Uus-Lõuna-Wales

Allikas: Vikipeedia
Uus-Lõuna-Wales

inglise New South Wales

New South Wales coa.png
Uus-Lõuna-Walesi vapp
Flag of New South Wales.svg
Uus-Lõuna-Walesi lipp

Pindala: 801 428 km²
Elanikke: 7 099 700 (2009)
Pealinn: Sydney
New South Wales locator-MJC.png

Uus-Lõuna-Wales [u'eils] on Austraalia osariik riigi kaguosas Victoria osariigist põhja pool. Ta piirneb põhjast Queenslandiga, läänest Lõuna-Austraaliaga ning lõunast Victoriaga. Ida poole jääb Tasmani meri. Osariigi territooriumi sees on enklaavid Austraalia pealinna ala ja Jervise lahe ala, mis halduslikult on Austraalia pealinna ala koosseisus.

Uus-Lõuna-Wales on Austraalia kõige suurema rahvaarvuga ja kõige vanem osariik. 1770. aasta 21. augustil kuulutas James Cook Austraalia idaosa Suurbritannia kuningriigilele kuuluvaks, nimetades selle Uus-Lõuna-Walesiks. Uus-Lõuna-Wales asutati 1788. aastal ning hõlmas algselt suure osa Austraalia mandrist. 19. sajandi vältel eraldati sellest järjest uusi alasid, et luua Briti asumaad Victoria, Queensland ja Lõuna-Austraalia (mis tollal hõlmas ka praeguse Põhjaterritooriumi). Aastal 1901 toimus nendes asumaades ning Lääne-Austraalias ja Tasmaanias hääletus, millega kiideti heaks sõltumatu riigi Austraalia Liidu (Commonwealth of Australia) loomine.

Uus-Lõuna-Wales on maailmakuulus oma pealinna Sydney maalilise sadama poolest. Sydney on üks kahest Austraalia majanduskeskusest, kuid ka linn, mille elanikud armastavad vabal ajal viibida värskes õhus, küll päevitades ja supeldes, küll ratsutades ja purjetades. Osariigi kolm tähtsamat linna on põhjast lõuna poole Newcastle, Sydney ja Wollongong, mis kõik on mere ääres. Teiste linnade seas on Albury, Broken Hill, Dubbo, Tamworth, Armidale, Lismore, Nowra, Coffs Harbour ja Wagga Wagga.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]