Prezident Spojených štátov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pečať (znak) prezidenta Spojených štátov

Prezident Spojených štátov je hlava Spojených štátov amerických. Podľa Ústavy Spojených štátov je takisto aj hlavou federálnej vlády a hlavným veliteľom ozbrojených síl. Spája v sebe právomoci, ktoré sa v európskych krajinách zvyčajne delia medzi prezidenta (či inú formálnu hlavu štátu) a premiéra. Vzhľadom na jeho silnú pozíciu sa tak hovorí o prezidentskom systéme. Vzhľadom na veľmocenské postavenie USA je v súčasnosti vnímaný ako najmocnejšia osoba na Zemi. Súčasným, v poradí 44. prezidentom USA, je Barack Obama.

Voľby a funkčné obdobie[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Prezidentské voľby v USA

Jedno funkčné obdobie trvá štyri roky a nikto nesmie kandidovať na viac ako dve po sebe idúce volebné obdobia. Toto ustanovenie bolo prijaté až v roku 1951, preto mohol byť Franklin Delano Roosevelt zvolený prezidentom celkom štyrikrát. V prípade úmrtia prezidenta sa úradu pre zvyšok funkčného obdobia ujíma viceprezident. Prezident je volený nepriamou voľbou – volí ho zbor voliteľov nominovaných jednotlivými štátmi únie (počet voliteľov za štát približne zodpovedá jeho ľudnatosti a hlasuje podľa toho, kto v ich štáte bol zvolený voličmi). Jedným z dôsledkov tohto systému je fakt, že vyhrať môže aj kandidát s menším počtom hlasov, ak sú jeho voliči lepšie rozdistribuovaní (napríklad George W. Bush v roku 2000).

Galéria amerických prezidentov[upraviť | upraviť zdroj]

  • Grover Cleveland bol zvolený dvakrát, vo dvoch obdobiach nenasledujúcich po sebe, počíta sa teda ako 22. a 24. prezident USA. Barrack Obama je preto 44. prezidentom USA a zároveň 43. osobou, ktorá zastávala tento úrad.