Spojené arabské emiráty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo SAE. Tento článek pojednává o arabském státu. O průmyslovém profesním sdružení pojednává článek SAE International.
Spojené arabské emiráty
الإمارات العربيّة المتّحد
Al-Imārāt al-‘Arabīyah al-Muttahidah
Vlajka Spojených arabských emirátů
Vlajka
Znak Spojených arabských emirátů
Znak
Hymna: Arabic Emirati Tahiat Alalam
Geografie

LocationUnitedArabEmirates.svg Poloha Spojených arabských emirátů

Hlavní město: Abú Dhabí
Rozloha: 83 600 km²
Nejvyšší bod: Džabal Bil Ajs (1910 m n. m.)
Časové pásmo: +4
Poloha: 23°47′ s. š., 54°0′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 9 205 651[1][2] (93. na světě, 2013)
Hustota zalidnění: 99 ob. / km² (110. na světě)
HDI: 0,818 (velmi vysoký) (41. na světě, 2013)
Jazyk: arabština (úřední)
Náboženství: islám
Státní útvar
Státní zřízení: federace
Vznik: 2. prosince 1971 ()
Prezident: Chalífa ibn Saíd al-Nahaján
Předseda vlády: Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm
Měna: dirham (AED)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 784 ARE AE
MPZ: UAE
Telefonní předvolba: +971
Národní TLD: .ae, .امارات
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pákistánem.

V zprávě pro lidská práva jsou SAE kritizovány za právo Šaría ve svém soudním systému.[3][4][5]

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (na jednom z nich leží hlavní město Abú Dhabí). Podnebí je tropické a suché. Průměrné srážky dosahují asi 100 mm. Velice časté jsou silné písečné bouře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dubaj v polovině 20. století
Abú Dhabí

Pravěké osídlení  bylo archeologicky doloženo již před 7000 lety. Ve starověku bylo území pod vládou Persie. Souvislé trvání osady při zálivu sahá do 3000 př.n.l. V 8. století proniká na území islám a vznikají samostatné emiráty.

Od 13. století soupeří o toto území Persie, Portugalsko, Omán a Turecko.

Od středověku se obyvatelstvo živilo hlavně sběrem mořských perel, rybolovem a dálkovým obchodem. Emiráty se  v závěru 18. století staly místem hospodářského a politického zájmu Britů, kteří ovládli celé území a od roku 1787 vytvořili síť vojenských základen - typové pevnosti na čtvercovém půdorysu se čtyřmi válcovými věžemi a dvam podzemními patry. .

V letech 1841-1892 sužovala obyvatelstvo epidemie pravých neštovic.

Ozbrojená síla Británie v zálivu bojovala s pirátstvím, které zde bylo nadmíru rozšířené. Někdy bývá toto území nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán. I tak měl každý emirát svého vládce. Po nalezení ropy v roce 1958 se Dubaj stala zájmovým územím Francie. Proti cizímu kapitálu se emiráty roku 1968 spojily k jednáním o nezávislostim začaly spolupracovat a bohatly. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly roce 1971 po odchodu britských vojsk. Tvoří je federální stát se sedmi autonomníni emiráty. Zbývající dva emiráty, Bahrajn a Katar, se k SAE nepřidaly a vyhlásily svůj vlastní samostatný stát. SAE udržují úzké vztahy s Brity a vychází mírově se svými sousedy. SAE stály na straně spojenců při operaci Pouštní bouře v roce 1990. Všechny emiráty tvořící SAE jsou absolutistické monarchie. Pouze emirát hlavního města Abú Dhabí má ústavu. Vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Emírové ze svého středu volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán. Parlament emirátů se schází jednou ročně a schvaluje federální zákony, řada vyhlášek a zejména tradičních zvyklostí zůstává v jednotlivých emirátech odlišná.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Občané SAE tvoří jen asi 20 % obyvatelstva, (z toho 70% Arabové). Islám vyznává 96 % z nich, z čehož 82% jsou sunnité a 18 % šíité.

Zbytek, tedy přibližně 80 % obyvatel tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především Islám a Hinduismus.

Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží. Z toho 60 % obyvatel jen ve městech Abú Dhábí a Dubaji. Přes 95 % území je v podstatě liduprázdné. K roku 2007 trpělo celkem 19,5 % obyvatel SAE ve věku od 20 do 79 let cukrovkou a tímto podílem obyvatel trpící zmíněnou chorobou se SAE dostaly na první místo na světě.[6]

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Vývoz v roce 2006

Do poloviny 19. století zde bylo hlavním zdrojem obživy pirátství, později lov perel, ryb a obchod s kořením. Hospodářství doznalo proměny poté, co se tu roku 1962 začala těžit ropa a zemní plyn. Okolo 60% exportu připadá právě na ropu. Díky ní se SAE staly jedním z nejbohatších států světa. Průmysl je velice rozvinutý. Vyrábí se cement a hliník, dále se kromě ropy těží také mramor. Zemědělství je zanedbatelné. Obdělává se asi 0,5% plochy a to buď v oázách nebo na územích s umělým zavlažováním. Hlavní plodinou je palma datlová. 80% potravin a spotřebního zboží se musí dovážet.

Země má kvalitní silnice, velké přístavy (Abú Dhabí či Dubaj) a čtyři mezinárodní letiště. Zdravotnictví a školství (jsou zde i vysoké školy) jsou na velice vysoké úrovni a jsou zcela bezplatné.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Autonomní emiráty (anglicky)

Země se skládá ze sedmi autonomních emirátů:

Zahraniční politika a vztahy[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2014 zrušily Spojené arabské emiráty vízovou povinnost pro občany 12 zemí EU.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.TOTL
  2. Central Intelligence Agency [online]. CIA World Factbook, [cit. 2011-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Sharia law and Westerners in Dubai: should non-Muslims in UAE be made to face Islamic justice? [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
  4. United Arab Emirates: Torture and Flogging [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
  5. Country Reports on Human Rights Practices for 2008 [online]. . S. 2203. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Pocket World in Figures 2008. Londýn : The Economist, 2007. 254 s. ISBN 978-1-86197-844-8. S. 84. (anglicky) 
  7. Bez víz více cestujeme do Emirátů. Metro Praha. duben 2014, čís. 77, s. 18. Dostupné online. ISSN 1211-7811.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]