Skrót: WP:ZB

Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj



Aby zgłosić błąd, kliknij tutaj (w polu „Nazwa strony” wpisz tytuł hasła lub nazwę pliku, którego dotyczy zgłoszenie).

Nie jest to miejsce na zgłaszanie braku informacji. Jeśli dostrzegasz jakiś brak, śmiało edytuj dane hasło.


Na tej stronie znajdują się błędy zgłoszone przez czytelników Wikipedii. Można tu także komunikować zgłoszenia, jakie czytelnicy wpisują na strony dyskusji haseł lub plików. Do zgłaszania służy link Zgłoś błąd (lub Zgłoś błąd w pliku) w menu bocznym Wikipedii.

W zgłoszeniu należy podać możliwie szczegółowe informacje dotyczące błędu. Jeśli istnieją źródła dowodzące, że popełniono błąd, również warto je podać. Należy też sprawdzić, czy poprawnie wstawiło się nazwę strony. Zgłoszenia błędów w oprogramowaniu należy kierować do odpowiedniego stolika w Kawiarence, zaś kwestie wymagające działań administratorów należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Jeśli zamieściłeś/-aś tu raport o błędzie, a teraz go tu nie ma, to zapewne już go naprawiono. Drobny błąd zwykle można szybciej poprawić samodzielnie, więc przeczytaj, jak to zrobić. Zgłoszenia, na które nikt nie zareaguje przez dwa miesiące, są przenoszone do dyskusji hasła (nie dotyczy ilustracji; zob. zalecenia poprawiania błędów).

Zgłaszanie błędu w artykule

Błędy merytoryczne, których nie uda się nam poprawić na tej stronie warto zgłaszać na strony dyskusji odpowiednich wikiprojektów. Lista otwartych na sugestie wikiprojektów znajduje się po prawej stronie.

Zgłaszanie błędów w plikach

Na tej stronie można również zgłaszać pliki (zdjęcia, grafiki, multimedia), jeżeli są one błędne lub niewłaściwe z różnych powodów, np.: prawa autorskie (brak licencji, błędna licencja, brak informacji o źródle/autorze tam, gdzie są wymagane), błąd merytoryczny w samym pliku, niewłaściwe użycie pliku w hasłach, itp. Sam fakt zgłoszenia pliku tutaj nie musi prowadzić do jego usunięcia, jeśli błąd uda się poprawić lub w toku dyskusji okaże się, że zgłoszenie nie było zasadne. Rozwiązaniem jest też odlinkowanie błędnego pliku z haseł i wskazanie błędów w jego opisie, a do usunięcia na Commons zgłaszamy pliki jedynie wtedy, gdy są zupełnie bezwartościowe.

Bot automatycznie usuwa po 48 godzinach z listy zgłoszenia oznaczone przez szablon {{Status zgłoszenia}} jako zgłoszenie {{Status zgłoszenia|załatwione}}.

Rejestr załatwionych spraw: 2012, 2013, 2014, 2015

Aktywne Wikiprojekty

Spis treści


Błędy w artykułach[edytuj]

(w kolejności od najnowszego)

Freddie Mercury[edytuj]

Status: nowe

"Pomimo kilku lat spędzonych w Bawarii, Mercury nie znał nawet najprostszych słów w języku niemieckim". Wydaje się to niezwykle mało prawdopodobne. Nie znał ja i guten morgen??? Zgłasza: 109.243.197.169 (dyskusja) 10:23, 5 wrz 2015 (CEST)

Jerzy Feiner[edytuj]

Status: nowe

W Przypisach w punkcie 13. Maria Kossakowska-Szyszko. Powinno być Maria Hussakowska-Szyszko. Dr. Hab. Maria Hussakowska-Szyszko jest również artykułem i może być zalinkowana z Przypisów Zgłasza: 192.166.203.8 (dyskusja) 08:34, 5 wrz 2015 (CEST)

Nabiał[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Jajka NIE SĄ NABIAŁEM !!!! Zgłasza: Tomek 89.69.56.119 (dyskusja) 23:23, 4 wrz 2015 (CEST)

Their Satanic Majesties Request[edytuj]

Status: nowe

Poza In Another Land nie podano autorów pozostałych utworów - są nimi Mick Jagger i Keith Richards. Zgłasza: 164.127.255.79 (dyskusja) 23:15, 4 wrz 2015 (CEST)

Zbrucz[edytuj]

Status: odrzucone

Na mapie nic nie widać. Zgłasza: 93.105.179.11 (dyskusja) 22:48, 4 wrz 2015 (CEST)

Mapa jest prawidłowa. Michał Sobkowski dyskusja 08:03, 5 wrz 2015 (CEST)

Świnka pospolita[edytuj]

Status: nowe

Świnka żywi się szczątkami roślin i innym pokarmem roślinnym (glonami) znalezionymi na dnie. Zeskrobuje tam wargami tzw. narost, czyli glony porastające kamienie i podwodne przeszkody. Poszukując larw owadów, kiełży czy mięczaków jest nawet w stanie przesunąć kamień. Skoro żywi się pokarmem roślinnym, w jakim celu poszukuje larw owadów, kiełży czy mięczaków? Poza tym nie jest jasne, czy poszukuje larw kiełży i larw mięczaków, czy kiełży i mięczaków. Zgłasza: 164.127.255.79 (dyskusja) 22:12, 4 wrz 2015 (CEST)

Denali[edytuj]

Status: nowe

W sekcji Nazwa jest zdanie: 31 sierpnia 2015 r. Barack Obama przywrócił pierwotną nazwę góry – Denali. Źródła są tu marne – prasa – co spowodowało przekłamanie informacji. Obama nazwy nie zmienił (to nie lezy w jego kompetencji), tylko zmianę ogłosił, a nazwę zminiła Sally Jewell – Sekreterz Spraw Wewnętrznych. Obszerna informacja na ten temat jest na stronie jedynej instytucji w USA odpowiedzialnej za nazewnictwo geograficzne: USGS (www.usgs.gov/blogs/features/usgs_top_story/old-name-restored-to-nations-highest-peak/?from=title). Warto informacje prać ze sprawdzonych źródeł, a nie powtarzać przekłamania medialne. Zgłasza: 89.67.224.235 (dyskusja) 22:02, 4 wrz 2015 (CEST)

UNU (album)[edytuj]

Status: nowe

Skoro nie ma innego hasła UNU (lub Unu), po co objaśnienie w nawiasie? Zgłasza: 164.127.255.79 (dyskusja) 21:57, 4 wrz 2015 (CEST)

Ludwik Dorn[edytuj]

Status: nowe

który pochodził z asymilującej się rodziny żydowskiej z Tarnopola[2]. Chyba "z zasymilowanej rodziny"? Zgłasza: 164.127.255.79 (dyskusja) 20:43, 4 wrz 2015 (CEST)

Zaciąg wojska w województwie mazowieckim w 1648 roku[edytuj]

Status: odrzucone

czy po Płk nie pisze się kropki? ,,Dowództwo nad siłami objął płk Wojciech Wessel, chorąży nadworny koronny: Zgłasza: Prywaciarz101 (dyskusja) 20:02, 4 wrz 2015 (CEST)

Nie. Tak jak po doktor (dr), magister (mgr) czy numer (nr). Paweł Ziemian (dyskusja) 20:37, 4 wrz 2015 (CEST)

Welcome (album)[edytuj]

Status: wykonane

W dyskografii Carlosa Santany po wejściu w album Welcome pojawiają sie dane z albumu Welcome SBB Zgłasza: 79.191.199.77 (dyskusja) 19:21, 4 wrz 2015 (CEST)

Poprawione, choć artykuł nie istnieje Welcome (album Carlosa Santany). Stanko (dyskusja) 21:06, 4 wrz 2015 (CEST)

Igor Guzenko[edytuj]

Status: nowe

Nic nie zostało, na granicy substuba. Zgłasza: 164.126.160.15 (dyskusja) 19:02, 4 wrz 2015 (CEST)

  • Ale błędu nie ma - a tu zgłaszamy błędy! [@]
    • Błąd jest odmiennego typu: mianowicie taki, że z obecnej treści w ogóle nie wynika dlaczego ten szyfrant jest kimś ważnym.

Adam Woronowicz[edytuj]

Status: nowe

Brakuje doskonałej roli w drugiej serii serialu Krew z krwi. Zgłasza: mp 82.143.179.132 (dyskusja) 18:55, 4 wrz 2015 (CEST)

Bitwa pod Mołotkowem[edytuj]

Status: odrzucone

Bibliografię należy uzupelnić o pracę:2 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH-I-KARPATY-Kronika Dzialań Bojowych; w opracowamiu gen.bryg.Tadeusza Malinowskiego i pplk.Mieczyslawa Szumańskiego wydaną "Warszawa 1939" nakladem Kola 2 Pulku Legionów Polskich w nakladzie 50 + 2000 egz. /dysponuję egz. nr 869/ Zgłasza: Zbig.Żych. 89.74.141.192 (dyskusja) 16:17, 4 wrz 2015 (CEST)

  • Nie. W Wikipedii Bibliografia to lista prac (książek, artykułów gazetowych czy stron netowych) używanych przy pisaniu artykułu, nie zaś lista książek na ten temat.

Natomiast jeżeli jeżeli jest pan w posiadaniu książki, zapraszamy do rozwinięcia artykułu o informacje w niej zawarte i podania tej książki jako źródła, najlepiej w przypisach (Pomoc:Przypisy powie jak to zrobić. Ciacho5 (dyskusja) 16:35, 4 wrz 2015 (CEST)

Kawia domowa[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Co to za dawniej: świnka morska"? Chyba autorzy jednego opracowanie nie są władni do stwierdzenia co i jak jest w języku polskim nazywane. Jeżeli nazwy "świnka morska" zaprzestana stosować słowniki, encyklopedie, sklepy zoo itp, to wtedy będzie można pisać, że to nazwa stosowana dawnej. Teraz takie twierdzenie jest niczym nie usprawiedliwione. Ponadto nazwą główną powinna być ta powszechnie stosowana, a nie nazwa wymyślona przez jednych autorów i podana w jednej książce. Czy jak za rok ktoś inny utytułowany wyda książkę z inna nazwą tego zwierza, to też zamieni się tytuł artykułu? Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 15:19, 4 wrz 2015 (CEST)

Niech odpowie ktoś z projektu zoologicznego @Jacek555, @Marek Mazurkiewicz, @Szczureq, @Arturo24, @mpn, @Ark - ale mam wrażenie, że właśnie tak jest: umówiliśmy się w Wikipedii, że polskie nazewnictwo zaproponowane przez MiIZ PAN w tym jednym opracowaniu będzie od tej chwili wiążące. --WTM (dyskusja) 15:30, 4 wrz 2015 (CEST)
  • MiIZ PAN jest obecnie najbardziej kompleksową publikacją dotyczącą nazewnictwa ssaków i dlatego stosujemy nazewnictwo podane tamże. Jeżeli za rok wyjdzie coś kompleksowego i wiarygodnego to będzie się można zastanowić nad zmianą nazwy. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 16:48, 4 wrz 2015 (CEST)
Zgadza się, taki powstał konsensus i w związku z tym nazewnictwo wernakularne zaproponowane przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN stosujemy jako nazwy główne w tytułach i infoboksach – także w artykułach o gatunkach mających uprzednio polskie nazwy – dołączając informację o funkcjonującym uprzednio oznaczeniu. Rozumiem, że hodowcy tzw. świnek morskich mogą się czuć lekko zawiedzeni. Ale istotą tych zmian jest kompleksowe uporządkowanie nazewnictwa ssaków. Polskie nazwy pojawiały się w sposób niekontrolowany, często nadawane przez tłumaczy publikacji populano-naukowych o niezbyt wysokich ambicjach jakościowych. Było wiele mylnych nazw, niektóre (jak np. myszoskoczka) były w Polsce nadane równolegle kilku różnym gatunkom. W nazewnictwie panował chaos. Dlatego autorzy przyjęli zasadę ujednolicenia nazw rodzajowych. Tym samym czytelne stało się pokrewieństwo gatunków, ale w konsekwencji obok pięciu innych kawii nie mogła się ostać „świnka”. Poza tym jak wiadomo, kawia domowa nie jest ani świnką (świnka to gatunek ryby), ani tym bardziej morską. Oczywiście w potocznym języku świnki (morskie) będą sobie funkcjonowały, ale należy pamiętać, że Wikipedia jest encyklopedią i ma swoje zasady. A ranga Wydawcy publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” jest na tyle wysoka, że nie ma obawy by ktoś utytułowany mógł opublikować pozycję, która zagrozi stabilności nazewnictwa narodowego. Jacek555 16:49, 4 wrz 2015 (CEST)
Jednak nawet najbardziej naukowe publikacje nie zmienią rzeczywistości, ani języka polskiego. Twierdzenie, że dawniej stosowana była nazwa świnka morska jest kuriozalne. Ta nazwa jest obecnie powszechnie stosowana, i będzie zapewne jeszcze przez wiele lat. I żadna publikacja MiIZ PAN tego nie zmieni. Można uznać, że obie nazwy są stosowane – jedna w obiegu naukowym (w tym przypadku bardzo waskim), druga w powszechnym obiegu poza naukowym. Jednak nie można twierdzić, a tak jest obecnie podane w artykule, że nazwa "świnka morska" to jakaś nazwa dawna! Jest to oczywisty nonsens.
Nie wypowiadam się co do meritum, ale uważam, że w sekcjach pozabiologicznych (kulinarnych, rolniczych, kulturoznawczych, hobbistycznych) nazwy nie powinny być zmieniane bo operują one własną terminologią, niezależną od biologicznej. Jak się zmieni bydło na bosz bykowy, nadal będzie się hodować bydło. Przecież to jest też nazwa handlowa zwierzęcia. Laforgue (niam) 17:53, 4 wrz 2015 (CEST)
Wywaliłem to dawniej, bo rzeczywiście obie nazwy funkcjonują obecnie. Nie tak dawniej mieliśmy obszerną dyskusję na ten temat. Natomiast jak najbardziej publikacje naukowe zmieniają język, tworząc definicje nowe i wyostrzające. Czy zmienia się wtedy rzeczywistość, to już pytanie filozoficzne, nie na tą dyskusję. W każdym razie obowiązują nazwy używane przez naukowców i to nie ulega wątpliwości. Pytanie obejmuje co najwyżej, która z nazw obecnych w publikacjach naukowych jest właściwa. W tym wypadku uznajemy w większości, że kawia domowa. Mpn (dyskusja) 18:13, 4 wrz 2015 (CEST)
To może należałoby napisać, że jest to potoczna nazwa? Żyrafał (Keskustelu) 18:45, 4 wrz 2015 (CEST)
A nazwa handlowa, kulinarna, przemysłowa jest potoczna? To też jest element jakiejś terminologii. Możliwe, że w biol. określenie "nazwa potoczna" stosuje się jakoś wężej (ciekawe), ale w języku oglnym to nie są "nazwy potoczne". Laforgue (niam) 18:54, 4 wrz 2015 (CEST)
nie wiem, czy to nazwa potoczna, szczerze mówiąc. Biolodzy rzadko interesują się nazwami innymi niż naukowe, zwane łacińskimi (coraz rzadziej mającymi z łaciną cokolwiek wspólnego). Jeszcze klika miesięcy temu jakieś 90% nazw ssakó nie miało żadnych nazw po polsku. W biologii ogólnie po polsku pisze się rzadko. Teraz jednak ukazała się jedna jedyna publikacja proponująca nazwy naukowe polskie dla wszystkich gatunków dzisiejszych ssaków. Po dyskusji ustaliliśmy, że będziemy stosować to nazewnictwo. Oprócz kawii domowej mamy jeszcze kawie górską, wiekszą, pośrednią, lśniącą, pampasową, gujańską, brazylijską. Nowy system stara się być spójny. Czy poprzedni nie był spójny? Nie, żadnego poprzedniego systeu po prostu nie było. Mpn (dyskusja) 19:15, 4 wrz 2015 (CEST)

Rejon tajmyrski dołgańsko-nieniecki[edytuj]

Status: nowe

Czy faktycznie taka jest polska nazwa tego rejonu? Kto i gdzie jej używa? Pytania te są o tyle zasadne, że forma "rejon tajmyrski dołgańsko-nieniecki" jest niezgodna z normami języka polskiego. Po rosyjsku można ciurkiem sobie pisać przymiotniki, lecz po polsku taki zapis jest niepoprawny – należy je rozdzielać przecinkami (np. "rejon tajmyrski, dołgańsko-nieniecki"), łączyć dywizami (np. "rejon tajmyrsko-dołgańsko-nieniecki"), rozdzielać podmiotem (np. "tajmyrski rejon dołgańsko-nieniecki"), ewentualnie stosować inne zabiegi interpunkcyjne (por. poprzednia nazwę tego regionu: Tajmyrski (Dołgańsko-Nieniecki) Okręg Autonomiczny. Dlatego należy albo poprawić nazwę polską, albo nie wymyślać polskiej nazwy (kto taką stosuję?), tylko dać poprawna nazwę rosyjską, tj. "Tajmyrskij Dołgano-Nienieckij rajon". Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 12:55, 4 wrz 2015 (CEST)

Obóz przejściowy w kościele św. Wojciecha na Woli[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Kościół, o którym mowa w artykule to kościół pod wezwaniem św,. Stanisława - parafii św. Wojciecha. Proszę popytać starych Wolaków albo poczytać zeszyty Towarzystwa Przyjaciół Woli z lat 1969 - 1970, w których zamieszczono wspomnienia z Powstania. Pozdrawiam Zgłasza: Mieszkaniec Woli. 95.50.153.114 (dyskusja) 12:48, 4 wrz 2015 (CEST)

Kościół, o którym mowa w artykule to Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika parafii św. Wojciecha na Woli. Jest prawidłowo podlinkowany w pierwszym zdaniu. Niemniej jednak jego nazwa budzi wątpliwości (por. Dyskusja:Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika parafii św. Wojciecha na Woli), strona parafii i archidiecezji w ogóle nie używają określenia "św. Stanisława" (to zarezerwowano jedynie w odniesieniu do kościoła na Woli przy ul. Bema). --WTM (dyskusja) 13:09, 4 wrz 2015 (CEST)
@Dreamcatcher25 --WTM (dyskusja) 13:13, 4 wrz 2015 (CEST)
Piotr Gursztyn w wydanej w 2014 r. monografii nt. Rzezi Woli pisze o interesującym nas kościele: „Właściwie nosi wezwanie św. Stanisława Biskupa, ale parafia ma za patrona św. Wojciecha, więc przyjęło się określać imieniem tegoż świętego także i kościół”. W dalszej części tekstu Gursztyn konsekwentnie używa nazwy „kościół św. Wojciecha”. Tak samo kościół określali w swych zeznaniach świadkowie niemieckich zbrodni (patrz np.: [1][2][3]), w ten sam sposób określają go także w zdecydowanej większości przypadków autorzy rozmaitych opracowań nt. powstańczych dziejów Woli. W tych okolicznościach oceniam, że zmiana nazwy z „obóz przejściowy w kościele św. Wojciecha na Woli” na „obóz przejściowy w kościele św. Stanisława na Woli” miałaby może z czysto formalnego punktu widzenia pewne uzasadnienie, ale zdecydowanie nie miałaby większego oparcia w literaturze przedmiotu. Problem nazewnictwa można ew. opisać 1-2 zdaniami w zajawce lub tekście ale tytuł powinien IMHO pozostać niezmieniony.Dreamcatcher25 (dyskusja) 13:34, 4 wrz 2015 (CEST)
Wydaje mi się, że decydujące zdanie powinien mieć tutaj jednak Kościół. W podstawowej powojennej publikacji „Kościoły Warszawy w odbudowie” wydanej przez kościelną Radę Archidiecezjalną Odbudowy Kościołów Warszawy (1956) świątynia jest opisana jako „Kościół św. Stanisława przy parafii św. Wojciecha” (s. 35). W analogicznej publikacji, tym razem wydanej przez Radę Prymasowską Budowy Kościołów Warszawy z 1982, świątynia została opisana jako „Kościół św. Stanisława Biskupa przy parafii św. Wojciecha” (s. 207). W podstawowej pracy-encyklopedii Stanisława Łozy o polskich architektach z 1954 w twórczości Dziekońskiego kościół występuje jako „Kościół św. Stanisława przy ul. Wolskiej w Warszawie” (s. 68). Koledzy z warszawa1939.pl też go tak nazywają, a są bardzo solidni (zob. też opis przedwojennej widokówki). To pewnie trochę tak, jak np. z tym kościołem na placu Narutowicza – wszyscy mówią św. Jakuba. Ale jesteśmy encyklopedią. Stąd chyba bym jednak przeniósł. Boston9 (dyskusja) 19:31, 4 wrz 2015 (CEST)
Dlatego też dobrze, że hasło o samym kościele ma nazwę jaką ma. Jak jednak wspomniałem wcześniej, w niemal wszystkich publikacjach nt. powstania warszawskiego i rzezi Woli jest mowa o obozie w "kościele św. Wojciecha". Nawet ówczesny proboszcz tej parafii w zeznaniach przed Okręgową Komisją Badania Zbrodni Niemieckich nie używa nazwy "kościół św. Stanisława". Obawiam się, że przenosząc nazwę próbowalibyśmy być mądrzejsi niż źródła historyczne (co nie jest rolą Wikipedii) oraz wprowadzilibyśmy zamieszanie nazewnicze, które nie przysłużyłoby się naszym czytelnikom.Dreamcatcher25 (dyskusja) 20:16, 4 wrz 2015 (CEST)

Mannheim[edytuj]

Status: w trakcie

Według sekcji Struktura etniczna, w Mannheim nie ma Niemców. Serio? Zgłasza: 93.105.179.11 (dyskusja) 09:13, 4 wrz 2015 (CEST)

Tabelka odnosi się do mniejszości narodowych, trudno żeby Niemców we własnym kraju/mieście klasyfikować jako grupa etniczna (chociaż może się mylę) ewentualnie można zmienić tytuł akapitu ze Struktura etniczna na Mniejszości narodowe, ale może niech ktoś jeszcze na to zerknie. Strazak sam (dyskusja) 15:00, 4 wrz 2015 (CEST)
Słowo struktura oznacza „całość zbudowaną z poszczególnych elementów” albo „układ i wzajemne relacje elementów stanowiących całość”. Jeżeli tabela jest zatytułowana struktura to jej zawartość musi się sumować do całości, do 100%. Tabela „Struktura etniczna” powinna wymieniać wszystkie grupy etniczne, które w sumie muszą dawać 100%. --WTM (dyskusja) 15:36, 4 wrz 2015 (CEST)
Dokładnie. I nie tylko tytuł sekcji, ale i zdanie wprowadzające w niej ("Stan ludności aktualny na 31 grudnia 2007 roku.") wymaga przeróbki, bo też sugeruje, że to cała ludność. Na angielskiej Wikipedii analogiczna tabelka jest zaktualizowana na podstawie danych z 2014 roku, ale bez źródła i też bez Niemców, może więc ktoś znajdzie lepsze źródło. Olaf @ 22:54, 4 wrz 2015 (CEST)

Mirunga[edytuj]

Status: wykonane

Apeluję o konsekwencję i myślenie. Doskonale rozumiem dlaczego dla świnki morskiej zaproponowano nazwę kawia, a dla słonia - nazwę mirunga. Jednakże taki fragment zdania "które swoją nazwę wzięły od swoich dużych rozmiarów oraz od pysków samców, które przypominają trąbę" przecież w ogóle nie pasuje do wyrazu mirunga (nazwa mirunga nie kojarzy się z niczym, w szczególności nie kojarzy się z dużymi rozmiarami i z trąbą), natomiast odwołuje się to zdanie do słonia morskiego. To zdanie bez użycia słowa "słoń" nie ma sensu. Zgłasza: 164.126.214.165 (dyskusja) 23:53, 3 wrz 2015 (CEST)

Poprawiłem. Zachęcam do samodzielnych edycji, w tak prostych sytuacjach to dużo szybsze niż zgłaszanie błędu. Wikipedię może edytować każdy! :-) Michał Sobkowski dyskusja 08:22, 4 wrz 2015 (CEST)

Freddie Mercury[edytuj]

Status: wykonane

Przyszły wokalista wykazywał talent muzyczny i dzięki swojej ciotce zaczął uczyć się gry na fortepianie. Osiągnął IV stopień w praktyce i teorii. Zdecydowanej większości czytelników ten "IV stopień w praktyce i teorii" chyba nic nie mówi. Zgłasza: 164.127.131.137 (dyskusja) 21:35, 3 wrz 2015 (CEST)

O stopniu, jakimkolwiek by miał nie być usunąłem, bo nic nie znalazłem, a o ciotce dodałem "lekki" przypis. Stanko (dyskusja) 21:15, 4 wrz 2015 (CEST)

Internet Explorer 7[edytuj]

Status: wykonane

Dot. infoboxu: 11.0.20 jest wersją przeglądarki Internet Explorer 11, a nie Internet Explorer 7 Zgłasza: 164.126.214.165 (dyskusja) 20:28, 3 wrz 2015 (CEST)

Poprawione. Blackfish (dyskusja) 20:49, 3 wrz 2015 (CEST)

2015[edytuj]

Status: w trakcie

Prezydent Polski ................. Zgłasza: qwerty 109.243.201.152 (dyskusja) 18:50, 3 wrz 2015 (CEST)

Zostanie zmienione przy kolejnym przejściu bota ( @Tsca) --WTM (dyskusja) 19:05, 3 wrz 2015 (CEST)

Michael Rogers[edytuj]

Status: wykonane

Zaczynał swoją przygodę z kolarstwem na torze pod okiem sławnego szkoleniowca, Charliego Walsha. A nie można o tym napisać normalnie, np.: "Trening kolarstwa torowego rozpoczął pod okiem sławnego szkoleniowca, Charliego Walsha"? To oczywiście nie błąd, ale zwracam uwagę, gdyż korzystając z Wikipedii, zauważyłem, że zwrot "zaczynał(a) swoją przygodę" jest zdecydowanie nadużywany. Zgłasza: 164.127.131.137 (dyskusja) 18:06, 3 wrz 2015 (CEST)

  • Pisanie stylem gazetowym, gawędziarskim i innymi, zamiast encyklopedycznego jest "stałym fragmentem gry" i występuje w tylu miejscach, że zgłaszanie tego jako błędu mija się z celem. po prostu, jeśli widzisz taki styl, to śmiało edytuj, poprawiaj. Do tego nawet źródeł nie trzeba. Ciacho5 (dyskusja) 18:29, 3 wrz 2015 (CEST)
  • Oznaczam jako odrzucone. Michał Sobkowski dyskusja 18:34, 3 wrz 2015 (CEST)
    Skoro to takie proste to chyba trzeba było poprawić a nie odrzucać. — Paelius Ϡ 21:01, 3 wrz 2015 (CEST)

Haumea i Makemake[edytuj]

Status: wykonane

Orbity Makemake (zielona), Haumei (niebieska) i Plutona (czerwona) - Na stronie o Haumei napisane jest, że Eris jest większa od Plutona. Niedawno na Plutona doleciała sonda New Horizonts, okazał się on jednak większy od Eris. Z kolei drugim błędem jest to, że na rysunku na orbicie podpisanej jako Haumei znajduje się kuliste ciało niebieskie, a ta podpisana jako Makemake jest maksymalnie najbliżej Słońca, poza tym znajduje się na niej owal. Powinno być odwrotnie. Zgłasza: Lixy 109.173.214.75 (dyskusja) 17:18, 3 wrz 2015 (CEST)

Poprawiłem opis obrazka w artykule Makemake i informację o wielkości Eris w artykule Haumea. Dziękujemy za zgłoszenie. To chyba wszystko? Oznaczam jako załatwione. Pikador (dyskusja) 09:30, 4 wrz 2015 (CEST)

Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Afryce[edytuj]

Status: trwa dyskusja

W tabelce w wierszu dotyczącym Nigerii napisano, że na południu obowiązuje prawo szariatu, a na północy nie. Czy nie jest odwrotnie? The Orbwiki107 (dyskusja) 17:11, 3 wrz 2015 (CEST) Zgłasza: The Orbwiki107 (dyskusja) 17:11, 3 wrz 2015 (CEST)

Jest. Doctore→∞ 17:15, 3 wrz 2015 (CEST)

Andrzej Włast[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Oficjalnie został uznany za zmarłego między 1 czerwca 1943 a 9 maja 1946. Czy na pewno "między"? Dla osób zaginionych w czasie wojny, jeżeli nie można było ustalić daty śmierci, sądy jako tę datę ustanawiały 9 maja 1946 roku - tak było np. z Januszem Korczakiem. Zgłasza: 164.127.131.137 (dyskusja) 17:03, 3 wrz 2015 (CEST)

Słuszne spostrzeżenie. Taki zapis miesza dwie rzeczy: 1) że Włast faktycznie zmarł po 1 czerwca 1943 oraz 2) że dla osób zaginionych w czasie wojny datę uznania za zmarłego wyznaczano na 9 maja 1946. --WTM (dyskusja) 19:09, 3 wrz 2015 (CEST)
Po pierwszym czerwca 1943 stoi w sprzeczności z fragmentem: "pod koniec 1942 lub na początku 1943 przyjaciele próbowali go wyprowadzić za mury. Jednak na widok strażników Włast wpadł w panikę i rzucił się do ucieczki, podczas której został zastrzelony przez Niemców". Pod koniec 1942 lub na początku 1943 to nie po 1 czerwca.

Please Please Me[edytuj]

Status: wykonane

Skończyli 585 minut (9 godzin, 45 minut) później[2]. Masowy odbiorca domaga się też przeliczenia na sekundy. Zgłasza: 164.127.131.137 (dyskusja) 16:48, 3 wrz 2015 (CEST)

Minuty wystarczą. Wiem, że każdy sobie może podzielić z resztą ale zacytowana informacja jest czytelna. Podobnie podajemy odległości jednocześnie w parsekach i latach świetlnych, choć też czytelnik mógłby sobie przemnożyć. Błędu nie widzę. Doctore→∞ 17:18, 3 wrz 2015 (CEST)
Podawanie w takim wypadku wielogodzinnego czasu w minutach jest absurdem. IP 164.127.131.137 ma całkowitą rację. Jest to błąd złego doboru jednostek. Usunąłem. Michał Sobkowski dyskusja 22:32, 3 wrz 2015 (CEST)

Kirowohrad[edytuj]

Status: odrzucone

Skąd taka nazwa ? Osoba, która przeniosła artykuł po taką nazwę nie pofatygowała sie o dodanie jakiegokolwiek źródełka. Zresztą nigdy żadnych źródeł nie podaje wymyślając swoje nazwy i nazwiska, często niezgodne ze stosowanymi w literaturze tematu. Czy wikipedyści mogą sami wymyślać nazwy, czy w Wikipedii sa potrzebne jakiekolwiek źródła? A może jakakolwiek literatura nie jest potrzebna ? I ogólnie: czy w Wikipedii obowiązują jeszcze jakiekolwiek zasady i kogo one obowiązują ? Zgłasza: Zetpe0202 (dyskusja) 14:56, 3 wrz 2015 (CEST)

Ale czego robisz raban? O co właściwie ci chodzi? Wszak miejscowość nazywa się Кіровоград = Kirowohrad. --WTM (dyskusja) 15:10, 3 wrz 2015 (CEST)
Jakoś encyklopedia PWN podaje tę nazwę Kirowohrad... Zatem kto i co sobie wymyśla? Bo moze to wpisywanie nonsensownych zgłoszeń jest wbrew jakimkolwiek zasadom?

Kategoria:Amerykańscy Żydzi[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Dlaczego "Amerykańscy Żydzi", a nie "Amerykanie pochodzenia żydowskiego", tak jak "Amerykanie polskiego pochodzenia"? Zgłasza: 164.127.111.21 (dyskusja) 12:29, 3 wrz 2015 (CEST)

Hmmm. Cała Kategoria:Żydzi według państw rzeczywiście jest w ten sposób stworzona (z 1 błędem: Kategoria: Żydzi Marokańscy‎), co rzeczywiście jest odmienne od całej reszty kategorii Kategoria:Osoby według etnicznego pochodzenia. Czy jest jakiś szczególny powód ku temu? Jeśli nie to mogę poprzenosić i przebotować. Andrzei111 (dyskusja) 14:05, 3 wrz 2015 (CEST)

Artur Gold[edytuj]

Status: nowe

Rozstrzelany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Treblince. 1. Skąd wiadomo, że rozstrzelany? 2. Treblinka nie była obozem koncentracyjnym. Zgłasza: 164.127.111.21 (dyskusja) 12:16, 3 wrz 2015 (CEST)

Ad 1: Dariusz Michalski: Powróćmy jak za dawnych lat... czyli historia polskiej muzyki rozrywkowej, lata 1900-1939. Warszawa: Iskry, 2007, s. 698. 91.189.18.98 (dyskusja) 13:40, 3 wrz 2015 (CEST)

Henryk Kuna[edytuj]

Status: wykonane

"Mimo porzucenia judaizmu był opiekunem artystki Geli Seksztajn". Nie bardzo rozumiem, co wyznanie ma do tego, że jeden artysta opiekuje się drugim. Zgłasza: 164.127.111.21 (dyskusja) 22:14, 2 wrz 2015 (CEST)

Henryk Kuna[edytuj]

Status: wykonane

Wielkiej klasy płaskorzeźby ze scenami z " Dziadów " - autorstwa prof. H. KUNY nie znajdują się w Instytucie Sztuki w Wilnie , ale zostały wmontowane w trawniki otaczające pomnik A.Mickiewicza . Jest to bardzo złe rozwiązanie , płaskorzeźby nie powinny być eksponowane w pozycji leżącej ( nie mam pojęcia czy zostały zabezpieczone przed wilgocią podłoża ) ; zalegający śnieg i kwaśne deszcze je zniszczą . Na dowód mogę przesłać zdjęcie . Zgłasza: arch. Wojciech Korenc 77.255.245.7 (dyskusja) 21:42, 2 wrz 2015 (CEST)

Cały akapit o pomniku zawierał wiele błędów. Przeredagowałem. Michał Sobkowski dyskusja 08:29, 3 wrz 2015 (CEST)

Twierdzenie Pascala[edytuj]

Status: wykonane

"Uwagi W ogólności dotyczy ono stożkowych, jednak ponieważ przekształcenia rzutowe zachowują współliniowość punktów, to tezę można sprowadzić do przypadku, gdy krzywa stożkowa jest okręgiem". Okrąg jest stożkową - po co więc ta uwaga (nazwana "uwagami")? Zgłasza: 164.127.111.21 (dyskusja) 21:13, 2 wrz 2015 (CEST)

Pewnie jest to z jakichś przyczyn interesujący szczególny przypadek. u. 178.36.240.137 (dyskusja) 01:07, 3 wrz 2015 (CEST)

Przypadek niekoniecznie z jakichś przyczyn interesujący. W niektórych atlasach przy mapach kontynentów był kontur Polski w tej samej skali (rzucony na ocean). Bierzemy zatem jedną konkretną i "ładną" krzywą i na niej omawiamy wszystko. --Mozarteus (dyskusja) 06:58, 4 wrz 2015 (CEST)

Stefania Zieleńczyk[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Zgłaszam błąd cyt" Pochodziła z zasymilowanej rodziny warszawskich Żydów." Powinno być cyt" Ojciec Stefani Maksymilian był żydem, a matka Karolina Hirszman- spolszczone Hirschmann- pochodzenia niemieckie, była katoliczką, wcześniej rodzina była wyznania ewangelicko reformowanego. Karolina i Maksymilian (dziadkowie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z strony matki Stefani) pobrali się w obrządku katolickim." Zgłasza: Dorota Hirschmann 188.146.110.30 (dyskusja) 20:49, 2 wrz 2015 (CEST)

Dyskusja w sekcji poniżej (Krzysztof Kamil Baczyński). Michał Sobkowski dyskusja 09:18, 4 wrz 2015 (CEST)

Krzysztof Kamil Baczyński[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Zgłaszam błąd cyt" Był synem Stanisława Baczyńskiego, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierza Legionów Polskich, oficera wywiadu tzw. "dwójki" WP, pisarza i krytyka literackiego oraz Stefanii z domu Zieleńczyk, nauczycielki i autorki podręczników szkolnych, katoliczki pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Świadomość żydowskiego pochodzenia znalazła później, w czasie Zagłady, odbicie w twórczości poety[2][3]"

Był synem Stanisława Baczyńskiego, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierza Legionów Polskich, oficera wywiadu tzw. "dwójki" WP, pisarza i krytyka literackiego oraz Stefanii z domu Zieleńczyk, nauczycielki i autorki podręczników szkolnych. Ojciec Stefani Maksymilian był żydem, a matka Karolina Hirszman- spolszczone Hirschmann- pochodzenia niemieckie, była katoliczką, wcześniej rodzina była wyznania ewangelicko reformowanego. Karolina i Maksymilian (dziadkowie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z strony matki Stefani) pobrali się w obrządku katolickim. Zgłasza: Dorota Hirschmann 188.146.110.30 (dyskusja) 20:45, 2 wrz 2015 (CEST)

Dziękuję za zgłoszenie, ale aby cokolwiek można było dopisać lub skorygować, potrzebne jest solidne weryfikowalne źródło, bo powyższe informacje są niezgodne z przypisami 2 i 3 w haśle. Michał Sobkowski dyskusja 14:17, 3 wrz 2015 (CEST)
Józef Lewandowski podaje, iż "rodzina Zieleńczyków, pochodzenia żydowskiego, całkowicie spolonizowała się w wieku XIX i należała do światłej inteligencji warszawskiej"[4]. Na temat Karoliny Hirszman mamy natomiast na wikipedii tylko informację, iż jest wraz z mężem pochowana na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej[5][6].Dreamcatcher25 (dyskusja) 08:57, 4 wrz 2015 (CEST)

Natalija Łupu[edytuj]

Status: nowe

Jeśli nazwisko jest rumuńskie, to nie powinno się go transkrybować, tylko oddać pisownię oryginalną (zatem Lupu, a nie Łupu). Zgłasza: szynka 178.36.240.137 (dyskusja) 19:47, 2 wrz 2015 (CEST)

Nazwisko może być rumuńskie, ale skoro reprezentuje Ukrainę to obowiązują ukraińskie zasady. Żyrafał (Keskustelu) 08:25, 3 wrz 2015 (CEST)

Janusz Kusociński[edytuj]

Status: nowe

"Najstarsza siostra i matka przeżyły wojnę". Nie jest do końca jasne, którą wojnę. Zgłasza: 164.127.111.21 (dyskusja) 19:47, 2 wrz 2015 (CEST)

Park Stanowy Andrew Molera[edytuj]

Status: trwa dyskusja

...a także Park Stanowy Jezioro Washoe, Park Stanowy Dinosaur Valley i Park Stanowy Annadel - do przeniesienia pod "stanowy" małą literą (zob. [7] i [8]. Zgłasza: 91.189.18.98 (dyskusja) 19:32, 2 wrz 2015 (CEST)

A niby dlaczego? Czy Park Narodowy Gór Stołowych lub Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich też postulujesz przenieść pod zapis z, odpowiednio, małym "n" i małym "k"?
Po pierwsze: kto pyta i od razu odrzuca? Po drugie: czy zadałeś sobie trud, aby spojrzeć na 1 i 2 i choćby z lekka ogarnąć problem? Po trzecie: wszystko mi jedno, czy Parki Stanowe zostaną zmienione na Parki stanowe, czy odwrotnie. M.in. dlatego zgłaszam to tutaj, ufając, że ktoś kompetentny wybierze właściwy kierunek. Po prostu w tę stronę było mniej zmieniania: Parków Stanowych mamy cztery, a Parków stanowych blisko pół setki. 91.189.18.98 (dyskusja) 13:22, 3 wrz 2015 (CEST)

Przełęcz Na Przykrej[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Niedawno zgłaszałem błędy ortograficzne i nie zostały one poprawione. Powinno być albo "Przełęcz na Przykrej" albo samo "Na Przykrej" - nie wiem, która z tych 2 form jest właściwą nazwą przełęczy, ale pisownia "Przełęcz Na Przykrej" jest na pewno błędna. Podobnie jest z artykułem Przełęcz Pod Gancarzem. Zgłasza: 164.127.17.219 (dyskusja) 14:38, 2 wrz 2015 (CEST)

Rozpocząłem wątek w Kawiarence, ale nikt nie podjął tematu. – Blackfish (dyskusja) 15:56, 2 wrz 2015 (CEST)
Już jest tam przytoczone odpowiednie źródło z prawidłowymi nazwami. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, żeby przenieść artykuły. --46.113.140.112 (dyskusja) 11:12, 3 wrz 2015 (CEST)

Polityka Korei Północnej wobec narkotyków[edytuj]

Status: nowe

Artykuł informuje o m.in. sprzedaży narkotyków przez ambasady Korei Pln a tak ostre oskarżenie zostało dodane na podstawie źródła jedynie w postaci pojedynczego uciekiniera z tego kraju zacytowanego przez czasopismo z Pld Zgłasza:77.114.63.80 (dyskusja) 23:00, 1 wrz 2015 (CEST)

Geometria rzutowa[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Punktem w nieskończoności (punktem niewłaściwym, punktem nieskończenie dalekim[1]) jest nazywany kierunek, czyli zbiór wszystkich prostych równoległych. Baaardzo nieprecyzyjne - "zbiór wszystkich prostych równoległych" to płaszczyzna (przestrzeń). Zgłasza: 188.33.15.189 (dyskusja) 17:56, 1 wrz 2015 (CEST)

Geometrię miałem bardzo dawno temu, ale zbiór wszystkich prostych równoległych to na pewno nie płaszczyzna. A płaszczyzna to nie to samo co przestrzeń? Blackfish (dyskusja) 20:24, 1 wrz 2015 (CEST)
Precyzyjne na tyle, na ile definicja pozwala. Zbiór wszystkich prostych równoległych to właśnie kierunek, nie płaszczyzna. Doctore→∞ 00:48, 2 wrz 2015 (CEST)
Kierunek to klasa abstrakcji relacji równoważności "jest równoległy" (do której to klasy należą wszystkie proste równoległe), a geometrycznie (a z pewnością teoriomnogościowo) zbiór wszystkich prostych równoległych to płaszczyzna (i odpowiednio przestrzeń w 3 wymiarach). Niby to samo, ale jest (subtelna[?]) różnica.
Ha! Ta (subtelna[?]) różnica to właśnie nie rozpatrywanie geometrii rzutowej w aspektach teorii mnogości. Coś czuję, że zaraz padnie wspomniane wcześniej hasło przestrzeń i nasz rozważania "pojadą szeroko". Mariusz, wypowiesz się ? Doctore→∞ 16:54, 2 wrz 2015 (CEST)
@Doctore Moim skromnym zdaniem, podana tutaj definicja kierunku jest poprawna. Już wyjaśniam, dlaczego tak sądzę. Przejrzałem wszystkie książki do tej tematyki jakie posiadam i tylko w jednej książce autorstwa Hilberta pojawiło się pojęcie kierunku, ale zupełnie w innym kontekście geometrii różniczkowej i dotyczyło krzywych. Z kolei punkty w nieskończoności Hilbert wprowadzał w inny sposób, bez używania pojęcia kierunku. Przyznam się, że nigdy nie korzystałem z formalnej definicji kierunku, więc jej nie znam. Dlatego do rozstrzygnięcia problemu muszę powołać się na moją ogólną wiedzę matematyczną. :)
Rzutowa5.gif
Z teoriomnogościowego punktu widzenia suma mnogościowa wszystkich prostych równoległych da nam całą płaszczyznę. Inaczej też można powiedzieć, że to jest zbiór punktów tych prostych równoległych (a nie zbiór prostych - to różnica!). Obrazuje to nawet rysunek znajdujący się obok, który swego czasu amatorsko wykonałem w Paincie. Widzimy, że jeśli z każdego punktu prostej poprowadzimy inną prostą (tak by wszystkie te proste były do siebie równoległe), to ostatecznie otrzymamy właśnie pewną płaszczyznę (jak komuś to wyjaśnienie nie wystarcza, to proszę zajrzeć do mojego brudnopisu.
Ale kierunek, to nie jest suma mnogościowa wszystkich prostych równoległych (lub równoważnie zbiór punktów prostych równoległych), tylko zbiór prostych równoległych (klasa abstrakcji). Każda prosta jest zbiorem. Zatem zbiór prostych, to jest zbiór zbiorów, a nie zbiór punktów płaszczyzny. Zatem do tego zbioru należą tylko całe proste równoległe. Prosta z tej samej płaszczyzny, ale nie równoległa do pozostałych, nie będzie należeć do tego zbioru.
Dla zobrazowania mojego wyjaśnienia rozważmy płaszczyznę \mathbb{Z}_2\times\mathbb{Z}_2 i prostą \{(0,0),(0,1)\}. Zbiór prostych równoległych do niej to: \{\{(0,0),(0,1)\},\{(1,0),(1,1)\}\}. Weźmy teraz inną prostą z tej płaszczyzny, np. \{(0,0),(1,1)\}. Z elementarnych własności teoriomnogościowych oczywiste jest, że \{(0,0),(1,1)\}\not\in\{\{(0,0),(0,1)\},\{(1,0),(1,1)\}\}.
Zatem konkludując, moim zdaniem definicja kierunku jest poprawna. Czy coś jeszcze powinienem bardziej szczegółowo wyjaśnić? :) Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 18:06, 2 wrz 2015 (CEST)
Myślę, że kwestię kierunku mamy już wyjaśnioną. Myślę, że uzasadnione wątpliwości mogło budzić jedynie sformułowanie, że punkt w nieskończoności to kierunek. Dlatego poprawiłem błąd. :) Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 18:17, 2 wrz 2015 (CEST)

Przepraszam za upierdliwość, ale dla mnie właśnie zbiór wszystkich prostych równoległych to nie to samo co klasa abstrakcji zawierająca wszystkie proste równoległe. Po zmianie nic już mnie nie razi. Dziękuję.

Zmiana nie wydaje mi się szczęśliwa. Trzy kolejne zdania pierwotnego tekstu:
Punktem w nieskończoności (punktem niewłaściwym, punktem nieskończenie dalekim jest nazywany kierunek, czyli zbiór wszystkich prostych równoległych.
Jest on punktem przecięcia wszystkich prostych o danym kierunku.
Płaszczyznę rzutową P otrzymuje się przez dodanie do płaszczyzny euklidesowej P punktów w nieskończoności.
poprawnie (choć ze skrótami myślowymi) opisywały etapy konstrukcji płaszczyzny rzutowej.
Definiujemy "dodatkowe" punkty (są nimi kierunki).
Lokujemy te punkty na prostych dodając do każdej prostej kierunku odpowiadający mu (po prostu będący tym kierunkiem) punkt.
Całą płaszczyznę rzutową otrzymujemy dodając do płaszczyzny euklidesowej wszystkie dodatkowe punkty.
W wersji po zmianie mamy punkt w nieskończoności zdefiniowany jako "punkt przecięcia wszystkich prostych o danym kierunku, czyli punkt przecięcia wszystkich prostych równoległych". To jest własność tego punktu, ale już na płaszczyźnie rzutowej, na płaszczyźnie euklidesowej takiego punktu nie ma. Za to na płaszczyźnie rzutowej nie ma prostych równoległych i kierunków. Poplątaliśmy pojęcia geometrii euklidesowej, za pomocą których konstruujemy płaszczyznę rzutową, z pojęciami geometrii rzutowej, która jest na końcu tej konstrukcji.Papageno (Pisz do mnie tu) 23:25, 2 wrz 2015 (CEST)
Konstrukcję płaszczyzny rzutowej, a zatem też punktów w nieskończoności opisałem w moim brudnopisie i za jakiś czas jak dopracuję jeszcze kilka rzeczy, przerzucę to do przestrzeni głównej. Cały artykuł o geometrii rzutowej jest niestety do gruntownego przepisania. Obecnie nie ma żadnych źródeł! (no, oprócz jednego dotyczącego alternatywnej nazwy punktów w nieskończoności, które dodałem niedawno). No i jest napisany bardzo ogólnikowo i chaotycznie. Gdyby teraz ktoś go zgłosił do DNU, to pewnie by nie przetrwał. Obecnie chcę napisać/poprawić kilka innych haseł, ale jeśli nikt do tej pory nie zajmie się hasłem o geometrii rzutowej, to za kilka miesięcy zapewne ja to zrobię. Po prostu siądę wtedy przy tym na spokojnie, poszukam źródeł i opiszę konstrukcję, którą potrafię zrozumieć. ;) Bo przy tak lakonicznych opisach jakie obecnie mamy w tym artykule, to ciężko nawet mówić o konstrukcji, wnioskach, itp. Rozumiem to o czym mówisz, ale musiałbym się temu dłużej przyjrzeć na spokojnie. Konstrukcji z użyciem pojęcia kierunku nigdy nie widziałem. Jeżeli Ty, @Papageno, masz jakieś źródła mówiące o tej konstrukcji punktów w nieskończoności za pomocą pojęcia kierunku, to może poprawisz i dodasz przypisy? :) Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 23:51, 2 wrz 2015 (CEST)

http://dydmat.mimuw.edu.pl/topologia-i/plaszczyzna-rzutowa-i-wstega-moebiusa

Palmyra (Syria)[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"Współcześnie w obrębie oazy palmyreńskiej żywiołowo rozwija się miasto Tadmor (około 40 tys. mieszkańców). Pełni ono funkcje turystyczne i usługowe, jest ważnym węzłem drogowym. W pobliżu znajduje się baza lotnicza i więzienie o zaostrzonym rygorze." – miasto, z którego uciekli ludzie trudno nazwać żywiołowo się rozwijającym, funkcji turystycznych już tu nie ma, usługowych podobnie. Wiezienie zlikwidowane, a baza opuszczona. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 15:45, 1 wrz 2015 (CEST)

Prosimy o podanie źródła informacji. — Paelius Ϡ 15:51, 1 wrz 2015 (CEST)
Ciekawe podejście – jest błędna informacja nie poparta jakimikolwiek źródłami (no chyba, że Wikipedia twierdzi, że współcześnie miasto zajęte przez terrorystów, w którym wysadzane są zabytki i publicznie mordowani ludzie pełni "funkcje turystyczne"), jednak na skasowanie takiego błędu wymagane są źródła. Nie dziwcie się zatem, że wasza wiarygodność jest bardzo nisko oceniania!
Jak dla mnie każda nieuźródłowiona informacja powinna być usunięta. Nie miałbyś wtedy po co zgłaszać problemów, bo by ich nie było (pewnie i z 50% objętości wikipedii też nie), no ale jest wewnątrzśrodowiskowy opór. Wracając, jakimi źródłami dysponujesz, że a) z miasta uciekli ludzie, b) brak obiektów turystycznych, c) brak obiektów usługowych (targów żywnościowych nie ma?), d) zlikwidowano więzienie, e) opuszczono bazę lotniczą. — Paelius Ϡ 10:59, 2 wrz 2015 (CEST)
Ad. a) – wystarczy poprzeglądać informacje (dużo w serwisach inf., także polskich) o liczbie uchodźców z poszczególnych regionów i miast Syrii. Ciężko obronić tezę, ze miasto, z którego masowo uciekali ludzie się "żywiołowo rozwija". Ad. b) – to żart? "Pełnić funkcje turystyczne" nie ma nic wspólnego z posiadaniem zabytków, tylko oznacza bycie ośrodkiem (przynajmniej regionalnym) turystycznym. Tadmur/Palmyra obecnie jakimkolwiek turystycznym obiektem nie są. Ad c) – ośrodek usługowy to coś więcej niż posiadanie lokalnego targowiska. Przy zaprezentowanej tu interpretacji pełnienia "funkcji usługowych", taka informacje należałoby dodać do każdej wsi na świecie (po w każdej jakiś targ, sklepik, czy kowal się znajdzie). Ad d) wiezienie zostało opuszczone przez władze syryjskie po wycofaniu się z miasta, ostał się pusty budynek (link bym dał, ale te Wasze zabezpieczenia nie pozwalają mi na wstawienie tego tutaj). Ad e) – opuszczona baza lotnicza jest co najwyżej dawna bazą lotniczą. No chyba, że twierdzisz, że wojska syryjskie nadal w tej bazie stacjonują... Może więc zamiast tu sie rozpisywać skasowałbyś te kompletnie nieaktualne (i nieuźródłowione) informacje.
Jednak prosimy o wskazanie skąd pochodzi twoja wiedza na ten temat, na jakich się źródłach opierasz (przy linkach dla ułatwienia proszę wykasować z URL-a początkowe http, https, // ) --WTM (dyskusja) 13:54, 2 wrz 2015 (CEST)
Teraz lepiej ? Doctore→∞ 14:27, 2 wrz 2015 (CEST)

Protektorat[edytuj]

Status: nowe

Bhutan klasycznym na sposób nieklasyczny, jakoby ten ogień co nie płonie , drzewo co nie daje cienia, cień który nie daje chłodu. To samo mikropaństwa. (Niedawne dodanie Grecji wcale nie jest wiele gorsze :D) Zgłasza: 83.24.99.248 (dyskusja) 20:47, 31 sie 2015 (CEST)

Usunięto „klasycznym”. Blackfish (dyskusja) 22:08, 31 sie 2015 (CEST)
  • To "klasyczny" to tylko drobny niuans w porównaniu z tym, że cały artykuł to jakieś nieporozumienie. Protektoraty to głównie nie państwa, lecz terytoria zależne. Bhutan i owszem protektoratem był, ale do 1947 roku. Nawet obecnie Wysp Cooka i Niue nie określa się mianem protektoratów, choć najbliżej im z obecnie istniejących bytów politycznych do tego miana (no może jeszcze taki quasi-państewka jak Abchazja, czy Osetia Południowa tu można zaliczyć. Również wylistowanie małych państw nie ma tu jakiegokolwiek uzasadnienia. Jednym słowem to jakiś autorski bubel nie oparty na źródłach, wprowadzający jedynie w błąd. 194.165.48.90 (dyskusja) 20:47, 12:03, 1 wrz 2015 (CEST)

Gospodarka towarowa[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Nie ma czegoś takiego "wspólnota pierwotna". Ani "niewolnictwo", ani nawet "feudalizm" rozumiane jako ogólne etapy rozwoju społeczno-ekonomicznego. Tymczasem tego jest tak dużo w artach, jak cegieł na odudowę Warszawy. [9]. Tylko że akurat to masło jest jednym z gorszych pod tym względem ...wszystkie są złe, żadne nie jest dobre. Zgłasza: Laforgue (niam) 23:17, 30 sie 2015 (CEST)

Akurat termin wspólnota pierwotna istnieje i opisuje pewien etap rozwoju cywilizacji. Słowo jest czasem nadużywane, ale istnienia mu nie odmawiajmy. Radagast13 (dyskusja) 22:18, 31 sie 2015 (CEST)
[Wzdycha i omdlewa]. Przecież to jest pozostałość historiografii i ekonomii marksistowskiej (a konkretnie radzieckiej, bo nawet w prl-owskiej w miarę tego unikano pisząc "jak wykazała nauka radziecka cośtam"), zupełnie zdezaktualizowana i fałszywa (nigdy czegoś takiego nie było). Problem polega na tym, że albo nasi wikipedyjni autorzy piszą ze starych książek, albo nowi autorzy to robi i też nie są zbyt bystrzy. To jest poważny problem, bo dotyczy kopy haseł, nieraz b. ważnych. Laforgue (niam) 22:26, 31 sie 2015 (CEST)
Każdorazowo do dodania niezbędne w marksistowskiej periodyzacji dziejów. Pozwoli minimalnym nakładem kosztów wyprostować problem. — Paelius Ϡ 22:48, 31 sie 2015 (CEST)
Nie twierdzę, że nie jest nadużywane w poradzieckiej politologii. Na marksizmie nie znam się wcale. Ale archeologia (i pokrewne) posługuje się łudząco podobnym słownictwem - kultura pierwotna, kultura materialna, rewolucja, technologia, przemysł olduwajski - w książkach z 2004 r. We wcześniejszych przykładach była pierwotna wspólnota indoirańska i to już nie dotyczy marksizmu. Po prostu uważajcie przy wycinaniu. Radagast13 (dyskusja) 07:33, 1 wrz 2015 (CEST)
Jakiej politologii? My tu mówimy o periodyzacji historycznej (chronologia). Nazewnictwo archeologiczne, choć podobne, nie odnosi się w ogóle do chronologii. — Paelius Ϡ 12:51, 2 wrz 2015 (CEST)
Czyli wszystko OK. Zmyliło mnie pierwsze zdanie, że "nie ma czegoś takiego". Radagast13 (dyskusja) 13:47, 2 wrz 2015 (CEST)
Bo zasadniczo nie ma. Jest to koncept historyczny z dziedziny historii historiografii. — Paelius Ϡ 14:30, 2 wrz 2015 (CEST)
Również jako skrót od "pierwotna wspólnota językowa", i tylko o ten wyjątek mi chodziło. Już wszystko ok. Radagast13 (dyskusja) 14:40, 2 wrz 2015 (CEST)

Bitwa pod Mukdenem[edytuj]

Status: nowe

Proponuję staranne przejrzenie bo wygląda na mechaniczne tłumaczenie. Przykłady "kwiatków" językowych: - "nie miało powodzenia" - "z części jednostek był zorganizowany" - "rozpoczęli wycofywanie" Zgłasza: JMjr 89.71.163.80 (dyskusja) 22:00, 30 sie 2015 (CEST)

Zatoka Bounty[edytuj]

Status: nowe

Zupełnie niezrozumiałe przeniesienie hasła. Opisywany akwen nazywa się Bounty Bay. Zgłasza: bamboleo 79.141.163.15 (dyskusja) 21:26, 30 sie 2015 (CEST)

@Belissarius, @Paelius, @Hoa binh: Jakiś komentarz? Blackfish (dyskusja) 23:30, 31 sie 2015 (CEST)
  • Bounty Bay to po angielsku. Ang. „bay” to po polsku „zatoka”, proste? Przypominam, że to jest polska Wikipedia. Belissarius (dyskusja) 01:43, 1 wrz 2015 (CEST)
    • Raczej proste. Nazewnictwo oryginalne, bo brak w wykazie KSNG. Do przeniesienia. — Paelius Ϡ 14:57, 1 wrz 2015 (CEST)

Bartyzana[edytuj]

Status: nowe

Proponuje zamieć Bartyżna : Zamek w Sułoszowej na Baryzana: Zamek w Pieskowej Skale Zgłasza: nie ma czegoś trakiego jak zamek w sułaoszowej. proponuje poprawic na zamek w Pieskowej Skale. Znam ten zamek na pamięć. 77.254.206.140 (dyskusja) 14:22, 30 sie 2015 (CEST)

Miejscowość Pieskowa Skała jest integralną częścią wsi Sułoszowa. Niewątpliwie zatem zamek w Pieskowej Skale znajduje się w granicach wsi Sułoszowa. Artykuł Pieskowa Skała w Wikipedii trochę mąci, bo usiłuje jednocześnie opisać zarówno miejscowość, jak i zamek. --164.126.59.110 (dyskusja) 16:00, 30 sie 2015 (CEST)

Rosja[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Rusofilstwo Kujawianina przejawia się także w podmienianiu różnorodności na bogactwo, co pozostawię bez komentarza: [10]. Ale cofać to się boję, bo będzie editwar jak w Sajgonie. Zgłasza: 83.6.33.5 (dyskusja) 00:43, 30 sie 2015 (CEST)

Słusznie się boisz cofać. W języku polskim powtórzenie tego samego wyrazu w jednym zdaniu jest błędem stylistycznym, a nazwanie poprawy tego błędu rusofilstwem pozostawię bez komentarza. Michał Sobkowski dyskusja 08:16, 30 sie 2015 (CEST)
Ta, i teraz mamy "bogactwo etniczne i kulturowe". Nazwałbym to wręcz agitatorstwem. 83.6.37.44 (dyskusja) 17:29, 30 sie 2015 (CEST) Nie no, ja się nie zgadzam z tym odrzuceniem, powtórzenia (zwłaszcza w bardziej suchym, w tym enc. stylu) nie zawsze są błędem, a zmiana była w duchu prześmiesznego en:Timeline of Russian innovation, gdzie zwraca uwagę np. rozdział o łapciach. 83.6.37.44 (dyskusja) 17:54, 30 sie 2015 (CEST)
Przecież Rosja jest krajem bogatym etnicznie i kulturowo... Edycja jak najbardziej prawidłowa. Żyrafał (Keskustelu) 13:47, 31 sie 2015 (CEST)

Paradoks Puśleckiego[edytuj]

Status: nowe

"Paradoks wskazuje, że integrowanie się państw słabiej rozwiniętych z Unią Europejską i gospodarką światową oznacza nie tylko korzyści, lecz również koszty. Korzyści i koszty dla kogo? Czy paradoks może cokolwiek wskazywać? To zdanie wymaga poprawki. Zgłasza: Loxley (dyskusja) 14:27, 29 sie 2015 (CEST)

Żigolak[edytuj]

Status: nowe

opłacany (wspierany finansowo w zakresie odbiegającym od przyjętych norm społecznych) przez kobietę, przede wszystkim starszą, w zamian za kontynuowanie znajomości. (...) Oczekuje się od niego zapewnienia towarzystwa, znajomości dobrych manier, umiejętności społecznych, zabawiania kobiety dowcipem, prowadzenia rozmów towarzyskich na różne tematy. Nierzadko wymaga się również znajomości tańców towarzyskich oraz dotrzymywania towarzystwa kobiecie także w tym zakresie. Ktoś, kto to pisał, chyba nie wie, że mamy XXI wiek. Poza tym "żigolak" niekoniecznie kojarzy się ze "znajomością dobrych manier, umiejętnościami społecznymi, zabawianiem kobiety dowcipem, prowadzeniem rozmów towarzyskich na różne tematy". Zgłasza: 109.243.223.81 (dyskusja) 13:35, 29 sie 2015 (CEST)

  • Może pisał to starający się dowartościować żigolak. Czy doświadczenia własne mogą być źródłem w Wikipedii ?

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (gra komputerowa)[edytuj]

Status: trwa dyskusja

proszę o poprawę tego artykułu – na marginesie stworzonego przeze mnie, ponieważ to niemożliwe, żeby blizzard wydal tę grę, tym bardziej, że o wiele starszy art. na en wiki też tak twierdzi. Z tego co pamiętam, już kiedyś o tym pisałem na WP: POPE, kiedy ten artykuł był młody i jeszcze chyba nie przejrzany Zgłasza: Prywaciarz101 (dyskusja) 20:57, 28 sie 2015 (CEST)

Wydawcą gry było Black Label Games – oddział Universal Interactive, które niedługo wkrótce zmieniło nazwę na Vivendi Universal Games, później na Vivendi Games, a potem weszło w skład Activision, które z kolei połączyło się z Blizzardem. W Polsce dystrybutorem było Nicolas Games (mam tę grę przed sobą na biurku). Pikador (dyskusja) 10:21, 29 sie 2015 (CEST)

Żaklina[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Nie chcę wywoływać wojny edycyjnej ([11], [12], więc zgłaszam tutaj jako błąd polegający na naruszeniu zasady neutralnego punktu widzenia. Żaklina jest pełnoprawnym polskim imieniem, nie jakimś " fonetycznie zapisanym spolszczeniem" - takie sformułowanie nacechowane jest ksenofobią. Nie użyto go w artykułach Żaneta czy Żanna, Gustaw, Feliks czy Krzysztof. BadRobot (dyskusja) 19:25, 28 sie 2015 (CEST)

@BadRobot gdybyś w swojej edycji oparł się o źródła najlepiej w formie przypisów to @Micpol zapewne nie cofnęła by twojej zmiany. Do istoty zgłoszenia się nie odnoszę, ale pamiętaj proszę o dodawaniu źródeł przy wszelkich większych bądź ważnych zmianach. Andrzei111 (dyskusja) 22:19, 28 sie 2015 (CEST)
Nie przesadzajmy. Czy naprawdę potrzeba źródła i udowadniania, że Żaklina to imię? Nawet Dżesiki nikt nie opatrywał przypisami udowadniającymi, że jest czymś więcej niż fonetycznie zapisanym dziwolągiem. Tu chodzi wyłącznie o postponujące określenie. A tak przy okazji, gdyby Żaklina miała nie być imieniem, tylko takim nie-wiadomo-czym, to czy nie trzeba by jej usunąć jako nieency? BadRobot (dyskusja) 17:00, 29 sie 2015 (CEST)
Ale czy jedno drugiemu przeczy? To pełnoprawne imię z tym fonetycznym zapisem? :) --Imprezes (dyskusja) 19:25, 1 wrz 2015 (CEST)
Skoro nie przeczy, to rewertuję rewert i zobaczymy, co będzie dalej. BadRobot (dyskusja) 20:40, 1 wrz 2015 (CEST)

Podlasie Południowe[edytuj]

Status: nowe

Na stronach https://pl.wikipedia.org/wiki/Miejscowo%C5%9Bci_w_Polsce_pozbawione_praw_miejskich i https://pl.wikipedia.org/wiki/Dawne_miasta_Polski_w_zestawieniu_alfabetycznym oraz na odp. mapie nie ma informacji, że Hańsk i Różanka są byłymi miastami, w odr. od hasła Podlasie Południowe. W przypadku Różanki jest jednak informacja w haśleo niej samej (wiele wieków praw miejskich). Natomiast na medalowej mapie jest w ogóle niepodpisane byłe miasto w gminie Hanna, i to chyba jest właśnie Hanna. Zgłasza: Laforgue (niam) 19:13, 28 sie 2015 (CEST) Że Hańsk i Róźanka miały p.m. nie ma też w Słowniku geograficznym [...], chociaż hasło o Różance jest bardzo śmiechowe. Laforgue (niam) 19:32, 28 sie 2015 (CEST)

Różowa wstążka[edytuj]

Status: w trakcie

- AstraZaneca jest firmą farmaceutyczna produkująca (tamoxifen), lek przeciwko rakowi piersi.

Dlaczego nazwa leku w nawiasie?
wyrzuciłem Mpn (dyskusja) 19:11, 28 sie 2015 (CEST)

- Zamierzeniem BBM (Miesiąca świadomości Raka Piersi)

Z treści artykułu wynika, że miesiąc świadomości raka piersi to BCAM. Co więc znaczy BBM?

- była promocja mammografii jako najbardziej efektywnego środka zapobiegającego raku piersi.

rakowi (zapobiegać + celownik) Zgłasza: 164.126.84.161 (dyskusja) 19:08, 28 sie 2015 (CEST)
popr Mpn (dyskusja) 19:11, 28 sie 2015 (CEST)

Smart Roadster[edytuj]

Status: nowe

wersja wyposażeniowa Brabus? to raczej wersja tuningowa wyposażeniowe są inne, chciałbym też wiedzieć gdzie był produkowany a nie tylko kiedy Zgłasza: 46.22.163.1 (dyskusja) 16:08, 28 sie 2015 (CEST)

Mażoretki[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"Mażoretki spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale przy pomocy wykonywanych gestów sygnalizują orkiestrze zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu"

Czy mam rozumieć że bez mażoretek orkiestra nie wie kiedy skręcić, zmienić rytm, a szczególnie zakończyć utwór? Zgłasza:  188.146.135.184 (dyskusja) 20:25, 27 sie 2015 (CEST)
To tak jak z dyrygentem - bez niego też orkiestra niby wszystko wie, ale z nim wychodzi lepiej. Michał Sobkowski dyskusja 22:50, 27 sie 2015 (CEST)
Argument niezbyt trafny - dyrygent przygotowuje orkiestrę na próbach. Nie wydaje się, żeby orkiestry pozbawione mażoretek miały większe problemy z zakręcaniem, zakończeniem utworów czy zmianą rytmu niż orkiestry z mażoretkami. Równie dobrze można argumentować, że mażoretki odwracają uwagę członków orkiestry, rozpraszając ich i utrudniając grę. Rola mażoretek jest czysto widowiskowa - jak, prawdę mówiąc, rola dyrygenta podczas koncertu dobrze przygotowanej (przez tegoż dyrygenta) orkiestry.

Żydzi[edytuj]

Status: nowe

"Sytuacja odwrotna nie zachodzi nigdy, gdyż przyjęcie i praktykowanie judaizmu czyni każdego pełnoprawnym członkiem społeczności żydowskiej[8], zatem każdy żyd jest z definicji Żydem". Czyli wg Was Liz Taylor i Marilyn Monroe były Żydówkami? Trochę bez sensu. Dla wyznawców judaizmu może i były, ale dla innych - chyba jednak nie. "[K]ażdy żyd jest z definicji Żydem" - ale dla żydów. Poza tym judaizm jest mocno rozczłonkowany - i jeśli jeden odłam uznaje konwersję, a inny nie (co się dość często zdarza), to czy konwertyta jest Żydem czy nie? Odpowiedź jest dość prosta: dla tych, którzy uznają konwersję - jest, a dla tych, którzy nie uznają - nie jest. Stwierdzenie "każdy żyd jest z definicji Żydem" nie jest więc takie oczywiste, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Zgłasza: 164.127.95.226 (dyskusja) 00:01, 27 sie 2015 (CEST)

Państwo wielkomorawskie[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Cały artykuł jest bardzo zły i roi się od błędów. Mojmir przyjął chrzest w 831 r. W 822 r. po raz pierwszy pojawiają się Morawianie w źródłach pisanych jako sojusznicy Franków na sejmie we Frankfurcie. W tym czasie żadne państwo wschodniofrankijskie nie istniało. Terytorium tzw. państwa Samona jest bliżej nieokreślone. Polecam dowolny podręcznik historii średniowiecznej. Cytowanie prac W. Chrzanowskiego to nieporozumienie - ten pan nie jest historykiem. Polecam pracę D. Trestika: "Powstanie Wielkich Moraw". Warszawa 2009. Wyd. UW. Zgłasza: arch 62.197.243.192 (dyskusja) 22:18, 26 sie 2015 (CEST)

W rzeczy samej. Tylko kto to zrobi? Książkę co prawda posiadam, ale nie planowałem zająć się tym tematem w ciągu najbliższych lat. — Paelius Ϡ 22:32, 26 sie 2015 (CEST)
Pewnie ja, jak znajdę chwilę we wrześniu, bo już nie mogę na tę stronę patrzeć

Szablon:Klucz tenisowy[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Zawodniczki rozstawione - OK, ale zaraz potem wszystko w rodzaju męskim: kwalifikant, szczęśliwy przegrany, zawodnik zastępczy, zawodnik zwolniony. Zgłasza: 164.127.95.226 (dyskusja) 19:28, 26 sie 2015 (CEST)

@Nedops: co myślisz? Blackfish (dyskusja) 20:47, 26 sie 2015 (CEST)
Fatalne te formy, zwłaszcza "zawodnik zwolniony" (dodać chociaż, że z eliminacji, 90% czytelników pewnie nie wie o co chodzi!). Ale to we wszystkich hasłach jest, trzeba przeedytować Szablon:Klucz tenisowy, @Openbk pomożesz? :) Nedops (dyskusja) 21:24, 26 sie 2015 (CEST)
@Nedops „Q – zwycięstwo w kwalifikacjach” (nieprecyzyjne), „LL – lucky loser”, „Alt – zastępstwo”, „SE – zwolnienie z udziału w kwalifikacjach”. Ciężko pozmieniać, by było jasne oraz zwięzłe jednocześnie. :/ Openbk (dyskusja) 12:15, 28 sie 2015 (CEST)

Cmentarz żydowski w Zgierzu[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Obecna działka nr 122 o pow. 1,3258 ha , to tylko część cmentarza. Przed wojną powierzchnia cmentarza wynosiła około 3 ha, a na pewno więcej niż 2, 63 ha. Zgłasza: Ave 31.183.24.175 (dyskusja) 17:32, 26 sie 2015 (CEST)

Jedną z podstawowych zasad Wikipedii jest weryfikowalność informacji. Czy można prosić o jakieś źródła? pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 18:49, 26 sie 2015 (CEST)

Dmitri Markov[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Skok o tyczce (stadion) – 6,05 (2001) Rekord Australii i Oceanii, 2. wynik w historii światowej lekkoatletyki, Markow jest także aktualnym rekordzistą Białorusi (6,00 m 1998). To nie jest 2. wynik w historii światowej lekkoatletyki. Zgłasza: 164.127.94.202 (dyskusja) 19:24, 25 sie 2015 (CEST)

Pierwszy wynik to rekord Bubki. Kolejne jego wyniki nie zajmują żadnej pozycji, a na drugim miejscu jest 6,05 m (ex aequo Markov, Lavillenie i Tarasow). Za IAAF. Czyli oficjalnie jest 2. Jednakże zgłoszenie było prawidłowe, chodziło o dopisanie "na stadionie", co uczynił Nedops. Żyrafał (Keskustelu) 19:31, 25 sie 2015 (CEST)
Dyskusyjne. Te pozycje na liście nie dotyczą rankingu poszczególnych skoków, a skoczków. Zwróć uwagę, że np. na 2 miejscu są trzy nazwiska i zaraz potem jest piąte miejsce, a nie trzecie. Innymi słowy - wynik Markowa dał mu drugie (ex aequo) miejsce w rankingu najlepszych skoczków po Siergieju Bubce, ale sam skok był (ex aequo) 10 wynikiem w historii lekkoatletyki, ergo zgłaszający ma rację. Avtandil (dyskusja) 21:54, 25 sie 2015 (CEST)
Oczywiście, natomiast nie wiem jak to jest liczone. Żyrafał (Keskustelu) 22:43, 25 sie 2015 (CEST)
Hm.. chyba trudno to zgrabnie ująć po polsku, ale tak, jak jest, zostać nie powinno, bo sugeruje, że w historii był tylko jeden skok lepszy, niż te 6,05 metra. Nic lepszego niż po prostu - 2 miejsce na liście/w rankingu najlepszych skoczków (a nie - skoków) mi póki co do głowy nie przychodzi. Avtandil (dyskusja) 22:49, 25 sie 2015 (CEST)
Można napisać "2. lokata w tabelach historycznych" albo "wyżej w historii skakał jedynie Bubka". Problem nie jest nowy (zob. np. [13]), optymalnego rozwiązania nie wymyślono ;) Nedops (dyskusja) 01:09, 26 sie 2015 (CEST)

Because the Night[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Artykuł raz jest pisany, jakby dotyczył piosenki, a innym razem - singla. A to nie jest to samo. Zgłasza: 164.127.94.202 (dyskusja) 19:10, 25 sie 2015 (CEST)

@Eurohunter: tak z muzyką to mi się skojarzyłeś... może pomożesz? Blackfish (dyskusja) 20:48, 26 sie 2015 (CEST)
Wygląda prawidłowo, nie znam historii utworu, ale możliwe, że najpierw utwór zyskał popularność i był grany w radiach, a następnie wydano singel, który wszedł na listy. Poprawiłem natomiast inne rzeczy. Eurohunter (dyskusja) 21:48, 26 sie 2015 (CEST)
Nie wygląda prawidłowo: „Because the Night” – ballada rockowa[1] napisana przez Bruce’a Springsteena i Patti Smith. Pierwotnie nagrana została przez Patti Smith w 1977 roku[2], której wersja znalazła się na czwartym singlu artystki. Materiał rejestrowany był w nowojorskim studiu nagraniowym Record Plant. (...) Lista utworów „Because the Night” (Smith, Bruce Springsteen) – 3:32 „Godspeed” (Smith, Kral) – 6:09
Na liście utworów „Because the Night” jest „Because the Night”. Bez sensu - hasło zaczyna się, jakby dotyczyło piosenki, a potem przechodzi w opis singla, na którym jest ta piosenka.
Gdyby chcieć zrobić artykuł o samej piosence, to kończyłby się on na drugim zdaniu. Taki stub byłby raczej do usunięcia. To chyba dobrze, że opisany jest cały singiel? We wstępie trzeba użyć tylko odpowiedniej frazy, coś w stylu singel autorstwa tego a tego wydany wtedy a wtedy. Znalazła się na nim ballada nagrana przez tego a tego wtedy a wtedy, a także to i to. Lista: .... Muri (dyskusja) 22:58, 26 sie 2015 (CEST)

18 Dywizjon Rakiet Taktycznych[edytuj]

Status: trwa dyskusja

były 3 baterie startowe a zatem 3 wyrzutnie formowanie jesień 1966 byłem powołany do służby w tym roku Zgłasza: jurek 176.221.120.67 (dyskusja) 22:23, 23 sie 2015 (CEST)

Niestety zgłoszenie na podstawie własnego doświadczenia nie pozwala na korektę. Konieczne jest twarde źródło potwierdzające tę liczbę. Tym niemniej poprosiłem autora, tj. Kerima44 o sprawdzenie, czy nie ma pomyłki. Michał Sobkowski dyskusja 07:57, 25 sie 2015 (CEST)
hm... i Jurek ma racje i keriM ma racje:). Bateria to jedna wyrzutnia w początkowym stadium funkcjonowania jednostki (razem 3 wyrzytnie), ale i dwie wyrzutnie w okresie późniejszym (dwa razy po dwie czyli razem cztery). Moja edycja opiera sie na zasobach dość profesjonalnego, ale płatnego forum pt. Bezpieczeństwo. Jako, że zrobiło się płatne, nie jest weryfikowalne, a i nie zamierzam tych "dusigroszy" reklamować. Stąd brak przypisu. Trochę "pamietnikarsko" sprawę TU [14] potraktował Mi. Być moze nie jest to zgodne z zasadami wikipedii, ale coś mi się wydaje że to "rakietowiec" i wie co pisze :)...--Kerim44 (dyskusja) 00:48, 26 sie 2015 (CEST)
Kerim44, przecież płatność nie ma nic wspólnego z weryfikowalnością! Płatne materiały mogą służyć jako źródła dokładnie tak samo jak bezpłatne. Skoro pisałeś na podstawie jakiegoś serwisu, to bezdyskusyjnie powinieneś dać przypisy wskazujące na to źródło. To nie jest reklama, tylko obligatoryjne stwierdzenie faktu wykorzystania informacji z danego serwisu. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 07:37, 26 sie 2015 (CEST)
  • tak naprawdę to ogólnie znany fakt dla "rakietowców" (dla takich jak ja-też:)). Nie wiem jak wejść na to forum i znaleść właściwy link. Nie zapłaciłem wpisowego:(. W czasie kiedy pisałem ten art, było bezpłatne, a o źródła aż tak bardzo nie dbaliśmy. Wybacz, ale nie rzucę wszystkiego, by zająć się tylko uźródłowianiem starych (nawet i "moich") artykułów. Czynię to w odpowiedniej proporcji. I na drt przyjdze czas :). Jeśli ktoś poprawi na trzy i doda przypis- tez będzie dobrze. Na pewno wpadnie mi w rękę jakas książka, by uzupełnić źródła do setek sekcji "struktura organizacjna". Teraz próbuję pisac art. o udziale WP w poznańskim czerwcu. Coś koszem czegoś--Kerim44 (dyskusja) 18:10, 26 sie 2015 (CEST)

Pyrrus[edytuj]

Status: nowe

usiłowałem poprawić artykuł, co-nieco zrobiłem, ale widzę, że on cały jest do niczego. Oto chyba "najlepszy" cytat: Uprzedzili go Mamertynowie, plemię północnoafrykańskie, którzy mu utrudniali marsz, bowiem otrzymał cios mieczem w głowę. Co z tym zrobić? Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 18:45, 23 sie 2015 (CEST)

Zespół łamliwego chromosomu X[edytuj]

Status: nowe

"Między 146 6... a 146 738 156 parą zasad."

2 błędy: 1) liczba niepoprawnie zakończona, 2) liczebniki porządkowe piszemy z kropką na końcu. Błąd tylko oznaczyłam, ponieważ brakującej liczby nie jestem w stanie przywołać. Fakt więc prawdopodobnie do usunięcia, jednak tą decyzję pozostawiam Wam. Zgłasza: 164.127.55.209 (dyskusja) 23:36, 22 sie 2015 (CEST)

Prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya[edytuj]

Status: nowe

Hasła Indukcja elektromagnetyczna oraz Prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya prawdopodobnie odnoszą się do tego samego pojęcia.

Zgłasza: MateuszPe 83.24.240.136 (dyskusja) 13:55, 22 sie 2015 (CEST)

Bitwa pod Linköping[edytuj]

Status: nowe

Istnieją rozbieżności pomiędzy liczbami zabitych po stronie szwedzkiej, podanymi w infoboksie (40), i pod koniec sekcji "bitwa" (1.900). Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 12:36, 22 sie 2015 (CEST)

I teraz zauważyłem jeszcze jeden błąd: czy dowodzący Węgrami Kasper Bekiesz czynił to z zaświatów? Wszak nie żył od 20 lat. Może chodzi o inną postać o tym samym imieniu i nazwisku (oznacza to nie błąd merytoryczny, ale błędny link), aczkolwiek to mało prawdopodobne, bo ilu Kasprów Bekieszów, mających syna o imieniu Laszlo.

I jeszcze jedno - "Jednocześnie Jan Weiher został ciężko ranny kulą armatnią w bok i ramię. Zdeprymowani stratą swego dowódcy piechurzy zaczęli się cofać w stronę mostu". Wejher miał wtedy 18 lat - czy mógł być dowódcą tak wysokiego szczebla?

Przemyślidzi[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Brak władców Czech, co wydaje się kluczowe. Zgłasza: 83.24.100.237 (dyskusja) 03:11, 22 sie 2015 (CEST)

  • Bo nie są wpisani jako Władcy Czech, ale na przykład jest sekcja Koronacje królewskie. --Mozarteus (dyskusja) 11:45, 22 sie 2015 (CEST)
Faktycznie, nie są wymienieni. Przemyślidzi władający Czechami są w haśle Władcy Czech31.183.23.160 (dyskusja) 11:54, 22 sie 2015 (CEST)

Justyna Schneider[edytuj]

Status: w trakcie

Justyna Schneider, wczesniej Kulig urodzila sie w styczniu 1987 roku. To kuzynka mojej zony. Wiele osob powiela ten blad korzystajac wlasnie z wikipedii. Zgłasza: Michał Konieczko 2A02:1810:9C35:4C00:8CF3:B86:364D:837C (dyskusja) 23:32, 21 sie 2015 (CEST)

Ok, tylko że to źródłem tej informacji jest strona filmpolski.pl gdzie jest podana data urodzenia widoczna w artykule (filmweb również zamieszcza tą samą datę). Jest Pan w stanie podać wiarygodne źródło dla 1987? W 2012 roku data urodzenia była zmieniana, ale z uwagi na brak źródła została wycofana. Strazak sam (dyskusja) 09:21, 22 sie 2015 (CEST)

Boney M.[edytuj]

Status: wykonane

"Artyści przylecieli samolotem Aerofłotu z Londynu do Moskwy, gdzie na Placu Czerwonym zaśpiewali dla 2700 Rosjan[2]." 2700 widzów na Placu Czerwonym oznaczałoby, że na koncert nie przyszedł pies z kulawą nogą. Boney M. dało dziesięć koncertów w Moskwie, ale żadnego na Placu Czerwonym (w tamtych czasach tego typu koncert w pobliżu mauzoleum Lenina był raczej niemożliwy). Na Placu Czerwonym nagrali natomiast nieco materiałów do swoich teledysków (co i tak było ewenementem) - i może wtedy było 2700 widzów. Zgłasza: 164.127.176.251 (dyskusja) 23:22, 21 sie 2015 (CEST)

Tak dokładnie pisze właśnie źródło, nie znalazłem tej liczby gdzie indziej, ale poszperam jeszcze. Stanko (dyskusja) 18:09, 4 wrz 2015 (CEST)
Wygląda na to, że tylko tylu Rosjan tam zawitało :) Stanko (dyskusja) 19:18, 4 wrz 2015 (CEST)

Zasady dynamiki Newtona[edytuj]

Status: trwa dyskusja
"II zasada dynamiki
W inercjalnym układzie odniesienia jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił \vec{F}_{w} jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała".
Kompletnie się na tym nie znam, ale gdy siły się równoważą, czyli wypadkowa sił jest równa zeru, to ciało także porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała - z tym że teraz to przyspieszenie jest równe zeru. W wersji oryginalnej nie ma takiego (wg mnie zbędnego) rozgraniczenia. Kończąc te przydługie rozważania (jeszcze raz podkreślam, że jestem laikiem), chcę zapytać, dlaczego ta zasada nie brzmi po prostu: "W inercjalnym układzie odniesienia ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała"? Zgłasza: 164.127.176.251 (dyskusja) 20:43, 21 sie 2015 (CEST)
Bo wtedy trudno byłoby określić jaki jest współczynnik proporcjonalności. Dlatego dla zer raczej nie mówi się o proporcjach, a co najmniej dalsza część sekcji omawiająca współczynnik proporcjonalności między nimi wymagałaby przeróbki. Olaf @ 23:06, 4 wrz 2015 (CEST)

Jadwiga Andegaweńska[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Jadwiga Andegaweńska nie była królową Polski błąd też jest w tłumaczeniu z łaciny. Jadwiga była Królem Polski i jako król została pochowana Zgłasza: Jacek Cybowicz 89.228.97.219 (dyskusja) 18:39, 21 sie 2015 (CEST)

Twoim zdaniem tytuł koronacyjny regina powinno być tłumaczone jako "król"? Kenraiz (dyskusja) 10:38, 22 sie 2015 (CEST)
zdaje się, że w języku polskim wyraz królowa ma odmienne znaczenie, niż angielskie queen i łacińskie regina. Istnieje jak najbardziej pogląd nazywający Jadwigę krórem. Problem, czy mamy na to źródła. Mpn (dyskusja) 16:07, 22 sie 2015 (CEST)

Wayne Gretzky[edytuj]

Status: nowe

Walter Gretzky, ojciec Wayne'a, napisal w swojej [ https://books.google.ca/books?id=G_UJtDiZ_2AC&pg=PA14&hl=pl#v=onepage&q&f=false ksiazce], ze jego ojciec, czyli dziadek Wayne'a, uwazal sie za Bialorusina, matka natomiast byla Ukrainka, a w domu poslugiwali sie oni jezykiem ukrainskim. Takze ta informacja o dziadku Polaku to jakas nadinterpretacja. 5.172.247.219 (dyskusja) 14:29, 21 sie 2015 (CEST)

Wybory w 2015[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Zaraz, zaraz, coś tu kompletnie nie gra. 2 listopada 2015 zaplanowane są wybory: prezydenckie + parlamentarne w państwie: Federacyjna Republika Noworosji? I jest znany zwycięzca? I będą to dwie osoby, ex aequo? Jakieś absurdy. Zgłasza: 164.126.164.64 (dyskusja) 11:29, 21 sie 2015 (CEST)

Dziękujemy za zgłoszenie błędu. Być może w takiej nowoczesnej demokracji jak FRN wyniki znane są już z góry:) A bez żartów~- póki co usunąłem te "wyniki", hasło oczywiście wciąż w wielu miejscach wymaga źródeł i poprawek. Andrzei111 (dyskusja) 11:41, 21 sie 2015 (CEST)

PC-BSD[edytuj]

Status: w trakcie

Nie wiem czy to błąd pPaństwa, ale wczoraj zniknęła zawartość odnośnika: "Linki zewnętrzne

   Polska strona systemu PC-BSD (pol.)"

Wczoraj rano jeszcze prowadziła do strony, a dziś już nie. Jaki jest nowy odnośnik do polskiej strony? Zgłasza: Starszy wiekiem użytkownik komputera (od niedawna). 145.237.2.212 (dyskusja) 07:50, 21 sie 2015 (CEST)

Nie, to nie błąd w Wikipedii, nic nie zmieniano ostatnio w tym haśle. Jeśli strona http://www.pcbsd.pl/ nie ruszy wkrótce, trzeba będzie poprawić link na archiwalny (http://web.archive.org/web/20150322161016/http://www.pcbsd.pl/). Michał Sobkowski dyskusja 08:42, 21 sie 2015 (CEST)

Zbigniew Szymański (pisarz)[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Litości! w zamieszczonym biogramie nic się nie zgadza, nawet data urodzenia.Trafiłem tu przypadkiem ale to nie chodzi z pewnością o mnie. Chociaż wydaje się, że miało dotyczyć mojej osoby, Zgłasza: zbigniew szymański 37.7.63.85 (dyskusja) 21:04, 20 sie 2015 (CEST)

Dużo nam pan Szymański swoim zgłoszeniem nie pomógł. Przecież nie będziemy zgadywać, co właściwie się nie zgadza i jak powinno być prawidłowo. Jeśli chodzi o datę urodzenia, to intuicja mi podpowiada, że: Minakowski (sejm-wielki.pl) jest w błędzie, a dobrą datę dzienną (21 VIII) ma Gedanopedia, zwłaszcza że taka sama była w pierwszej wersji i taką też ma Archiwum Kresowiaków --WTM (dyskusja) 21:23, 20 sie 2015 (CEST)

Aleksandra Gietner[edytuj]

Status: nowe

"Aleksandra Gietner popadła w konflikt z prawem i od 2004 roku przebywa w Zakładzie Karnym[4]." Czy to aktualne? Zgłasza: 109.243.246.40 (dyskusja) 14:36, 20 sie 2015 (CEST)

Ferruccio Busoni[edytuj]

Status: nowe

"Jego rodzice byli profesjonalnymi muzykami: matka (Włoszka) – pianistką, ojciec – klarnecistą." A ojciec kim był? Austriakiem? Zgłasza: 109.243.246.40 (dyskusja) 12:00, 20 sie 2015 (CEST)

Zdaje się, że matka była pochodzenia niemieckiego.
Według niemieckiej wiki matka to "deutschstämmigen Pianistin aus Triest", a we włoskiej jest napisane "Nacque da madre triestina, Anna Weiss, per metà tedesca" – Darekm135 (dyskusja) 12:15, 20 sie 2015 (CEST)

Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki[edytuj]

Status: wykonane

Zbliża się WLM. Chciałbym znaleźć listę zabytków do sfotografowania. Po wejściu na stronę WP:WLZ klikam w link Lista zabytków i jestem przenoszony do sekcji poniżej gdzie są prezentowane zwycięskie zdjęcia z zeszłego roku. Poza tym napis na górze strony głosi, że "tegoroczna edycja konkursu została zakończona", tymczasem ona się jeszcze nie rozpoczęła. Zgłasza: Zwiadowca21 10:10, 20 sie 2015 (CEST)

No dobrze, wystarczyło zmienić link z [[Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki#Lista zabytków na [[Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Lista zabytków. A tak swoją drogą czy można wstawić na WP:WLZ licznik który odliczałby czas do 1 września? Zwiadowca21 10:23, 20 sie 2015 (CEST)
W tym roku nie ma WLZ na polskojęzycznej Wikipedii – Darekm135 (dyskusja) 10:38, 20 sie 2015 (CEST)
Więc myślę, że tu T Załatwione? Stanko (dyskusja) 18:05, 4 wrz 2015 (CEST)

Krzysztof Liedel[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"Dyrektor Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - już nie. Był to BBN czasów B. Komorowskiego, teraz jest zmiana... Jakie są procedury w takich sytuacjach? Podanie okresu zajmowania stanowiska? Zgłasza: [@] 78.11.164.236 (dyskusja) 23:20, 19 sie 2015 (CEST)

Tak, konkretne daty są zawsze najlepsze. Tylko przy ich dodawaniu trzeba podać też weryfikowalne źródło, na podstawie którego się edytuje. Michał Sobkowski dyskusja 09:00, 20 sie 2015 (CEST)

Liga Mistrzów CONCACAF[edytuj]

Status: nowe

Dość niejasne sformuowanie :"16 listopada 1904 roku kiedy to jeszcze nie było CONCACAF, powstała FIFA ale nie zdążyła jeszcze przyjąć do swojej organizacji ani jednego klubu i kraju odbył się w Saint Louis na terytorium Stanów Zjednoczonych drugi turniej piłkarski "Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1904".", chodzi tu o kraje Ameryki? Zgłasza: 188.47.107.205 (dyskusja) 22:25, 19 sie 2015 (CEST)

RTP Unia Racibórz[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Klub nie istnieje, został rozwiązany. Brak aktualizacji powoduje, że artykuł Wikipedii nie zasługuje już na znaczek "dobrego" Zgłasza: 164.126.129.32 (dyskusja) 18:07, 19 sie 2015 (CEST)

Olos88, to Twoje dzieło, zajmiesz się tym? Oprócz braku aktualizacji są też 3 martwe linki, które należy poprawić. Michał Sobkowski dyskusja 09:10, 20 sie 2015 (CEST)

Republika Południowej Afryki[edytuj]

Status: trwa dyskusja

zglaszam niepoprawnosc jezykowa i polityczna w uzyciu przymiotnikow 'czarny', 'bialy'. Powinno byc np. rdzenni mieszkancy, pierwsi mieszkancy, rodowity mieszkaniec, ... i - kolonizatorzy, osadnicy, ludnosc naplywowa, imigranci, Zgłasza: dr Teresa Abt 118.211.94.210 (dyskusja) 12:42, 19 sie 2015 (CEST)

Akurat czarni mieszkający w RPA niekoniecznie są rdzennymi mieszkańcami. Ludy Bantu są napływowe. Pierwotni mieszkańcy to Buszmeni i Hotentoci.
I Bantu i Afrykanerzy maja takie same prawa do RPA. Sa ludnością napływową (w tym samym czasie), są kolonizatorami, imigrantami. Więc nazywanie Zulusów czy Xhosów ludnością rdzenną RPA jest delikatnie mówiąc, nieprawdziwe.

Natolin (Warszawa)[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Pewności nie mam ale osiedlem chyba Natolin nie jest, przynajmniej nie jest jako taki określany w artykule Podział administracyjny Warszawy. @Pawelpanas to Ty, jak widzę wstawiłeś infoboks z taką informacją, skąd ją zaczerpnąłeś? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:47, 19 sie 2015 (CEST) Zgłasza: Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:47, 19 sie 2015 (CEST)

Podobnie jest z pozostałymi częściami dzielnicy Ursynów (a może też i pozostałymi całej Warszawy?) Blackfish (dyskusja) 11:16, 19 sie 2015 (CEST)
Faktycznie strasznie dużo mamy tych osiedli: Kategoria:Osiedla Warszawy co jest sprzeczne z Podział administracyjny Warszawy. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:46, 19 sie 2015 (CEST)
Czym innym jest jednostka pomoznicza niższego rzędu (tj. podział quasi-administracyjny), a czym innym osiedla mieszkaniowe. W Warszawie te perwsze często nie pokrywają sie z tymi drugimi, zatem szukanie pomiędz nimi jakiś konsekwencji nie ma sensu. Aotearoa dyskusja 15:17, 30 sie 2015 (CEST)

Tadeusz Münnich[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Do listy odznaczeń dodać: Złoty Krzyż Zasługi - nadany w 1938 roku, oraz Krzyż Komandorski orderu Polonia Restituta nadany w Londynie w 1959 roku. Zgłasza: Krzysztof Munnich, munnichk@gmail.com 109.176.246.19 (dyskusja) 00:53, 19 sie 2015 (CEST)

Można dodać, ale konieczne są do tego weryfikowalne materiały źródłowe. Michał Sobkowski dyskusja 07:40, 19 sie 2015 (CEST)

Polityka Korei Północnej wobec narkotyków[edytuj]

Status: nowe

Artykuł informuje o m.in. sprzedaży narkotyków przez ambasady Korei Pln a tak ostre oskarżenie zostało dodane na podstawie źródła jedynie w postaci pojedynczego uciekiniera z tego kraju zacytowanego przez czasopismo z Pld Zgłasza:95.41.146.91 (dyskusja) 23:01, 18 sie 2015 (CEST)

Zabrze[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"Zabrze (niem. Hindenburg, śl. Zobrze) (...) Ostatnimi laty pojawia się próba manipulacji społecznej, a zarazem zakłamania, iż Zabrze to po niemiecku Hindenburg. Jest to mylna teza która do niczego się nie odnosi". Nie wie prawica, co czyni lewica? Poza tym nazw własnych (nawet obcojęzycznych) nie piszemy kursywą ani w cudzysłowach. Zgłasza: 164.127.127.209 (dyskusja) 21:32, 17 sie 2015 (CEST)

Czyli Zabrze (niem. do 1915: Zabrze, niem. 1915-1945: Hindenburg O.S.) – o to by chodziło? --WTM (dyskusja) 22:48, 17 sie 2015 (CEST)
Chyba tak, bo teraz jest nieco schizofrenicznie - podano nazwę niemiecką "Hindenburg", jednocześnie wydziwiając, że "to mylna teza która do niczego się nie odnosi". Poza tym sformułowanie "mylna teza która do niczego się nie odnosi" (przed "która" konieczny przecinek) nie jest zbyt sensowne. Wg art. O.S. od 1918 roku.
@Pudelek jak ci się zdaje czy „ostatnimi laty pojawia się próba manipulacji społecznej, a zarazem zakłamania, iż Zabrze to po niemiecku Hindenburg”? --WTM (dyskusja) 22:01, 18 sie 2015 (CEST)
Zabrze to jak najbardziej po niemiecku Hindenburg, bo taka była niemiecka nazwa tego miasta od 1918 roku. Oczywiście można, a nawet należałoby dodać wcześniejszą nazwę niemiecką, choć nie wiem na którym miejscu, gdyż w literaturze częściej mówi się o Zabrzu w okresie kiedy było już miastem - czyli Hindeburgiem. Tak też określają to u siebie Niemcy. Natomiast o co chodzi w tym cytacie głębiej to nie mam pojęcia - ja bym to usunął, bo to zwykłe przemyślenia --Pudelek (dyskusja) 22:17, 18 sie 2015 (CEST) PS>Pozwoliłem sobie sam to przeredagować to formy encyklopedycznej - po pierwsze Hindenburg nie był wtedy żadnym prezydentem, a już wariacja na temat skrótu O.S. to jakieś sf ;) --Pudelek (dyskusja) 22:20, 18 sie 2015 (CEST)
Z tym O.S. to ciekawe bo na dewiki mamy Hindenburg O.S. na starych widokówkach też można takiej nazwy się doszukać, w tym samym artykule możemy natrafić na: Od 1918 r. pełna nazwa to Hindenburg O.S. (Oberschlesien) – dla odróżnienia od wschodniopruskiej gminy Hindenburg (dawniej Groß Friedrichsgraben I), w haśle Powiat zabrski też mamy taką informację. Zaznaczam, nie uważam że to błąd ale chyba należało by to jakoś ujednolicić. Strazak sam (dyskusja) 10:41, 19 sie 2015 (CEST)

Paula Hitler[edytuj]

Status: trwa dyskusja

W testamencie Adolfa Hitlera z 2 maja 1938 otrzymała miesięczną pensję w wysokości 1000 marek[6]. Testament realizowany jest po śmierci spadkodawcy. Czy ona zaczęła otrzymywać tę pensję w 1945 roku? Zgłasza: 164.127.127.209 (dyskusja) 13:32, 17 sie 2015 (CEST)

Sporządzenie testamentu z późniejszą datą powoduje odwołanie testamentu wcześniejszego. Zgaduję, że powstanie testamentu AH z 1945 skutkuje tym, że nie zostały wykonane postanowienia wcześniejszego testamentu AH z 1938. --WTM (dyskusja) 16:26, 17 sie 2015 (CEST)

Flaga Czech[edytuj]

Status: nowe

Brak to nie błąd. Ale czytając ten artykuł doszedłem do wniosku, że w Wikipedii źródła nie są potrzebne, bo i po co. Jest w artykule o trójkącie. Ale dlaczego trójkąt i co on symbolizuje już tego nie znajdziemy. Są barwy biała, czerwona i niebieska. Dlaczego biała i czerwona (oczywista oczywistość) brak wzmianki. Ale dlaczego na czeskiej fladze jest kolor niebieski a nie zielony czy żólty? Fakt, informacja na ten temat jest głeboko niesłuszna. Czesi jakoś piszą co i dlaczego. Lepiej żeby artykułu nie było, bo twórczość własna często ośmiesza Wikipedię. Czytelnik zgłaszał błąd pisząc o biało-czerwonej fladze Czech, i nikt mu nie wyjaśnił dlaczego taka jest (była). Zgłasza: Z 89.69.22.44 (dyskusja) 16:06, 16 sie 2015 (CEST)

Mezoterapia[edytuj]

Status: trwa dyskusja

To jest raczej tekst reklamowy, a nie artykuł encyklopedyczny. Zgłasza: 109.243.169.47 (dyskusja) 14:42, 16 sie 2015 (CEST)

Nie widzę nic rażącego. Jeśli są elementy wymagające korekty, usunięcia lub rozwinięcia - możesz zrobić to samodzielnie. Wikipedię może edytować każdy! :-) Rażący jest jedynie brak źródeł, tym bardziej, że powinny to być źródła medyczne. Ale to już nie sprawa dla serwisu "Zgłoś błąd". Michał Sobkowski dyskusja 20:22, 16 sie 2015 (CEST)
Tradycyjnie w kulki sobie gracie. "Popularność mezoterapii wynika m.in. z faktu, że kuracja ta szybko przynosi zauważalną poprawę oraz ma bardzo ograniczone efekty uboczne". Proszę o jakieś źródło medyczne potwierdzające to stwierdzenie. Porównajcie te Wasze wypociny z enWiki, gdzie jest obszerna sekcja "Criticism" z odsyłaczami do źródeł.
Chyba do mnie się zwracasz pisząc w I os. l.mn., bo nikt inny w kulki sobie tu nie grał. Nieco dziwi mnie w tym kontekście, dlaczego każesz mi porównywać moje wypociny z hasłem w en:wiki, bo jako żywo hasło nie jest mojego autorstwa. :-) Mam taką propozycję: jeśli widzisz braki i wiesz jak je poprawić, to może byś po prostu przeredagował(a) przynajmniej te fragmenty, które są sprzeczne ze źródłami medycznymi? Wprawdzie raczej sobie przy tym nie będziesz mógł na mnie poujeżdzać, ale czytelnicy Wikipedii zyskają więcej. :-) Michał Sobkowski dyskusja 23:14, 16 sie 2015 (CEST)
Często podkreślacie, że Wikipedia opiera się na źródłach. Dlaczego więc zamieszczacie tekst praktycznie nieuźródłowiony ("bibliografia" to dwie stronki internetowe, z czego jedna typowo reklamowa). Artykuł poprzedzony jest tekstem: "Ten artykuł od 2015-08 wymaga uzupełnienia źródeł podanych informacji. Możliwe, że ten artykuł w całości albo w części zawiera informacje nieprawdziwe. Informacje bez źródeł w każdej chwili mogą zostać zakwestionowane i usunięte". To dlaczego w ogóle są zamieszczane? Wydaje się, że artykuły traktujące o medycynie powinny być zatwierdzane z dużą ostrożnością, Ja nie będę poprawiał tego artykułu, gdyż nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Uderzyło mnie tylko jednostronne podejście do tematu, który - jak łatwo sprawdzić - wcale nie jest taki jednoznaczny (jak można przeczytać w jednym ze źródeł podanych przez enWiki: "many dermatologists and plastic surgeons are alarmed about the growing profile of mesotherapy").
Usunąłem akapit rozpoczynający się od "Popularność mezoterapii wynika " jako pozbawiony źródeł i budzący wątpliwości tu. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:26, 18 sie 2015 (CEST)
w tej formie to to się raczej do usunięcia nadaje Mpn (dyskusja) 18:31, 18 sie 2015 (CEST)

Adrien Brody[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"Jego pradziadek był Polakiem wyznania mojżeszowego". Pogięło Was? Był (polskim) Żydem. Zgłasza: 164.127.121.20 (dyskusja) 21:34, 15 sie 2015 (CEST)

Nie pogięło. "Polak wyznania mojżeszowego" to jeśli już - polski żyd. Ok. 900 tys. ludzi przed wojną deklarowało się właśnie tak: jako Polacy religii żydowskiej, a nie członkowie narodu żydowskiego (Żydzi). Aczkolwiek czy dziadek Brody'ego był Żydem, czy żydem (jedynie wyznawcą religii judaistycznej), to trzeba by na podstawie źródeł orzec, a tych na obie wersjie brakuje. Wsparcie mile widziane.--Felis domestica (dyskusja) 22:27, 15 sie 2015 (CEST)

Logika rozmyta[edytuj]

Status: w trakcie

W logice rozmytej między stanem 0 (fałsz) a stanem 1 (prawda) rozciąga się szereg wartości pośrednich, które określają stopień przynależności elementu do zbioru[1]. Już to poruszałem, ale tradycyjnie zostało zignorowane. Jakiego elementu do jakiego zbioru? To jakby napisać: "W logice klasycznej fałsz nie należy do zbioru, a prawda należy do zbioru". Zgłasza: 164.127.121.20 (dyskusja) 20:15, 15 sie 2015 (CEST)

Rozmytego oczywiście. Zachęcam do poprawy, to proste ! Doctore→∞ 21:37, 15 sie 2015 (CEST)
To chyba prawda i fałsz są rozmyte (i sumują się do jedności).

Lech Stefaniak[edytuj]

Status: nowe

Uważam za błąd rok 1973 za rozpoczęcie szkoły wojskowej, ponieważ w 1974 roku zdawał maturę w Technikum Mechanicznym w Wieluniu. Zgłasza: Jerzy Belka 87.205.69.49 (dyskusja) 12:57, 15 sie 2015 (CEST)

Historia kobiet,kultura rzymska[edytuj]

Status: nowe

Chodzi o prawa kobiet w Rzymie,artykuł pisze,że była równość między kobietą i mężczyzną,a to nie prawda,kobiety miały mniejsze prawa od mężczyzn,społecznie zajmowały inną(gorszą) pozycję.Kobiety miały lepszą pozycję niż niewolnika czy przedmiotu jak bywało w tamtych czasach,ale do zrównania praw droga daleka. Zgłasza: Łukasz Pis 78.8.159.152 (dyskusja) 21:24, 13 sie 2015 (CEST)

Wyspa Tyberyjska[edytuj]

Status: nowe

Imho sto razy częściej mówi się "wyspa Tybrowa" i taka forma powinna dominować. Zgłasza: 83.24.100.141 (dyskusja) 11:30, 13 sie 2015 (CEST)

Messerschmitt Me 262[edytuj]

Status: trwa dyskusja

W infoboksie pod pozycją "Wycofanie ze służby" stoi "1957", a w en.wiki "1951". Zgłasza: qwerty 159.205.250.190 (dyskusja) 21:28, 12 sie 2015 (CEST)

W en-wiki takoż mieli 1957 [15] --WTM (dyskusja) 22:24, 12 sie 2015 (CEST)
Mieli z szablonem potrzebnego źódła. Potem dodano źódło i poprawiono na 1951. U nas źródła do tego nie ma. PuchaczTrado (dyskusja) 11:20, 14 sie 2015 (CEST)

Zamach na Abrahama Lincolna[edytuj]

Status: nowe

Pod koniec sekcji" "schwytanie spiskowców i proces" przeczytać można, że "Po wojnie wykonano już tylko jedną egzekucję: na Henrym Wirzu, który był naczelnikiem więzienia w Andersonville[24].". Nawet jest przypis. (Zakładam, że chodzi o egzekucje osób związanych z Południem, bo z językowego punktu widzenia zdanie to jest absurdalne "Po wojnie wykonano już tylko jedną egzekucję: na Henrym Wirzu" - otóż po wojnie secesyjnej w USA wykonano wiele egzekucji przez powieszenie, do dziś się je przeprowadza).Ale co "tylko jednej egzekucji, to nawet przyjmując, że chodzi o egzekucje południowców, to mimo przypisu jest to nieprawda. - powieszono takze partyzanta nazwiskiem Champ Ferguson. Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 09:15, 9 sie 2015 (CEST)

Nie wiem co zawiera podane źródło (przypis 24), ale przypuszczam, że "Po wojnie wykonano już tylko jedną egzekucję" odnosi się do ludzi związanych z planowaniem i dokonaniem zamachu – Darekm135 (dyskusja) 09:58, 9 sie 2015 (CEST)
Nie miałem racji – w haśle Henry Wirz jest napisane: „Henry Wirz był jednym z dwóch żołnierzy Konfederacji sądzonych i skazanych za zbrodnie wojenne w czasie wojny secesyjnej; drugim był konfederacki partyzant Champ Ferguson” – Darekm135 (dyskusja) 10:55, 9 sie 2015 (CEST)

Wielkie Jezioro Słone[edytuj]

Status: nowe

poziom zasolenia. Oto przeczytać można, że "jest ono [Wielkie Jezioro Słone] po Morzu Martwym drugim najbardziej słonym akwenem świata". I przypis, tj. uźródłowienie. Tylko, że w haśle jezioro słone jest także uźródłowiona informacja wskazująca, że są jeziora bardziej zasolone. A żeby było jeszcze śmieszniej, to w haśle Asal wyczytać można, że zasolenie jeziora Asal - "348‰, sprawia, że jest to drugie po jeziorze Patience w Kanadzie najbardziej zasolone jezioro na świecie" Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 07:07, 9 sie 2015 (CEST)

Czesław Marchaj[edytuj]

Status: nowe

Jakies pokręcone komuszki grzebią w życiorysie mojego niedawno zmarłego ojca i wpisują niesamowite BZDURY. Prosiłem juz aby zlikwidować haslo Marchaj skoro ma ono służyć do rozpowszechniania BZDUR które ja potem muszę korygować bo ludzie biorą tekst z Wikipedii.

Marcin Marchaj

Czesław Marchaj (ur. 9 lipca 1918 w Słomnikach, zm. 21 lipca 2015[1]) – polski ekspert w dziedzinie aero- i hydrodynamiki oraz teorii żeglowania. Autor znanego podręcznika "Teoria żeglowania". Członek brytyjskiego Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Okrętowych[a].

Pionier badań aerodynamiki ożaglowania w tunelach aerodynamicznych[2] i naukowego podejścia, wzorowanego na aerodynamice lotniczej, do własności aerodynamicznych statków żaglowych.

Bezsensowne zdanie .

Polski zawodnik w klasie Finn w latach 50. i 60[3]. Konsultant budowy jachtów startujących w regatach Pucharu Ameryki[4].

Członek kadry narodowej, Akademicki Mistrz Polski, zwycięzca Regat Warszawa- Gdanisk i jako pierwszy Polak zwycięzca międzynarodowych regat w Sopocie. Spis treści

   1 Okres przed II wojną światową
   2 1939-1945
   3 Okres powojenny
   4 Działalność poza granicami Polski
   5 Uwagi
   6 Przypisy
   7 Bibliografia

Okres przed II wojną światową

W młodości interesował się lotnictwem i szybownictwem.

Nie "interesował sie" tylko latał na szybowcach wraz z Górą, Frey -Bieleckim, Zientkiem jako zapowiadający się pilot.

Jak wynika z jego wspomnień i relacji rodzinnych miał studiować w Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie[5][6]. Jak sam twierdził, bezpośrednio przed wojną[7] był pracownikiem Instytutu Aerodynamicznego Politechniki Warszawskiej[b].


Co to znaczy " miął studiować "? Nie tylko studiował ale skończył te szkolę jako prymus za co szkoła wysłała go w nagrodę na wystawę lotnicza w Paryżu w roku 1938 ym.

Co to znaczy " jak sam twierdzi" Czy ktoś twierdzi, ze tak nie było ? 1939-1945

Jeśli chodzi o lata 1939 - 1945, to Czesław Marchaj, w wywiadzie udzielonym Stowarzyszeniu na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot" opowiadał, iż ukończył podchorążówkę ZWZ-AK, miał też wykonywać w Warszawie zadania wywiadowcze dla AK (obserwacja "volksdojczów" itp.). Po skończeniu podchorążówki byl przydzielony do wywiadu na Saskiej Kępie.

Zetknął się ze środowiskiem ruchu Zadruga został jej członkiem przyjmując imię "Władybor". Był też członkiem Stronnictwa Zrywu Narodowego i brał udział w kolportażu pisma "Zryw" - organu tej partii[8].

Jakiej partii ? Co za BZDURA ? Okres powojenny

Po II wojnie światowej Czesław Marchaj - jak sam twierdził - miał zablokowany dostęp do instytucji i organizacji związanych z lotnictwem, ze względu na podejrzenia władz o nieprzychylność ustrojowi PRL.[5][7]

Sam twierdzi bo tak było i tak jest napisane w jego teczce w IPN. Świadków nie brakuje.

W swoich wspomnieniach[5][7] napisał, że związał się wtedy z żeglarstwem jako najbliższą lotnictwu i aerodynamice dziedziną. Gdyz zabroniono mu latania.

W 1949 roku został aresztowany za próbę ucieczki do Szwecji, tj. nielegalnego przekroczenia granicy i przebywał w areszcie przez półtora roku, do czerwca 1951 roku[5][7]. Orzeczoną dodatkowo karę grzywny obniżono w 1953 roku na mocy amnestii[9].


TOTALNA BZDURA. Proszę zobaczyć co na ten temat pisze mój ojciec . Siedziała jego zona, ktora jeszcze żyje i ja, jako dziecko.

W 1953 roku, korzystając ze swej wiedzy w dziedzinie aerodynamiki, zmodyfikował (w ramach przepisów klasowych) jacht klasy Finn i wygrał na nim regaty-maraton na trasie Warszawa-Gdańsk pokonując krajową czołówkę zawodników[10].

Wprowadzil tzw prowadnice, która zezwalała na lepsza kontrole kształtu żagla.Malo istotna sprawa.

Poproszony o wyjaśnienie swojego niespodziewanego sukcesu, zaprezentował w zimie 1953/54 serię wykładów dla członków warszawskich klubów żeglarskich, zebranych i opublikowanych następnie w 1957 w formie książki: "Teoria żeglowania"[11]. Książkę tę Czesław Marchaj w dalszym okresie wielokrotnie przeredagowywał i rozbudował do serii opracowań z teorii budowy i użytkowania statków żaglowych, publikowanych regularnie w wielu językach.


Na ten temat jest bardzo dokładnie w "Życiorysie wiatrem pisanym". Wykłady to malo istotna sprawa.

Swoje dokonania potwierdził wygraną w 1956 roku międzynarodowych regat w klasie Finn w Sopocie. Był aktywnym zawodnikiem regatowym i działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego, a od 1959 roku pełnił w Związku funkcję wiceprezesa ds. szkoleniowych. W latach 60. rozpoczął działalność na forum międzynarodowym.

Jakim forum ?

W roku 1960 wyjechał po raz pierwszy na Uniwersytet w Southampton, gdzie został zatrudniony i spędził 2,5 roku (od czerwca 1960 do stycznia 1963). Powrócił do Polski w 1963. W latach 1962 - 1969 był przedstawicielem Polskiego Związku Żeglarskiego w YIRU (obecnie: ISAF - International Sailing Federation). W 1969 został odwołany z tej funkcji, być może za krytyczne uwagi wobec polityki władz PRL. Od roku 1967 ponownie przebywał w Southampton i miał tam pozostać do roku 1970[3].


Odwolany na skutek donosów ubesiaka ( nazwisko znam) z reprezentowania krajów socjalistycznych. Niemniej jednak pozostawiony przez władze YIRU w organizacji jako bezwzględny bezpaństwowy autorytet . Działalność poza granicami Polski

W roku 1970 otrzymał w Anglii azyl polityczny. Poprosil o azyl po otrzymaniu nakazu powrotu do kraju. W 1976 roku skończył w Southampton studia filozoficzne[12].


TOTALNA BZDURA.


Rozpoczął też intensywną działalność naukową. A wcześniej co robil ?


Publikował szereg prac z teorii budowy i użytkowania statków żaglowych, był konsultantem przy budowie morskich jachtów regatowych (Lionheart, Puchar Ameryki 1980) oraz przy dochodzeniach w sprawie morskich katastrof żaglowców (tragedia regat Fastnet Race 1979)[13]. W 1998 roku otrzymał "Small Craft Group Medal" przyznawany przez Royal Institution of Naval Architects[14].


Dawno nie widziałem tak bzdurnego tekstu  !


W 200roku otrzymał srebrny medal Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF)[15][16].

W swoich książkach Czesław Marchaj ściśle analizuje wiele zjawisk wcześniej znanych z żeglarskiego doświadczenia, ale nie opisanych poprzednio matematycznie, jak np. zjawisko dynamicznej niestabilności niektórych jachtów przy pełnych wiatrach[c], spowodowanych - jak Czesław Marchaj wykazał - zjawiskiem dynamicznej niestabilności. Prezentował także doświadczalne i teoretyczne (badania w tunelu i modelowanie matematyczne) weryfikacje (lub obalenia) faktów i mitów żeglarskich, jak np. mit o roli foka w powstawaniu efektu dyszy[3].


Idem beznadziejny tekst . Marcin Marchaj <mmarchaj@gmail.com>

4 août (Il y a 4 jours)

À Wikipedia Marcin Marchaj <mmarchaj@gmail.com>

5 août (Il y a 3 jours)

À Wikipedia Marcin Marchaj <mmarchaj@gmail.com>

08:01 (Il y a 8 minutes)

À Wikipedia


Szanowni Państwo,
Niedawno zmarł mój ojciec Czesław Marchaj . Widzę, ze wiele pism bierze dane z Wikipedii pisząc na temat mojego ojca a w Wikipedii "grzebał" mój "kolega" ze Szkoły Morskiej ( pseudonim PLUTOSTAN), byly komunista, który musi nienawidzić ojca z tej racji, ze mój ojciec był " wrogiem ustroju". Pisałem już do Państwa z prośbą , aby usunąć z Wikipedii hasło MARCHAJ skoro ma ono zawierać chore insynuacje. Ojciec mój był zapraszany na wiele wywiadów na temat swojego życia i nie ma naprawdę watpliwosci co do jego życiorysu podczas gdy czytając tekst w Wikipedii odnosi się wrażenie, że Marchaj kłamie na co mi zwracają uwagę jego przyjaciele. Wyszła też książką wywiad "Życiorys pisany wiatrem ", wydawnictwo ALMA . O ile więc ma być na jego temat jakaś wzmianka w Wikipedii to bardzo proszę aby ona była rzetelna.
Pozwolę sobie na parę uwag na temat aktualnego tekstu. Poprzedni byl zdecydowanie lepszy.
Marcin Marchaj
Czesław Marchaj (ur. 9 lipca 1918 w Słomnikach, zm. 21 lipca 2015[1]) – polski ekspert w dziedzinie aero- i hydrodynamiki oraz teorii żeglowania. Autor znanego podręcznika "Teoria żeglowania". Członek brytyjskiego Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Okrętowych[a].
Pionier badań aerodynamiki ożaglowania w tunelach aerodynamicznych[2] i naukowego podejścia, wzorowanego na aerodynamice lotniczej, do własności aerodynamicznych statków żaglowych.
Bezsensowne zdanie .
Polski zawodnik w klasie Finn w latach 50. i 60[3]. Konsultant budowy jachtów startujących w regatach Pucharu Ameryki[4].
Członek kadry narodowej, Akademicki Mistrz Polski, zwycięzca Regat Warszawa- Gdanisk i jako pierwszy Polak zwycięzca międzynarodowych regat w Sopocie.
   Spis treści
       1 Okres przed II wojną światową
       2 1939-1945
       3 Okres powojenny
       4 Działalność poza granicami Polski
       5 Uwagi
       6 Przypisy
       7 Bibliografia
Okres przed II wojną światową
W młodości interesował się lotnictwem i szybownictwem.
Nie "interesował się" tylko konkretnie latał na szybowcach wraz z Górą, Frey -Bieleckim, Zientkiem jako zapowiadający się pilot. Komuna zabronila mu latania.
Jak wynika z jego wspomnień i relacji rodzinnych miał studiować w Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie[5][6]. Jak sam twierdził, bezpośrednio przed wojną[7] był pracownikiem Instytutu Aerodynamicznego Politechniki Warszawskiej[b].
Co to znaczy " miął studiować "? Nie tylko studiował ,ale skończył tę szkolę jako prymus za co szkoła wysłała go w nagrodę na wystawę lotnicza w Paryżu w roku 1938 ym.
Co to znaczy " jak sam twierdzi" Czy ktoś twierdzi, że tak nie było ?
1939-1945
Jeśli chodzi o lata 1939 - 1945, to Czesław Marchaj, w wywiadzie udzielonym Stowarzyszeniu na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot" opowiadał, iż ukończył podchorążówkę ZWZ-AK, miał też wykonywać w Warszawie zadania wywiadowcze dla AK (obserwacja "volksdojczów" itp.). Po skończeniu podchorążówki byl przydzielony do wywiadu na Saskiej Kępie.
Zetknął się ze środowiskiem ruchu Zadruga został jej członkiem przyjmując imię "Władybor". Był też członkiem Stronnictwa Zrywu Narodowego i brał udział w kolportażu pisma "Zryw" - organu tej partii[8].
Jakiej partii ? Co za BZDURA ?
Zadruga_(organizacja)
Okres powojenny
Po II wojnie światowej Czesław Marchaj - jak sam twierdził - miał zablokowany dostęp do instytucji i organizacji związanych z lotnictwem, ze względu na podejrzenia władz o nieprzychylność ustrojowi PRL.[5][7]
Sam twierdzi, bo tak było i tak jest napisane w jego teczce w IPN. Świadków nie brakuje.
W swoich wspomnieniach[5][7] napisał, że związał się wtedy z żeglarstwem jako najbliższą lotnictwu i aerodynamice dziedziną. Gdyz zabroniono mu latania.
W 1949 roku został aresztowany za próbę ucieczki do Szwecji, tj. nielegalnego przekroczenia granicy i przebywał w areszcie przez półtora roku, do czerwca 1951 roku[5][7]. Orzeczoną dodatkowo karę grzywny obniżono w 1953 roku na mocy amnestii[9].


TOTALNA BZDURA. Proszę zobaczyć co na ten temat pisze mój ojciec . Siedziała jego zona, która jeszcze żyje i ja, jako dziecko.
W 1953 roku, korzystając ze swej wiedzy w dziedzinie aerodynamiki, zmodyfikował (w ramach przepisów klasowych) jacht klasy Finn i wygrał na nim regaty-maraton na trasie Warszawa-Gdańsk pokonując krajową czołówkę zawodników[10].
Wprowadził tzw prowadnice, która zezwalała na lepsza kontrole kształtu żagla. Malo istotna sprawa.
Poproszony o wyjaśnienie swojego niespodziewanego sukcesu, zaprezentował w zimie 1953/54 serię wykładów dla członków warszawskich klubów żeglarskich, zebranych i opublikowanych następnie w 1957 w formie książki: "Teoria żeglowania"[11]. Książkę tę Czesław Marchaj w dalszym okresie wielokrotnie przeredagowywał i rozbudował do serii opracowań z teorii budowy i użytkowania statków żaglowych, publikowanych regularnie w wielu językach.


Na ten temat jest bardzo dokładnie w "Życiorysie wiatrem pisanym". Wykłady to mało istotna sprawa.
Swoje dokonania potwierdził wygraną w 1956 roku międzynarodowych regat w klasie Finn w Sopocie. Był aktywnym zawodnikiem regatowym i działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego, a od 1959 roku pełnił w Związku funkcję wiceprezesa ds. szkoleniowych. W latach 60. rozpoczął działalność na forum międzynarodowym.
Jakim forum ?
W roku 1960 wyjechał po raz pierwszy na Uniwersytet w Southampton, gdzie został zatrudniony i spędził 2,5 roku (od czerwca 1960 do stycznia 1963). Powrócił do Polski w 1963. W latach 1962 - 1969 był przedstawicielem Polskiego Związku Żeglarskiego w YIRU (obecnie: ISAF - International Sailing Federation). W 1969 został odwołany z tej funkcji, być może za krytyczne uwagi wobec polityki władz PRL. Od roku 1967 ponownie przebywał w Southampton i miał tam pozostać do roku 1970[3].


Odwołany na skutek donosów ubesiaka ( nazwisko znam) z reprezentowania krajów socjalistycznych. Niemniej jednak pozostawiony przez władze YIRU w organizacji jako bezwzględny bezpaństwowy autorytet .
Działalność poza granicami Polski
W roku 1970 otrzymał w Anglii azyl polityczny. Poprosil o azyl po otrzymaniu nakazu powrotu do kraju. W 1976 roku skończył w Southampton studia filozoficzne[12].


TOTALNA BZDURA!


Rozpoczął też intensywną działalność naukową. A wcześniej co robił ?


Publikował szereg prac z teorii budowy i użytkowania statków żaglowych, był konsultantem przy budowie morskich jachtów regatowych (Lionheart, Puchar Ameryki 1980) oraz przy dochodzeniach w sprawie morskich katastrof żaglowców (tragedia regat Fastnet Race 1979)[13]. W 1998 roku otrzymał "Small Craft Group Medal" przyznawany przez Royal Institution of Naval Architects[14].


Dawno nie czytałem tak bzdurnego tekstu  !


W 200roku otrzymał srebrny medal Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF)[15][16].
W swoich książkach Czesław Marchaj ściśle analizuje wiele zjawisk wcześniej znanych z żeglarskiego doświadczenia, ale nie opisanych poprzednio matematycznie, jak np. zjawisko dynamicznej niestabilności niektórych jachtów przy pełnych wiatrach[c], spowodowanych - jak Czesław Marchaj wykazał - zjawiskiem dynamicznej niestabilności. Prezentował także doświadczalne i teoretyczne (badania w tunelu i modelowanie matematyczne) weryfikacje (lub obalenia) faktów i mitów żeglarskich, jak np. mit o roli foka w powstawaniu efektu dyszy[3].


Idem. Beznadziejny tekst . Zgłasza: Marcin Marchaj 178.36.12.25 (dyskusja) 08:13, 8 sie 2015 (CEST)

Silnik z tłokiem obrotowym[edytuj]

Wątek założony przed: 21:06, 8 sie 2015 (CET)
Status: nowe

Jego wady w postaci małej trwałości uszczelnień i dużego zużycia paliwa ograniczyły jego wykorzystanie do samochodów sportowych. Pełna dwuznaczność. Kompeletnie nie wiadomo, czy silnik jest wykorzystywany tylko w samochodach sportowych, czy wykorzystanie w samochodach sportowych jest ograniczone.

Fuel Stratified Injection[edytuj]

Status: nowe

Artykuł wskazuje na to, że Volkswagen opracował technologię podwójnego doładowania silnika zarówno kompresorem jak i turbosprężarką, technologię tą pierwotnie opracowała Lancia w modelu Lancia delta S4 już w 1985 roku, prosze o poprawę artykułu z racji tego błędu. Zgłasza: Wojtek 89.78.243.63 (dyskusja) 22:15, 6 sie 2015 (CEST)

Świat Dysku[edytuj]

Status: niepodjęte

Artykuł w formie PDF wygenerowany opcją "Pobierz jako PDF" nie zawiera w ogóle tabel ze spisem książek wchodzacych w skład cyklu, a bez nich artykuł traci dość mocno na użyteczności... Zgłasza: Użytkownik 195.66.98.6 (dyskusja) 21:43, 5 sie 2015 (CEST)

Problem niejako znany i nierozwiązany. W ogólności z generatorem PDF ciągle są jakieś problemy. Jego implementacja nie nadąża z pozostałymi zmianami w oprogramowaniu MediaWiki i nie mamy na niego żadnego wpływu. Na wersji angielskiej ów proces działa tak samo źle. Jedyne co mogę zasugerować, to zapisać sobie stronę „Wersja do druku” i we własnym zakresie poszukać innych narzędzi konwertujących HTML do PDF. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:22, 6 sie 2015 (CEST)

Refrakcja[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Refrakcja – zmiana kierunku rozchodzenia się fali elektromagnetycznej lub akustycznej, załamanie fali związane ze zmianą jej prędkości (zob. prędkość światła, prędkość dźwięku), gdy przechodzi do innego ośrodka[1]. Niekoniecznie do innego ośrodka, wystarczy, że ośrodek jest niejednorodny; zob. np. Refrakcja atmosferyczna. Zgłasza: 109.243.141.43 (dyskusja) 19:17, 5 sie 2015 (CEST)

Definicja jest podana za wiarygodnym źródłem, więc nie ma błędu. Ośrodek niejednorodny można zresztą uznać za układ wielu różnych ośrodków o stopniowo zmieniających się właściwościach. Michał Sobkowski dyskusja 20:20, 5 sie 2015 (CEST)
Tak rozumując, trzeba przyjąć, że atmosfera ziemska to układ nieskończenie wielu (kontinuum) ośrodków. Niby można. Definicja "podana za wiarygodnym źródłem" nie jest błędna, ale można ją rozszerzyć i doprecyzować.
Zgadza się. Rozszerzyć i doprecyzować definicję może każdy, trzeba tylko dysponować odpowiednim materiałem źródłowym. Ja nic odpowiedniego nie mam. Michał Sobkowski dyskusja 13:46, 6 sie 2015 (CEST)

Andrea Bocelli[edytuj]

Status: nowe

Zauważa się między innymi nieprawidłową technikę oddychania, niewłaściwe frazowanie oraz brak zaangażowania emocjonalnego w muzykę o kuriozalnym charakterze. Co to jest "muzyka o kuriozalnym charakterze"? Zgłasza: 109.243.168.39 (dyskusja) 13:36, 5 sie 2015 (CEST)

Chodzi raczej o kuriozalny brak zaangażowania emocjonalnego w muzykę. — Paelius Ϡ 17:25, 5 sie 2015 (CEST)
Być może, ale ten "kuriozalny" można sobie darować. "Zauważa się między innymi nieprawidłową technikę oddychania, niewłaściwe frazowanie oraz brak zaangażowania emocjonalnego" (i chyba nie w muzykę, tylko w śpiew). Poza tym, jak zauważyć "brak zaangażowania emocjonalnego"? Bocelli jest niewidomy i to może mieć wpływ na jego interpretację. Nie może np. wywracać oczami, co czyni wielu tenorów i co pewnie bywa odbierane jako zaangażowanie emocjonalne.
W źródle mamy "curious lack of emotional commitment to the music". A chodzi o wyraz emocjonalny, ekspresję muzyczną, bo oczywiście nie o nieznane nam emocje śpiewaka (w tym jego stopień zaangażowania), ani nie o grę aktorską. I jest to o tyle istotne, że opiera się na tym właśnie cała śmiechowość tego śpiewania, w którym każda fraza brzmi tak płasko i podobnie, że właśnie robi to wrażenie prawdziwego kuriozum-dziwa-osobliwości. W sumie jednak rzeczywiście to brzmi niejasno/niezręcznie. Najlepiej byłoby zmienić na "brak ekspresji", co pada w kilku recenzjach, które na szybko przejrzałem - ale nie bardzo wiem, którą wybrać (przy tym ciężko o drugi tekst ściślej muzykologiczny jako źródło, a jeden już tu mamy, i trochę słabo łączyć takie rzeczy). Nie bardzo mam więc inny pomysł, może rzeczywiście skrócić do "kuriozalny brak ekspresji", nawet bez drugiego źródła. Laforgue (niam) 05:28, 6 sie 2015 (CEST) Choćby z tych cytowanych na en mamy tu do wyboru "a curious lack of expression", "oddly inexpressive" i "interpretively blank" - tylko że źródło w przypisie jest zarazem syntetyczne i bardziej naukowe, lepiej nadając się na źródło wiki, nawet jeśli to trochę niejasne wyrażenie; a z reszty trochę ciężko wybrać najtrafniejsze. Laforgue (niam) 07:32, 6 sie 2015 (CEST) Jeszcze dodam osobiście, żeby rozjaśnić, że najgorsze są tu role dramatyczne i werystyczne. Ten brak ekspresji emocjonalnej wynika nie tylko z ograniczeń techniki wokalnej (chociaż to z oddechem jest tu bardzo poważne) i nie tylko z nieciekawej interpretacji (która nie wiem, z czego wynika, być może z przyzwyczajenia do stylu popowego, co y drugiej strony może tłumaczyć popularność B.), ale przede wszystkim z ograniczeń fizjologicznych czy tam anatomicznych. Niewielki z natury, delikatny głos po prostu nie podźwignie fizycznie potężnych skoków dynamicznych np. w Andrei Chenier i równie dobrze mógłby próbować basem :). Laforgue (niam) 09:31, 6 sie 2015 (CEST)

Heinz Jost[edytuj]

Status: w trakcie

"Biografia na niemieckojęzycznej Wikipedii.". Hasło encyklopedyczne to nie jest biografia. Zgłasza: 46.112.115.12 (dyskusja) 20:45, 4 sie 2015 (CEST)

Można polemizować: "biografia «opis życia i działalności jakiejś osoby»" ([16]). Natomiast rzeczywistym problemem jest to, że hasło z innej wiki nie może być źródłem. Poprosiłem autora o poprawienie. Michał Sobkowski dyskusja 22:42, 4 sie 2015 (CEST)
Doprecyzowanie: Nie autora hasła, tylko autora edycji, w której została dodana bibliografia. Michał Sobkowski dyskusja 08:38, 5 sie 2015 (CEST)

Kabaret Olgi Lipińskiej[edytuj]

Status: nowe

"W 1977 roku kabaret Lipińskiej zdjęto z anteny na kilkanaście miesięcy za opowiedziany przez Jana Kobuszewskiego dowcip o pierogach: „Kto prosił ruskie? Nikt, same przyszli” – stało się to za interwencją ambasady radzieckiej, która dopatrzyła się w dowcipie aluzji do obecności wojsk radzieckich w Polsce." Słowo "ruskie" nie pada. Pan Janeczek chce opowiedzieć dowcip, ale jest uciszany. I chyba wreszcie opowiada o "leniwych". Zgłasza: 213.241.11.187 (dyskusja) 13:18, 4 sie 2015 (CEST)

Jan Kobuszewski i dowcip o pierogach [17]; podobno wersja taka jak w Wiki jest w tej książce: Tadeusz Pikulski, Prywatna historia telewizji publicznej, strona 156 – jeżeli ktoś ma tę książkę proszę o sprawdzenie – Darekm135 (dyskusja) 16:15, 4 sie 2015 (CEST)

Megantrop[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Meganthropus africanus prowadzi do Megantrop. Jednak w artykule Australopithecus africanus mamy że Meganthropus africanus to synonim "Australopithecus africanus" Czy nazwa jest dwuznaczna czy sprawa jest może bardziej złożona? Zgłasza: Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 00:24, 4 sie 2015 (CEST)

Dodała to Dixi w haśle Australopitek w tej edycji, potem Ark przeniósł do hasła A. africanus. W żadnym z haseł nie ma źródeł na nazwy. Michał Sobkowski dyskusja 09:42, 4 sie 2015 (CEST)
Dixi to kobieta. — Paelius Ϡ 10:32, 4 sie 2015 (CEST)
Nie afiszuje się z tym specjalnie. :-) Poprawiłem w moim wpisie powyżej. Michał Sobkowski dyskusja 15:01, 4 sie 2015 (CEST)

Osioł (Shrek)[edytuj]

Status: nowe

Kiedy teść Shreka – król Harold zaczyna chorować, Shrek jest wzięty pod uwagę jako dziedzic jego ziem. Nie mając jednak zamiaru rezygnować z ukochanego bagna, Shrek rekrutuje swoich przyjaciół, Osła i Kota w Butach, aby usadzili na tronie buntowniczego Artura jako nowego króla. Księżniczka Fiona, natomiast staje na czele grupy koleżanek, aby odeprzeć zamach stanu przygotowywany przez porzuconego Księcia z bajki, który ich zauważa i zamyka w lochu. Na szczęście Kot w butach i Osioł odkrywają ich plany i wydostają królewny z lochu. W trzeciej części występuje też przypadkowa zmiana ciał; Osioł jest w ciele Kota w butach i na odwrót. Czarnoksiężnik naprawiając swój błąd pozostawia obce postaciom ogony. To jest bełkot - stylistyczny i interpunkcyjny. Zgłasza: 164.127.223.123 (dyskusja) 22:09, 3 sie 2015 (CEST)

Lądowisko Częstochowa-Rudniki[edytuj]

Status: nowe

W nawiązaniu do zgłoszonego przez SSS błędu ja również podzielam to zdanie. Podczęstochowskie lotnisko w Rudnikach nigdy nie było lotniskiem cywilnym. Wyjątek stanowi rok 1983 kiedy to 6 czerwca 1983 roku o godz. 10.35 wylądował pierwszy rejsowy samolot AN-24 z pasażerami na pokładzie. Cena biletu do Warszawy wynosiła 990 zł. Rejs powrotny do stolicy zaplanowano na godziny 15.30 i 18.45 natomiast do Gdańska na 11.25. Lotnisko otwarto w związku z czasowym zamknięciem lotniska w Katowicach-Pyrzowicach oraz z wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce. Od 29 czerwca Częstochowa otrzymała chwilowe połączenie lotnicze z Koszalinem. Zgłasza: Stefan Sitek 94.251.245.131 (dyskusja) 21:51, 3 sie 2015 (CEST)

"Za czasów PRL-u lądowisko jako lotnisko obsługiwało ruch pasażerski do szeregu polskich miast" - za czasów PRL-u lądowisko jako lotnisko obsługiwało ruch pasażerski tylko do Warszawy. Było to w roku 1983 w sezonie letnim. Trwał jubileusz 600lecia Jasnej Góry i jednocześnie na lotnisku w Pyrzowicach trwał remont drogi startowej. PLL LOT uruchomiły samolotami Antonow24W połączenie z Częstochową korzystając z okazjonalnego wzrostu głównie zagranicznego ruchu pielgrzymkowego. Przewoźnik dysponował w tym czasie rezerwą taborową z racji zawieszenia połączenia z Katowicami. Nigdy wcześniej ani później lotnisko Rudniki nie służyło komunikacji lotniczej. Zgłasza: SSS 89.65.81.171 (dyskusja) 16:56, 3 sie 2015 (CEST)

John Turner[edytuj]

Status: nowe

Kłaniam się! Nie zachowana jest kolejność premierów Kanady. John Turner oraz Pierre Trudeau - ten i ten jest siedemnastym premierem tego kraju. Pozdrawiam Zgłasza: Stefan Sitek 94.251.241.169 (dyskusja) 14:41, 3 sie 2015 (CEST)

Elżbieta Czyżewska[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"od 1967 na emigracji w Stanach Zjednoczonych". Z sekcji Ofiara marca 1968 wynika, że od 1968. Zgłasza: 164.127.223.123 (dyskusja) 20:52, 2 sie 2015 (CEST)

  • Ze źródła wynika, że wyjechała w konsekwencji marca 68. Tak też poprawiłem. Ale wątpliwości jest więcej. Jedno ze źródeł mówi o tym, że David Halberstam przyjechał do Polski „gdzieś tam z początkiem 1967 roku”, zaś artykuł w "New York Times" (który w konsekwencji spowodował jego wyjazd z Polski) został opublikowany „gdzieś tak w styczniu 1968 roku”. Artykuł zaś mówi, że „Czyżewska wyszła za mąż za Halberstama, 13 czerwca 1965 roku”, a „publicysta wyjechał z Polski w 1967 roku”. Artykuł 5 lat temu został oznaczony jako DA, ale jak na obecne standardy mocno kuleje. Jacek555 21:29, 2 sie 2015 (CEST)

Śródmieście (dzielnica Kowna)[edytuj]

Status: nowe

Skad nazwa Śródmieście? Przecież opisywana część Kowna nazywa się Centras i nie jest żadną dzielnicą administracyjną, tylko starostwem. Zgłasza: papies 5.172.247.216 (dyskusja) 19:06, 2 sie 2015 (CEST)

SS Częstochowa[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Kłaniam się! W 'Leksykonie Morskim' autorstwa Ireneusza Grajewskiego i Józefa Wójcickiego przeczytałem iż statek towarowy 'Częstochowa' zatonął na minie magnetycznej 20 lipca 1941 roku. Która data jest prawdziwa? Czy sierpień czy lipiec. Przesyłam pozdrowienia. Zgłasza: Stefan Sitek 94.251.231.34 (dyskusja) 18:04, 2 sie 2015 (CEST)

Obstawiam, że jednak sierpień (lectio difficilior), ale to jedynie przypuszczenie. — Paelius Ϡ 19:30, 5 sie 2015 (CEST)

Języki bantu[edytuj]

Status: nowe

To samo, wygląda na jakieś 2/3 powierzchni, a już ludności to pewnie ledwo połowa. Zgłasza: 83.6.31.154 (dyskusja) 10:55, 1 sie 2015 (CEST)

Języki bantuidalne[edytuj]

Status: nowe

Języki te używane są na terenie niemal całej Afryki subsaharyjskiej z wyjątkiem Afryki Zachodniej oraz terenów Namibii.

Przesada i nieprawda, pominięto Etiopię i nilo-saharyjskie, a tratowana jako wyjątek w piątek A.Z. obejmuje prawie całą 200-milionową Nigerię. Zgłasza: 83.6.31.154 (dyskusja) 10:49, 1 sie 2015 (CEST)

Teatrzyk Zielona Gęś[edytuj]

Status: nowe

"Porfirion Osiełek (postać zaczerpnięta z wcześniejszej powieści Porfirion Osiełek czyli Klub Świętokradców[1])". W "Zielonej Gęsi" występuje Osiołek Porfirion (w tej kolejności i przez "o"; w powieści zaś "Porfirion Osiełek"). Zaczerpnięte z powieści jest chyba tylko imię. Tak pisał o tej postaci K.I.G. w "Zielonej Gęsi" pt. „Imieniny prof. Bączyńskiego”, czyli „Ostrożnie z życzeniami!”: "A n o n s: W jednej z najbliższych Zielonych Gęsi” do wesołej gromadki przekrojowej, złożonej z: 1) prof. Bączyńskiego, 2) Hermenegildy Kociubińskiej, 3) Psa Fafika, 4) Piekielnego Piotrusia i 5) Niefrasobliwego Gżegżółki, dołączy się, kochani, nowa Postać: 6) OSIOŁEK PORFIRION. Szan. Autor obmyślał OSIOŁKA PORFIRIONA przez całe 6 (sześć) lat za drutami niemieckiego obozu Altengrabow, nic więc dziwnego, że jest to postać groteskowo-heroiczna. OSIOŁEK PORFIRION to fenomen: dzieli, mnoży, ryczy, mówi śmieszne wiersze i... pracuje". Zgłasza: 164.127.223.123 (dyskusja) 01:46, 1 sie 2015 (CEST)

Kategoria:Ambasadorowie w Watykanie[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Podmiotem prawa międzynarodowego jest Stolica Apostolska, a nie Watykan. Wszystkie te kategorie są błędnie nazwane, są to ambasadorowie przy Stolicy Apostolskiej. Zgłasza: 164.126.142.138 (dyskusja) 22:09, 31 lip 2015 (CEST)

Wg Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych krótką nazwą państwa jest Watykan, więc błędu raczej nie ma--Felis domestica (dyskusja) 23:05, 31 lip 2015 (CEST)
Odpowiedź nie na temat. Podmiot prawa międzynarodowego nazywa się Stolica Apostolska. Proszę poczytać Ustrój polityczny Watykanu i Stolicy Apostolskiej, pierwsze zdanie. --164.126.142.138 (dyskusja) 23:37, 31 lip 2015 (CEST)
Państwa mają różne nazwy oficjalne uwarunkowane historycznie (np. Zjednoczone Królestwo, Królestwo Niderlandów, Związek Australijski, Stolica Apostolska), jednak w w każdym z wymienionych wypadków w języku polskim stosuje się nazwę skróconą, w wymienionych przykładach pochodzącą od nazwy lokalizacji – nazwy wysp/krainy/kontynentu/miasta. Jest to sankcjonowane normami językowymi, a nie aktami prawnymi innych państw. Kenraiz (dyskusja) 00:23, 1 sie 2015 (CEST)
Chyba chodzi o to, że ambasadorowie nie są przy państwie Watykan, tylko przy „organizacji” (czy jak to nazwać) o nazwie Stolica Apostolska. Stolica Apostolska nie jest państwem (a w szczególności nie jest państwem Watykan), więc fakt, że państwo, na którego terenie ma ona siedzibę, ma jakąś nazwę skróconą jest, jak się zdaje, nieistotny. Swoją drogą np. ambasadorowie RP przy SA nie są „w Watykanie” tylko we Włoszech. Nie wiem jednak, jak to bywało w przeszłości, ale zdaje się, że nazywanie np. XVI-wiecznych hiszpańskich posłów przy Stolicy Apostolskiej „ambasadorami w Watykanie” jest nieco nieścisłe. kij 178.36.244.239 (dyskusja) 01:08, 1 sie 2015 (CEST)
Zamiast wymyślać proch: po pierwsze, sięgnąć do witryny MSZ i znaleźć w katalogu przedstawicielstw "Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej", po drugie, uzgodnić ten art ze wskazanym już "Ustrój polityczny Watykanu i Stolicy Apostolskiej". [@]

Akt końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie[edytuj]

Status: nowe

Watykan? Podmiotem prawa międzynarodowego jest Stolica Apostolska. Zgłasza: 164.126.142.138 (dyskusja) 22:01, 31 lip 2015 (CEST)

Gawain[edytuj]

Status: nowe

"Sir Lancelot wymordował wszystkich braci Gawaina". Zabił ich w rycerskiej walce, a nie "wymordował". Zgłasza: 164.127.223.123 (dyskusja) 13:30, 31 lip 2015 (CEST)

Liga Europy UEFA (2014/2015)[edytuj]

Status: nowe

w szablonie w szczegółach turnieju błędnie wpisano konfederacje zamiast federacje - błąd powtarza się w innych latach np. 2015/2016 Zgłasza: Robert Kania (dyskusja) 00:03, 30 lip 2015 (CEST)

Karakalla[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Chciałbym zgłosić błąd dotyczący daty urodzenia Karakalli. Poprawiłem ją sam, ale poprawka została wycofana z propozycją abym zgłosił ją tutaj. Więc oto proszę, jestem! Źródło na które się powołuję to "Poczet cesarzy rzymskich" Aleksandra Krawczuka, które służy w tej tematyce wielokrotnie za bardzo wiarygodne źródło. Uważam, że jeśli na wikipedii, przy dacie urodzenia Karakalli nie ma odpowiedniego odnośnika do konkretnego źródła, a ja przedstawiam jak najbardziej wiarygodne źródło w tej sprawie, to można, a nawet powinno się tę datę zmienić z zamieszczonym odnośnikiem do podanego przeze mnie źródła. Jeśli ktoś uzna, że rok 188 jest bardziej adekwatny, to niech poda swoje źródło informacji, może będzie silniejsze od Krawczuka. Na dzień dzisiejszy jest NIC - przeciw Krawczukowi, więc wybór jak dla mnie jest oczywisty. Kiedyś powołałem się na anglojęzyczną wikipedię, jako źródło i zostałem poinformowany, że wikipedia tworzona w innych językach nie jest bazą źródłową tylko poważne publikacje. Jeśli "Poczet cesarzy rzymskich" nie jest poważną publikacją, to ja się całkowicie poddaję, więcej nic nie poprawiam, bo nie ma to absolutnie żadnego sensu! Wracając jednak do wikipedii zagranicznych, jest wśród nich podział na te, które uznają rok 188 i na te, które uznają rok 186. Siły się rozkładają około 2:1 na korzyść tej pierwszej. Widocznie mają swoje wiarygodne źródła, które dla nas jak mnie już poinformowano, miarodajne nie są. My mamy swoje źródła (także kilka innych państw) i zobaczymy jaki będzie tego efekt. Zobaczymy, czy działają zasady, o których tak ochoczo mnie tu informowano. Naprowadzam dokładnie na źródło informacji: "Poczet cesarzy rzymskich" strony 290 i 298. Na stronie 290 jest to jedynie rezultat wywodu logicznego polegającego na tym, iż autor (Aleksander Krawczuk) stwierdza, że Karakalla był starszy od Gety o trzy lata, powyżej podana jest podana dokładna data urodzenia Gety przypadająca na rok 189. Kolejna strona 298, wprost podaje datę urodzin Karakalli na 4 kwietnia 186 r. Więc??? Chciałbym podzielić się przy okazji swoimi spostrzeżeniami. Wikipedia podaje, że Karakalla poślubił Plautyllę w roku 202, a więc wtedy kiedy miał lat 14! Może i w tamtym czasie to był odpowiedni wiek do zawierania małżeństw, ale raczej dla dziewczynek (i to w drodze wyjątku) ale nie dla chłopców! Jeśli przyjmiemy, że urodził się w roku 186, dwa lata w tym wypadku robi kolosalną różnicę! Ponadto, Karakalla został Cezarem (czyli następcą) w roku 196 a Augustem (pełnoprawnym władcą) w roku 198, odpowiednio mając lat 8 i 10 lub 10 i 12. To też robi dużą różnicę, ponieważ nie mógłby zostać pełnoprawnym władcą chłopiec ni uznany za mężczyznę. Taką "pełnoletność" uzyskiwało się po przywdzianiu togi virilis (męskiej togi) w wieku około 13 lat. Rok można było przyspieszyć, ale nie trzy! To tyle. Czekam na efekty... Zgłasza: Jacek z Anglii (dyskusja) 22:20, 29 lip 2015 (CEST)

(AB)The Oxford Companion to Classical Civilization (eds. Simon Hornblower, Antony Spawforth, Esther Eidinow), Oxford University Press (2014), p. 148: "Caracalla, nickname (from his Celtic dress) of Marcus Aurelius Antoninus (AD 188–217), emperor AD 198–217 (...)".
Timothy Venning (ed.), A Chronology of the Roman Empire; Continuum International Publishing Group; London, New York 2011; pp. 555–556: "AD 188 (...) 4 April: Birth of Septimius Severus and Julia Domna’s first son Lucius Bassianus (later the Emperor Caracalla)".
http://www.roman-emperors.org/caracala.htm : "Caracalla was born 4 April 188 in Lyon".
http://www.roman-empire.net/decline/caracalla.html : "Caracalla was born on 4 April AD 188 in Lugdunum (Lyons)".
http://www.ancient.eu/Caracalla/ : "Emperor Caracalla was born Lucius Septimius Bassianus on the 4th of April 188 CE in Lugdunum (Lyon)".
http://www.britannica.com/biography/Caracalla : "Caracalla, also spelled Caracallus, byname of Marcus Aurelius Severus Antoninus Augustus, original name (until 196 ce) Septimius Bassianus, also called (196–198 ce) Marcus Aurelius Antoninus Caesar (born April 4, 188 ce, Lugdunum [Lyon], Gaul — died April 8, 217, near Carrhae, Mesopotamia)".
https://books.google.pl/books?id=zGY1Sqjwf8kC&printsec=frontcover&dq=isbn:0816074828&hl=pl&sa=X&ved=0CCAQ6AEwAGoVChMI1rCio7eIxwIVxxAsCh3dhAMF#v=onepage&q&f=false : p. 25: "Born 4 April 188 at Lyon".
http://www.knerger.de/html/regenten_27.html : "Marcus Aurelius Antonius gen. Caracalla, geb. 4.4.188 in Lugdunum (heute Lyon), gest. 8.4.217 in Mesopotamien".
Itd... itd...
Są też źródła na rok 186 (zdecydowanie mniej liczne i na pierwszy rzut oka jakby "mniej poważne"):
(tu razem ze 188): google books : "Caracalla (geb. 186/188)".
http://www.livius.org/articles/person/caracalla/ : Caracalla: emperor of the Roman world (211-217). Names: 4 April 186: Lucius Septimius Bassianus".
http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/caracalla-186-217ad-born-lucius-septimius-bassianus-and-news-photo/113488641 : "Caracalla 186 - 217AD born Lucius Septimius Bassianus and later called Marcus Aurelius Septimius Bassianus Antoninus Augustus Roman Emperor From the book Crabbs Historical Dictionary published 1825...".(AB)
No a ja znalazłem "Poczet cesarzy rzymskich" Aleksandra Krawczuka - polskie źródło, dla polskiej wikipedii. I co teraz? Z anglojęzycznych źródeł mogę Panu np. przytoczyć Michaela Granta, który w swojej książce "The Severans" podaje rok urodzenia Karakalli na 189. Dziwne co, nie? Anglojęzyczny, jak Pan lubi i bardzo renomowany.
Jeśli chodzi o zagraniczne wikipedie, to rok 186 jako rok urodzenia Karakalli znajdziemy w następujących językach:
bretońskim, bośniackim, katalońskim, walijskim, estońskim, baskijskim, fińskim, hebrajskim, ormiańskim, gruzińskim, koreańskim, litewskim, macedońskim, suahili, serbskim, serbo-chorwackim, tagalskim (Filipiny) i tureckim. W malajskim natomiast są dwie daty podane - ot taka ciekawostka.
Nie powie mi Pan, że wikipedyści posługujący się tymi językami oparli swą wiedzę na jedynym źródle świata, podającym rok 186, tj. na "Poczcie cesarzy rzymskich"!!!
  • Thomas R. Martin, w Starożytny Rzym: Od Romulusa do Justyniana, Wydawnictwo Poznańskie 2014, ISBN 978-83-7177-989-3 podaje datę urodzenia 188 rok n.e. Aleksander Krawczuk, wielki popularyzator kultury antycznej, mógł się pomylić. Belissarius (dyskusja) 04:15, 30 lip 2015 (CEST)
A dlaczego to pan Thomas Martin miał się nie pomylić? Jest w czymś lepszy od Krawczuka? Krawczuk - jak już wyżej pisałem - podaje w dwóch miejscach taka datę, więc się na czymś oparł, nie jest to błąd, tylko wynik dedukcji. Tak, dedukcji i na końcu udowodnię skąd się ona wzięła. A teraz odpowiadam na powyższe.
Myślałem, że powołujemy się na konkretne publikacje drukarskie a nie na stronki internetowe, na pierwszy czy drugi rzut oka mniej lub bardziej wiarygodne, tzn bardziej obiektywnie czy subiektywnie. Też znalazłem kilka odnoszących się do roku 186 i to całkiem wiarygodne i niczego sobie renomowane.
http://www.livius.org/articles/person/caracalla/
http://www.humanitiesweb.org/spa/rai/ID/1726
http://earlyworldhistory.blogspot.co.uk/2012/04/edict-of-caracalla.html
http://www.ancientromanemperors.net/caracalla.html
http://www.unrv.com/decline-of-empire/septimius-severus.php
http://www.nndb.com/people/854/000107533/ - tu mamy podwójnie
tu też : google books 1
Także kilka książek się znajdzie. Jeśli trzeba doszukam więcej...
google books 2 (książka)
google books 3 (książka)
google books 4 (książka)
google books 5 (książka)
Lecz na deser zostawiłem starożytne źródło, którego autentyczności chyba Pan nie zaprzeczy? "Historia augusta" pióra Aeliusza Spartianusa.
Proszę sobie sprawdzić przypis nr 30 w tym:
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Historia_Augusta/Geta*.html
oraz przypis 66 w tym:
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Historia_Augusta/Caracalla*.html
(stepmother - macocha)
Cały spór wywodzi się z wiary a nie dokumentów, czy Karakalla był synem Julii Domny czy pasierbem jak utrzymuje Spartianus. Jeśli był pasierbem tzn, że był synem Sewera z pierwszego małżeństwa, a więc musiał urodzić się przed latem 187 kiedy zmarła jego pierwsza żona. Nikt poza Spartianusem nie informuje o tym, że Julia Domna była macochą Karakalli, więc wszyscy przyjęli, że w takim razie jest jej synem, urodzonym około rok po jej ślubie z Sewerem. Czyli mamy podział na zwolenników milczenia i zwolenników niewygodnych informacji. Herodian i Dion nic konkretnego na ten tema nie mówią. Spartianus twierdzi, że Karakalla urodził się z pierwszego małżeństwa. Więc? Domniemanie na podstawie milczenia, czy konkretna informacja?
  • Nie jest rolą wikipedystów dociekanie, które ze źródeł ma rację. W artykule należy przedstawić wszystkie poglądy i dane opublikowane w wiarygodnych źródłach, opatrując je odpowiednimi przypisami. Michał Sobkowski dyskusja 07:55, 30 lip 2015 (CEST)
    • (AB) The Oxford Companion to Classical Civilization, A Chronology of the Roman Empire i Starożytny Rzym: Od Romulusa do Justyniana to jednak "konkretne publikacje drukarskie". Wydaje się, że jako datę urodzin Karakalli powinno się podać 4 kwietnia 188 (zdecydowana większość źródeł), dodając uwagę lub przypis o istnieniu źródeł podających rok 186. Dodam jeszcze jedno źródło: Stephen Kershaw, A Brief History of the Roman Empire, Robinson Publishing (2013): "His [Septimius Severus] marriage to Paccia Marciana was childless, but his second marriage, to Julia Domna, produced two sons in quick succession: L. Septimius Bassianus (better known by his nickname Caracalla) in 188, and P. Septimius Geta the year after (see Genealogy Table 4)". A ponieważ nie emocjonuję się tym "sporem" (vide "!!!"), podam też źródło na rok 186: Sextus Aurelius Victor, Die römischen Kaiser: Liber de Caesaribus (Lateinisch - Deutsch), Herausgegeben, übersetzt und erläutert von Kirsten Groß-Albenhausen und Manfred Fuhrmann, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt; Artemis & Winkler Verlag Zürich/Düsseldorf 1997, przypis na s. 230: "Antoninus: Lucius Septimius Bassianus, *4. Au­gust [a więc i inny miesiąc] 186 in Lyon, römischer Kaiser 4. Februar 211 - 8. April 217". Ale jeszcze raz zaznaczę, że źródła podające rok 188 są zdecydowanie liczniejsze. (AB)

Do Michała Sobkowskiego. Do Pańskiej wypowiedzi, nic dodać, nic ująć. Ja jestem za! "Wszystkie poglądy", a więc należy podać obie daty. Tylko czy to zadowoli obrońców roku 188? Podałem wiarygodne źródła - Krawczuk, Spartianus, nawet Jona Lendering, tak często przywoływany przez Wikipedię (w pierwszym linku Liviusa). Przytoczyłem też pracę bardzo znanego na Zachodzie (i w Polsce również) historyka Michaela Granta w książce "The Severans", gdzie podaje rok urodzenia Karakalli na 189! Sorry, ale jakie by nie były współczesne źródła, jeśli się nie powołują na źródła starożytne, nie są źródłami wiarygodnymi, ponieważ wszystkie one, bez wyjątku, powielają tylko (z wyjątkiem Granta) rok 188 lub 186. Na dzień dzisiejszy przeważa ilość tych co powiela się wzajemnie na rok 188. Tak, powielają, ponieważ twierdzą tak, bez podania źródła tej informacji - jakiejkolwiek! Ja dokopałem się do korzeni - do Diona, Herodiana i Spartianusa - i tylko ten ostatni podaje jakieś konkrety, reszta milczy, co pozwoliło wysunąć, błędny moim zdaniem wniosek, iż bracia musieli pochodzić od obu tych samych rodziców. Spartianus mówi, że tak nie było. Przytaczam cytaty:

"Antoninus also planned to slay Geta's mother, his own step-mother,30 because she mourned for his brother"
"It is of interest to know the way in which they say he married his stepmother Julia.66"

Przytoczyłem też argumenty logiczne, do których mogę dołożyć jeszcze kilka. Prócz tych jakie już podałem (niemożliwość sprawowania pełnej władzy cesarskiej bez togi virilis, zbyt wczesny, nawet jak na standardy starożytnego Rzymu ożenek) dodam jeszcze, w niczym innym jak w dużej różnicy wieku pomiędzy braćmi uzasadnienie wieloletnich różnic w nadawaniu im godności cesarskich. W przypadku tytułu Cezara różnica wynosi dwa lata, a Augusta aż lat 11! (Karakalla cezarem w 196, Augustem w 198, Geta odpowiednio 198 i 209). Z jakisz to powodów, rzekomo ledwie rok młodszy Geta miałby być tak niesprawiedliwie traktowany przez ojca? Jacek z Anglii (dyskusja) 14:21, 30 lip 2015 (CEST)

  • (AB) To ja przytoczę źródło niejako referencyjne: The Cambridge Ancient History, Second edition, vol. XII: The Crisis of Empire, A.D. 193–337, eds. Alan K. Bowman, Peter Garnsey, Averil Cameron; Cambridge University Press 2008, p. 6: "Severus’ second wife was Julia Domna, daughter of the priest of Baal at Emesa, who was a descendent of the old ruling dynasty there, and she bore him two sons, Bassianus, born on 4 April 188, and Geta, born on 7 March 189". Czy ta publikacja według Pana też "powiela rok 188"?
  • Gibbon, którego trudno posądzać o powielanie, twierdzi, że Karakalla i Geta byli rodzonymi braćmi: "Two sons, Caracalla and Geta, were the fruit of this marriage".(AB)
Czy powiela rok 188? Jak najbardziej tak! I cała reszta pewnie powiela właśnie za tym "źródłem", a owo "źródło" powiela nie wiadomo za czym. Celowo ująłem w cudzysłów, ponieważ źródłami są dokumenty historyczne, a nie współczesne, choć renomowane publikacje, które na nie z jakiś powodów powoływać się nie chcą. Gdyby owe dzieła napisały tak, powołując się na jakikolwiek zapis, któregokolwiek ze starożytnych skrybów (ja się powołuje na Spartianusa) lub wspomniały o jakimkolwiek dokumencie, liście, inskrypcji na jakiejkolwiek budowli, to wycofuję wszystko co do tej pory napisałem i uznaję rok 188. Jednak nikt nie przytacza na to żadnych dowodów! Wszystko oparte na domyśle, że Karakalla i Geta są braćmi pochodzącymi od jednej matki. Spartianus - ŹRÓDŁO historyczne - to podważa.
(AB) O ile się orientuję, dla Wikipedii źródłem niekoniecznie są dokumenty historyczne, lecz raczej właśnie owe "renomowane publikacje", które w zdecydowanej większości wskazują na rok 188.(AB)

Błagam podpisujcie się ;) bo zaczynam się gubić kto tu ma jakie argumenty, dzięki Strazak sam (dyskusja) 16:06, 30 lip 2015 (CEST)

To ja oznaczyłem początek i koniec swoich wpisów (AB).
Ja podważam właśnie owe "renomowane źródła" (nie wiem czemu Pan to ujmuje w cudzysłów, jeśli dla sarkazmu, to pełna zgoda). Podważam ich rzetelność na braku powołania się na konkretny dokument potwierdzający ich jakże radośnie uznany rok 188. Na jakiej podstawie się pytam? Nikt tego w najmniejszym nawet stopniu nie uzasadnił. Moje próby uzasadnienia biją te "źródła" pod każdym względem. Nie wystarczy mieć dobrą tylko renomę, trzeba swój pogląd czymś uzasadnić, na czymś go oprzeć. Ja opieram to na przesłankach historycznych i logicznych, pozostali obrońcy roku 188 ("źródła") - na... niczym. Jacek z Anglii (dyskusja) 16:29, 30 lip 2015 (CEST)
(AB) Cudzysłów oznaczał, że zacytowałem Pańskie określenie. Wikipedia nie opiera się na "przesłankach historycznych i logicznych" (cytat), lecz na źródłach, nawet jeśli Pana "próby uzasadnienia biją te 'źródła' pod każdym względem" (cytat).(AB)

Panie AB! "Przesłanki historyczne" stanowią bazę źródłową dla szanujących się prac historycznych, którymi według Pana są prezentowane przez Pana publikacje, lecz niestety nieopierające się na nich. Innymi słowy - Przesłanki historyczne, to najprawdziwsze w świecie ŹRÓDŁA, z których czerpiemy naszą WSPÓŁCZESNĄ wiedzę. Współczesna wiedza nie ciućka wiedzy z palucha, tylko właśnie z przesłanek historycznych, drogi panie AB!. Idąc pańskim tokiem argumentacji, co zatem z naszym Krawczukiem, byłym ministrem kultury, autorem wielu uznanych w Polsce i za granicą publikacji??? Co Jonem Lenderingiem? Co ze Spartinusem? Czy ktoś zważył ich wartość w stosunku do publikacji optujących za rokiem 188, że uznaje ich za mniej ważnych od tamtych? Tak, moje próby uzasadnienia biją owe "źródła", które tylko coś stwierdzają bez żadnego uzasadnienia. Ja uzasadniłem na kilku płaszczyznach. Jacek z Anglii (dyskusja) 17:22, 30 lip 2015 (CEST)

(AB) Proszę więc opublikować swoje uzasadnienia, i wtedy będą one mogły być źródłem dla Wikipedii. Jest Pan Wikipedystą, a nie wie Pan, czym są źródła w Wikipedii. Odsyłam do Wikipedia:Źródła. Z całym szacunkiem, ale The Cambridge Ancient History jest wg zasad Wikipedii źródłem rzetelniejszym od Pana "prób uzasadnień".(AB)
"Jest Pan Wikipedystą, a nie wie Pan, czym są źródła w Wikipedii".
Błędny wniosek i dość prymitywny sarkazm. Stwierdziłem, że źródła wikipedii w tym temacie opierają się na nieuzasadnionych przesłankach. Coś tylko stwierdzają. Żałuję tylko, że (jak na razie) nie mam dostępu do książki Anthonego Birleya. On właśnie, jeśli coś stwierdza, to zaraz podaje na jakiej podstawie. To jest właśnie rzetelne i w pełni wiarygodne podawanie informacji, a nie powielanie nawet nie wiadomo czyjego stwierdzenia na temat 188 roku. Wynik jest prosty. Stwierdzenia oparte na niczym, są lepsze od tych z uzasadnieniem, bo jest ich więcej.
"Proszę więc opublikować swoje uzasadnienia, i wtedy będą one mogły być źródłem dla Wikipedii".
Właśnie to robię! Tak, tak, nie żartuję! Tylko, że ja podam dwie możliwości powołując się na "przesłankę historyczną" właśnie, na Spartianusa. Nie będę się upierał przy 186 roku, tak jak pan upiera się przy 188. Ja w przeciwieństwie do pana nie czuję się na siłach aby jednoznacznie rozstrzygnąć ten spór. Z resztą Krawczuka pan nie uznaje, a mnie pan uzna... yhy.
"Z całym szacunkiem, ale The Cambridge Ancient History jest wg zasad Wikipedii źródłem rzetelniejszym od Pana "prób uzasadnień"."
Czyli ta praca jest według pana rzetelniejsza od prac Krawczuka, Lenderinga i Spartianusa. No cóż, wygrał pan. Tak pan stwierdził i koniec, co tu dalej dyskutować... Jacek z Anglii (dyskusja) 19:01, 30 lip 2015 (CEST)
(AB) Stwierdził Pan: "Żałuję tylko, że (jak na razie) nie mam dostępu do książki Anthonego Birleya". Służę: Anthony R. Birley, Septimius Severus: The African Emperor, Routledge, London & New York 1999. I cytat ze strony 215: "Septimius Bassianus =M.AURELIUS ANTONINUS= ‘Caracalla’. Born 4 April 188". I dla pewności, że to nie literówka – ze strony 76: "Her [Julia Domna] first child, a son, was born on 4 April 188, at Lugdunum, and was given the cognomen of his mother’s father, Bassianus; the praenomen is not recorded". Stwierdził Pan też: "co tu dalej dyskutować...". Absolutnie się z tym zgadzam.(AB)
Cały problem rozbija się o to, czy dani historycy uznają HA za źródło historycznie wiarogodne. Krawczuk jest zabraniany na studiach historycznych jako lektura (podobnie jak Davies), więc Poczet raczej jako źródło odpada. — Paelius Ϡ 19:45, 5 sie 2015 (CEST)
Zabraniany??? Być może niezalecany.
Nie za bardzo widzę różnicę. Krawczuki są libri non gratae. — Paelius Ϡ 22:25, 6 sie 2015 (CEST)
Różnica raczej zasadnicza – tak jak między rodzajem męskim (liber, libri) a żeńskim (grata).
Z drugim zgoda (moim jedynym wytłumaczeniem jest temperatura...), z pierwszym niekoniecznie. Tym niemniej sprawa jest raczej jednoznaczna. — Paelius Ϡ 17:33, 7 sie 2015 (CEST)

Widzę, że dyskusja trwa dalej, choć ja się już poddałem. Dodam tylko, że Wikipedia jest niekonsekwentna w swej uznaniowości autorów książek. W rozdziale Karakalli Krawczuk jest be, ale w rozdziale Gety jest już ok. Tam jest data urodzin Gety z "Pocztu cesarzy rzymskich" choć zdecydowana większość świata uznaje inny dzień i miesiąc... Ponadto jakieś bzdury o pozostawionym przez Sewera testamencie. Ręce opadają i chęci do jakiejkolwiek dyskusji. Szkoda czasu na poprawki bo moderatorzy zawsze wiedzą lepiej. Jacek z Anglii (dyskusja) 02:52, 10 sie 2015 (CEST)

No niestety to choroba wieku dziecięcego wikipedii. — Paelius Ϡ 00:39, 11 sie 2015 (CEST)

Języki słowiańskie[edytuj]

Status: nowe

1) Patryk Morgaś dokonał badań za pomocą danych Wikipedii. Ahime!!! Pomylił dane demograficzne (zresztą raczej je przejaskrawiając) z językowymi.

2) Orrore!!! W haśle "Krainy historyczne w Polsce" znów pojawiła się ta okropna, a omawiana wielokrotnie mapa. I już tam wisi od maja. Przejrzana... Zgłasza: 83.6.34.191 (dyskusja) 08:17, 29 lip 2015 (CEST)

Sahara Zachodnia[edytuj]

Status: nowe

Jest: Obecnie jest to [Sahara Zachodnia] terytorium sporne – jak i podzielone – pomiędzy Marokiem a Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną. A wcześniej jest, że "Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna'" jest synonimem "Sahary Zachodniej", czyli S.Z. jest przedmiotem sporu i podziału między Marokiem i S.Z. (samą sobą)? Może chodzi o Mauretanię? Zgłasza: 91.189.18.98 (dyskusja) 21:41, 28 lip 2015 (CEST)

Jagniątków[edytuj]

Status: nowe

1. Błąd merytoryczny: Jelenia Góra nie dzieli się na dzielnice, nie ma dzielnicy Jagniątków. Do tej pory powołana została tylko jedna „Jednostka Pomocnicza Uzdrowisko Cieplice”. Patrz: www.jeleniagora.pl/JeleniaGoraA więc część miasta, nie dzielnica. 2. Błąd stylistyczny: „... o zabudowie typowej dla górskich pensjonatów”. Prawdopodobnie autor chciał powiedzieć „ ... o zabudowie pensjonatowej typowej dla górskich miejscowości” Zgłasza: Wacław Nowicki 193.203.44.137 (dyskusja) 16:46, 28 lip 2015 (CEST)

Dzielnica w sensie urbanistycznym jest, niezależnie od tego, co stanowi statut miasta. kij 77.255.215.247 (dyskusja) 00:11, 29 lip 2015 (CEST)

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana[edytuj]

Status: nowe

W nowej wersji brak wstępu, a spis treści jest na dole. Zgłasza: 31.183.23.160 (dyskusja) 12:46, 28 lip 2015 (CEST)

Tolerancja odwrotna[edytuj]

Status: nowe

"Typowym przykładem jest rosnąca z czasem nadwrażliwość na THC". Dlaczego "nadwrażliwość", a nie po prostu "wrażliwość"? Czy przy normalnej wrażliwości zjawisko nie występuje? Zgłasza: 164.127.160.222 (dyskusja) 19:39, 27 lip 2015 (CEST)

Czesi[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"naród zachodniosłowiański zamieszkujący głównie obszar Czech i będący jej głównym składnikiem ludnościowym". Jakiej jej? "Główny składnik ludnościowy", "głównie (...) głównym" - niezbyt zgrabne sformułowania. Wikipedię tworzą internauci, ale podobno ich pracę przeglądają użytkownicy szumnie zwani redaktorami. Zgłasza: 164.127.160.222 (dyskusja) 18:15, 27 lip 2015 (CEST)

Redaktorzy Wikipedii to też zwykli internauci, tylko mający uprawnienia do sprawdzania, czy hasło nie zawiera ewidentnych bzdur i wandalizmów. Popraw niezbyt zgrabne sformułowania, a redaktorzy to z przyjemnością oznaczą jako wersję przejrzaną. :-) Michał Sobkowski dyskusja 21:42, 27 lip 2015 (CEST)

Leniwce[edytuj]

Status: trwa dyskusja

"Jednocześnie ma zredukowane umięśnienie i powiększony przewód pokarmowy." Co z tym zredukowanym umięśnieniem? Zgłasza: 164.127.160.222 (dyskusja) 14:17, 27 lip 2015 (CEST)

co jest złego w tym zredukowanym umięśnieniu? Mpn (dyskusja) 17:59, 28 lip 2015 (CEST)
Względem czego zredukowane, i jak to się ma do informacji "zwierzęta z mocnymi kończynami" - o sile decyduje chyba w znacznym stopniu umięśnienie.
pewnie względem swych przodków. Ale art jest rzeczywiście tragiczny. Trudno powiedzieć, o jakie dokładnie mięśnie chodzi. Mpn (dyskusja) 19:25, 28 lip 2015 (CEST)

Pedagogika oświeceniowa[edytuj]

Status: nowe

To jest jakiś rozwlekły esej, brakuje natomiast zwięzłej definicji, która treściwie ujmowałaby czym jest p.o. i o co w niej chodzi. Szacunek dla pracy autora, ale to nie do Wikipedii nie nadaje. Zgłasza: 164.126.73.92 (dyskusja) 10:31, 25 lip 2015 (CEST)

Crossover (samochód)[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Brakuje kategorii Samochody sportowo-użytkowe. Zgłasza: Jan Kowalski 78.8.101.142 (dyskusja) 22:07, 24 lip 2015 (CEST)

Panie Kowalski, to proszę dodać. Edytować może każdy. Blackfish (dyskusja) 22:12, 24 lip 2015 (CEST)
Kategoria:Samochody sportowo-użytkowe grupuje konkretne pojazdy + hasła Autosegment I oraz Samochód sportowo-użytkowy. Hasło Crossover (samochód) umieszczone jest zaś w kat. Klasyfikacja samochodów zawierającej w sobie m.in. kat. Samochody według segmentu zawierającą m.in. wspomnianą kat. Samochody sportowo-użytkowe. Zgodnie z zasadami hasła umieszczamy w kategoriach najbardziej szczegółowych (inaczej niż w anglojęzycznej Wikipedii). Jako że crossover to mimo wszystko crossover (auta tego typu można zaliczyć do różnych segmentów), nie widzę sensu umieszczania hasła w tej konkretnej kat. i proponuję pozostanie przy stanie obecnym. RoodyAlien (dyskusja) 00:38, 25 lip 2015 (CEST)

Izydor Szaraniewicz[edytuj]

Status: nowe

Zgłoszenie tutaj bo jest bałagan. Był historykiem tylko: polskim, ukraińskim czy galicyjskim ? Takie są wersje zależnie od Wiki. Zgłasza: Zetpe0202 (dyskusja) 20:14, 23 lip 2015 (CEST)

Dukszty (miasto)[edytuj]

Status: nowe

Autorowi artykułu pomyliły się miejscowości. To co tu jest opisane (historia, zabytki) odnosi się nie do miasta Dukszty (ob. po litewsku Dūkštas), ale do leżącej po drugiej stronie jeziora Preświaty, ok. 2 km dalej, wsi Dukszty (ob. litewskie Dūkšteliai). Ta wieś, zwana także Stare Dukszty, powstała w XV wieku, w niej znajduje się pałac. Zaś miasto Dukszty jest znacznie młodsze i powstało w poł XIX w. wokół stacji kolejowej. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 13:29, 23 lip 2015 (CEST)

Historia Białorusi[edytuj]

Status: nowe

Na Białorusi nie było matriarchatu oraz wspólnoty pierwotnej (ani walki klas :D) Zgłasza: 83.6.14.142 (dyskusja) 01:32, 23 lip 2015 (CEST)

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Flaga państwowa czy narodowa - jaki winien być podpis pod pierwszą z grafik? Wg mnie - flaga państwowa. Ustawa mówi o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, a nie o barwach narodu polskiego. Zresztą w dalszej części artykułu mowa o fladze państwowej. Dokonałem zmiany, ale ją wycofano, a nie zamierzam bawić się w wojnę edycyjną. Po drugie: grafika trzecia jest opisana jasno jako " bandera wojenna. Ale co oznacza podpis pod drugą grafiką: bandera cywilna i państwowa? Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 16:47, 22 lip 2015 (CEST)

  • To ja wycofałem, ale poproszę do obsługi tego zgłoszenia kogoś znającego się na weksylologii @Mateusz War., @Arvedui89 może @TOR, @Jsc96 ? --WTM (dyskusja) 17:01, 22 lip 2015 (CEST)
  • Podbijam, wołam jeszcze raz. @Mateusz War. @Arvedui89 (@TOR? @Jsc96? @VaGla?) --WTM (dyskusja) 11:05, 15 sie 2015 (CEST)
  • Chyba powinno być bandera cywilna statków morskich i flaga państwowa. Bandera na śródlądziu jest bowiem bez orła, a co to jest flaga państwowa wyjaśnione jest w dalszej sekcji. Ciacho5 (dyskusja) 16:53, 22 lip 2015 (CEST)

Stanisław Burzyński (biochemik)[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Prosze o uzupełnienie danych o tym człowieku - Bo od połowy 2014 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków w końcu zatwierdziła opracowany przez doktora Burzyńskiego i jego zespół lek na raka. Ostatnie dane o tak ważnej osobie w wikipedii są tylko do 2012 roku. Wikipedje zawsze uważałem za super encyklopedię a tu taki brak profesjonalizmu - lub zmowa z koncernami farmacji żeby to blokować Zgłasza: Obywatel RP 89.230.51.195 (dyskusja) 16:25, 22 lip 2015 (CEST)

Proszę o doprecyzowanie czy w artykule w jego obecnym kształcie zostały dostrzeżone jakieś błędy i jeżeli tak, to o wskazanie jakie dokładnie to są błędy. Prośba o uzupełnienie nie jest zgłoszeniem błędu. --WTM (dyskusja) 16:39, 22 lip 2015 (CEST)
  • Po pierwsze, Wikipedia jest tworzona przez wolontariuszy z różnych branż i profesjonalizm zdarza się tu rzadko. Po drugie, potrzebne są źródła, więc prosimy o pomoc poprzez wskazanie gdzie (w wiarygodnych materiałach) jest o tym napisane. Ciacho5 (dyskusja) 16:42, 22 lip 2015 (CEST)

Maria Magdalena[edytuj]

Status: nowe

Rozdział "Kościół Zachodni – ewolucja wizerunku" jest jakimś dziwnym esejem o rzekomym obrazie kobiety w chrześcijaństwie. To subiektywne i wybiórcze opracowanie, a w ogóle ma się ono nijak do rzeczywistego błędu Grzegorza Wielkiego powielanego przez wieki. Takie komentarze i analizy nie przystoją encyklopedii zwłaszcza, że nie są poparte żadnymi źródłami. To czyjeś prywatne analizy naruszające obiektywność. Zgłasza: x. Alojzy 213.73.22.159 (dyskusja) 10:54, 22 lip 2015 (CEST)

No, nie wygląda to dobrze. Zadzwońmy po fachowców: @ Albertus teolog, co Ty o tym...? --Felis domestica (dyskusja) 11:34, 22 lip 2015 (CEST)

Giordano Bruno[edytuj]

Status: nowe

Dlaczego strona z niefrasobliwą pewnością powtarza spekulacje o spaleniu Giordano Bruna na stosie? Jeśli poczytacie poniższe artykuły: www.zwoje-scrolls.com/zwoje25/text19p.htm www.polmedia.pl/giordano-bruno-meczennik-nauki-czy-antyklerykalny-mit/ to się przejaśni. Proponuje wprowadzić niezbędne informacje o prawdziwej wersji wydarzeń, z dopiskiem, że według słabo udokumentowanego, ale bardzo popularnego mitu, Bruno został spalony. Zgłasza: ja 83.31.126.11 (dyskusja) 00:07, 22 lip 2015 (CEST)

Cytuję pierwszy z podanych tekstów: ...Bruno został spalony na stosie 16 lutego 1600 roku na Piazza Campo del Fiori w Rzymie ;) --Felis domestica (dyskusja) 00:34, 22 lip 2015 (CEST)
Jest tylko jedna polska nowoczesna monografia naukowa Bruna (bo prace Nowickiego już takimi nie są, ale zresztą też bardzo mu przychylna), w której ogromne zawiłości akt procesowych są dobrze wyjaśnione. "Giordano Bruno. Zmagania z nieskończonością" Lucyny Juśkiewicz. Nowicki delikatnie mówiąc tylko straszy :D, Ciliberto nie jest tu wystarczający, reszta jest uzupełniająca i ogólna. Bez książki Juśkiewicz artykuł należy uznać za nieuźródłowiony, nie tylko w części, ale w całości, a co najmniej część biograficzną. Ja nie będę tego pisać, bo te kwestie procesowe i źródłowe są straszne i mózg się od nich lasuje. 83.6.36.242 (dyskusja) 03:12, 22 lip 2015 (CEST)

Popcorn (utwór muzyczny)[edytuj]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Jako jednego z wykonawców podano: Jean Michel Jarre. Nie jest to prawdą, to "internetowa legenda" funkcjonująca od czasów gdy jakiś zapalony lecz niezorientowany fan uzupełnił dostępny w sieci plik MP# z utworem POPCORN wpisem o J.M. Jarre jako wykonawcy. Zgłasza: Cold Butter :) 87.207.204.5 (dyskusja) 19:39, 21 lip 2015 (CEST)

Na bootlegu Jean Michel Jarre - Rarities 2 jest Pop Corn, ale to nie jest argument rozstrzygający http://www.discogs.com/Jean-Michel-Jarre-Rarities-2/release/719104
http://www.discogs.com/artist/560038-Pop-Corn-Orchestra - to (chyba) Jarre.

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Popcorn (utwór muzyczny). Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:08, 4 wrz 2015 (CEST)

Pakt Ribbentrop-Mołotow[edytuj]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Nie ma żadnego dowodu na to, że Brytyjczycy i Francuzi wiedzieli o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Jest to jedynie radosna twórczość autora. Zgłasza: RappaR 91.193.208.101 (dyskusja) 15:03, 21 lip 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Pakt Ribbentrop-Mołotow. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:08, 4 wrz 2015 (CEST)

Norweskie Siły Zbrojne[edytuj]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

W Norwegii pobór dotyczy także kobiet Jednak w przypadku obu płci nie jest to de facto pobór, gdyż jedynie osoby wyrażające chęć są przyjmowane do wojska, a pozostali działają na zasadach wolontariatu w różnych instytucjach i organizacjach. Zgłasza: Alex 79.191.194.194 (dyskusja) 19:32, 20 lip 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Norweskie Siły Zbrojne. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:08, 3 wrz 2015 (CEST)

Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/lubelskie/powiat lubartowski[edytuj]

Status: stare

Kościół w Rudnie pow.lubartowski nr zabytku 605583.Dane zabytku umieszczone w tabeli są identyczne z danymi kościoła w rudnie pow.parczewski. W Rudnie pow. lubartowski znajduje się kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.Więc pytanie, którego zabytku dotyczą dane z tabeli. Zgłasza: Rafaterk (dyskusja) 18:58, 20 lip 2015 (CEST)

W tabelach: WLZ/gmina Milanów kościół Przemienienia Pańskiego w Rudno (powiat parczewski) jest pod numerem 606639 (606638), a WLZ/gmina Michów kościół św. Mikołaja w Rudno (powiat lubartowski) pod numerem 605584 (605583). Dane są różne. Blackfish (dyskusja) 22:04, 20 lip 2015 (CEST)

BTR-D[edytuj]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

"W 1969 roku do uzbrojenia radzieckich wojsk powietrznodesantowych wprowadzono bojowy wóz piechoty BMD-1. Największą wadą tego wozu był mały przedział desantowy mieszczący zaledwie trzech żołnierzy."

sprzeczne z hasłem "BMD-1" Zgłasza: JMjr 89.71.163.80 (dyskusja) 16:16, 20 lip 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:BTR-D. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:08, 3 wrz 2015 (CEST)

Łacina ludowa[edytuj]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Właściwie każde zdanie, poza "[m]ówiona łacina odróżniała się od literackiej odmiany tego języka wymową, leksyką oraz gramatyką" jest błędne, a że póki co skupiam się na języku galijskim, nie mogę tego wziąć na warsztat. Czy mamy tu językoznawców romańskich, którzy mogliby rzucić na to okiem? Zgłasza: Michalite (dyskusja) 02:50, 20 lip 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Łacina ludowa. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:08, 3 wrz 2015 (CEST)

ORP Iskra (1982)[edytuj]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Chciałbym dodać informację o rejsie szkoleniowym odbytym w dniach 20.06.-15.07. 1984r do Rostocku .Rejs wiódł z Gdyni przez Kołobrzeg ,Świnoujście potem Cieśniny Duńskie i z powrotem do Rostock. Załączam mapkę rejsu. Źródło własne ,płynąłem w tym rejsie. No i jeszcze rejs do Kotki (Finlandia) od Lipiec -Sierpień 1986r .Dowódca oczywiście por. a potem kapitan Czesław Dyrcz. Pozdrawiam. Zgłasza: mat rezerwy Marynarki Wojennej Andrzej Kicior mail iskra3@interia.pl 79.110.206.56 (dyskusja) 21:56, 18 lip 2015 (CEST)

  • Po pierwsze, poszczególne rejsy nie są encyklopedyczne raczej, artykuł nie ma być kroniką okrętu. Po drugie, niezbędne są źródła. Ciacho5 (dyskusja) 16:10, 19 lip 2015 (CEST)
    • Być może nie są, ale w artykule znajduje się tabela z tymi rejsami. Również z artykułu nie wiadomo źródła tych danych. Co nie oznacza oczywiście, że w/w rejs szkoleniowy należy dopisać bez źródeł. Blackfish (dyskusja) 20:07, 19 lip 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:ORP Iskra (1982). Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:09, 2 wrz 2015 (CEST)

Pierścienie Saturna[edytuj]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Już to raz tu poruszałem, ale zostało totalnie olane. Chodzi o zdanie: "Chociaż średnica głównych pierścieni Saturna wynosi ponad 250 000 km, mają one zaledwie 10 m grubości[1]". Wikipedia ponoć opiera się na źródłach, oto one: https://www.nasa.gov/audience/forstudents/k-4/stories/nasa-knows/ring-a-round-the-saturn.html (grubość 30–300 stóp, czyli 10–100 metrów); http://www.deltami.edu.pl/temat/astronomia/2015/05/22/Wladca_pierscieni/ (grubość rzędu kilometrów); https://www.uwgb.edu/dutchs/planets/saturn.htm ("The rings are at most a few km thick and some people think they may only be meters thick". [kilka kilometrów]); http://coolcosmos.ipac.caltech.edu/ask/108-How-large-are-Saturn-s-rings- [3,200 feet (~1 km)]; http://www.mit.edu/afs.new/athena/course/12/12.004/TheLastHandout/PastHandouts/Chap11.Rings.pdf (około kilometra z dokładnością do dziesiątek metrów); http://large.stanford.edu/courses/2007/ph210/vo2/ (różne wartości). Większość źródeł mówi o grubości rzędu kilometra. Zgłasza: 164.127.113.232 (dyskusja) 01:06, 18 lip 2015 (CEST)

Wygląda, że jednak 10 m jest bliższe prawdy. Dodałem przypisy z kompendium po misji Cassini. Podawane przez Ciebie źródła cytują wcześniejsze dane (swoją drogą, jedno to zadanie domowe jakiegoś studenta ;) ) --Felis domestica (dyskusja) 16:07, 18 lip 2015 (CEST)
A niby dlaczego "Wygląda, że jednak 10 m jest bliższe prawdy"?
  • Uważam, że ta informacja w naszym arcie jest mało precyzyjna, enwiki (nie sprawdzałem innych) gdzie jest podana również informacja o 10 m powołuje się na źródło (przypisane również w naszej wiki), które jeśli dobrze czytam zakłada, że tak może być. Skoro oficjalna strona NASA podaje, że jest to od 30 do 300 stóp to uważam, że tą informację powinno się zmienić. BTW wspomniane źródło na którym opiera się informacja o 10 m jest z 2005 czyli z początku badań Saturna przez Cassini (jak można wyczytać zbieranie danych miało trwać 4 lata), natomiast art z NASA jest z 2013.--Strazak sam (dyskusja) 21:57, 18 lip 2015 (CEST)
  • W źródle przez Was cytowanym można przeczytać: "That information will allow them to estimate the rings' thickness (their north-south span) -- which is thought to be as little as 10 meters -- 33 feet", czyli że informacje [zebrane podczas misji Cassini-Huygens] pozwolą oszacować grubość pierścieni, która przypuszczalnie wynosi 10 metrów. Wykorzystanie tego źródła do stwierdzenia, że pierścienie mają grubość 10 metrów, jest niepoważne.
  • Zaraz, zaraz. Czytajcie proszę więcej niż nagłówki artykułów ;) W źródle przeze mnie dodanym, będącym poważną pozycją z poważnego wydawnictwa jest napisane: An approximate upper limit on the thickness or scale height of the ring, H , can be estimated from the RMS velocities shown in Fig. 13.3 by dividing those values by the value of Ω (which is 1:410-4 s-1 at r = 124 500 km). However, such an estimate is only an upper limit because it assumes that random velocities in the ring are isotropic, when in fact selfgravity wakes cause in-plane random velocities to be higher than out-of-plane velocities. Upper-limit estimates of the thickness H are 3–5 m in the Cassini Division and 10–15 m in the inner A ring (Tiscareno et al. 2007; Colwell et al. 2009). Nie usuwałem pierwszego źródła, cytowanego na początku artykułu bo a) podaje w świetle nowszych badań dane niebłędne b) artykuł w ogóle należy przeredagować i przerobić, może się za to wezmę, ale nie obiecuję. Z całym też szacunkiem dla NASA, wydawnictwa naukowe mają większą wagę niż popularnonaukowe, małe stronki nawet publikowane przez poważne instytucje --Felis domestica (dyskusja) 14:56, 19 lip 2015 (CEST)
  • Właśnie tak, jak napisał Felis domestica. Na wielu stronach NASA z popularnymi zestawieniami danych dla celów edukacyjnych jest sporo błędów merytorycznych. W sumie wszystko, co tam jest, wymaga potwierdzania w publikacjach naukowych. --Wiklol (Re:) 15:11, 19 lip 2015 (CEST)
  • [konfilkt edycji] Gdybym czytał tylko nagłówki chociażby naszego artykułu na wiki to bym sądził, że mają dokładnie 10 m grubości z drobnymi wyjątkami ;) Ta sama książka rozdział/artykuł 23 Saturn’s Exploration Beyond Cassini-Huygens, sekcja 23.7 Saturn’s rings akapit rings thickness: The main-ring thickness has never been measured because the edge-on brightness of Saturn’s rings is dominated by the dusty F ring, which is dynamically excited. We hence have no direct measurement of the A,B,C,D ring thickness, which is a critical dynamical parameter, like in any astrophysical disk. In particular, the age of the rings is directly linked to their thickness (Esposito et al., 1986) since the timescale of viscous spreading depends closely on the local particle velocity dispersion. Photometric arguments suggest H<1km (Nicholson et al. 1996), but dynamical arguments suggest values of the order of, or less than, 5m in the B ring (Salo 1995). Chce jedynie zwrócić uwagę, że zwrot na początku artykułu mają one zaledwie 10 m grubości - może wprowadzać czytelnika w błąd, to tak jakby napisać, że Morze Bałtyckie ma 10 m głębokości - i takie obszary się znajdą, ale są również obszary o całkowicie innej głębokości nie będące wyjątkami. Co do NASA to nie sądzisz, że będą wypisywać głupoty? Podsumowując wiemy ile ma mniej więcej grubości przerwa Cassiniego(3-5m), pierścień A (10-15m), na stronie pod domeną NASA można przeczytać info od 30 do 300 stóp reszty nie wiemy natomiast w nagłówku naszego artykułu (zresztą nie tylko na plwiki) jest napisane, że pierścienie mają 10 m, tyle Strazak sam (dyskusja) 16:35, 19 lip 2015 (CEST).

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Pierścienie Saturna. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:09, 2 wrz 2015 (CEST)

Mięso[edytuj]

Status: niezałatwione

W sekcji "wpływ na środowisko" czytam, że : "Bydło tylko w samych Stanach Zjednoczonych konsumuje siedem razy więcej ziarna niż cała ludność tego kraju. (...). Wszystkie zwierzęta hodowlane w USA spożywają 5 razy więcej ziaren niż wszyscy Amerykanie". Logika się kłania - skoro każde bydlę to zwierzę hodowlane, a nie każde zwierzę hodowlane zalicza się do bydła, jak to możliwe, że część zwierząt hodowlanych - bydło mianowicie, zjada więcej ziaren niż wszystkie zwierzęta hodowlane razem wzięte. Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 14:52, 28 cze 2015 (CEST)

Cofnąłem do wersji z 30 lis 2014‎ autorstwa Nay wycofując zmiany autorstwa Siekański. Kto odważy się oznaczyć jako przejrzane? 15:25, 28 cze 2015 (CEST)
Podaj powód usunięcia całych sekcji w przypisami. Stanko (dyskusja) 19:34, 1 lip 2015 (CEST)
Jest w opisie edycji: „• nie na temat mięsa, • informacje nie znajdujące potwierdzenia w źródłach” --WTM (dyskusja) 21:26, 1 lip 2015 (CEST)
Niezałatwione. Siekański przywrócił wersję, która twierdzi, że same tylko "bydło w Stanach Zjednoczonych konsumuje siedem razy więcej ziarna niż cała ludność tego kraju" ale jednocześnie "wszystkie zwierzęta hodowlane w USA spożywają 5 razy więcej ziaren niż wszyscy Amerykanie". --164.126.41.169 (dyskusja) 16:19, 19 lip 2015 (CEST)

Nieprawda załatwione - czytasz jakiś inny artykuł Jak napisałem w opisie zmian edycji z 14:53, 19 lip 2015‎ : "zmieniłem słowo bydło na Zwierzęta hodowlane - istniało złe tłumaczenie oraz uściśliłem dane dodałem daty "

"...Zwierzęta hodowlane tylko w samych Stanach Zjednoczonych konsumuje siedem razy więcej ziarna niż cała ludność tego kraju( dane z 2001 r. )[21]...

Wszystkie zwierzęta hodowlane w USA spożywają 5 razy więcej ziaren niż wszyscy Amerykanie( dane z 1995 r. ) a produkcja białka zwierzęcego wymaga wykorzystania 8 razy więcej ilości paliw kopalnych niż w przypadku białka roślinnego[22]..."--Siekański (dyskusja) 19:09, 30 sie 2015 (CEST)

Tylko dlaczego dane z 2001 są przed danymi z 1995. I dlaczego o danych historycznych (zwłaszcza w kontekście na pewno już nieaktualnych danych z 1995) piszesz w czasie teraźniejszym? — Paelius Ϡ 15:06, 1 wrz 2015 (CEST)

Błędy w plikach[edytuj]

Plik:Bustrofedon-PL.svg[edytuj]

Status: nowe

Brak przecinka przed „czyli”. Zgłasza: The Orbwiki107 (dyskusja) 18:37, 2 wrz 2015 (CEST)

Plik:Eastern Front 1942-11 to 1943-03.png[edytuj]

Status: trwa dyskusja

Witam,

Mapa załączona do tekstu Operacja Mars jest błędna do sytuacji politycznej w trakcie opisanych działań wojennych. Błąd polega między innymi na zaznaczonej Czechosłowacji, naniesieniu nazwy Polska itp. Kraje te wówczas nie istniały w tej formie i powoduje to przekłamanie historii.

Pozdrawiam

Włodzimierz Knapik Zgłasza: Włodzimierz Knapik 178.37.128.100 (dyskusja) 16:28, 12 sie 2015 (CEST)

  • Faktycznie, bajzel na mapie nieziemski. Jest cała Czechosłowacja, jest Austria, jest Jugosławia, nie ma Polski, nie ma państw bałtyckich, Węgry są z Siedmiogrodem ale bez Wojwodiny...5.172.247.240 (dyskusja) 12:24, 20 sie 2015 (CEST)

Plik:Mecklemburgia.png[edytuj]

Status: nowe

W haśle Meklemburgia. Błędy faktograficzne: w literaturze spotyka się nazwy oryginalne (Meklemburgia-Schwerin i M.-Strelitz), ponadto podpis mapy nie odpowiada jej tytułowi w nagłówku. Ponadto tytuł ten nie odpowiada prawdzie - przed 1866 nie istniała prowincja hanowerska. Zgłasza: 213.192.80.182 (dyskusja) 05:37, 3 sie 2015 (CEST)

Plik:Bizonia.png[edytuj]

Status: nowe

Granica "Bizonii" w miejscu gdzie graniczy ze strefą francuską, na terenie obecnego Landu Badenia-Wirtembergia nie biegnie właściwie, dokładny jej przebieg jest pokazany na tej mapce https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Map-Germany-1945.svg dlatego warto by było ją poprawić Zgłasza: marcin 79.186.32.116 (dyskusja) 20:12, 27 lip 2015 (CEST)

Plik:Präsidentschaftswahl Polen 2015 Runde 2.svg[edytuj]

Status: stare

Ja rozumiem, że mapę wykonał ktoś z Niemiec, i że tego typu kartogram jest nieco uproszczony. Ale błedy w przebiegu granic niektórych powiatów są niedopuszczalne. Rzeszów w granicach sprzed lat, Zielona Góra ma granice zmyślone przez autora, powiat krasnostawski w granicach sprzed 2006 roku (z gminą Rejowiec), na granicy niemieckiej mamy jakiś nowy powiat utworzony z południowej części powiatu żarskiego (ba nawet osobna wartość poparcia w wyborach jest dla niego wylkiczona!), na Zalewie Szczecińskim część granic oznaczona na wodzie, a część chyba na lądzie, tak że powstaje pas Niemiec w Polsce... Może jednak lepiej nie dawać ilustracji, niż dawać jakiś kompletny gniot, bo jak jak widzi się tak słabej jakości ilustracje, to mozna sobie podobny pogląd wyrobić i o pozostałej zawartości. Zgłasza: 89.67.244.106 (dyskusja) 19:01, 26 maj 2015 (CEST)

Plik:Kompresjadynamiki.gif[edytuj]

Status: stare

Tak jak ktoś napisał w Dyskusji do tego pliku - kompresja dynamiki nie powoduje "obcinania". Ponadto z rysunku wynika, że dynamika się znacznie zwiększyła, więc jak może to być opis kompresji dynamiki... Zgłasza: ::Daroooo:: (dyskusja) 09:04, 18 lut 2015 (CET)

Plik:East Slavic tribes peoples 8th 9th century.jpg[edytuj]

Status: stare

Zgłaszam do poprawki wykorzystywaną przez wikipedię błędną mapę: Plik:East_Slavic_tribes_peoples_8th_9th_century.jpg Dlaczego Biali Chorwaci zostali na niej oznaczeni jako Słowianie WSCHODNI? Takie ich zaliczenie jest kontrowersyjne i niespotykane, ponadto nie podparte źródłami. Stoi to ponadto w jawnej sprzeczności z wikipediowymi artykułami o Białych Chorwatach i Białej Chorwacji: Biała Chorwacja, en:White Croatia, en:White Croats które to nie tylko nie mówią nic, by Biali Chorwaci byli plemieniem wschodniosłowiańskim, ale ponadto nawet łączą ich z protoplastami Polaków (a więc ze Słowianami Zachodnimi). Zgłasza: brak podpisu 62.93.44.120 (dyskusja) 09:35, 14 paź 2014 (CEST)

  • "Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne poszukanie informacji na dany temat i uzupełnienie źródeł, wraz z ewentualnymi poprawkami treści" - a do tego czasu wątpliwy materiał wątpliwego autora, zatwierdzony przez watpliwego redaktora, powisi na Wiki jako oficjalna tejże publikacja, nicht wahr? [@]
  • nikt z nas nie twierdzi, że Wikipedia jest już doskonała, jednak samo krytykowanie w żaden sposób Wikipedii nie ulepszy - potrzebna jest praca w oparciu o źródła a angielska Wikipedia, ani jakakolwiek inna zresztą, takim źródłem nie jest. dlatego właśnie potrzebni są chętni, którzy w oparciu o źródła poprawią artykuł tak by jego treść nie budziła wątpliwości. - John Belushi -- komentarz 12:51, 14 paź 2014 (CEST)

Plik:Physico-Geographical Regionalization of Poland.png[edytuj]

Status: stare

Na południe od Beskidu Makowskiego i Kotliny Rabczańskiej jest nieopisany obszar. Prawdopodobnie ma to być: Pasmo Babiogórskie lub Beskid Orawsko-Podhalański. Jeśli ilustracja ma być „na medal”, to czy nie należy jej poprawić? --Wojciech Słota (dyskusja) 13:56, 17 cze 2014 (CEST)

Ponieważ Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski dopuszcza, aby region fizycznogeograficzny był w obszarze Polski podzielony na dwa izolowane obszary (środkowa część jest w Słowacji), wystarczy dodanie do ilustracji strzałek (jak np. dla Gór stołowych) lub umieszczenie w sąsiedztwie opisu Beskid Żywiecki dopisków: część zachodnia i część wschodnia. --Wojciech Słota (dyskusja) 14:24, 17 cze 2014 (CEST)

Plik:Verbreitungsgebiet der Tataren.PNG[edytuj]

Status: stare

A gdzie są Tatarzy krymscy? Zgłasza: Kriis (dyskusja) 11:04, 18 mar 2014 (CET)

Plik:Anatomia czlowieka - nowy.png[edytuj]

Status: stare

Dla lepszego zrozumienia dlaczego o tym piszę powiem, że do pliku dostałam się z artykułu "homo sapiens". Po pierwsze - źle podpisane "sutki", czyli brodawki sutkowe. Sutek to cała pierś, a nie tylko jej ciemniejsza część, obrazek wprowadza w błąd. Po drugie - czy ilustrując gatunek, naprawdę powinno się wklejać zdjęcie homo sapiens sztucznie pozbawionego owłosienia? Pomijam kwestie estetyczne i kulturowe, wydaje się jednak, że zdjęcie odnoszące się do takiego artykułu powinno pokazywać stan jak najbardziej naturalny i fizjologiczny. Zgłasza: Julia B. 212.49.41.155 (dyskusja) 01:52, 6 lut 2014 (CET)

Dziwna ta wersja polska tego opisu. Dlaczego u mężczyzny nie opisano brodawki sutkowej, tak jakby występowała tylko u kobiety? Czemu między nogami kobiety jest jakieś tajemnicze miejsce bez nazwy. Tłumacz nie wiedział co to jest? :))) też myślę, że włosy nie powinny być usunięte. Tylko niech Julia B. powie skąd wziąć takie zdjęcie? Bosm (dyskusja) 08:34, 6 lut 2014 (CET)
ponadto kobieta pozbawiona została pachy i kostki... 94.254.131.74 (dyskusja) 19:35, 2 cze 2014 (CEST)

Plik:Municipalities in Poland deprived of town privileges.png[edytuj]

Status: stare

Mapa nie przedstawia wszystkich byłych miast, bo nie ma na niej osiedla Szczecina Podjuchy, które przez kilka lat miało prawa miejskie. Zgłasza: 83.6.12.216 (dyskusja) 13:21, 27 gru 2013 (CET)

Mapa dla byłych ziem niemieckich zawiera tylko prowizoryczne dane. Artykuł i mapa wymaga licznych uzupełnień. Zapraszam do uzupełnienia brakujących informacji, proszę tylko pamiętać o konieczności opierania się i wskazywania wiarygodnych źródeł danych. Kenraiz (dyskusja) 20:27, 29 gru 2013 (CET)
Mapa na medal z brakami? Blackfish (dyskusja) 16:38, 11 lut 2014 (CET)
Pierwsze słyszę, żeby Podjuchy miały prawa miejskie. Na terenie dziejszego Szczecina, oprócz Szczecina (Starego Miasta) prawa miejskie miało jeszcze Dąbie, które było miastem od średniowiecza i Grabowo, które stało się miastem w XIX wieku. Jeżeli rzeczywiście Podjuchy są wymienione tylko raz w Roczniku Statystycznym 1947, a rok później już nie są wymienione, to mogła być to tylko pomyłka, o którą w powojennym chaosie było nietrudno. W 1948 zostały ponownie przyłączone do Szczecina, do którego należały w czasach niemieckich już od roku 1939. W artykule (Podjuchy) brak jakichkolwiek innych wiarygodnych źródeł o tym, żeby kiedykolwiek działały w Podjuchach władze miejskie. Jeśli nie było takowych i nic nie wiadomo, gdzie był urząd miasta, to lepiej skasować tu informacje o rzekomych prawach miejskich. Nie ma o tym też nic w artykule w Encyklopedii Szczecina.Podjuchy Jeżeli chodzi o mapkę miejscowości pozbawionych praw miejskich w Polsce, to jest ona bardzo przydatna, nawet jeśli wymaga uzupełnień. Odoaker (dyskusja) 21:57, 2 mar 2014 (CET)

Na mapie brak wsi Koziniec w powiecie ząbkowickim na Dolnym Śląsku. Proszę sprawdzić, np. w Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów, t. 21, Wrocław 2008, s. 244 lub w źródle pierwotnym czyli "Księdze Henrykowskiej". Już ten fakt zgłaszałem. A tak przy okazji mapa na medal z brakami to nieporozumienie. Kompromituje Wikipedię podobnie jak opór przed naniesieniem poprawek. Jeśli nie chcą Państwo poprawić to lepiej odebrać medal. Zgłasza: 83.10.120.103 (dyskusja) 06:40, 14 maj 2014 (CEST)

i jak już ktoś będzie poprawiał to nich dopisze jeszcze "Cieplice Śląskie-Zdrój" (obecnie dzielnica Jeleniej Góry), które są zaznaczone na mapie kropką ale nie podpisane. --tadam (dyskusja) 09:01, 14 maj 2014 (CEST)

Plik:Plemiona polskie.png[edytuj]

Status: stare

Rycina przedstawiać ma plemiona polskie. Zaliczono do nich błędnie Pomorzan, którzy wraz ze Słowianami połabskimi i plemionami polskimi tworzą plemiona lechickie. Zgłasza: Kenraiz (dyskusja) 00:55, 20 lis 2013 (CET)

Takie podejście też jest spotykane. Jak pisałem w plemiona polskie: "Tradycyjnie dialekty języka polskiego i obszary historyczno-geograficzne łączy się z pięcioma przedpiastowskimi skupiskami plemiennymi – Pomorzanami (Pomorze), Polanami (Wielkopolska), Wiślanami (Małopolska), Mazowszanami (Mazowsze) i Ślężanami (Śląsk)[1]." Jest też pewnie jakiś wariant z wydzielonymi Lędzianami, a poza tym raczej tradycyjny. Wystarczy, żeby zaakceptować, czy trzeba czekać na źródło, które przedstawia dokładnie takie podejście, jak na dyskutowanej mapce? BartekChom (dyskusja) 15:07, 24 wrz 2014 (CEST)
Mapkę wykonałem na podstawie skanu przesłanego przez Gardomira opracowania prof. Andrzeja Buko. Niestety obecnie nie jestem już wstanie podać z jakiej konkretnie publikacji pochodzi ten skan. Poznaniak odpowiedz 20:59, 3 gru 2014 (CET)
  1. Stanisław Dubisz, Halina Karaś, Nijola Kolis: Dialekty i gwary polskie. Wyd. I. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1995, s. 169. ISBN 83-2140989-X.

Plik:Inflanty 1260.svg[edytuj]

Status: stare

Błędy w mapce 1. Kolory są wyblakłe – por. mapę i legendę, jeśli chodzi o biskupstwo ozylskie i kurlandzkie.

2. Brak w legendzie określenia siedzib biskupich – nie wiadomo, czy są to aktualne (w 1260), czy byłe (przed 1260) – dotyczy to biskupstwa ozylskiego, gdzie są oznaczone 3 stolice (Leal, Hapsal i Arensburg).

3. W związku z pkt 2: Biskupstwo w Leal, powstałe teoretycznie w 1211, faktycznie poczęło istnieć w Leal, według dokumentu fundacyjnego 1 X 1228, w 1251 przeniesiono go do Perona (ob. Vana-Pärnu), a w 1263 do Hapsal, a w 1381 do Arensburga. W 1260 roku – figurującym w mapce – była tylko rezydencja biskupia w Perona. Zatem żadna z tych trzech miejscowości oznaczonych na mapce w 1260 (Leal, Hapsal i Arensburg), nie powinna figurować jako siedziba biskupa, ale powinna być stolica diecezji w Peronie. A jeśli chcemy zachować w mapce wszystkie te etapy przenoszenia stolicy diecezji, to powinny być zaznaczone Leal i Perona, bo tylko te dwie były do 1260. Takie znów potraktowanie sprawy domaga się podobnej korekty w przypadku diecezji kurlandzkiej, bo istniała tam najpierw diecezja Selonii – 1218-1225 a następnie Semigalii 1225-1251. Wymienianie Arensburga w przypadku diecezji ozylskiej przeczy tytułowi mapki.

4. Ponadto na mapce nie oznaczono biskupstwa w Rewlu (ob. Tallinn), powstałego przecież w 1219 r. Choć przynależało do metropolii lundzkiej i politycznie do Danii, to jednak w latach 1227-1236 było w rękach kawalerów mieczowych (ostatecznie od 1346).

Zgłosił: --Ken 95.40.126.231 (dyskusja) 00:17, 2 lut 2011 (CET) wstawił --Kriis (dyskusja) 13:02, 2 lut 2011 (CET)

  • Ad p. 1: błąd jest w legendzie, która jest poza plikiem grafiki: przede wszystkim w artykule Biskupstwo kurlandzkie (najdłuższa legenda); kolory trochę zależą od konkretnego monitora, a tak nie powinno być, trzeba ujednolicić RGB z mapką (da się, to plik svg). Błąd czysto techniczny.
Pozostałe błędy dotyczą grafiki. Nie mam wiedzy merytorycznej, aby zweryfikować. mulat(napisz) 11:56, 4 lut 2011 (CET)
Poniewaz to SVG, to moge poprawic, tylko musze wiedziec co - no i zrodla by sie przydaly. Wg mnie, taka mapka bez zrodel w ogole nie powinna znalezc sie w hasle. Masur juhu? 08:09, 8 lut 2011 (CET)
Źródła są w pliku źródłowym, który tylko przetłumaczyłem. Skopiowałem je również do tej mapki. Oznaczenie siedzib biskupa faktycznie jest mało precyzyjne. Mapka w zamyśle autora prawdopodobnie miała przedstawiać sytuację w Inflantach w II poł. XIII w. a nie tylko w roku 1260. Co do diecezji rewelskiej to nie została umieszczona gdyż nie było to, w przeciwieństwie do arcybiskupstwa ryskiego, biskupstw Ozylii, Dorpatu i Kurlandii, władztwo terytorialne, a jedynie zwykła jednostka kościelna. Poznaniak odpowiedz 21:43, 31 maj 2012 (CEST)
Ad 1. Poprawione. --CiaPan (dyskusja) 16:52, 21 lis 2013 (CET)

Przypisy