Barbadosas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Barbados
Barbadoso vėliava Barbadoso herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Barbadosas žemėlapyje
Valstybinė kalba anglų
Sostinė Bridžtaunas
Didžiausias miestas Bridžtaunas
Valstybės vadovai Elžbieta II Eliotas Belgravas Freundelas Stuartas
Plotas
 – Iš viso
 – % vandens
 
431 km² (181)
Gyventojų
 – 2006 liepa (progn.)
 – Tankis
 
279 912 (170)
649,45 žm./km² (7)
BVP
 – Iš viso
 – BVP gyventojui
2006 (progn.)
5,10 mlrd. $ (153)
18 200 $ (44)
Valiuta Barbadoso doleris (BBD)
Laiko juosta
 – Vasaros laikas
UTC -4
netaikomas
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
nuo Jungtinės Karalystės
1966 m. lapkričio 30 d.
 
Valstybinis himnas Barbadoso himnas
Interneto kodas .bb
Šalies tel. kodas 1-246

Barbadòsas (angl. Barbados) – valstybė-sala Vest Indijoje, Mažųjų Antilų salose tarp Karibų jūros ir Atlanto vandenyno.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso istorija.

Dar žiūrėkite: Karibų jūros regiono istorija, Britų Vakarų Indijos

1518 m. indėnų gyvenamą Barbadoso salą užėmė ispanai. 1605 m. salą užėmė anglai, 1625 m. sala tapo Didžiosios Britanijos kolonija. Pradėtos kurti tabako, o nuo XVII a. vidurio – cukranendrių plantacijos. 1628 m. pradėtas statyti Bridžtaunas.

Darbams buvo gabenami juodaodžiai iš Afrikos. 1816 m. čia vyko vergų sukilimas. 1834 m. Barbadose buvo panaikinta vergovė, bet kova prieš britų valdžią stiprėjo. 1876 m. sukilimas reikalavęs federacijos (su kitomis britų kolonijomis) buvo numalšintas. XX a. pirmoje pusėje Barbadose sustiprėjo kova dėl nepriklausomybės.

1950 m. įvesta visuotinių rinkimų teisė. 19581962 m. Barbadosas buvo Vest Indijos federacijos dalimi. 1966 m. Barbadosas paskelbė nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos, tačiau liko Tautų Sandraugos dalimi.

Politinė sistema[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso politinė sistema.

Valdymo forma – konstitucinė monarchija. Šalies vadovas – Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II, kuriai šalyje atstovaujamas generalgubernatoriaus. Dabartinis gubernatorius nuo 2012 m. sausio 1 d. yra generolas seras Eliotas Belgravas.

Įstatymų leidžiamoji valdžia yra dvejų rūmų parlamentas, sudarytas iš aukštesniųjų rūmų – Senato ir žemesniųjų – Nacionalinės Asamblėjos. Senatą sudaro 21 narys, skiriami ministro pirmininko ir opozicijos lyderio, o Nacionalinę Asamblėją – 30 narių, renkamų visuotiniu balsavimu, penkeriems metams. Nuo 2010 m. šalies premjero pareigas eina Freundelas Stuartas.

Barbadosos Premjeras Freundelas Stuartas.

Vyriausybė skiria generalgubernatorius konsultacijoms su premjeru. Administraciniu požiūriu šalis yra susikirstyta į 11 apygardų. Barbadose vyrauja dvipartinė sistema. Barbadoso leiboristų partija (BLP) – seniausia politinė šalies partija, įkurta 1938 m. Grantlo Adamso ir Demokratinė darbo partija. Rinkimų manifestai numatė tolimesnį biudžeto deficito mažinimą ir valstybės skolų, kontrolės mažinimą, dėka kapitalo ir mokesčių už energetiką gavimo, o taip pat užtikrinti pilną gyventojų užimtumą. BLP orientuojasi į patrauklias kapitalo investicijas, sukuriant naujas įmones, išplečiant eksportą, suteikiant mokesčių lengvatas turizmui ir tarptautiniam verslui, o taip pat aprūpinant Barbadosą darbo jėga. Barbadose užregistruojama daug tarptautinių kompanijų, jų mokesčių įplaukos sudaro nemažą dalį šalies biudžeto.

Administracinis suskirstymas[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso parapijos.
Barbados parishes numbered.png

Barbadosas suskirstytas į 11 parapijų:

  1. Kristaus bažnyčia
  2. Šv. Andriejus
  3. Šv. Jurgis
  4. Šv. Jokūbas
  5. Šv. Jonas
  6. Šv. Juozapas
  7. Šv. Liucija
  8. Šv. Mykolas
  9. Šv. Petras
  10. Šv. Pilypas
  11. Šv. Tomas

Geografija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso geografija.

Barbadosas yra labiausiai į rytus nutolusi Karibų jūros sala. Jos ilgis – 34 km. Aukščiausias taškas – Hilabio kalnas siekia 354 m aukštį.

Barbadosas susidaręs iš koralinių klinčių, salos paviršius palyginti lėkštas, išskyrus kelias kalvas šiaurėje. Vakarinėje pakrantėje daug balto smėlio paplūdimių, o rytinė pakrantė uolinga. 80 % dirbamos žemės auginamos cukranendrės. Saloje rasta naftos, kuri patenkina trečdalį valstybės energijos poreikių.

Barbadosas vadinamas „mažąja Anglija“, nes saloje laikomasi britų papročių ir yra daug tradicinių angliškų pastatų.

Klimatas tropinis pasatinis; karštas ir drėgnas. Vidutinė mėnesio oro temperatūra 25–27 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis – 1400 mm. Dažni uraganai[1].

Ekonomika[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso ekonomika.

Barbadosas priklausomas nuo cukranendrių. Eksportuojamas romas, cukrus, melasa. Kitą dalį eksporto sudaro rūbai, baldai, elektros ir elektriniai prietaisai, gaminiai iš plastiko. Paplitusi žvejyba. Valdžia eksploatuoja naftos ir dujų telkinius. Turizmas Barbadose uždirba daugiau pelno nei cukraus gamyba.

Pagal BVP tenkantį vienam gyventojui Barbadosas pasaulyje užima 51 vietą.[2]

Turizmo pajamos šalyje sumažėjo 20012002 m. laikotarpyje dėl 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristinio išpuolio JAV. 2003 m. pajamos stabilizavosi, o nuo 2004 m. nuolat auga.

Manoma, kad 2006 m. šaliai buvo didžiausių statybų metais, nes tuo metu buvo baigti vieni didžiausių šalies istorijoje statybų projektai.[3]

Šalies piniginis vienetas yra doleris, kurio šimtoji dalis yra centas.

Valiuta[taisyti | redaguoti kodą]

Piniginis vienetas – Babarbadoso doleris, vienas doleris lygus 100 centų. Nors saloje priimami ir Amerikos bei Kanados doleriai, tačiau naudojant vietinę valiutą tai teikia nedidelį pranašumą. Galima naudotis kreditinėmis kortelėmis – American Express, Discover Card, Diners Club, MasterCard, Visa, Barclaycard, Cardblansh, Eurocard, kurias priima apmokėjimui daugelyje salos vietų, turistiniai čekiai – visuose bankuose ir daugelyje viešbučių. Kad išvengti papildomų pinigų keitimo operacijų, geriausia turėti amerikietiškų dolerių arba svarų sterlingų.

Demografija[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso demografija.

1927 m. gyveno 170 000 gyventojų, iš jų 90 proc. juodaodžiai ir mulatai.

2009 m. duomenimis šalyje gyveno 284,589 gyventojai (180 vieta pasaulyje). Beveik 90 % gyventojų yra kilę iš Afrikos. Kitą dalį sudaro žmonės kilę iš tokių šalių kaip Jungtinė Karalystė, Airija, Kinija, Indija, JAV ir Kanada.

Vidutinė gyvenimo trukmė Barbadose yra 77 metai. Kartu su Kinija, Barbadosas yra daugiausiai šimtamečių gyventojų tenkančių visiems gyventojams turinti šalis pasaulyje. Šalies gyventojų raštingumas siekia 97,6 %.

Oficiali Barbadoso kalba yra anglų kalba. Tačiau vietiniai kalba tam tikra sava tartimi, vadinama barbadoso-anglų kalba.

Pagrindinė religija – krikščionybė. Apie 67% gyventojų išpažįsta protestantizmą (anglikonai – 40%, metodistai – 7%, kiti 20%), 4% – katalikai, 12% – kitų tikėjimų, 17% – netikintys.

Vieni žymiausių Barbadose gimusių žmonių yra lengvaatletis Obadele Thompsonas, futbolininkai Ashley Cole ir Theo Walcottas, dainininkė Rihanna.

Kultūra[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso kultūra.
Šv. Petro bažnyčia Barbadose.

Sportas[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Barbadoso sportas.

Kaip ir visose Karibų regiono šalyse, kurias buvo kolonizavusi Didžioji Britanija, Barbadose labai populiarus kriketas. Šalies kriketo komanda žaidžia jungtinėje 15 Karibų regiono šalių Vest Indijos kriketo komandoje. Barbadose vyko 2007 m. pasaulio kriketo čempionato finalinės rungtynės.

Olimpinis sprinto čempionas Obadele Thompson, gimęs Barbadose, populiarina šalyje lengvąją atletiką.

Taip pat šalyje populiarumą įgauna kitos sporto šakos – krepšinis, tinklinis, netbolas.

Kita informacija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Barbadosas

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]