Bermudy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bermudské ostrovy
Bermuda Islands
Vlajka Bermud
Vlajka
Znak Bermud
Znak
Hymna: God Save the Queen
Geografie

Bermuda in its region.svg Poloha Bermud

Hlavní město: Hamilton
Rozloha: 54 km² (239. na světě)
z toho zanedbatelně % vodní plochy
Nejvyšší bod: Town Hill (76 m n. m.)
Časové pásmo: -5
Poloha: 32°20′ s. š., 64°45′ z. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 65 365 (v rámci Velké Británie 21. na světě, odhad 2005)
Hustota zalidnění: 1216 ob. / km² (9. na světě)
Jazyk: angličtina,portugalština
Náboženství: anglikáni, římskokatolické
Státní útvar
Státní zřízení: zámořské území Velké Británie
Vznik: 1. června 1968 (statut korunní kolonie Velké Británie)
Guvernér: George Fergusson
Předseda vlády: Ewart Brown
Měna: bermudský dolar (BMD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 060 BMU BM
Telefonní předvolba: +1 441
Národní TLD: .bm

Bermudské ostrovy jsou zámořským územím Spojeného království v Atlantiku u jihovýchodního pobřeží Spojených států ve střední části Severoamerické pánve. Bermudy jsou pojmenovány podle svého objevitele Juana Bermúdeze, který je neobydlené objevil roku 1503.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

satelitní snímek

Nacházejí se přibližně 1070 km východojihovýchodně od mysu Hatteras v Severní Karolíně u západního okraje Sargasového moře. Bermudy se skládají ze 181 ostrovů a ostrůvků, největším z nich je Main Island, který je označován také jako Bermuda. K dalším velkým patří St. George's Island, St. David's Island a Somerset Island.

Ostrovy Bermud tvoří korálový vápenec a vulkanity. Jsou to vrcholové trosky dávno vyhaslých sopek, zdvihajících se ze dna Severoamerické pánve (hluboké více než 5 km). Úbočí sopek bezprostředně pod hladinou obydlují po miliony let korálové kolonie. Hlavním zdrojem pitné vody je déšť, který se svádí z kamenných, bíle natřených střech domů do podzemních nádrží.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Bermudy se člení na 9 (farních) obcí a 36 volebních okrsků, s hlavním městem Hamilton. To leží na hlavním ostrově Velká Bermuda v dobře chráněném přírodním přístavu. Zde také sídlí guvernér a vláda. Přestože jsou Bermudy hustě, téměř souvisle osídlené, oficiálně mají ještě jedno město, přístav St George's na východním konci, kde je i mezinárodní letiště.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Příjemné, vlhké subtropické klima, v zimě oteplované Golfským proudem, bujné rostlinstvo a nevelká vzdálenost od Spojených států předurčily Bermudy k celoroční turistice a rekreaci.

Výhodné daňové zákony přilákaly na ostrovy množství bank a finančních společností, pojišťoven a investičních fondů, které zde mají svá ústředí. Jejich aktivity řadí Bermudy mezi deset nejbohatších zemí na světě, per capita. Na Bermudách byly od roku 1944 do konce 20. století námořní a letecké základny Spojených států, původně byly pronajaté na 99 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bermudy ve Wikimedia Commons