Aruba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aruba
Vlajka Aruby
vlajka
Znak Aruby
znak
geografie

Caribbean - Aruba.PNG

Hlavní město: Oranjestad
Souřadnice:
Rozloha: 180 km²
Nejvyšší bod: Jamanota (188 m n. m.)
Časové pásmo: -4
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 103 065
Hustota zalidnění: 571 ob./km²
Jazyk: nizozemština a papiamentština
správa regionu
Nadřazený celek: Nizozemské království
Král: Vilém Alexandr Nizozemský
Měna: Arubský florin
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: AW
Telefonní předvolba: +297
Internetová doména: aw

Aruba je ostrov v Karibském moři, který tvoří jednu z autonomních zemí Nizozemského království. Ostrov má rozlohu 193 km2 a rozkládá se západně od Curaçaa a 30 kilometrů od severního pobřeží Venezuely.

Povrch ostrova je převážně kopcovitý, ale nejvyšší bod ostrova (Jamanota) dosahuje pouze nadmořské výšky 189 metrů. Jižní pobřeží je lemováno množstvím korálových útesů. Správním střediskem ostrova je město Oranjestad. Na ostrově bydlí populace čítající přibližně 103 000 lidí (podle údajů z června 2009).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mapa ostrova

Noha prvního Evropana se dotkla ostrova roku 1499, kdy byl ostrov objeven Španěly. V průběhu 17. století se ostrov stal majetkem Nizozemí, když byl roku 1636 dobyt Nizozemci a od roku 1845 tvořila součást Nizozemských Antil a 1. ledna 1986 získal ostrov zvláštní status v rámci Nizozemského království. Ostrov je tak reprezentován vlastní vlajkou, jako oficiální měna se uznává arubský florin, nikoliv gulden Nizozemských Antil, který se používal na zbylých ostrovech Nizozemských Antil. Ostrov Aruba je ale i nadále zapojen do různých organizací Antil a aktivně spolupracuje s okolními ostrovy například při rozvoji turistického ruchu.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

V 19. století proběhla na ostrově zlatá horečka. Po uzavření arubské rafinérie se turistický ruch stal hlavním zdrojem příjmu pro ostrovní ekonomiku a dnes je v něm zaměstnána většina populace ostrova. Jedinou tržní plodinou, která se na ostrově pěstuje, je aloe, jejíž výtažky se používají převážně v kosmetice a farmaceutickém průmyslu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]