Gambia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Republic of the Gambia
Flag of The Gambia.svg [[Figura: |85px|Emblema - Gambia]]
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Progress, Peace, Prosperity
ang.:Përparim, Paqe, Zhvillim
Vendndodhja - Gambia

Gambia ndodhet në pjesën më perenimore të Afrkës dhe në pjesën perendimore të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Sipërfaqja e Gambisë është e kufizuarr nga Senegali përpos daljes në perendim.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Historia e Gambisë

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Njësit administrative

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Gjeografia e Gambisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Gambisë është 11,300 km2 nga kjo sipërfaqe 1,300 km2 janë ujë. Gambia shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 28 V, 16 34 P.

Gambia ka një bregdet një 80km të gjatë dhe vijë kufitare 740km që e ndanë atë nga Senegali.

Klima e Gambisë është e njëjtë me vendet ekuatoriale e nxehtë me sezonin e reshjeve nga qershori deri në nëntor dhe sezonin e thatësisë nga nëntor-maj.

Relievi i Gambisë është terren me rrafshnalta që vërshohen lehtë nga lumi Gambia, përanash rrafshnaltave gjenden disa male. Pika më e ultë e relievit është 0m përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 53 metrave.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Ekonomia e Gambisë

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Demografia e Gambisë

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Kultura e Gambisë


   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Gambia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Gambia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimedialeStampa:Link FA