Dětský fond Organizace spojených národů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Výuka dětí ve Středoafrické republice

Dětský fond Organizace spojených národů (anglicky United Nations Children’s Fund) je částí Organizace spojených národů. Je to největší světová organizace, která se celosvětově zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje. Byl vytvořen 11. prosince 1946.

Do roku 1953 se nazýval Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci. Z anglického originálu tohoto názvu United Nations International Children’s Emergency Fund vznikla zkratka UNICEF, která se používá dodnes.

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

Organizace byla založena v roce 1946 jako podpora proti utrpení dětí po II. světové válce. Roku 1953 se fond stává trvalou součástí OSN a dochází k jeho přejmenování na United Nations Children’s Fund. Původní zkratka UNICEF zůstala zachována. UNICEF je držitelem Nobelovy ceny míru za rok 1965.

Sídlo a vedení[editovat | editovat zdroj]

UNICEF sídlí v New Yorku, má sedm regionálních kanceláří a zastoupení ve 158 zemích světa. V 37 vyspělých zemích, včetně České republiky, existují tzv. národní výbory pro UNICEF, které mají za úkol popularizaci práv dětí a získávání finančních prostředků pro činnosti UNICEF v rozvojových zemích.

UNICEF řídí Výkonná rada, která má 36 členů a která rozhoduje konsensem. Prakticky vede UNICEF prezident a čtyři viceprezidenti. Členy Výkonné rady nominují jednotlivé vlády členských států OSN, přičemž každá část světa má stanoven počet míst v radě. Afrika má rezervováno 8 křesel, Asie 7 zástupců, východní Evropa 4 zástupce, Latinská Amerika a Karibik 5 křesel, západní Evropa a další státy 12 zástupců.

V čele UNICEF byli od jeho založení:

Český výbor pro UNICEF[editovat | editovat zdroj]

Vznikl v roce 1991 jako nevládní nezisková organizace na podporu Dětského fondu OSN v České republice. Výbor si za své cíle vytkl:

  • informovat veřejnost o poslání a konkrétní činnosti UNICEF
  • shromažďovat finanční prostředky pro pomoc dětem celého světa
  • upozorňovat veřejnost na situaci dětí ve světě i v České republice
  • podporovat naplňování dětských práv v České republice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]