Seišellid

Allikas: Vikipeedia
Seišelli Vabariik
inglise Republic of Seychelles
prantsuse République des Seychelles
seišellikreooli Repiblik Sesel
Seišellide lipp Seišellide vapp
Seišellide lipp Seišellide vapp
Seišellide asendikaart
Riigihümn Koste Seselwa
Pealinn Victoria
Pindala 455 km²
Riigikeel(ed) inglise, prantsuse ja seišellikreooli
Rahvaarv 90 945 (2010)[1]
Rahvastikutihedus 199,9 in/km²
President James Michel
Iseseisvus 29. juuni 1976
Rahaühik ruupia (SCR)
Ajavöönd maailmaaeg +4
Tippdomeen .sc
ROK-i kood SEY
Telefonikood 248

Seišellid on saareriik India ookeanis Madagaskarist põhja ja kirde pool. Hõlmab umbes 115 saart (riigi põhiseaduses on loetletud 155 saart), millest 33 on asustatud. Suurim saar on Mahé, millel elab ligi 80% rahvastikust. Naabermaad on läänes Kenya ja Tansaania ning Sansibar, edelas Komoorid ja Mayotte, lõunas Madagaskar ja Réunion, kagus Mauritius ning kirdes Maldiivid.

Loodus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Seišellid koosnevad kahest suurest saarterühmast. Kirdeosas asub saarterühm Inner Islands, millest suurema osa moodustavad Graniidisaared, ning edela- ja keskosa hõlmavad Korallisaared ehk Outer Islands. Rannajoon on 491 km pikkune.

Inner Islandsi saarterühmas on kokku 42 saart, neist kaks on korallsaared, ülejäänud graniitsaared. Suuremad saared on Mahé (155 km²), Praslin (38,8 km²), Silhouette (20,7 km²), La Digue (10 km²), Félicité. Graniidisaared on tekkelt väga vanad ning asuvad suhteliselt lähestikku. Pinnas on neil viljakam ja elustik liigirohkem kui Korallisaartel.

Korallisaared (Lõuna korallisaared, Amirandid, Aldabra saared, Alphonse'i saared ja Farquhari saared) paiknevad üksteisest kaugel ning on madalad (4…8 meetrit), neil domineerivad lubjakivi ja õhukesed kuivad mullad.

Amirantide hulka kuulub 26 korallsaart, Farquhari saari on 13 ja Aldabra saari 67.

Seišellide kõrgeim tipp on Seychellois (905 meetrit) Mahé saarel.

Kliima[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kliima on troopiline. Keskmine temperatuur on 26–28 °C, sademeid keskmiselt 2400, mägedes kuni 4000 mm aastas. Vihmaperiood kestab detsembrist märtsini. Maist oktoobrini on kuivaperiood. Kontrastid aastaaegade vahel on väikesed.

Taimestik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastal 2000 katsid metsad 67% riigi territooriumist, peamiselt suuremate saarte siseosas. Saartel leidub palju endeemseid taime- ja loomaliike.

Graniidisaartel kasvab umbes 75 endeemset taimeliiki ning Aldabra saartel lisaks umbes 25 liiki.

Levinud on mitmesugused palmid, pandanid, sõnajalgpuud, orhideed, viigipuud. Mahé saarel kasvab muu hulgas väljasuremisohus meduuspuu ja kohalik lihasööjataim.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvad Aldabra atoll ja Praslini saarel asuv palmimetsareservaat Vallée de Mai.

Loomastik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Saartel leidub kuus liiki imetajaid; kõik on käsitiivalised, neist neli liiki on ohustatud.

Linnuliike on 239, sealhulgas 16 ohustatud liiki (teiste hulgas seišelli tuuletallaja, sultantait ja seišelli päll). Lindude hulgas on veel seišelli sinituvi, malagassi turteltuvi, seišelli kaeluspapagoi, mitmesugused värvulised, tiirud ja fregattlinnud.

Roomajaid on saartel 38 ja kahepaikseid 12 liiki. Tuntud on hiidkilpkonnad.

Rahvastik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Seišellid on rahvaarvult Aafrika kõige väiksem riik. Saarel puuduvad põliselanikud, rahvastik on pärit peamiselt Aafrikast, Aasiast ja Euroopast. Peaaegu kogu rahvastik elab Graniidisaarte kuuel suuremal saarel.

Kõneldakse inglise, prantsuse ja seišelli (prantsuse kreooli) keelt.

92% täiskasvanutest on kirjaoskajad.

87% rahvastikust on katoliiklased.

Riik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Seišellide põhiseadus kehtib alates aastast 1993. Põhiseaduse vastuvõtmise päev (18. juuni) on Seišellide rahvuspüha.

Seišellid on presidentaalne vabariik. Riigipea on viieks aastaks valitud president, kes on ühtlasi ka valitsusjuht. Presidendi nimetatud valitsus peab saama heakskiidu parlamendilt.

Seišellide parlament on ühekojaline 34-kohaline Rahvuskogu (National Assembly, Assemblée nationale), mis valitakse viieks aastaks. 25 parlamendiliiget valitakse ühemandaadilistest ringkondadest ja 9 liiget proportsionaalselt vastavalt parteide saadud häältele. Valimisõiguse saavad kodanikud 17-aastaselt.

Suuremad parteid on endine ainupartei ja praegune võimulolev vasakpoolne Seišellide Progressiivne Rahvarinne ning liberaalne Seišellide Rahvuspartei.

Eelmised presidendivalimised toimusid 2006. ja parlamendivalimised 2007. aastal.

Seišellid kuuluvad Rahvaste Ühendusse.

Haldusjaotus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Seišellid on jagatud 25 ringkonnaks. Mahé saarel on 22 ringkonda, neist 8 pealinna Victoria linnastus. Kaks ringkonda on Praslini ja üks La Digue'i saarel ja selle lähisaartel. Ülejäänud saared ei kuulu ühtegi ringkonda.

Mahé
Praslin
La Digue

Majandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Seišellid on maailma väikseim riik, millel on oma raha (Seišelli ruupia).

Tähtsamad majandusharud on turism ja kalapüük, ka pangandus. Aastal 2008 tootsid teenused hinnanguliselt ligi 70% sisemajanduse kogutoodangust; tööstuse osakaal oli umbes 28 ja põllumajanduse osakaal ligi 2%. Turismi alal töötab umbes 30% tööjõust. Tööstusharudest on olulisemad toiduainetetööstus, laevaehitus ja mööblitööstus. Lisaks maitsetaimedele kasvatatakse muu hulgas bataati ja banaani; loomadest kasvatatakse eelkõige kodulinde.

Eksporditakse muu hulgas kala, kaneeli, vanilli, nelki, teed ja koprat. Peamised ekspordipartnerid on Suurbritannia, Prantsusmaa ja Mauritius.

Imporditakse peamiselt masinaid ning kütuseid. Peamised impordipartnerid on Saudi Araabia, Saksamaa ja Prantsusmaa.

Maanteid on 458 km. Seišellidel on vasakpoolne liiklus.

Saartel on 15 lennujaama. Seišellide rahvusvaheline lennujaam asub pealinna Victoria lähedal.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Portugallaste tehtud kaartidel on Seišelle kujutatud 1505. aastal, kuid araablased tundsid saari juba varem. 1502. aastal külastas saari Vasco da Gama. Saared olid mereröövlite valduses 18. sajandini, mil briti ja prantsuse väed nad sealt minema ajasid. 1756 võtsid prantslased saared enda valdusse. Napoleoni sõdade ajal vallutasid saared britid. 1903 sai Seišellidest Suurbritannia kroonikoloonia.

Kultuur[muuda | redigeeri lähteteksti]

Üks tuntumaid Seišellide kirjanikke oli Antoine Abel, kes kirjutas prantsuse ja seišellikreooli keeles.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Rahvaloenduse tulemused. GeoHive. Vaadatud 20.03.2015.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 Seišellid – kasutusnäited, päritolu, sünonüümid ja tõlked Vikisõnastikus