Бамбук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Bambusinae
Бамбуковий ліс в Японії
Бамбуковий ліс в Японії
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Тонконогові (Poaceae)
Підродина: Бамбукові (Bambusoideae)
Триба: Бамбуки (Bambuseae)
Різноманіття
Біля 92 родів та 5,000 видів

Бамбу́к (лат. Bambusinae) — рід багаторічних вічнозелених рослини з родини Тонконогові (Poaceae) або Злакові (Gramineae), який містить близько 130 видів, які ростуть переважно в тропічних та субтропічних вологих регіонах Азії.

Опис[ред.ред. код]

Окремі екземпляри сягають висоти 36 м. Стовбури порожнисті і складаються із секцій, можуть використовуватися для виробництва меблів, внутрішньої обробки будинків, будівництва човнів. Молоді пагони їстівні, зі стебел роблять папір.

Ботанікам відомі близько 92 родів бамбуків, а кількість різновидів (від карликових до високих) сягає 5 000. Майже всім бамбукам притаманне пришвидшене зростання, швидкий розвиток. Адже бамбуки продовжують рости і після заходу сонця. Полюбляють вологі і добре дреновані землі. Раз на 40 чи 120 років (в залежності від різновиду) бамбук цвіте, дає насіння і масово гине.

В Азії бамбуки мають велику життєздатність і протидію несприятливим умовам навколишнього середовища. Деякі різновиди ростуть в горах на висоті до 5 000 метрів над рівнем моря і витримують морози до 24 градусів за Цельсієм. В Західній Європі, незважаючи на території з субтропічним кліматом, до XIX століття бамбуки не росли.

Бамбуки в Західній Європі[ред.ред. код]

Ботаніка була улюбленою наукою в Європі з кінця XVII столітті . Виникають оранжереї і невеликі ботанічні сади, що пов'язане з розквітом садово-паркового мистецтва. Виникають приватні колекції рослин у Франції, Нідерландах, Англії, Російській імперії.

Лише з появою швидкісних кораблів перші зразки коріння бамбука вдалося успішно транспортувати до Англії у 1827 році - зазвичай коріння не витримувало довгого перевезення і вмирало.

Спроби отримати плантацію бамбуку зробив і француз негоціант, постачальник прянощів Ожен Мазе́ль. У 1855 р. йому нарешті вдалося придбати ділянку землі в Південній Франції біля містечка Андюз. Адже там був субтропічний клімат і більш-менш сприятливі землі. Вода до плантації надходила каналом від місцевої річки. Втім Мазель збанкрутів і був вимушений продати свій бамбуковий сад у 1890 р. Проте його справу підхопили однодумці і бамбук отримав поширення в Європі.

Розповсюдження у світі[ред.ред. код]

В XX столітті столітті стало відомо, що бамбуки ростуть на всіх континентах, окрім Антарктиди. Різновиди бамбуку ростуть навіть на висоті 4.000 метрів над рівнем моря в Гімалаях та Андах.

Перевезення рідкісних чи зникаючих видів тварин в зоопарки теж сприяє розповсюдженню бамбуків. Власні плантації бамбука отримав, наприклад, зоопарк в Единбурзі, після того як туди перевезли велетенських панд з Китаю, головних «споживачів» бамбуку. Плантації бамбуків мають і Нідерланди. В Німеччині діє фірма, що спеціалізується на постачанні кормів в зоопарки, серед яких є різні види бамбуків, адже бамбук — рослинна їжа не тільки для панд, а і для гірських горил Центральної Африки, для бамбукових лемурів острову Мадагаскар. Молоді пагони і насіння бамбуку, багаті природними цукрами — їжа азійських пацюків, чисельність яких стрімко зростає в роки визрівання бамбукового насіння перед масовим вимиранням та відразу після нього. Мешканці країн Азії не можуть ігнорувати періоди масового розпліднення пацюків і через втрати врожаїв рису, який теж поїдають пацюки, і через загрозу розповсюдження особливо небезпечної інфекції — чуми.(Країни Азії — природне вогнище чуми).

Бамбук в Україні[ред.ред. код]

Бамбук. Ялта. Крим.

В Україні бамбук росте в парку палацу Раєвських, на території музею А. П. Чехова в Ялті і ботанічних садах Криму.

В 1964 році у Нікітському ботанічному саді існував бамбуковий гай, бамбуки в якому виростали до 6 метрів у висоту за місяць.[1]

Застосування[ред.ред. код]

Бамбук є цінною сировинною ромлиною. З нього виготовляють вази, посуд, будівельні матеріали. Молоді м'які пагони широко використовуються в кулінарії.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. (рос.)Верзилин Николай Михайлович По следам Робинзона. Сады и парки мира. — Л.: Детская литература., 1964. — 576с. (с.:413)

Література[ред.ред. код]

Інтернет-ресурси[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]