Malteški jezik

Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na: navigacija, traži
Question book-new.svg Ovaj članak ili neka od njegovih sekcija nije dovoljno potkrijepljena izvorima (literatura, web-stranice ili drugi izvori).
Ako se pravilno ne potkrijepe validnim izvorima, sporne rečenice i navodi mogli bi biti obrisani. Pomozite Wikipediji tako što ćete navesti validne izvore putem referenci te nakon toga možete ukloniti ovaj šablon.
Malteški jezik
malti
Države govorenja Malta
Regije govorenja Sredozemlje
Broj govornika 400 000
Rang nije među prvih 100
Jezička porodica

afroazijski
 semitski
  centralnosemitski
    jugocentralno semitski
     arapski

      malteški
Službeni status
Služben u Malta, EU
Regulatori Nacionalno vijeće za malteški jezik
Jezički kod
ISO 639-1 mte
ISO 639-2 mlt
ISO 639-3 Nema
SIL: MLS
Vidi također: Jezik | Spisak jezika

Malteški jezik (malteški: Lingwa Maltija) je semitski jezik iz afro-azijske porodice jezika. Nacionalni je jezik na Malti i jedan od službenih jezika Evropske unije. Najsličniji je arapskom jeziku, i to tuniškoj verziji. Uslijed geografskog položaja i historijskih okolnosti, malteški je preuzeo mnoge osobine i riječi jezika južne Italije, Sicilije i engleskog jezika. Malteški je postao službeni jezik Malte, 1936, uporedo sa engleskim. Danas malteški govori oko 330 000 ljudi. Najstariji tekst na malteškom je "Il Cantilena", pjesma iz 15. vijeka. Malteški je vijekovima bio govorni jezik, koji je rijetko pisan arapskim pismom i latinicom. Malteška je pravopisom uglavnom semitska, sa nešto romanskih uticaja. Pridjevi idu poslije imenica, dok je red riječi prilično slobodan. Osim jednine i množine, imenice imaju i dvojinu što je rijedak primjer u evropskim jezicima (na primjer slovenskom). Često se način promjene riječi bira po principu porijekla: semitska za semitske, romanska za romanske. Udio semitskih riječi u malteškom je oko 60% dok su ostale romanske. Riječi koje opisuju osnovne pojmove su semitske, dok su riječi koje opisuju ideje, nauku i apstrakcije sicilijanskog porijekla.


Commons logo
U Wikimedijinom spremniku se nalazi još materijala vezanih uz: