Pakistan

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Skoči na: navigacija, iskanje
اسلامی جمہوریۂ پاکستان
Islāmī Jumhūrīyah-e-Pākistān
Islamska republika Pakistan
Zastava Pakistana Državni emblem  Pakistana
GesloIttehad, Tanzim, Yaqeen-e-Muhkam  (urdu)
»Enotnost, disciplina in vera«
HimnaQaumi Tarana
Lega Pakistana
Glavno mesto Islamabad
1) 33°40′N, 73°10′E
Največje mesto Karači
Uradni jeziki angleščinaa, Urdu[1]
Lokalni jeziki pandžabščina, paštu, sindščina, saratski, beludžijščina, kašmirščina, Brahui, dogri, hindko, shina, balti, khowar, burushaski yidgha, dameli, kalasha, gawar-bati, domaaki[2][3]
Upravljanje polpredsedniška republika
 -  predsednik Mamnoon Hussain
 -  predsednik vlade Mian Nawaz Sharif
Nastanek
 -  Neodvisnost: od Združenega kraljestva 
 -  razglašena: 14. avgusta 1947 
 -  islamska republika: 23. marca 1956 
Površina
 -  skupaj: 803,9401 km² (36.
 -  voda (%): 3,1
Prebivalstvo
 -  ocena 2007: 156.770.000[4] (6.)
BDP (PKM) ocena 2007
 -  skupaj: 475,6 milijarde USD (25.)
 -  na prebivalca: 3004,5 USD (128.)
Gini (2002) 30,6 (srednji
HDI (2006) 0,539 (srednji) (134.)
Valuta rupija (Rs.) (PKR)
Časovni pas PST (UTC+5)
 -  poletni (DST): ne upoštevajo (UTC+6)
Vrhnja domena (TLD) .pk
Klicna koda +92
a. Glej tudi Pakistanska angleščina.
1 Brez Azad Džamu in Kašmirja (AJK) in Zvezno upravljanih severnih območij (FANA).

Pakístan, uradno Islamska republika Pakistan (urdujsko اسلامی جمہوریۂ پاکستان) je suverena država v Južni Aziji in na Srednjem vzhodu. Na vzhodu meji na Iran in Afganistan, na severovzhodu na Kitajsko, na vzhodu na Indijo, na jugu pa na Arabsko morje. V Pakistanu živi okoli 140 milijonov ljudi, večina katerih je muslimanov, saj je islam tudi državna religija. Glavno mesto je Islamabad, največje mesto pa nekdanja prestolnica Karači.

Pakistan je urdujska beseda, ki pomeni »dežela čistih«. Pripona -stan, ki je pogosta pri državah na tem območju, pomeni »dežela od« po perzijsko (npr. Afganistan = dežela Afganov).

Zgodovina[uredi | uredi kodo]

Obdobje pred kolonializmom[uredi | uredi kodo]

Kolonializem[uredi | uredi kodo]

Neodvisnost in sodobni Pakistan[uredi | uredi kodo]

Pakistan je neodvisnost razglasil 14. avgusta 1947 (27 Ramadan 1366 po islamskem koledarju). Od Britanske Indije se ja takrat odcepil vzhodni in severozahodni del Indije z večinskim muslimanskim prebivalstvom.

Geografija[uredi | uredi kodo]

Reki Ind in Sutlej spadata k povodju Indijskega oceana. Najvišji vrh Pakistana je Dapsang (8611 m) na meji s Kitajsko, druga najvišja gora na svetu.

Na zahodu je podnebje polsuho in suho tropsko, na vzhodu monsunsko podnebje z več padavinami poleti in manj pozimi. Posledično nastajajo velike temperaturne razlike in suše ter poplave.

Rastlinstvo[uredi | uredi kodo]

V večjem delu Pakistana puščava omogoča le zelo redko rastlinstvo, saj je le okoli 4 % območja Pakistana poraščenega z gozdovi. Je več vrst bora: himalajska cedra in himalajska smreka. V njej je tudi monsunski gozd in grmovna in trnasta savana.

Živalstvo[uredi | uredi kodo]

Na ozemlju Pakistana živi 190 različnih vrst sesalcev. Veliko jih je bilo pobitih z lovom. Indijski slon, azijski lev, gepard. Zelo ogroženi so leopardi in snežni leopardi, tudi kozorog. Prisotni so med drugim še številni glodavci, divje svinje, džunglske mačke in rjavi medved.

Gospodarstvo[uredi | uredi kodo]

Okoli 44 % ljudi je zaposlenih v kmetijstvu, gojijo raznovrstne kulturne rastline. Pakistan je ena vodilnih svetovnih pridelovalcev bombaža in sladkorja. Veliko je tudi rudarstva (črni premog) in predelovalne industrije. V kmetijstvu uporabljajo veliko pesticidov in gnojil, s tem pa zelo onesnažujejo in zastrupljajo okolje, pa tudi zemlja je prizadeta zaradi zasoljevanja tal. Večina zemlje je v rokah veleposestnikov, obdelujejo pa jo najemniki.

Demografija[uredi | uredi kodo]

Pakistanci so mešanica različnih etničnih skupin. Štiri največje predstavljajo:

  • Pandžabi (48 %),
  • Sindi (12 %),
  • Beludži in
  • Muhadžir.

Največ je v državi muslimanov, delijo pa se na sunitske, šiitske in izmaelitske muslimane. Kar 97 % Pakistancev je muslimanov. Najbolj razkošno v državi živijo Pandžabi, medtem ko se drugi komaj preživljajo. Daleč najbolj razširjena vera je islam, manjšinski pa sta še hinduizem in krščanstvo. Poleg angleščine in urdujskega jezika, ki sta uradna jezika, obstaja veliko drugih, npr. pandžabščina, siraški sindski,...

Država je po številu zdravnikov, bolniščnih postelj in temeljne zdravstvene oskrbe med zadnjimi na svetu, v povprečju je 1 zdravnik na 2472 prebivalcev. Zelo razširjena bolezen je malarija, težava sta tudi pomanjkanje hrane in zdrave pitne vode. Približna življenjska doba prebivalcev je 52 let za moške in 50 let za ženske.

Opombe in sklici[uredi | uredi kodo]

  1. ^ "Welcome". Government of Pakistan. 2012. Pridobljeno dne 24 October 2012. "The Pakistani Government states that English is the official language. It is being widely used in business, law, and government documents, as well being taught throughout schools as a medium of instruction."  "English, as an Official Language of Pakistan". Heritage Pakistan. 2012. Pridobljeno dne 24 October 2012. 
  2. ^ "Population by Mother Tongue". Population Census Organization, Government of Pakistan. Pridobljeno dne 28 December 2011. 
  3. ^ "Background Note: Pakistan-Profile". State.Gov. 6 October 2010. Pridobljeno dne 29 May 2012. 
  4. ^ Ocena Pakistanske gospodarske raziskave 2006-2007, pripravilo ministrstvo za finance (v angleščini)

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]