Піткерн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Острови Піткерн
Pitcairn Islands (англ.)
Pitkern Ailen (пітк.)

Прапор Піткерна Герб Піткерна
Прапор Герб
Розташування Піткерна
Столиця Адамстаун
Офіційні мови піткернська, англійська
Державний устрій Британська заморська територія
Королева Єлизавета II
Площа
 - Загалом 47 км²
 - Води (%) 0
Населення
 - перепис 2011 р. 67 чоловік
 - Густота 1,4/км²
Валюта Новозеландський долар (ISO 4217)
Часовий пояс -8
Домен інтернету .pn
Телефонний код +64

Острови Піткерн — єдина заморська територія Великобританії в Тихому океані. Включає в себе п'ять островів (заселений тільки острів Піткерн). Розміщений у південній частині Тихого океану, межує на заході з Французької Полінезією. Острови Піткерн відкриті 2 липня 1767 Філіпом Картерет. Острови відомі в основному завдяки тому, що їх первинні поселенці були заколотниками з британського корабля «Баунті», а також таїтянки, яких вони взяли з собою на острів. На честь корабля названий затока на острові. Піткерн - найменш населена країна у світі, з населенням 67 чоловік (9 сімей) за даними на 2011 рік. Причому постійно на острові проживають 46-48 чоловік.

Державний устрій[ред.ред. код]

Острови мають статус заморської території Великобританії, керованої британським верховним комісаром у Новій Зеландії; існує місцевий орган самоврядування - однопалатна Рада острова, що складається з 10 членів (5 з них обираються загальним голосуванням, 5 - призначаються, все строком на один рік). Столиця - Адамстаун - єдине селище.

Географічні дані[ред.ред. код]

Карта островів

Піткерн складається з 5 островів вулканічного і коралового походження: Гендерсон, Дюсі, Сенді, Оено і Піткерн. Загальна площа островів 47 км², з них найбільший — Гендерсон (37,3 км²). Острів Піткерн — єдиний населений острів, вулканічний за походженням (вулкани, які мають до 335 м у висоту, давно згасли), з крутими кручами і сильно порізаною береговою лінією. Розміри: 3 × 1,5 км; площа: 4,6 км ². Решта островів нежилі через відсутність прісної води, хоча на острові Гендерсон виявлені сліди діяльності полінезійців. Клімат островів — субтропічний морський. Середньомісячні температури становлять в середньому від +18 ° C у серпні (зима) до +24 ° C в лютому (літо). Липень і серпень — найбільш сухі місяці і найкращий час для відвідин островів.

Острів або риф Тип Площа суходолу,
км²
Загальна площа,
км²
Населення,
чол. (2011)
1 Дюсі Атол 0,7 3,9
2 Гендерсон Кораловий острів 37,3 37,3
3 Оено (включаючи острів Сенді) Атол 0,65 16,65
4 Піткерн Вулканічний острів 4,6 4,6 67
Всього 43,25 62,45 67

Примітка: При визначенні загальної площі островів Піткерн (46,5 км ²) враховують загальну площу атола Дюсі (3,9 км ²) через його обриси (атол Дюсі має круглу форму, лагуна знаходиться всередині атола).

Населення[ред.ред. код]

Адамстаун - столиця Островів Піткерн


Чисельність - 69 чол. (2013 р.) - в основному англо-полінезійські метиси, нащадки заколотників з судна «Баунті». Через обмеженість придатних для ведення сільського господарства площ і можливості розвитку туризму (відсутність аеропорту і жвавих морських маршрутів), молодь емігрує до Нової Зеландії, тому чисельність населення острова майже не змінюється (в 2001 р. - 47 чол.). Жителі сповідують релігію адвентистів сьомого дня.

Офіційна мова - англійська, але населення говорить на піткернскій мові, яка є змішанням таїтянської та англійської мов XVIII століття, вона повна місцевих ідіом, які роблять його майже незрозумілим для сторонніх.

Історія[ред.ред. код]

Вважається, що острови Дюсі і Гендерсон були вперше відкриті європейцем 26 січня 1606 року. Це був португальський мореплавець Педро Фернандес де Кірос. Він назвав ці острови «La Encarnación» (втілення) і «San Juan Bautista» (Св. Іоанна Хрестителя), відповідно. Проте, деякі дослідники висловлюють сумніви з приводу того, які саме острова відвідав і назвав цими назвами Кірос, припускаючи, що насправді ім'ям «La Encarnación» він назвав острів Гендерсон, а «San Juan Bautista» — Піткерн. Острів був вдруге відкритий в 1767 р. Філіпом Картеретом, командиром британського шлюпа «Суоллоу» («Ластівка»), і названий островом Піткерн по імені сина морського офіцера, який перший помітив землю. Внаслідок сильного прибою Картерет не зробив спроби висадитися, але він зауважив падаючий з кручі струмок і багату рослинність на височинах. Вперше острів був заселений і вперше заселений в 1790 році бунтівної командою корабля «Баунті» і таїтянки, яких моряки відвезли на цей острів. Через кілька років на острові відбулися трагічні події, пов'язані з повстанням таітян-чоловіків, які були слугами білих моряків. У 1808 році острів відвідав корабель під командуванням капітана Фолджера, згідно зі звітом якого «... Приблизно через шість років після того, як вони висадилися тут, їх слуги напали на них і вбили всіх англійців, крім оповідача (Алека Сміта - прим.), і він був важко поранений. У ту ж ніч Таїтянські вдови повстали і вбили всіх своїх земляків ... »[1] Згідно з іншими даними, після цих подій у живих залишилися моряки Джон Адамс, Вільям Маккой, Едвард Янг і Меттью Квінтана. Маккой і Квінтана навчилися гнати самогон і влаштовували п'яні дебоші. У підсумку в 1799 році Адамс і Янг вбили Квінтана, який приставав до їх дружинам і погрожував вбити їх дітей, а МакКой потонув сам. У 1800 році Янг помер від астми, але встиг навчити неписьменного Адамса читати і писати[2][3].

У 1808 році на острові налічувалося 8 жінок, 1 чоловік (Джон Адамс, він же Алік Сміт), 25 дітей, у тому числі 24 дитини змішаного походження і 1 дівчина - чистокровна таітянка.[1] Адамс керував громадою до своєї смерті в 1829 році. Жінки починали народжувати дуже рано, як в шлюбах, так і позашлюбні, і населення острова швидко зростало.У 1823 році до колонії приєдналися Джон Баффет і Джон Еванс, які одружилися на місцевих дівчатах. У 1828 році на острові поселився Джордж Ноббс, який став пастором.У 1831 році Лондон прийняв рішення переселити піткернцев на Таїті, в результаті чого протягом двох місяців 12 осіб померли, а 65 остров'ян повернулися назад.У 1832 році на острів прибув пуританин Джошуа Гілл. Він видав себе за представника англійських властей і фактично встановив диктатуру, а також заборонив гнати спиртний напій. У 1838 році обман розкрився і Гілл був вигнаний з острова, а новим лідером став Ноббс.[2]

У 1838 році острів був офіційно оголошений британською колонією. На ньому було введено демократичне управління шляхом виборів до магістрату. Голосувати могли всі чоловіки і жінки, що народилися на острові або провели на ньому понад 5 років. Таким чином, Піткерн став першою територією у складі Британської імперії, де було введено виборче право для жінок.

У 1856 році все населення острова площею в 4,6 км², що страждало до того часу від перенаселення через високої народжуваності, переселилося на безлюдний острів Норфолк, однак через деякий час частина жителів повернулася назад. В даний час на Норфолку живе набагато більше нащадків моряків «Баунті» (близько 1000 чоловік), ніж на Піткерн.

З 1870 року островом протягом 37 років управляв Джеймс Маккой, який народився на Піткерн, але провів деякий час в Англії. Його переобирали 22 рази поспіль. У 1904 році на острові було запроваджено оподаткування. З відкриттям Панамського каналу в 1914 році острів регулярно відвідують кораблі, так як Піткерн виявився на прямому шляху від каналу до Нової Зеландії.

Пік чисельності населення в 233 людини був досягнутий в 1937 році, після чого населення скорочувалося через еміграції в Нову Зеландію.

Релігія[ред.ред. код]

Острів Гендерсон

Практично всі віруючі зараз належать до церкви Адвентистів сьомого дня, населення острова перейшло з англіканства в адвентизм ще в 1890-х роках.

Економіка[ред.ред. код]

Родючий ґрунт островів Піткерн дозволяє культивувати різні види овочів і фруктів, такі як цитрусові, цукровий очерет, дині, банани, ямс і бобові культури. Місцеві жителі цієї крихітної економічної зони активно використовують бартер і обмінюються один з одним дарами моря, продуктами, вирощеними на особистій ділянці або предметами кустарного виробництва. Основна ж стаття доходів - продаж на острові колекційних поштових марок, меду і продукції кустарного виробництва судам, що проходять повз, курс яких лежить з Великобританії в Нову Зеландію через Панамський канал. Торгівля ускладнюється тим, що острів має порізаний рельєф і там відсутні порт або злітна смуга, тому всі торговці користуються баркасами для того щоб доплисти до суден. Іноді, якщо дозволяє погода, острів відвідують туристи з дослідницьких суден, що проходять повз островів. Економічно активне населення становить 35 осіб (за даними на 2011 рік). Для всіх жителів віком від 16 до 65 років обов'язковими є громадські роботи (в основному по утриманню доріг). Електрика на острові виробляється газовими та дизельними генераторами.

Валюта — новозеландський долар, рівний 100 центам. Немає жодних організацій, здатних зробити обмін валюти. Кредитні карти і туристичні чеки також практично неможливо використовувати. Зважаючи на відсутність ресторанів і кафе чайові залишаються на розсуд гостя у всіх сферах - від найму човна або катера, до придбання провізії. З 1988 року карбуються колекційні монети, фактично не використовуються.

Посилання[ред.ред. код]

  1. а б PITCAIRN.RU: Pitcairn. Paradise. Питкэрн. Рай
  2. а б Pitcairn Islands
  3. http://pitcairn.ru/Pit-materials/BOUNTY-PITCAIRNpresentation.ppt