Организација за економску сарадњу и развој

Из Википедије, слободне енциклопедије
Лого ОЕЕСа

Организација за економску сарадњу и развој (енг. Organisation for Economic Co-operation and Development) је основана 14. децембра 1960. године. Настала је из Организације за европску економску сарадњу - ОЕЕС, основане 1948. године с циљем да помогне остварењу и администрацији Маршаловог плана о реконструкцији Европе након Другог светског рата. Касније је њено чланство било проширено на неевропске земље, а 1961. године реформисана је у Организацију за економску сарадњу и развој.

Циљеви:

  • постићи што већи привредни раст и запосленост;
  • повећати животни стандард у земљама чланицама, уз очување финансијске равнотеже;
  • доприносити развоју светске привреде;
  • помагати здрав економски напредак у чланицама и нечланицама у процесу њиховог привредног развоја;
  • доприносити ширењу светске трговине на мултилатерарној основи, без дискриминације и у складу са међународним обавезама.

Организација[уреди]

Највиши орган је Савет, састављен од представника свих земаља чланица. Поједине чланице имају своје сталне делегације које су основане као дипломатске мисије, са амбасадором на челу. Амбасадор представља своју земљу на заседањима Савета. Савет заседа и, по принципу консензуса, доноси одлуке које су правно обавезујуће за чланице, или доноси препоруке које су одраз амбивалентности политичке воље и необавезне су. Седиште организације је у Паризу.

Државе чланице[уреди]

Државе чланице Организације за економску сарадњу и развој

Историја[уреди]

Један од постера који је направила Администрација за економску сарадњу промовишући Маршалов план у Европи.
Година Државе чланице
1960. Белгија, Данска, Француска, Грчка, Холандија, Ирска, Исланд, Луксембург, Западна Немачка, Норвешка, Португал, Аустрија, Шпанија, Швајцарска, Шведска, Италија, Турска, Уједињено Краљевство, САД и Канада
1964. Јапан
1969. Финска
1971. Аустралија
1973. Нови Зеланд
1994. Мексико
1996. Чешка, Мађарска, Пољска, Република Кореја
2000. Словачка

Спољашње везе[уреди]