Британски Девствени Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Британски Девствени Острови
British Virgin Islands

Знаме Грб
Гесло"Vigilate"  (Латински)
"Vigilant"
ХимнаБоже, чувај ја Кралицата (God Save the Queen)"
Главен град Роуд Таун
18°25′ СГШ 64°37′ ЗГД / 
Службен јазик англиски
Народности  83.36% Афро-карипци, 7.28% Белци (повеќето Англичани и Португалци), 5.38% повеќерасни (повеќето Порториканци), 3.14% Источни Индијци, 0.84% Други
Демоним Девствен островјанец
Уредување Британски Прекуморски Територии
 -  Лидер на држава Елизабета II
 -  Гувернер Вилијам Бојд Меклери
 -  Заменик Гувернер Вивијан Инез Арчибалд
 -  Премиер Ралф Т. О'Нил
Британски Прекуморски Територии
 -  Раздвоено 1960 
 -  Автономна територија 1967 
Површина
 -  Вкупна 153 км2 (216-та)
 -  Вода (%) 1.6
Население
 -  Попис 2005 27,000[1] (212-та)
 -  Густина 260 жит/км2 (68-ма)
БДП (ПКМ) проценка за  г.
 -  Вкупен $853.4 милиони[2] 
 -  По жител $43,366 
Валута долар (САД) (Американски Долар)
Часовен појас AST (UTC-4)
 -  (ЛСВ) не е обсервирано (UTC-4)
НДД .vg
Повик. бр. +1-284

Британски Девствени Острови (англиски: British Virgin Islands) се група на острови во Мали Антили, во Карипско Море, источно од Порторико и се дел од Британските прекуморски територии. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со Американските Девствени Острови го сочинуваат архипелагот Девствени Острови.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]