Latgalsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Historické regiony Lotyšska     Kuronsko     Latgalsko     Vidzemsko         Zemgalsko (včetně Sélska)

Latgalsko (latgalsky Latgola; lotyšsky Latgale; rusky Латгалия / Latgalija; polsky Łatgalia) je jedním ze čtyř kulturně-historických lotyšských regionů zmíněných v lotyšské ústavě.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo tvoří převážně Latgalci, podskupina Lotyšů. Zatímco ve zbytku Lotyšska dominuje luteránské vyznání, většina Latgalců se hlásí k církvi římskokatolické. Je tomu tak proto, že na rozdíl od ostatních lotyšských zemí bylo Latgalsko dlouho (v letech 1561/16211772) součástí Republiky obou národů. Kvůli odlišnému vývoji také Latgalci mluví specifickým dialektem – latgalštinou.

Druhou největší etnickou a jazykovou skupinou jsou Rusové, kteří tvoří 39 % obyvatelstva (2011). Dále zde žijí menšiny Poláků (6,8 %) a Bělorusů (4,9 %).[1]

Při sčítání v roce 2011 žilo v Latgalsku 301 593 obyvatel, což jen o něco více než polovina oproti stavu před druhou světovou válkou. Další vlna vylidňování přišla po rozpadu Sovětského svazu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nachází se ve východní části státu severně od řeky Daugavy. Na severozápadě sousedí s Vidzemskem (Vidzeme), na jihozápadě se Sélskem (Sēlija), na jihu s Litvou, na jihovýchodě s Běloruskem a na východě s Ruskem. Region se rozkládá na území o rozloze 14 547 km², což představuje 22,5 % z celkové rozlohy Lotyšska. Severní část Latgalska pokrývají nížiny (Východolotyšská a Mudavská), které směrem k jihu přechází v Latgalskou a Augšzemskou vysočinu. Nejvyšší bod na území Latgalska, Lielais Liepu kalns, leží ve výšce 289 m n. m.. Latgalsko se spolu s litevským Aukštaitskem někdy nazývá pobaltskou zemí jezer, neboť se jich v této oblasti nachází více než 2 000. V regionu byly vyhlášeny tři chráněné krajinné oblasti: Augšzeme, Augšdaugava a Daugavas loki. Pro Latgalsko je charakteristická značná rozmanitost přírodních a klimatických podmínek, která jej odlišuje od zbytku Pobaltí. Panuje zde výrazně kontinentální klima s tuhými zimami a mohutnou sněhovou přikrývkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Final results of the Population and Housing Census 2011

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Latgale na lotyšské Wikipedii.