Sandford Fleming

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sir Sandford Fleming

Sir Sandford Fleming (7. ledna 182722. července 1915) byl kanadský inženýr a vynálezce skotského původu. Nejvíce se proslavil zavedením světového standardního času a prosazením časových zón. K jeho pracím patří také první kanadská známka. Byl velmi plodný v oblasti kartografie.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Fleming se narodil v Kirkcaldy, Fife, Skotsko. V roce 1845 (ve věku 17 let), emigroval se svým starším bratrem Davidem do Ontaria (tehdy nazývaného Upper Canada). Postupně prošli Quebec City, Montreal, Kingston, Ontario až se nakonec usídlili v Peterborough, Ontario u svých příbuzných.

Díky své vynalézavosti a práci byl jmenován od roku 1855 hlavním inženýrem Severní železniční trati v Kanadě. Prosazoval důsledně železné mosty místo dřevěných.

Zakladatel jednotného času[editovat | editovat zdroj]

V roce 1874 navrhl v Irsku jednotný dvacetičtyřhodinový denní čas pro celý svět. Z jeho popudu v roce 1929 všechny významné země přijaly časové pásma.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1880 ustal s mapováním. Podílel se neúnavně na realizaci kabelového telegrafu spojujícího všechny britské země.

V roce 1901 byl odměněn britskou královnou Viktorií a obdařen rytířským titulem. Zemřel v roce 1915 ve své rezidenci v Ottawě, kde byl pohřben v Beechwood Cemetery.

Je znám v celém světě. V Kanadě v Ontariu, v Torontu a jinde po něm bylo pojmenováno mnoho škol.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]