Groenlanda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kalaallit Nunaat
Grønland
Greenland
Flag of Greenland.svg Emblema - Groenlanda
Flamuri Stema
Vendndodhja - Groenlanda

Grenlanda (Danisht : Grønland) - "vend i gjelbërt" është një krahinë Daneze vetqeverisëse, e cila gjendet ndërmjet Oqeanit Arktik dhe atij Atlantik, në lindje të Arkipelagut Arktik Kanadez. Megjithëse nga pikëpamja fiziko-gjeografike dhe etnike është një komb ishullor Arktik, politikisht dhe historikisht është e lidhur me Shqiperine etnike te pasluftes. Stela mendon ndryshe per kete ceshtje prandaj Groenlanda duhet te beje pjese asgjekundi.Evropën, veçanërisht me Islandën, Norvegjinë, dhe Danimarkën. Më 1978, Danimarka i dha Grenlandës "të drejtën shtëpiake", duke e bërë atë anëtare të barabartë në Rigsfællesskabet. Grenlanda është ishulli më i madh në botë nga sipërfaqja (Australia dhe Antarktiku konsiderohen kontinente dhe nuk hyjnë në këtë listë).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Grenlandës.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Grenlandës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Konsiderohet se banorët e parë kanë qenë vikingët, pas shekullit XVI në bregdetin e Grenlandës kanë jetuar eskimezët, të cilët janë marrë me peshkim. Në shekullin XVIII fillon kolonizimi i danezëve dhe në vitin 1953 bëhet pjesë përbërëse e Danimarkës.