Francouzská Guyana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
zámořský region a zámořský departement Guyane
Vlajka Francouzské Guyany
vlajka
Znak Francouzské Guyany
znak
geografie

French Guiana (orthographic projection).svg

Hlavní město: Cayenne
Souřadnice:
Rozloha: 83 534 km²
Nejvyšší bod: Bellevue de l'Inini (851 m n. m.)
Časové pásmo: -3
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 224 469[1]
Hustota zalidnění: 2,7 ob./km²
Jazyk: francouzština, kreolská francouzština
Národnostní složení: Francouzi, původní obyvatelé
Náboženství: římskokatolické
správa regionu
Nadřazený celek: Francie
Druh celku: zámořský region a zámořský departement
Podřízené celky: 2 arrondisementy, 19 kantonů, 22 komun
Regionální prezident Rodolphe Alexandre
Měna: euro (EUR)
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: 254 GUF GF
Telefonní předvolba: +594
Internetová doména: gf
Oficiální web: http://www.cr-guyane.fr

Francouzská Guyana (francouzsky Guyane française), je francouzský zámořský departement a zároveň zámořský region v Jižní Americe. Je nejrozlehlejším departementem, pozemní hranice má se Surinamem a Brazílií.

Oficiální francouzský název je Guyane. Přívlastek „francouzská“ je pouze hovorový, aby se zabránilo záměně s Britskou Guyanou (dnešní Guyana) a Nizozemskou Guyanou (dnešní Surinam). Francouzskou kolonií je od 16. století. Roku 1809 území obsadili Britové a Portugalci, ale už po roce 1814 bylo vráceno Francii. V letech 18541936 území fungovalo jako trestanecká kolonie pro těžké zločince (známé Ďábelské ostrovy).

Obyvatelé jsou hlavně černoši, mulati, míšenci a indiáni. 60 % jsou kreolové a více než 10 % obyvatel je původem z kontinentální Francie.

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Většina území je nížinatá, pokrytá tropickým deštným pralesem (81 % území). Pouze 5 % území je obydleno. Podnebí je tropické, velmi vlhké.

Významné řeky[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Hory[editovat | editovat zdroj]

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo Francouzské Guyany se nejvíce věnuje zemědělství, dobytkářství, těžbě dřeva, zlata, bauxitu, výrobě rumu a úpravě kůže. Hospodářství je velmi zaostalé. Průmysl a železniční doprava neexistují.

Země je především známa svým kosmodromem ve městě Kourou (Guyanské kosmické centrum), z něhož startují rakety Ariane 5, Sojuz a Vega evropské kosmické agentury ESA.

Správa území[editovat | editovat zdroj]

Guyana je francouzským departementem (č. 973). Administrativně je rozdělena do 2 arrondisementů (Cayenne a Saint-Laurent-du-Maroni), které se dále dělí na 19 kantonů a 22 obcí.[2] Arrondisementy a kantony slouží především k administraci voličů a statistice a nemají žádné zastupitelstvo, zatímco obce jsou samosprávné s voleným zastupitelstvem (obecní rada). Hlavou Guyany, která je plnoprávnou součástí Francie, je francouzský prezident. Nejvyšším představitel každého francouzského regionu je prezident regionální rady. Guyana má 2 zástupce v dolní komoře francouzského parlamentu (Národní shromáždění) a 2 v horní komoře (Senát).[3] Francouzská Guyana je jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie.[4]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LES COLLECTIVITÉS LOCALES EN CHIFFRES - strana 20 [online]. francouzské ministerstvo vnitra, [cit. 2012-12-30]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. Circonscriptions administratives en 2012 : comparaisons régionales [online]. L'Institut national de la statistique et des études économiques (Insee), [cit. 2012-12-30]. Dostupné online. (francouzsky) 
  3. Elus des Outre-Mer [online]. Ministère des Outre-mer - Ministerstvo pro zámořská území, [cit. 2012-12-30]. Dostupné online. (francouzsky) 
  4. The Outhermost Regions [online]. Evropská komise, [cit. 2012-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]