Дания

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
Kongeriget Danmark
Кралство Дания
Знаме на {{{кратко-име}}}
Герб на {{{кратко-име}}}
Девиз: 'Guds hjælp, Folkets kærlighed, Danmarks styrke
(български: Божията помощ, любовта на народа, силата на Дания)
Местоположение на {{{кратко-име}}}
География и население
Площ 43 098 km²
суша: 42 409,
вода: 689 km²
(на 130-то място)
Столица Копенхаген
55° 40' с.ш.; 12° 34' и.д.
Най-голям град Копенхаген
(1 173 000 д.)
Официален език датски (1)
Население (пребр., 2009) 5 511 451
(на 104-то място място)
Гъстота на нас. 128 д./km²
Управление
Форма Конституционна монархия
кралица Нейно Величество Маргрете II
министър-председател Хелле Торнинг-Шмидт
История
Независимост
основаване на Кралство Дания
ок. 710 година
Икономика
БВП (ППС, 2006) 203,924 млрд $
(на 33-о място)
БВП на човек (ППС) 37 000 $
ИЧР Повишение 0,944 (висок)
(на 7-о място)
Валута датска крона (DKK)
Други данни
Часова зона CET (UTC+1)(2)
CEST (UTC+2)(2)
Интернет домейн .dk
Телефонен код 45(3)
(1): В Гренландия: гренландски, на Фарьорските острови: фарьорски, както и немски, който е признат и защитен малцинствен език в Южна Дания.
(2): На Фарьорските острови се използва GMT (UTC) през зимата и WET (UTC+1) през лятото, в Гренландия се използват от UTC-4 до UTC
(3): Фарьорските острови използват телефонен код +298, Гренландия: +299
.

Кралство Дания е скандинавска страна. Намира се в Северна Европа и граничи по вода с Балтийско и Северно море. Състои се от полуостров Ютланд и много островчета; датски отвъдморски територии са Гренландия и Фарьорските острови. Дания се намира на север от Германия и Полша, на югозапад от Швеция и на юг от Норвегия. Площта ѝ е 43 098 km² (без отвъдморските територии), от които 42 409 km² суша и 689 km² водна площ.

История[редактиране | редактиране на кода]

Хронология на главните събития[редактиране | редактиране на кода]

География[редактиране | редактиране на кода]

Дания от спътник

Общата площ на Дания е 43 094 km² (без да се включват Фарьорските острови и Гренландия).

Дания е разположена на полуостров Ютланд и множество острови, като 443 от тях имат имена, а 1449 с площ над 100 m². Едва 72 острова са населени. Най-големите от тях са островите Фюн, Зеландия, Фалстер, Лолан, Борнхолм и др. В състава ѝ влиза и най-големият остров в света – Гренландия, а също и доста по-малките Фарьорски и Фризийски острови. На тях живеят различни малочислени народи – фарьорци и фризийци, а на остров Гренландия живеят инуити.

Много от островите на Дания са свързани посредством мостове – Øresund Bridge свързва Зеландия с Швеция, Great Belt Bridge свързва Зеландия с Фюн и Little Belt Bridge свързва Ютландия с Фюн. Фериботни и малки самолетни линии свързват по-малките острови.

Ландшафтът на страната е нисък, практически цялата територия на страната се намира между 0 и 100 m над морското ниво. Най-ниската точка е Ламмефьорд – –7 m, а най-високата точка – Юдинг Сковей – 173 m.

Страната граничи с Балтийско на изток и Северно море на запад, като посредством пролива Скагерак на северозапад п-в Ютландия е разделен с Норвегия и пролива Категат с Швеция на североизток. Третият, най-тесен пролив между двете северни морета, Йоресун, разделя остров Зеландия от Южна Швеция. Остров Борнхолм се намира в Балтийско на 100 km северно от Полша и 40 km южно от Швеция. Най-близката земя датско владение е отдалечена от острова на 150 km. Дължината на бреговата линия е 7 314 km. Единствената сухопътна граница е на юг с Германия, която е дълга 68 km.

Климат[редактиране | редактиране на кода]

Климатът в Дания е умерен морски. Най-важен климатообразуващ фактор е Атлантическият океан. Характерно за умерения морски климат е меката зима, за разлика от умереноконтиненталния климат, където зимите са студени. Лятото е прохладно. Валежите са почти равномерно разпределени през цялата година. Максимумът на валежите е в периода юни-октомври.

Средни температури за Копенхаген (°C)
температура яну фев мар апр май юни юли авг сеп окт ное дек
минимална –1 –2 0 3 7 11 13 13 10 7 3 0
максимална 2 3 6 11 16 19 21 21 17 12 7 4

Държавно устройство[редактиране | редактиране на кода]

Сградата на парламента в Копенхаген

Дания е конституционна монархия, в която министър-председателят е глава на правителството, и с наличие на многопартийна система.

Върховният орган на законодателната власт в Дания е еднокамарен парламент (Folketing), избиран за срок от 4 години от гражданите на страната, навършили 18-годишна възраст. От 1953 година еднокамарният парламент се състои от 179 души (135 – избрани чрез пропорционална система, основаваща се на всеобщо гласуване в 23 избирателни района; 40 допълнителни изборни места се разпределят между партиите-участници в изборите по списъци в съотношение с общия брой на гласовете в изборите, и по едно място е избирано от Фарьорски острови и от Гренландия.

Изпълнителната власт принадлежи на правителството на Дания начело с министър-председател; монархът назначава министър-председателя въз основа на препоръка от лидерите на парламентарните партии.

Съдебната власт се състои от Върховен съд на Дания, има още 2 съда на втора инстанция (за Ютландия и за островите), както и по-ниски съдилища. Властта на монарха е изпълнителна и той я дели с министър-председателя.

Административно деление[редактиране | редактиране на кода]

Страна/Регион Население Площ (km²) Гъстота (д/km²)
Flag of Denmark.svg Дания 5 484 723 43 094 127
Flag of the Faroe Islands.svg Фарьорски острови (Дания) 47 017 1 399 34
Flag of Greenland.svg Гренландия (Дания) 56 916 2 175 600 0,026

До 1 януари 2007 г. територията на Дания е разделена на 13 административни единици наречени амти, и една столична област. След извършена реформа от 2007 г. амтите са преструктурирани в 5 големи административни региона както следва:

Всяка от областите на свой ред се състои от общини, или комуни (на датски: Kommune). Има и два автономни региона – Гренландия и Фарьорските острови. Двата автономни региона имат по-широко самоуправление и са представени с по две места в датския парламент.

Стопанство[редактиране | редактиране на кода]

Дания е високо развита индустриално-аграрна страна. В промишлеността преобладават малки и средни предприятия. Водещи отрасли са металообработване, машиностроене, хранително-вкусова, химическа, текстилна промишленост. Добива се нефт (9 млн. т годишно) и газ (5 млрд km³). Селско стопанство е високо продуктивно, механизирано. Обемът на земеделската продукция и животновъдството надвишава три пъти потребностите на населението на Дания. В отрасъла са заети 6% от трудоспособното население.

Паричната единица на Дания е кроната, която фактически е вързана към еврото. Едно евро се обменя за 7,45 датски крони, а един американски долар се обменя за 4,7 крони – приблизително. Дания отказва да смени паричната си единица след влизането си в ЕС след референдум, в който едва 0,9% гласуват ЗА смяна на паричната единица.

Дания е и дом на много мултинационални компании като A. P. Moller-Maersk Group (международно корабоплаване), Lego (детски играчки), Bang & Olufsen (hi-fi оборудване), Carlsberg (бира), Vestas (вятърни турбини), Novozymes (ензимни биотехнологии) и фармацевтични компании – Lundbeck и Novo Nordisk.

Население[редактиране | редактиране на кода]

Населението е 5 432 335 души(юли 2005), от тях 95,5% са датчани. Средната гъстота е 130 души/km². Официалният език е датски. Религия: християнство – протестантство. Официалната и държавна църква на Дания е Евангелската лутеранска църква.

Култура[редактиране | редактиране на кода]

От епохата на викингите са останали няколко известни паметници – крепостите Трелебор (на датски: Trelleborg), Агерсбор (на датски: Aggersborg) и Фюркат (на датски: Fyrkat) и Линхолм Хойе (на датски: Lindholm Høje). През 10 век са построени дървени, а през 11 век – каменни базилики. Най-известните катедрали във Вибор и в Рибе, църквата в Калунбор и замъците Себор и Вординбор са построени в романски стил, а катедралите в Роскиле и Оденсе в – готически стил. Замъците Фредериксборг в близост до град Хилерьод и Кронбор в Хелсингьор (Елсинор), са ползвани за прототипи на действието на пиесата Хамлет от Шекспир. Едни от най-красивите сгради се строят по време на управлението на крал Кристиан IV (15881648). Това са здания в стил барок, а построените малко по-късно са в стил рококо. Кралят се е възхищавал и опитвал да подражава на архитектурата в Амстердам.

Световноизвестната статуя на русалката от персонажа на добре познатата приказка от Андерсен е символ на страната, подобно на Айфеловата кула в Париж.

Транспорт[редактиране | редактиране на кода]

Мостът над Ересунд

Други[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]