна останньої назви — «косуля». Асоціація назви роду з назвою роду Коза (Capra) є невиправданою, оскільки сарна і коза відносяться до різних родин: оленевих і бикових, відповідно[2].

До певної міри назву «козуля» можна розглядати як відповідник латинської назви, в якій корінь «Capra» означає «козу», а зменшувальний суфікс «-olus» формує діючу власну назву. За «Словарем» Б. Грінченка, «козуля» — маленька корова з кривими рогами[1]. На відміну від «козулі», у сарни, як тлумачить цю назву В. Даль, «ріжки оленячі»[2]. Подібність назви «косуля» до слів «косити(ся)», «косий» є, очевидно, випадковою[3] і не пов'язана з жодною з особливостей роду Capreolus. У російськомовній літературі початку і середини ХХ ст. також існувала аналогічна назва «козуля», проте приблизно з 1970 р. її трансформували у «косуля».

Примітки[ред.ред. код]

  1. Докладніше про назви сарн див. у статті Синоніми у зоологічній систематиці в українській мові
  2. Загороднюк І. Роди звірів східноєвропейської фауни та їх українські назви // Вісник Національного науково-природничого музею НАН України. — 2001. — Вип. 1. — С. 113–131. (Обговорення вживання назви)
  3. Нерідко слово «косуля» вживають як лагідну і жалібну назву у стосунку до косоокої тварини або людини.